Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2016., 12:19   #61
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ja sam jedan od tih koji to stalno gube iz vida. Spoznati tko smo i što smo u svijetu koji nas okružuje je po meni važnije nego iskusiti "što više". Naglašavaš prolaznost vremena života, pa bi ga onda valjda trebalo što efikasnije iskoristiti, kao da se žuriš nekamo. Ali evo što kaže pjesnik o tome:

U suton, kada prve zvijezde
I prve gradske lampe sinu,
Kad ljubavnik o dragoj sanja,
A pijanica o svom vinu —

Ja tiho hodam pored kuća
U kojima se svjetla pale;
Sva zla, i nevolje, i sumnje
Najednom budu posve male.
I smiješim se u meki suton,
Od zapaljenih zvijezda svečan,
I osjetim dubinu svega,
I da je život vječan — vječan.


Da li je bitno koliko minuta traje taj trenutak kad osjetiš "dubinu svega"? Naravno da nije. Spoznaja nema trajanje.
Ma ne brini, svi, uključujući naravno i mene, stalno to gube iz vida. Zato, kada mi se ništa ne da volim podsjetiti sebe da nemam neograničeno puno vremena.

Saznati tko smo možeš samo tako da iskusiš što više. Učenje je također skupljanje iskustva. Možda je zabuna u tome što ja iskustvo koristim u širem, ondonso najširem značenju te riječi. Pa iskustvo nije samo iskustvo *napiti se i biti pijan, joooj, sad znam kako je to .....* već je iskustvo sve ono što steknemo živući život.

Pri tom mislim da je važno i napiti se i steći iskustvo * .... sad znam kako je to .... * kada je pijanstvo u pitanju. Jedino je loše, mislim, svesti život na samo nekoliko vrste iskustava, recimo, stalno biti pijan i time si uskratiti druga iskustva. Da se razumijemo, ne radi se samo o porocima, recimo, profesionalni sportaši također vode loš život, svode ga na trening tijela prema zahtjevima sporta kojim se bave.

Slažem se da su neki trenutci života neprocjenjivo (nama) važniji od drugih, i sama imam takve trenutke (tko ih nema). Međutim, to ne znači da ostale trenutke života treba baciti u koš.

Što se tiče spoznaje gotovo u svakoj knjizi koju sam pročitala navodi se da je autor doživio upravo to - spoznaju, onaj klik. Nedavno sam od jednog znanstvenika otprilike ovakav opis: moj eureka trenutak nalikovao je dinamici prezasićenih otopina u kemiji. Te otopine koje izgledaju kao obična voda potpuno su zasićene otopljenom tvari. Toliko su zasićene da još samo jedna kap otapala izaziva dramatičnu reakciju u kojoj se sve otopljene tvarti trenutačno sjedinjuju u ogromni kristal.

Problem je sa spoznajom i eureka trenutkom što ga, više manje, svi imamo. Ima ga i Ljubo.

A ne možemo svi biti u pravu, zar ne?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 13:18   #62
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Zašto bi racionalni pristup vremenu života trebao značiti gubitak prijatelja i život bez ljubavi?

Znači li to da racionalni pristup drugim stvarima (recimo poslu, novcu, školovanju ...... ) dovodi do gubitka prijatelja i života bez ljubavi?
Zato što ćeš gledati na sat dok si s prijateljem.

Što je racionalno u: slušanju glazbe , vođenju ljubavi , šetnji psa , piću s prijateljima ," plesanju na kiši"... predlažeš da treba biti proračunat u svemu ili se ponekad treba prepustiti radostima življenja i "gubljenju" vremena na iracionalnostima.
Racionalno se povremeno ponašamo da bi si to, koliko toliko, mogli omogućiti. .
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 13:39   #63
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Zato što ćeš gledati na sat dok si s prijateljem.

Što je racionalno u: slušanju glazbe , vođenju ljubavi , šetnji psa , piću s prijateljima ," plesanju na kiši"... predlažeš da treba biti proračunat u svemu ili se ponekad treba prepustiti radostima življenja i "gubljenju" vremena na iracionalnostima.
Racionalno se povremeno ponašamo da bi si to, koliko toliko, mogli omogućiti. .
Zašto bi gledala na sat dok sam s prijateljem? Vrijeme s drugom osobom, pogotovo s prijateljem nije profučkano vrijeme.

Slušanje glazbe: budi osjećaje, čovjek se može ili samo prepustiti osjećajima ili ih pratiti i pokušati kontrolirati. Recimo, meni je uvijek bilo teško plakati. Budući da plakati treba da bi se izbacila tuga, rješenje mi je bilo pustiti muziku koja kod mene budi takve osjećaje i ... plakati.

Vođenje ljubavi zadovoljava seksualni nagon, odnosno seksualne potrebe. Kroz vođenje ljubavi čovjek upoznaje svoj organizam i svoje osjećaje kao i tuđi organizam i tuđe osjećaje. Da ne kažem da osobe koje žele imati djecu moraju voditi ljubav.

Šetnja psa - sama šetnja je jako dobra budući da mozak na taj način dolazi do puno kisika i time bolje radi. Šetnja s psom je još bolja budući da čovjek upoznaje drugo živo biće, spoznaje kako je to brinuti se o drugome, o životinji, promatrajući životinju može puno naučiti o njoj .....

Piće s prijateljima - upoznavanje drugih osoba i njihovih problema, rješavanje njihovih problema čini nas pametnijima, socijalna interakcija vrlo je bitna, čovjek ne može živjeti sam .......

Plesanje na kiši - iskazivanje osjećaja, osjećaji su vrlo bitna komponenta čovjeka na koju, u pravilu, ne obraćamo pažnju, što je pogrešno. Trebamo upoznati sebe tako da spoznamo svoje osjećaje, kako nastaju, kako nestaju, kako s njima upravljati .....

Racionalno trošiti vrijeme ne znači programirati svoj život i držati se plana i programa točno u minutu. Uostalom to je i nemoguće, budući da je život nepredvidiv.

Meni pruža radost življenja upravo to što upoznajem sebe i svijet oko sebe. Što sam vodila raznolik život koji mi je omogućio različita iskustva, odnosno da okusim život na različite načine.

Prepustiti se radostima života ne znači danima sjediti u kafiću i čavrljati s prijateljima. To onda, barem kod mene, prelazi u monotoniju, dosadu i svaka radost nestaje.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 13:47   #64
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Zato što ćeš gledati na sat dok si s prijateljem.

Što je racionalno u: slušanju glazbe , vođenju ljubavi , šetnji psa , piću s prijateljima ," plesanju na kiši"... predlažeš da treba biti proračunat u svemu ili se ponekad treba prepustiti radostima življenja i "gubljenju" vremena na iracionalnostima.
Racionalno se povremeno ponašamo da bi si to, koliko toliko, mogli omogućiti. .
Zašto misliš da je racionalno biti proračunat u svemu? A slušati glazbu i ostalo nabrojano nije?

Upravo je obrnuto.

Evo, sad vidim da ti je mravac8 već odlično odgovorila.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 13:57   #65
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Zašto misliš da je racionalno biti proračunat u svemu? A slušati glazbu i ostalo nabrojano nije?

Upravo je obrnuto.

Evo, sad vidim da ti je mravac8 već odlično odgovorila.
Mislim da si površno pročitao što sam napisao.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 14:06   #66
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Zašto bi gledala na sat dok sam s prijateljem? Vrijeme s drugom osobom, pogotovo s prijateljem nije profučkano vrijeme.

Slušanje glazbe: budi osjećaje, čovjek se može ili samo prepustiti osjećajima ili ih pratiti i pokušati kontrolirati. Recimo, meni je uvijek bilo teško plakati. Budući da plakati treba da bi se izbacila tuga, rješenje mi je bilo pustiti muziku koja kod mene budi takve osjećaje i ... plakati.

Vođenje ljubavi zadovoljava seksualni nagon, odnosno seksualne potrebe. Kroz vođenje ljubavi čovjek upoznaje svoj organizam i svoje osjećaje kao i tuđi organizam i tuđe osjećaje. Da ne kažem da osobe koje žele imati djecu moraju voditi ljubav.

Šetnja psa - sama šetnja je jako dobra budući da mozak na taj način dolazi do puno kisika i time bolje radi. Šetnja s psom je još bolja budući da čovjek upoznaje drugo živo biće, spoznaje kako je to brinuti se o drugome, o životinji, promatrajući životinju može puno naučiti o njoj .....

Piće s prijateljima - upoznavanje drugih osoba i njihovih problema, rješavanje njihovih problema čini nas pametnijima, socijalna interakcija vrlo je bitna, čovjek ne može živjeti sam .......

Plesanje na kiši - iskazivanje osjećaja, osjećaji su vrlo bitna komponenta čovjeka na koju, u pravilu, ne obraćamo pažnju, što je pogrešno. Trebamo upoznati sebe tako da spoznamo svoje osjećaje, kako nastaju, kako nestaju, kako s njima upravljati .....

Racionalno trošiti vrijeme ne znači programirati svoj život i držati se plana i programa točno u minutu. Uostalom to je i nemoguće, budući da je život nepredvidiv.

Meni pruža radost življenja upravo to što upoznajem sebe i svijet oko sebe. Što sam vodila raznolik život koji mi je omogućio različita iskustva, odnosno da okusim život na različite načine.

Prepustiti se radostima života ne znači danima sjediti u kafiću i čavrljati s prijateljima. To onda, barem kod mene, prelazi u monotoniju, dosadu i svaka radost nestaje.
Tako je i zato možemo sumirati :... sa vremenom života treba postupati racionalno... i iracionalno tj u skladu s našom racionalno-iracionalnom prirodom.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 14:10   #67
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Mislim da si površno pročitao što sam napisao.
Zašto to misliš?

Jasno si napisao:

"Što je racionalno u: slušanju glazbe , vođenju ljubavi , šetnji psa , piću s prijateljima ," plesanju na kiši"... predlažeš da treba biti proračunat u svemu ili se ponekad treba prepustiti radostima življenja i "gubljenju" vremena na iracionalnostima."

To nisu iracionalnosti.

Ono što je dobro ne može biti iracionalno.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 14:15   #68
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Tako je i zato možemo sumirati :... sa vremenom života treba postupati racionalno... i iracionalno tj u skladu s našom racionalno-iracionalnom prirodom.
Očito nam sadržaj riječi *racionalno* nije isti.

Iracionalno ponašanje nije *ples na kiši* niti kava s prijateljima, iracionalno ponašanje bi bilo da ja sada skočim sa 23 kata.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 14:21   #69
Racionalno je ponekad biti iracionalan. Univerzalno je ponekad partikularno, itd. Svaki pojam je antinomičan, odnosno reflektira se u svojem drugom. Za stav razumijevanja to je logička kontradikcija, jer razumijevanje fiksira pojmove kao samo-identične. Za dijalektičko-spekulativni um to je nužna, imanentna kontradikcija koja se nalazi apsolutno u svemu.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 14:45   #70
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Racionalno je ponekad biti iracionalan.
Da, ako se ponekad napijemo ili nešto slično. Ali ubiti čovjeka bez razloga nije racionalno ni ponekad.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 16:50   #71
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Da, ako se ponekad napijemo ili nešto slično. Ali ubiti čovjeka bez razloga nije racionalno ni ponekad.
A s razlogom?
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 18:06   #72
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
A s razlogom?
Ne znam. Nekako mi se čini je ubijanje uvijek nešto iracionalno bez obzira na razlog. S druge strane, ponekad se čini nužno, pa je time i racionalno. Tako da općenito vrijedi ono što si rekao da je "racionalno ponekad biti iracionalan". Ali ono što sam htio naglasiti je da ovo "ponekad" za neke stvari vrijedi i bez posebnog opravdanja, dok za neke druge stvari mora postojati vrlo jak razlog. Ubiti čovjeka bez opravdanog razloga svakako nije racionalno ni ponekad.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 19:22   #73
Možda bi se racionalnim ubijanjem moglo nazvati ono za koje nećeš dobiti zakonsku kaznu. A to je smrtna kazna, ubijanje u ratu (ili u policijskoj akciji) i ubijanje u samoobrani. Što se tiče ubijanja "bez razloga" to mi je vrlo problematična formulacija. Ne vjerujem da neko ubojstvo može biti stvarno bez razloga, osim ako je slučajno (tj. nenamjerno). Druga je stvar što ti razlozi mogu biti neprihvatljivi s aspekta univerzalnih vrijednosti, pa su onda strogo gledano iracionalni.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 20:12   #74
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Što se tiče ubijanja "bez razloga" to mi je vrlo problematična formulacija.
Slažem se da to nije dobra formulacija.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 22:20   #75
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Čovjek bi se trebao truditi da tijekom života iskusi što više toga.
Heroin? Jebanje u šupak? Jebanje tajlandskog transvestita? Lizanje mljevene paprike s trbuha gladnog dvanaestogodišnjeg Etiopljanina? Okusiti zika virus? Okusiti govno u ustima? Zaraziti se sa sidom i nakon šesnaest godina tretmana u polurapsadu vlastitog tijela skočiti bungee jump?

Sve su to iskustva.

Možda bi mogla pažljivije birati riječi. Osim ako ne potpisuješ sve gore.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 23:37   #76
Čini mi se da nije na čovjeku da sam sebi odabire iskustva ...

Znam da je to u totalnoj opreci s onim da smo sami tvorci svoje sudbine, kovači svoje sreće i blablabla, ali ako je iskustvo takvo da ga mi sami sebi možemo po volji priuštiti, obično ispadne totalni promašaj (jer ako ga odabiremo znači da o njemu imamo predodžbu da će nam pružiti užitak i zabavu i sreću, a znamo da se ono što mi zamišljamo i stvarnost rijetko kad, ako uopće ikad, poklapaju)
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 23:38   #77
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Problem je sa spoznajom i eureka trenutkom što ga, više manje, svi imamo. Ima ga i Ljubo.
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 09:03   #78
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Zašto to misliš?

Jasno si napisao:

"Što je racionalno u: slušanju glazbe , vođenju ljubavi , šetnji psa , piću s prijateljima ," plesanju na kiši"... predlažeš da treba biti proračunat u svemu ili se ponekad treba prepustiti radostima življenja i "gubljenju" vremena na iracionalnostima."

To nisu iracionalnosti.

Ono što je dobro ne može biti iracionalno.
Na iracionalno ne gledam kao na nešto negativno što treba (poput Vulkanaca u ST) potiskivati - naprotiv naša priroda je složena (i polutke našeg mozga su različite jedna je više racionalna od druge). Uz racionalnu imamo i iracionalnu komponentu . Iracionalni su: osjećaji , vjera , nada , intuicija ,...
Ovo što sam nabrajao u prethodnom upisu za koje tvrdiš da nisu iracionalnosti... može li neka racionalna analiza takvog umjerenog ali ipak hedonističkog ponašanja? To je racionalni odmor od racionalnog ponašanja ? Zašto nas racionalno ponašanje umara?
Iracionalno ponašanje je nepredvidivo ponašanje dok je racionalno ponašanje predvidivo . To može biti prednost u takmičenju unutar društva ili zajednice. Isključivo biti racionalan ili biti isključivo iracionalan nije u zdravoj ljudskoj prirodi.

Da li je nešto dobro ili ne ovisi o okolnostima ( prava stvar u pravo vrijeme)

Zadnje uređivanje Orah : 17.11.2016. at 09:15.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 09:07   #79
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Očito nam sadržaj riječi *racionalno* nije isti.

Iracionalno ponašanje nije *ples na kiši* niti kava s prijateljima, iracionalno ponašanje bi bilo da ja sada skočim sa 23 kata.
Zavisi od motiva koji može biti iracionalan ili racionalan.
Ako si se ikad zaljubila u neku osobu možeš li racionalno objasniti zašto u baš tu osobu? Samo zato što je i ta osoba racionalna?
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 10:51   #80
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Heroin? Jebanje u šupak? Jebanje tajlandskog transvestita? Lizanje mljevene paprike s trbuha gladnog dvanaestogodišnjeg Etiopljanina? Okusiti zika virus? Okusiti govno u ustima? Zaraziti se sa sidom i nakon šesnaest godina tretmana u polurapsadu vlastitog tijela skočiti bungee jump?

Sve su to iskustva.

Možda bi mogla pažljivije birati riječi. Osim ako ne potpisuješ sve gore.
Zato sam napisala *što više toga* a ne *sve*.

Pri tom sam mislila na drogu.

Bila sam ovisnik o nikotinu, prestala sam pušiti, i kroz to iskustvo sam shvatila koliko je teško upravljati vlastitim tijelom i riješiti se ovisnosti. Da nisam bila pušač ne bi to znala.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:29.