Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2016., 22:01   #41
drago mi je da se situacija riješila tako brzo i nadam se da će tako i ostati.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 09:54   #42
Bravo Mustra
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 11:49   #43
Drago mi je za tvoje dijete da se situacija riješila.
Neka su djeca i situacije različite, slažem se.

Samo mi je van pameti da nitko na temi, kao ni ti nije pretjerano reagirao na činjenicu da odrasla osoba tuče svoje dijete. Što je najvjerojatnije i pravi razlog zbog kojeg je tvoje dijete na kraju postalo metom. Ne ta curica, ne neki dečko u školi koji je njemu navodno radio slično (btw. interesantno kako odrasli koji se ne ponašaju kako treba krive klince).

Ti si skočila na mogućnost da taj klinac istuče tvoga, a sama činjenica da već ne znam koliko dugo znaš da tog bullya tuku roditelji (ili samo majka...nebitno) te nije u biti nagnala na nikakvu akciju.

Iako nam je svima najbitnije naše dijete, što je prirodno, mi smo kao članovi društva zakonski obvezni voditi računa o svoj djeci. Posebice ako znamo da netko čini kazneno djelo na štetu maloljetnika.

Zadnje uređivanje choupette : 01.09.2016. at 12:08.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 11:57   #44
Quote:
choupette kaže: Pogledaj post
Drago mi je za tvoje dijete da se situacija riješila.
Neka su djeca i situacije različite, slažem se.

Samo mi je van pameti da nitko na temi, kao ni ti niste pretjerano reagirali na činjenicu da odrasla osoba tuče svoje dijete. Što je najvjerojatnije i pravi razlog zbog kojeg je tvoje dijete na kraju postalo metom. Ne ta curica, ne neki dečko u školi koji je njemu navodno radio slično (btw. interesantno kako odrasli koji se ne ponašaju kako treba krive klince, dok pod normalno prolazi da odrasla osoba kako sama kažeš, mlati svoje dijete).

Ti si skočila na mogućnost da taj klinac istuče tvoga, a činjenica da već ne znam koliko dugo znaš da tog bullya tuku roditelji (ili samo majka...nebitno) i ništa nisi poduzela meni je za svaku osudu.

Iako nam je svima najbitnije naše dijete, što je prirodno, mi smo kao članovi društva zakonski obvezni voditi računa o svoj djeci. Posebice ako znamo da netko čini kazneno djelo na štetu maloljetnika.


Jadno.
A što je točno trebala napraviti? Održat joj predavanje kako se djeca ne smiju tući? Pozvati CZSS?
Što?
Činjenica je da svaki roditelj radi sa svojim djetetom što i kako misli da je najbolje. Isto tako, činjenica da još uvijek postoje roditelji koji tuku djecu. Dok to ne prolazi u maltretiranje mislim da stvarno nitko sa strane ništa ne može učiniti. Šamaranje ne spada u kazneno djelo.
__________________
If I lay here
If I just lay here
Would you lie with me and just forget the world?
Zhuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 11:59   #45
Quote:
choupette kaže: Pogledaj post
a činjenica da već ne znam koliko dugo znaš da tog bullya tuku roditelji (ili samo majka...nebitno) i ništa nisi poduzela meni je za svaku osudu.
a kaj bi ti poduzela?
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 12:44   #46
Quote:
Zhuta kaže: Pogledaj post
A što je točno trebala napraviti? Održat joj predavanje kako se djeca ne smiju tući? Pozvati CZSS?
Što?
Da. Prijaviti nadležnom tijelu draga moja.
Posebice ako kako je sama ustvrdila roditelj kao odgojnu metodu koristi "mlaćenje".
Quote:
Činjenica je da svaki roditelj radi sa svojim djetetom što i kako misli da je najbolje.
Da, čini. Dok ne krši zakon.
A onaj tko tuče svoje dijete krši zakon.

Quote:
Isto tako, činjenica da još uvijek postoje roditelji koji tuku djecu. Dok to ne prolazi u maltretiranje mislim da stvarno nitko sa strane ništa ne može učiniti. Šamaranje ne spada u kazneno djelo.
Nije istina.
Šamaranje djeteta je kazneno djelo.
A roditelji koji tuku svoju djecu ih maltretiraju.
Tako da se itekako nešto može učiniti.
Druga stvar je što su kod nas ljudi neosviješteni poput tebe ili su jednostavno laksisti koje nije briga za ništa dok god se to ne dotiče njihovog komoda.


"– Svako fizičko kažnjavanje djeteta, bez obzira misli li počinitelj da je to u odgojne svrhe, kažnjivo je. Prema našem Kaznenom zakonu (KZ) i jedna pljuska djetetu povreda je djetetovih prava, a za to je kazneno djelo propisana kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora. No, u sudskoj praksi se roditeljima, ako je riječ o jednokratnom nasilju prema djetetu, ekscesu u ponašanju, najčešće izriču uvjetne osude. Ni naš zakon o osnovnom, ni o srednjem školstvu, ni KZ ne dopuštaju tjelesno kažnjavanje djece – kaže sutkinja za mladež zagrebačkog Županijskog suda Lana Petö Kujundžić. Ističe da kod ljudi još treba osvješćivati da je zabranjeno ošamariti ili udarati dijete po guzi. "

Balkane moj.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 12:48   #47
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
a kaj bi ti poduzela?
Prijavila.

I jesam već prijavila.
Zla baba, zamisli.

Nema teoretske šanse da ne bih prijavila roditelje za koje znam da tuku svoje dijete.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 12:53   #48
Prije nego se počnemo nabacivati člancima zakona, ajmo realno sagledati situaciju.
Ok, možda je pljuska povreda prava djeteta, ali situacija u RH je takva da niti za ozbiljnije prekršaje centar ne izlazi na intervenciju.
Nije sve crno i bijelo, definitivno ne smatram da svatko tko je nekad udario dijete po peleni/guzi maltretira svoje dijete, niti smatram da će ta ista djeca biti oštećena kad porastu.
Puno je tu sivog područja stoga mi ekstremisti u bilo kom smjeru nisu dragi.
__________________
If I lay here
If I just lay here
Would you lie with me and just forget the world?
Zhuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 12:57   #49
Quote:
choupette kaže: Pogledaj post
Prijavila.

I jesam već prijavila.
Zla baba, zamisli.

Nema teoretske šanse da ne bih prijavila roditelje za koje znam da tuku svoje dijete.
A možda je žena više napravila za život toga klinca sad nego što si ti prijavljivanjem...

Recimo iz nekih izvora znam kako neki u CSS-u djeluju u tom slučaju, na kraju ništa novoga, još gore tuku dijete.

Usudim se reći da u ovom slučaju CSS i kazne neće ništa učiniti, nego edukacija i razgovor.

Koji su bili povodi da prijaviš, zanima me, sustavno zlostavljenje?
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 13:05   #50
Quote:
Zhuta kaže: Pogledaj post
Prije nego se počnemo nabacivati člancima zakona, ajmo realno sagledati situaciju.
Ok, možda je pljuska povreda prava djeteta, ali situacija u RH je takva da niti za ozbiljnije prekršaje centar ne izlazi na intervenciju.
Ja sam prijavila i pobrinula se da bude poduzeto, pa je i bilo.
Itekako se reagira na prijave. Kaznenog djela, a ne prekršaja s kojim uspoređuješ (znaš li uopće razliku?).
Inače su mi super argumenti "ionako se ništa neće dogoditi/ništa neće biti bolje...itd" kojima ljudi inače vole "prati" vlastitu pasivnost.

Quote:
Nije sve crno i bijelo, definitivno ne smatram da svatko tko je nekad udario dijete po peleni/guzi maltretira svoje dijete, niti smatram da će ta ista djeca biti oštećena kad porastu.
Puno je tu sivog područja stoga mi ekstremisti u bilo kom smjeru nisu dragi.
Nema ničeg sivog u činjenici da roditelji kao odgojnu metodu koriste fizičko kažnjavanje.
Ne kao jednokratnu pojavu, nego kao odgojnu metodu što je kod dječaka u ovoj temi slučaj.
Da, to je maltretiranje i da, to je kazneno djelo. Crno-bijelo, koliko god bi oni koji se ne žele baviti neugodnim činjenicama života htjeli da je sivo.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 13:16   #51
Ne znamo šire okolnosti vezane za dotičnog dječaka.
Maloprije si navela da je svako fizičko zlostavljanje djeteta kažnjivo djelo i kršenje prava djeteta.
Onda pak veliš da centar reagira na kažnjivo djelo a ne prekršaja kojeg sam ja navela, udaranje po guzi/pljuskanje.
Daj se odluči, jel svako fizičko nasilje kažnjivo djelo ili nije?
Ja razumijem razliku a ti?
__________________
If I lay here
If I just lay here
Would you lie with me and just forget the world?
Zhuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 13:20   #52
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
A možda je žena više napravila za život toga klinca sad nego što si ti prijavljivanjem...
Vidim da je osviještenost na nivou.

Da, možda je napravila više. A možda i nije. Možda su u šumi.
Dozvoli da sumnjam u veliku promjenu zbog njenih sporednih akcija prema tom klincu s obzirom da znamo što joj je bio primarni motiv i cilj.
Mislim svašta.
Najbolje da ne prijavljujemo saznanje da roditelji tuku svoje dijete jer ono, možda efektom leptira to se izrodi lomom noge malog kineza.
Mislim, ljudi jeste li vi normalni?
Quote:
Recimo iz nekih izvora znam kako neki u CSS-u djeluju u tom slučaju, na kraju ništa novoga, još gore tuku dijete.
Oh, korak dalje od "ionako nitko ništa neće napraviti" argumenta.
"Biti će još gore" opravdanje.

Da, još je gore nakon prijave. 100% gore. Onako iz osvete jer je netko prijavio.
Inače, ako se ne prijavi onda dijete tuku "taman" ili barem ne "još gore".

Isuse bože.


Quote:
Usudim se reći da u ovom slučaju CSS i kazne neće ništa učiniti, nego edukacija i razgovor.
A tko će te roditelje educirati?
I tko ti kaže da se nakon prijave neće s roditeljima također razgovarati?
I razgovori kod stručnjaka znaju biti dio "kazne".

Quote:
Koji su bili povodi da prijaviš, zanima me, sustavno zlostavljenje?
Što te zanima, da seciraš koliko sam manje prijavljivanjem učinila za to dijete od autorice?
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 13:27   #53
Ok, možda sam se ja malo i krivo izrazila u afektu jer sam bila ljuta, tužna, povrijeđena, neispavana i pod stresom. To što sam rekla da ona njega namlati ne mislim da ubije Boga u njemu ili da to radi svaki dan, a nisam ni na svoje oči vidjela to "namlaćivanje", a niti čula. To je samo ono što ja sumnjam i zato sam joj u razgovoru koji smo vodili rekla da to slučajno ne radi, jer ako je istina ono što sumnjam, ta odgojna metoda joj ne pali i trebala bi prestat. Dala sam joj savjet što da napravi i kako da se ubuduće ponaša, napravila je po mome i nakon što su se djeca pomirila i počela igrati kao da ništa nije bilo, nasamo mi je rekla kako ga nije istukla i vidjela sam da je bila pod dojmom kako se stvar mirno riješila. Možda žena nije znala drugačije i vjerujem da je pod stresom jer je tjednima sama s njima, a ja nisam tip koji će pametovati drugome i dijeliti savjete ako me netko ne pita jer znam da meni ide na živce kad mi netko krene pametovati, a nisam ga ništa pitala. U ovom slučaju sam osjetila da moram nešto reći i očito sam dobro napravila jer je vidjela da se željeni rezultat može postići i bez podizanja ruke, a i ja sam sad slobodnija kad znam da mogu normalno razgovarati s njom i da će prihvatiti savjet.

Ako ne zna šta će, zna da uvijek može doći meni na razgovor i da ću pomoći kako god znam. Radije ću to riješiti razgovorom s njom, nego da petljam CZZS i nosim ih na duši ako ne moram. Uostalom rekla sam joj da ako se osjeća bespomoćno i ne zna šta bi, ima odgovarajućih straučnjaka koji znaju. Prva joj je psihologica u školi koja je jedna divna žena i nek ide kod nje po savjet. Sve se može mirno i razgovorom riješit samo treba truda uložit, najlakše je okrenut neki broj i nekoga anonimno prijaviti. Ako ne ide tako, taj CZZS se uvijek može nazvati, ali ja to ne mislim raditi jer vidim da sam ovim razgovorom jako puno napravila i što se tiče odnosa među djecom i što se tiča odnosa između nas roditelja, a i što se tiče njenog odgoja.

Ne postoji bezveze ona izreka: Treba cijelo selo da bi se odgojilo dijete.
*Mustra* is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 13:28   #54
Quote:
Zhuta kaže: Pogledaj post
Ne znamo šire okolnosti vezane za dotičnog dječaka.
Znamo ono što je autorica napisala. Napisala je da majka kao odgojnu metodu koristi fizičko nasilje. Tuče maloga, namlati ga...njene riječi.
Meni dovoljno.
Tebi bi trebalo biti tijelo puno masnica ili slomljeno rebro.
Quote:
Maloprije si navela da je svako fizičko zlostavljanje djeteta kažnjivo djelo i kršenje prava djeteta.
Onda pak veliš da centar reagira na kažnjivo djelo a ne prekršaja kojeg sam ja navela, udaranje po guzi/pljuskanje.
Daj se odluči, jel svako fizičko nasilje kažnjivo djelo ili nije?
Ja razumijem razliku a ti?
Ajde pročitaj još jednom što sam napisala.
Pravnica sam, tako da razumijem razliku.
I centar reagira na prijavu kaznenog djela.
Fizičko kažnjavanje i pljuskanje djeteta je kazneno djelo, a ne prekršaj pljuskanja o kojem ti pišeš.

I već sam rekla da sam osobno prijavila i vidi čuda, institucije su odreagirale.
U šugavoj RH.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 13:40   #55
Quote:
*Mustra* kaže: Pogledaj post
Ok, možda sam se ja malo i krivo izrazila u afektu jer sam bila ljuta, tužna, povrijeđena, neispavana i pod stresom. To što sam rekla da ona njega namlati ne mislim da ubije Boga u njemu ili da to radi svaki dan, a nisam ni na svoje oči vidjela to "namlaćivanje", a niti čula. To je samo ono što ja sumnjam i zato sam joj u razgovoru koji smo vodili rekla da to slučajno ne radi, jer ako je istina ono što sumnjam, ta odgojna metoda joj ne pali i trebala bi prestat. Dala sam joj savjet što da napravi i kako da se ubuduće ponaša, napravila je po mome i nakon što su se djeca pomirila i počela igrati kao da ništa nije bilo, nasamo mi je rekla kako ga nije istukla i vidjela sam da je bila pod dojmom kako se stvar mirno riješila. Možda žena nije znala drugačije i vjerujem da je pod stresom jer je tjednima sama s njima, a ja nisam tip koji će pametovati drugome i dijeliti savjete ako me netko ne pita jer znam da meni ide na živce kad mi netko krene pametovati, a nisam ga ništa pitala. U ovom slučaju sam osjetila da moram nešto reći i očito sam dobro napravila jer je vidjela da se željeni rezultat može postići i bez podizanja ruke, a i ja sam sad slobodnija kad znam da mogu normalno razgovarati s njom i da će prihvatiti savjet.

Ako ne zna šta će, zna da uvijek može doći meni na razgovor i da ću pomoći kako god znam. Radije ću to riješiti razgovorom s njom, nego da petljam CZZS i nosim ih na duši ako ne moram. Uostalom rekla sam joj da ako se osjeća bespomoćno i ne zna šta bi, ima odgovarajućih straučnjaka koji znaju. Prva joj je psihologica u školi koja je jedna divna žena i nek ide kod nje po savjet. Sve se može mirno i razgovorom riješit samo treba truda uložit, najlakše je okrenut neki broj i nekoga anonimno prijaviti. Ako ne ide tako, taj CZZS se uvijek može nazvati, ali ja to ne mislim raditi jer vidim da sam ovim razgovorom jako puno napravila i što se tiče odnosa među djecom i što se tiča odnosa između nas roditelja, a i što se tiče njenog odgoja.

Ne postoji bezveze ona izreka: Treba cijelo selo da bi se odgojilo dijete.
Do sada se tvrdilo na temi da Centar ne poduzima ništa, a sad odjednom se nekoga nosi na duši zbog prijave...jer ono, posljedice su apokaliptične.

Inače, od izjave da zla majka tuče dijete do tek sumnji u jednu finu i razumnu ženicu.

Nisi se ti samo malo krivo izrazila nego si iznijela svoju sumnju kao tvrdnju.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 13:47   #56
Ajde ti meni reci što bi dijete više bolilo, to što ga mama tu i tamo lupi po guzici ili to da ga neki nepoznati ljudi odvoje od njegove majke i stave u neku udomiteljsku obitelj?
*Mustra* is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 13:58   #57
Ja razumijem neciji tvrd stav o ovome, ali ne razumijem osobu koja ovako nasilno razgovara s drugima pametujuci o nasilju.

Ja sam za drukciji oblik edukacije nego sto je to zvanje Centra, I za drukcije oblike aktivizma, u slucajevima kad nije rijec o sustavnom zlostavljanju.

Meni je pomoglo I citanje foruma da slozim svoj odnos prema udarcu po guzi ili samaru.

Takodjer imam vrlo negativna I sarolika iskustva s roditeljima koji su zestoki protivnici udaranja, a psihicki maltretiraju djecu visokim ocekivanjima, ruznim rijecima... nastavi niz.

Htjela sam reci da bih prije razgovarala I upozorila kad me vec vuce za jezik drustvena odgovornost.

U kulturi koja bastini roditelje koji su I sami zlostavljani stvari se odvijaju najbolje I najuspjesnije u malim vlastitim krugovima djelovanjem lokalno.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 13:59   #58
Quote:
*Mustra* kaže: Pogledaj post
Ajde ti meni reci što bi dijete više bolilo, to što ga mama tu i tamo lupi po guzici ili to da ga neki nepoznati ljudi odvoje od njegove majke i stave u neku udomiteljsku obitelj?
Sad smo od neaktivnosti Centra na "gore stvari do pljuskanja" došli ni više ni manje nego do drastičnog smještaja u udomiteljsku obitelj.

Već sam stavila u jedan od svojih postova kako ide prema našoj praksi.
Uvjetna kazna je za prvu prijavu bez težih posljedica valjda vrh.
Koje crno oduzimanje djeteta.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 14:10   #59
Gle.. stvarno mi se ne da natezati s tobom. Pitala sam za savjet, savjete sam dobila. Uzela sam ih u obzir i postupila sam kako sam osjećala da trebam. Situacija se pozitivno riješila. Da nije, razmislila bih što dalje.

I nisam zlu ženu pretvorila u razumnu majku. Rekla sam neke stvari u afektu koje možda nisam trebala, a to koliko je ona razumna ili ne nisam ni mogla znati jer nikad s njom nisam ulazila u neke ozbiljne razgovore. Sad vidim da je razumna i da se s njom može normalno razgovarati. Moja je greška je što sam previše pustila da me emocije vode, ali sam se trudila skulirat i koliko sam mogla.

Eto, ja sam svoje rekla, a ti slobodno nastaviš pametovat nekom drugom jer ja više nemam snage te slušati.
*Mustra* is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 14:38   #60
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Ja razumijem neciji tvrd stav o ovome, ali ne razumijem osobu koja ovako nasilno razgovara s drugima pametujuci o nasilju.

Pa da, nisam ni sumnjala da će problem biti moje nasilno razgovaranje i pametovanje, a ne činjenica da se kroz niz komentara relativizira nasilje prema djeci.

Ali da, imaš pravo, imam tvrd stav o tome.
Samo što to nije samo moj stav, nego i stav zakonodavca, kao i stručnjaka.
Ali i oni valjda pametuju.

Quote:
Ja sam za drukciji oblik edukacije nego sto je to zvanje Centra, I za drukcije oblike aktivizma, u slucajevima kad nije rijec o sustavnom zlostavljanju.
Gledaj, ja sam reagirala na upise autorice koja je napisala da majka tuće dijete. Točka.
Osobno, kad sam imala situaciju u svojoj blizini, nije mi padalo na pamet da ja razmišljam koliko je sustavno zlostavljanje. Kao da to itko može uopće znati.
Bilo mi je dovoljno ono što sam vidjela. I to da se nije radilo o jednokratnoj pojavi.
Inace, baš me zanimaju ti oblici edukacije i aktivizma koje bi laici koji ne bi kontaktirali niti jednu instituciju poduzeli.
Onako, u stvarnom životu uredno viđam da ljudi koji ne prijavljuju obično čine jedno veliko ništa.
Jer što se petljaš u tuđe obiteljske stvari, svatko ima pravo sa svojim djetetom činiti što hoće...kao što je već jedna forumašica istaknula.

Quote:
Takodjer imam vrlo negativna I sarolika iskustva s roditeljima koji su zestoki protivnici udaranja, a psihicki maltretiraju djecu visokim ocekivanjima, ruznim rijecima... nastavi niz.
Super.
Insinuirani ad hominem.

Quote:
Htjela sam reci da bih prije razgovarala I upozorila kad me vec vuce za jezik drustvena odgovornost.
Vidis, da vidim jednu pljusku i ja bi poput tebe samo palamudila.
Sve van toga, tko sam ja da kao laik prosuđujem i savjetujem ljude koji najvjerojatnije imaju ozbiljnih problema?
Da, toliko sam odgovorna da kad me situacija nadilazi prepuštam stručnijima i iskusnijima da izviđaju situaciju i donose sud na temelju nešto detaljnijih činjenica od onoga što ja mogu tek vidjeti.

Quote:
U kulturi koja bastini roditelje koji su I sami zlostavljani stvari se odvijaju najbolje I najuspjesnije u malim vlastitim krugovima djelovanjem lokalno.
Pa da, malo se susjedski popriča i odjednom mirakulozno onaj kome je skroz prirodno udarati djecu s tim ponašanjem prestaje.

I kako ti znaš kako se stvari najbolje i najuspješnije odvijaju?
Ja kroz svoja radna iskustva imam prilike vidjeti koliko neke prije može zauzdati petljanje institucija i javnost od pukog pametovanje susjeda, pa svejedno ne bih mogla poput tebe decidirano izjaviti što većinom ni manje ni više nego najbolje i najuspješnije djeluje na "stvari".

Inače to lokalno djelovanje je i crkva primjenjivala sa svojim problematičnim svećenicima. S prekrasnim rezultatima.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:57.