Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2017., 18:59   #61
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Želja je, uz znatiželju i ljubav, jedan od glavnih pokretača, ali na popisu osjećaja nisam našla želju.

Nisam sigurna da je želja emocija.
Želje, volja, emocije, nagoni... sve je to u sferi iracionalnog. Racionalno je ono što se može procesirati logikom, logički zaključivati...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 19:02   #62
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ne mora biti. Može postojati i racionalni razlog da se nekoga ubije, recimo samoobrana.
To nije racionalan razlog. U samoobrani ćeš ubiti iz straha za vlastiti život. I opet je emocija u podlozi. Možeš tome pridodati i nagon za samoodržanjem, želju za očuvanjem vlastitog života... kako god okreneš, svi motivacijski elementi su izvan sfere striktno racionalnog.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 19:03   #63
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ne, upravo osjećaji su presudni za to da prestaneš biti kao robot...
Nisu samo osjećaji nego i razum. Razum nije nikakav "robotski" dio u čovjeku, a ti ga takvim činiš jer ga svodiš na instrument.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 19:11   #64
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Nisu samo osjećaji nego i razum. Razum nije nikakav "robotski" dio u čovjeku, a ti ga takvim činiš jer ga svodiš na instrument.
Ja sasvim sigurno nigdje nisam rekao da je razum nekakav "robotski dio u čovjeku", nego sam rekao da je čovjek bez osjećaja - robotski, a to je nešto sasvim drugo.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 19:11   #65
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
To nije racionalan razlog. U samoobrani ćeš ubiti iz straha za vlastiti život. I opet je emocija u podlozi. Možeš tome pridodati i nagon za samoodržanjem, želju za očuvanjem vlastitog života... kako god okreneš, svi motivacijski elementi su izvan sfere striktno racionalnog.
Emocije, nagoni mogu biti u "podlozi", ali to ne znači da razum nema svoje vlastite razloge na temelju kojih možemo donijeti odluku. Ponekad se ti razlozi poklapaju s emocijama ili nagonima, ali to ne znači da nas oni u potpunosti određuju, a da je razum samo "robot" kojemu je jedini posao da efikasno služi emocijama ili nagonima.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 19:13   #66
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ja sasvim sigurno nigdje nisam rekao da je razum nekakav "robotski dio u čovjeku", nego sam rekao da je čovjek bez osjećaja - robotski, a to je nešto sasvim drugo.
Znam da nisi rekao, ali to proizlazi iz tvog shvaćanja razuma kao alata.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 19:17   #67
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Emocije, nagoni mogu biti u "podlozi", ali to ne znači da razum nema svoje vlastite razloge na temelju kojih možemo donijeti odluku. Ponekad se ti razlozi poklapaju s emocijama ili nagonima, ali to ne znači da nas oni u potpunosti određuju, a da je razum samo "robot" kojemu je jedini posao da efikasno služi emocijama ili nagonima.
Bez te 'podloge'/'temelja' razum ništa ne čini... niti ima razloga... jer. ponovno te podsjećam, još je davno filozof Hume zaključio (a to je ostalo nepobijeno) da ni iz jednog jest ne slijedi neko treba.

Zadnje uređivanje - Sizif - : 03.02.2017. at 19:32.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 19:21   #68
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Znam da nisi rekao, ali to proizlazi iz tvog shvaćanja razuma kao alata.
Ne proizlazi, nego ono što je bez emocija nazivam - robotskim. Na čitaš s razumijevanjem...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 19:29   #69
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Bez te 'podloge'/'temelja' razum ništa ne čini... niti ima razloga...
Ima mnogo takvih "podloga". Razum ništa ne bi činio da nema svemira, sunca, zemlje, zraka, vode, tijela, mozga, nagona... bez svega toga razum ništa ne bi činio, ali to ne znači da zbog toga nešto čini.

Quote:
... jer ponovno te podsjećam, još je davno filozof Hume zaključio (a to je ostalo nepobijeno) da ni iz jedng jest ne slijedi neko treba.
Kant je to pobio. 'Treba' proizlazi iz autonomije volje.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 19:34   #70
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ne proizlazi, nego ono što je bez emocija nazivam - robotskim. Na čitaš s razumijevanjem...
Čitam ja s razumijevanjem, samo ti ne uviđaš da je proglašavanje razuma alatom isto što i svođenje razuma na stroj.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 19:52   #71
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Čitam ja s razumijevanjem, samo ti ne uviđaš da je proglašavanje razuma alatom isto što i svođenje razuma na stroj.
Ne, to što je razum u službi nekog motivacijskog iracionalnog pokretača (emocija...) ne znači to što ti govoriš...

I svaki put si promašio, kad si rekao da je ubojstvo u samoobrani racionalno, pokazao sam ti da je motivirano strahom za vlastiti život, nagonom za opstankom, željom za očuvanjem vlastitog života... koji god motivacijski element da izabereš (ili sve zajedno), ni jedan ne pripada sferi racionalnog...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 20:03   #72
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post

I svaki put si promašio, kad si rekao da je ubojstvo u samoobrani racionalno, pokazao sam ti da je motivirano strahom za vlastiti život, nagonom za opstankom, željom za očuvanjem vlastitog života... koji god motivacijski element da izabereš (ili sve zajedno), ni jedan ne pripada sferi racionalnog...
Dakle, racionalno bi bilo pustiti ubojicu da me ubije?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 20:14   #73
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Dakle, racionalno bi bilo pustiti ubojicu da me ubije?
Ukoliko želiš sačuvati svoj život - ne, ukoliko želiš umrijeti - onda da. U praksi bi najvjerojatnije djelovala na osnovi straha za vlastiti život i nagona za održanjem (adrenalin bi učinio svoje...)

Pokretač djelovanja je svakako izvan sfere racionalnog.

Zadnje uređivanje - Sizif - : 03.02.2017. at 20:25.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 20:16   #74
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ne, to što je razum u službi nekog motivacijskog iracionalnog pokretača (emocija...) ne znači to što ti govoriš...
Razum je u službi iracionalnog pokretača samo onda kad ga koristimo kao instrument koji je u službi iracionalnog pokretača.

Quote:
I svaki put si promašio, kad si rekao da je ubojstvo u samoobrani racionalno, pokazao sam ti da je motivirano strahom za vlastiti život, nagonom za opstankom, željom za očuvanjem vlastitog života... koji god motivacijski element da izabereš (ili sve zajedno), ni jedan ne pripada sferi racionalnog...
Želja za očuvanjem vlastitog života nije iracionalna želja. Osim toga, ubojstvo može biti opravdano i zato da drugome spasimo život, ali ni tada nije posrijedi iracionalni razlog.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 20:21   #75
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Razum je u službi iracionalnog pokretača samo onda kad ga koristimo kao instrument koji je u službi iracionalnog pokretača.
...a to je uvijek, ako si sposoban zagrepsti dovoljno duboko...

Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Želja za očuvanjem vlastitog života nije iracionalna želja.
Želje ne pripadaju sferi racionalnog.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 20:26   #76
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ukoliko želiš sačuvati svoj život - ne. U praksi bi najvjerojatnije djelovala na osnovi straha za vlastiti život i nagona za održanjem (adrenalin bi učinio svoje...)

Pokretač djelovanja je svakako izvan sfere racionalnog.
A ako je samoubojstvo u pitanju?

Pa, racionalno, popišem razloge zašto se ubiti a s druge strane popišem razloge zašto nastaviti živjeti?

I odlučim se ili za jedno ili za drugo?

Kao što racionalno popisujem namirnice koje trebam kupiti za ručak? I, racionalno, odlučujem da ću danas skuhati paštu sa sirom jer za drugo jelo nemam vremena?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 20:28   #77
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
...a to je uvijek, ako si sposoban zagrepsti dovoljno duboko...
Nema u tome nikakve dubine. Po čemu bi razum bio nešto racionalno, ako bi služio iracionalnom?

Quote:
Želje ne pripadaju sferi racionalnog.
Sve što je dobro pripada sferi racionalnog (dakle i neke želje).
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 20:34   #78
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
A ako je samoubojstvo u pitanju?

Pa, racionalno, popišem razloge zašto se ubiti a s druge strane popišem razloge zašto nastaviti živjeti?

I odlučim se ili za jedno ili za drugo?

Kao što racionalno popisujem namirnice koje trebam kupiti za ručak? I, racionalno, odlučujem da ću danas skuhati paštu sa sirom jer za drugo jelo nemam vremena?
Brkaš pojam pokretača (koji je uvijek izvan sfere racionalnog) i postupak koji je npr. racionalan upravo zato što služi tom pokretaču.

Ako želim umrijeti, onda nije racionalno sprječavati ubojicu da me ubije.
Ako želim živjeti, onda je racionalno spriječiti ubojicu.

Je li racionalno ili nije ovisi o tome čemu taj razum treba služiti. Ako želim umrijeti, onda nije razumno, nije logično da sprječavam ubojicu koji želi isto to - ubiti me, zar ne?
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 20:39   #79
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Nema u tome nikakve dubine. Po čemu bi razum bio nešto racionalno, ako bi služio iracionalnom?
Po tome što može biti racionalan, logički dosljedan... jer samo tad će na adekvatan način poslužiti osjećaju... (ili nekom drugom motivatorskom elementu)


Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Sve što je dobro pripada sferi racionalnog (dakle i neke želje).
To je besmislica i brkanje pojmova. (osim što je probem definirati 'dobro')

Zadnje uređivanje - Sizif - : 03.02.2017. at 20:50.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 20:42   #80
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Brkaš pojam ...
Ono što ti cijelo vrijeme brkaš je to što izjednačuješ racionalno s efikasnim, uspješnim. To su sasvim različiti pojmovi. Da bi nešto bilo racionalno ono mora biti opravdano dobrim razlogom. Nije dovoljno samo reći "prohtjelo mi se pa ću uključiti svoj stroj za mišljenje" i evo ti racionalnog.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:57.