Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2016., 22:39   #3281
Što se tiče dugotrajnosti podnog, da li je ovaj navedeni slučaj iz posta 3279 uobičajen da je vijek nekih 30-40 godina, ili je moguće da je neka druga greška u pitanju. I zanima me kako sada sanirati kada negdje curi, sve treba raskopati? :/
lukinjo88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 08:13   #3282
Po svemu bi danasnja tehnologija trebala biti bolja i naprednija pa samim time valjda i trajati duze.

Prije betoniranja se uvijek napravi tlacna proba da se vidi da li negdje sustav pusta, ako je sve u redu, onda se tek betonira, i jednom kad je u betonu nista se vise u principu ne moze desiti.

A ukoliko negdje bas i dode do ostecenja i pocme pustati (ali to su minimalne sanse) postoje uredaji koji mogu utvrditi tocno mjesto propustanja i onda se samo na tom mjestu radi sanacija.

A inace ti nakon odredenog perioda kako god okrenes izgubi svojstva i stiropor i glazura i sve drugo pa i ovako i onako moras sve mjenjati, to pricam o ovih 30+ godina.
The unforgiven is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 18:20   #3283
Hvala, uf ne zvuči mi baš ohrabrujuće ovo da nakon 30+ godina glazura i stiropor gubi svojstva, po tome bi značilo da npr. i beton i glazura u novogradnji za 30+ godina moraš sve nanovo :=)
lukinjo88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 21:53   #3284
A koliko bi ti da ti to sve traje?

Pocevsi od instalacija struje, vode, grijanja, krova, stolarije, fasade pa na dalje?
Isto vrijedi i za namjestaj, kucanske aparate itd.?

Sve ima neki svoj rok trajanja, ja sad gradim novi objekt, racunam da imam 10godina mira od ikakvih ulaganja da cu biti sretan.

A koristim stvarno kvalitetne materijale, imam dobre majstore i puno toga radim sam.
The unforgiven is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 08:32   #3285
Quote:
lukinjo88 kaže: Pogledaj post
Što se tiče dugotrajnosti podnog, da li je ovaj navedeni slučaj iz posta 3279 uobičajen da je vijek nekih 30-40 godina, ili je moguće da je neka druga greška u pitanju. I zanima me kako sada sanirati kada negdje curi, sve treba raskopati? :/
Pa ne znaš gdje curi!
Da li pušta, ak pušta, na spojevima - kaj je najvjerojatnije.
Cijevi se ne mogu samo tako probušiti jer su u betonu, pogotovo ako je tlačna proba napravljena dok cijevi nisu zalivene betonom.
Ja imam one alkatenke zalivene još 80 i neke.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2016., 23:22   #3286
Pozdrav svima!!
Što više čitam..manje znam.
Pa,ako netko ima vremena,volje i znanja.
Kuća je novogradnja.
Odradili struju i vodu,i sad nas nagovaraju na centralno grijanje.
Mi smo planirali po starinski ložiti vatru :-)
Zanima me.ako se odlučio na to.
Koje grijanje da radimo?
Podno,kakvo?
Radijatorsko?
Što nam treba,kotlovnica,peći,?
Ništa ne znamo,sve nas zanima!!
Koje je bolje,koje je skuplje- jeftinije?
Koje su prednosti,mane?
Kuća je prizemnica ,120 m2 Zagreb.
Hvala na svakom odgovoru
sumrak0705 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 08:43   #3287
Quote:
sumrak0705 kaže: Pogledaj post
Koje grijanje da radimo?
Podno,kakvo?
Radijatorsko?
Što nam treba,kotlovnica, peći,?
Koje su prednosti,mane?
Kuća je prizemnica ,120 m2 Zagreb.
Imam podno još od 80 i neke.
Za podno sam uvijek (toplo za noge, klinčadija se valja po podu i čak spava).
Radijatori su neki smetajući dio u kući o kojima moraš voditi brigu. Radijatori se brže postavljaju.
Kotlovnica može biti jedna prostorija npr.(2x3)m, može biti mali kontejner.
Peć ovisi sa čim ćeš ložiti (vlastita šuma, kupovina drva, pilenje, cijepanje) peleti, plin...možda je za tu kvadraturu idealna toplinska pumpa.
Forumaš CHVEMBO ti može dati više podataka.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 15:29   #3288
instalateri podnog grijanja

Ekipa,
kupio sam stan u roh bau fazi te imam idealnu situaciju za postavljanje podnoga grijanja, pa bih molio ako tko ima kakve dobre majstore za preporučiti, ili ako istih ima na ovome forumu da mi se jave sa ponudom. Lokacija Zagreb, kvadratura cca 75m2, topla voda dolazi do stana (kotlovnica u zgradi).
Ronči is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 05:44   #3289
Quote:
lukinjo88 kaže: Pogledaj post
Što se tiče dugotrajnosti podnog, da li je ovaj navedeni slučaj iz posta 3279 uobičajen da je vijek nekih 30-40 godina, ili je moguće da je neka druga greška u pitanju. I zanima me kako sada sanirati kada negdje curi, sve treba raskopati? :/
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Pa ne znaš gdje curi!
Da li pušta, ak pušta, na spojevima - kaj je najvjerojatnije.
Cijevi se ne mogu samo tako probušiti jer su u betonu, pogotovo ako je tlačna proba napravljena dok cijevi nisu zalivene betonom.
Ja imam one alkatenke zalivene još 80 i neke.
Točno je , cijev ako nije zeznuta u proizvodnji (hint na neke slovenske proizvođače kojih više nema... ) je u komadu od priključka na polazu razdjeljivača pa do priključka na povratu razdjeljivača pa nema razloga da pusti u estrihu. Nemam svoje postavljene sustave koji bi bili postavljeni 30+ godina pa da dam osobno iskustvo ali mislim da ako je kvalitetan materijal da mora trajati 'vječno'. A ako se nešto i desi danas postoje rješenja kako locirati propuštanje pa je moguće otvaranje samo lokalno ili kako sanirati bez otvaranja... Nadam se da sam pomogao.
DomaciMajstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2016., 18:12   #3290
parket bukva + podno?

Pozdrav, kakva imate iskustva sa podnim grijanjem na parketu od bukve? čitali smo loše stvari, al sad kaj je tu je.... Interesira me ima li netko i pozitivno iskustvo?
rocknroll000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 15:47   #3291
Evo da se i ja oglasim, kad sam već ranije postavljao pitanja ovdje i dobio korisnih savjeta. Uglavnom upravo sam usred projekta. Izvadili smo postojeće podne obloge (laminat, pločice) i glazuru i utvrdili ktastrofalno stanje betonske A-B ploče ispod. Tako da mi sad ne gine prvo sanacija toga... Drugi problem je da i da je betonska ploča bila u redu imao bih veliki problem s visinom, jer podno grijanje povećava visinu, a ja imam referentnu visinu na kupaoni jer nju sada ne diramo, uglavnom krećemo s razbijanjem betonskih A-B ploča pa ćemo sve spustiti koliko je potrebno. Što se tiče podnog sustava za temperiranje poda, odlučio sam se na varijantu od 3 kruga po 50m u velikom prostoru (dnevni-blagavona-kuhinja) cca 35m2, te jedan manji krug u gostinjskoj sobi (cca 10m2) sve ćemo spojiti preko razdjelnika za podno koji će na izlazu imati RTL ventil za regulaciju temperature medija, kako bi pod bio optimalno dogrijavan. Skiciranjem sam krugove doveo do cca 1-2m razlike u duljinama, kako bi regulacija mogla biti što kvalitetnija. Jedino oko čega sam ja skeptičan je ta završna regulacija s RTLom. Ali majstor koji će ugrađivati podno me uvjerava ako imamo krugove istih duljina i na svakome mogučnost regulacije s prigušnicama, te RTL na kraju da će to sve besprijekorno raditi (radijatori za grijanje + podno za dogrijavanje). Da li bi mogao imati problem s grijanjem potkrovlja u kojem su dvije sobe, jer je regulacija sada izvedena s termostatom koji je dole u dnevnom, a gore sobe imaju na radijatorima dodatne termostatske glave, jer je bilo prevruće, da nebi sad bilo prehladno?

Pošto sad imamo varijabilnu visinu, koliko debel čepasti stiropor uzeti???

Svaki savjet je dobrodošao....

Budem sve malo i slikao kako bude išlo po fazama, pa ću staviti i neke slike
__________________
Bilo kuda Vespom svuda!
Branke is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2016., 23:16   #3292
Quote:
DomaciMajstor kaže: Pogledaj post
Točno je , cijev ako nije zeznuta u proizvodnji (hint na neke slovenske proizvođače kojih više nema... ) je u komadu od priključka na polazu razdjeljivača pa do priključka na povratu razdjeljivača pa nema razloga da pusti u estrihu. Nemam svoje postavljene sustave koji bi bili postavljeni 30+ godina pa da dam osobno iskustvo ali mislim da ako je kvalitetan materijal da mora trajati 'vječno'. A ako se nešto i desi danas postoje rješenja kako locirati propuštanje pa je moguće otvaranje samo lokalno ili kako sanirati bez otvaranja... Nadam se da sam pomogao.
Tako mi je lakše odmah čim čujem iz prve ruke od iskusnog majstora!


Quote:
Branke kaže: Pogledaj post
Evo da se i ja oglasim, kad sam već ranije postavljao pitanja ovdje i dobio korisnih savjeta. Uglavnom upravo sam usred projekta. Izvadili smo postojeće podne obloge (laminat, pločice) i glazuru i utvrdili ktastrofalno stanje betonske A-B ploče ispod. Tako da mi sad ne gine prvo sanacija toga... Drugi problem je da i da je betonska ploča bila u redu imao bih veliki problem s visinom, jer podno grijanje povećava visinu, a ja imam referentnu visinu na kupaoni jer nju sada ne diramo, uglavnom krećemo s razbijanjem betonskih A-B ploča pa ćemo sve spustiti koliko je potrebno. Što se tiče podnog sustava za temperiranje poda, odlučio sam se na varijantu od 3 kruga po 50m u velikom prostoru (dnevni-blagavona-kuhinja) cca 35m2, te jedan manji krug u gostinjskoj sobi (cca 10m2) sve ćemo spojiti preko razdjelnika za podno koji će na izlazu imati RTL ventil za regulaciju temperature medija, kako bi pod bio optimalno dogrijavan. Skiciranjem sam krugove doveo do cca 1-2m razlike u duljinama, kako bi regulacija mogla biti što kvalitetnija. Jedino oko čega sam ja skeptičan je ta završna regulacija s RTLom. Ali majstor koji će ugrađivati podno me uvjerava ako imamo krugove istih duljina i na svakome mogučnost regulacije s prigušnicama, te RTL na kraju da će to sve besprijekorno raditi (radijatori za grijanje + podno za dogrijavanje). Da li bi mogao imati problem s grijanjem potkrovlja u kojem su dvije sobe, jer je regulacija sada izvedena s termostatom koji je dole u dnevnom, a gore sobe imaju na radijatorima dodatne termostatske glave, jer je bilo prevruće, da nebi sad bilo prehladno?

Pošto sad imamo varijabilnu visinu, koliko debel čepasti stiropor uzeti???

Svaki savjet je dobrodošao....

Budem sve malo i slikao kako bude išlo po fazama, pa ću staviti i neke slike
Svaka čast na razbijanju betonske glazure i AB ploče koliko sam shvatio zbog tako malog zahvata, mislim kvadrature.
Koliku debljinu ploče ukupno štemate?
Ako je tako problem visina, onda uzeti najmanju moguću debljinu, uz to ovisi i što se nalazi ispod i koliku zvučnu izolaciju misliš postići, tj. da li ona igra bitnu ulogu?
lukinjo88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 21:29   #3293
Quote:
Branke kaže: Pogledaj post
Što se tiče podnog sustava za temperiranje poda, odlučio sam se na varijantu od 3 kruga po 50m u velikom prostoru (dnevni-blagavona-kuhinja) cca 35m2, te jedan manji krug u gostinjskoj sobi (cca 10m2) sve ćemo spojiti preko razdjelnika za podno koji će na izlazu imati RTL ventil za regulaciju temperature medija, kako bi pod bio optimalno dogrijavan.
Malo sam skeptičan da će to s jednim RTL ventilom na izlazu iz razdjeljivača s četiri kruga funkcionirati... Ako bi to bilo tako OK onda nitko ne bi kupovao i ugrađivao troputne mješajuće ventile s motorima i regulacijama koje to upravljaju, svi bi samo na izlazu stavili jedan RTL ventil i gotovo. No, probajte pa javite.
Quote:
Branke kaže: Pogledaj post
Skiciranjem sam krugove doveo do cca 1-2m razlike u duljinama, kako bi regulacija mogla biti što kvalitetnija.
Ako veliš da ćeš imati razdjeljivač za podno grijanje, koji ima topmetre, onda se ne moraš mučiti s izjednačavanjem dužina pojedinih krugova. Vrlo često je to i nemoguće. Zato na razdjeljivaču i jesu ugrađeni ventili za finu regulaciju i topmetri da se može podesiti...
DomaciMajstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2016., 08:10   #3294
Quote:
lukinjo88 kaže: Pogledaj post
Tako mi je lakše odmah čim čujem iz prve ruke od iskusnog majstora!




Svaka čast na razbijanju betonske glazure i AB ploče koliko sam shvatio zbog tako malog zahvata, mislim kvadrature.
Koliku debljinu ploče ukupno štemate?
Ako je tako problem visina, onda uzeti najmanju moguću debljinu, uz to ovisi i što se nalazi ispod i koliku zvučnu izolaciju misliš postići, tj. da li ona igra bitnu ulogu?
Evo ovaj vikend je napravljena nova A-B ploča u kompletnom prizemlju, prethodna ploča uopće nije bila A-B, već samo B (željeza ni grama) s time da je bila poprilično neujednačene debljine, na sredini soba cca 4cm, a uz zidove cca 10cm. Sve u svemu štemanje je prošlo poprilično bezbolno, te smo nakon toba izvacili još cca 10m3 zemlje, nasipali sve tucanikom te nabili strojem (tzv. žaba). Na to je postavljena armaturna mreža i izlivena nova betonska ploča marke betona 25. Kako smo radili novu ploču sve smo spustili kako bismo mogli kasnije ubaciti još 5cm EPS100 stiropora da postignemo što bolju izolaciju od poda.
__________________
Bilo kuda Vespom svuda!
Branke is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2016., 08:17   #3295
Quote:
DomaciMajstor kaže: Pogledaj post
Malo sam skeptičan da će to s jednim RTL ventilom na izlazu iz razdjeljivača s četiri kruga funkcionirati... Ako bi to bilo tako OK onda nitko ne bi kupovao i ugrađivao troputne mješajuće ventile s motorima i regulacijama koje to upravljaju, svi bi samo na izlazu stavili jedan RTL ventil i gotovo. No, probajte pa javite.

Ako veliš da ćeš imati razdjeljivač za podno grijanje, koji ima topmetre, onda se ne moraš mučiti s izjednačavanjem dužina pojedinih krugova. Vrlo često je to i nemoguće. Zato na razdjeljivaču i jesu ugrađeni ventili za finu regulaciju i topmetri da se može podesiti...
Pozz DomaciMajstor, možeš li mi malo (pošto sam ja totalni laik) pojasniti zašto bi bio problem s jednim RTL ventilom na kraju? Ja sam isto tako dosta skeptičan prema tom rješenju kad mi ga je kolega predložio, nakon toga mi vrag nije dao mira pa sam išao proučiti Oventropov RTL ventil i našao u njihovoj službenoj dokumentaciji skicu i opis kako se treba spojiti ako se radi s više krugova... Ako su krugovi približnih duljina, a ventilima i topmetrima se podesi podjednaki protok, onda bi kada RTL zatvori svi krugovi trebali biti podjednako zagrijani? To je teorija...
__________________
Bilo kuda Vespom svuda!
Branke is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 08:47   #3296
Evo kako sam sad u fazi čekanja sušenja nulte betonske AB ploče, pomalo skupljam informacije o daljnjim koracima.... Zanima me protokol za sušenje estriha iznad cijevi, našao sam nešto, ali u tome tekstu se spominje proces zagrijavanja/pripreme estriha za postavljanje parketa na njega. Pošto ja idem gore s kreamikom da li je protokol isti ili se razlikuje.... Nekako si mislim da je svakako pametno da se estrih pripremi po protokolu prije postavljanja završnog sloja...

Samo kako vidim to će zahtjevati jako puno vremena.... 21 dan mirovanje i sušenje estriha, te nakon toga 27 dana puštanja grijanja u sustav podnog grijanja po protokolu.... Te nakon toga postavljanje keramike... sve u svemu to je skoro 2mj....

Evo sad sam našao i protokol u uputma Oventropovog RTL ventila kojeg imam u planu ugraditi, tamo stoji otprilike ovako:

1. dan 25C
2. dan 35C
3. dan 45C
4. dan 55C
5. dan 55C
6. dan 55C
7. dan 55C
8. dan 45C
9. dan 35C
10.dan 25C

Dakle uz obaveznih 21dan sušenja estriha, sveukupno 31dan prije postavljanja pločica....
__________________
Bilo kuda Vespom svuda!

Zadnje uređivanje Branke : 01.06.2016. at 09:20.
Branke is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 10:05   #3297
Stiglo i kod mene na red ugrađivanje stiropora, cijevi i svega ostalog. Imam nekoliko ponuda, dosta variraju cijenom (što je najvjerojatnije odraz cijene materijala). Najskuplja ponuda je sa Rehau materijalom (27000 kn). Ostale ponude su Plus Line raster + Tece cijevi za 16000kn, te raster Stiroflor H-45 , Henco cijevi i Fuzio nosač cijevi za 21000kn.

Razlika između najjeftinije i najskuplje je skoro duplo, pa me zanima da li kvaliteta pravda toliku cijenu? Financijski sam ograničen, ako potrošim više na podnom, manje ću moći napraviti na drugo mjestu. ali sam svjestan da je ovo sustav koji treba funkcionirati dosta dugo, neću pod mjenjati svakih 10 godina.
E sad, da li mislite da je kvaltieta takva a pravda ovoliko veću cijenu?

Hvala
__________________
The other day, I stubbed my toe and took it out on the dog. And two weeks ago, I ran out of vanilla ice cream and struck my wife. Then I find out my wife's been dead for six years. Who the hell did I hit?
Nameless One is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 19:15   #3298
Da li je u cijenu uključeno zalijevanje betonom?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 22:09   #3299
O kojoj kvadraturi se radi?
lukinjo88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2016., 09:10   #3300
Nije uključen estrih u nijednu ponudu, a kvadratura je skoro 80m2.
__________________
The other day, I stubbed my toe and took it out on the dog. And two weeks ago, I ran out of vanilla ice cream and struck my wife. Then I find out my wife's been dead for six years. Who the hell did I hit?
Nameless One is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:55.