Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2005., 22:43   #61
latinski je zakon!!!
Kruska is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2005., 22:44   #62
Quote:
Kruska kaže:
latinski je zakon!!!
Neki zakoni jesu na latinskom, ali latinski nije zakon
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2005., 22:46   #63

ble.
ispravak netočnog navoda :latinski rocks!
Kruska is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2005., 22:56   #64
Quote:
smješka kaže:
Meni kod tog latinskog smeta šta smo u 1.raz. npr. radili samo nekih 20-ak poslovica, i par malih odlomaka na latinskom,a ostalo samo gramatika.
Ove godine još nijedna poslovica, 1 ulomak, ostatak gramatika.
Podaci koji spadaju pod opću kulturu= nula.
Šta se tiče tih ulomaka; tribaš naučit napamet analizu rečenica. Zabavnije i korisnije bi bilo da ih na satu čitamo, analiziramo, raspravljamo o tadašnjem načinu života i sl. Bar bi nešto naučili.
Provjere: žena sidi za stolon i još uz to zatvori oči. Svi na klupu izvade knjigu, zadaću, radnu, memento. Al svejedno ti to ne pomogne baš kod prijevoda rečenica. U biti, u 1.raz. je pomagalo jer su rečenice bile jednostavnije, a sad ima tolko te gramatike da uopće ne znan šta u koje vrime il način stavit.
A na 1. provjeri u 2.raz. ... dala nam rečenice i 2 glagola i lice u koje ćemo ih stavit. I tribalo je glagole stavit u sva vrimena koja smo učili u 1. i 2.raz. Ja i ova ženska s kojon sidin smo imale viška jer smo valjda iz mementa pisale i ono šta dotad nismo radili I sve nam iskrižala. A to sranje nosilo 18 bodova. Odma nam ošlo po provjere.
A dok je provjera žena stalno ponavlja: "Onog koga uhvatim da prepisuje poslat ću ga kući po roditelje"
Ah, Latincica rules.

Ja sam ama bas svaki put dobio 5 i iz ispitivanja i iz provjera. :štreber:

Naime, uvijek je u razredu bilo nekoliko osoba koje su latinski zbilja ucile i koje su prijevod znale u 5 sekundi napravit. A ja bi na kraju dobio vecu ocjenu i od njih.
A sto se tice ispitivanja, nije to neki problem, nabubas i sutra zaboravis. Jedino su mi poslovice ostale, a to je jedino i vazno za opcu kulturu.

Fali mi cak latinski. Ako nista 100 puta sam meditirao za vrijeme sata.

A pisao nisam nikad. Jednostavno mi se nije dalo bit toliko skoncentriran.
a-a Ja Ne Trebam Nikoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2005., 23:16   #65
Meni je rekla: "Ti si pametna djevojka i mogla bi to naučit za 6, samo si, kako da kažem, lijena" i dala mi 3.
Nama samo jedna uči latinski i samo ona sve zna pa ne možemo svi doć na red.
Ja spizdin na tom latinskom...
Zadnji put kad san picala... picalo nas troje, u biti ova jedna joj rekla da je dobila m, il da ide na neki pregled il nešto. I pita Latinčica jesmo to ja i ova druga skupa picale, a veli joj jedan lik: "Nije, one su van u svađi jer je X. ukrala Y. patiku". Razred je odvalija od smija, a Latinčica ostala mrtva ozbiljna.
(btw X.-moje prezime, Y.-prezime od ove druge)
smješka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2005., 00:40   #66
Ma latinski je bas fora. Al da bih ga imala 4 godine, ne bih.
__________________
I was so scared. I was like, 'They're going to re-cast me, they're going to re-cast me. I've got to do a good job' and I walk in and Giles from Buffy is there. I was just like 'Oh my God, oh my God.'
~Katie McGrath <3
Lafiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2005., 00:51   #67
cek ja imam 2 iz lat. i nadam se trojci, ali to je opća kultura ....
to se mora znati, bar neki osnovni fond riječi i osnove gramatike, oni su ionako osnova svih romanskih jezika (ili onih drugih?)
usto aj neke individue koje su u mojoj školi imale 2 nakon preseljenja imaju 5 tak oda se ne brinem ...ali koje ukidanje ....
KiD is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2005., 21:31   #68
meni je lat predavala prvo polugodishte jedna jako dobra prof. fascinirana sam njenim tako lipim pristupom cilom latinskom, iako trazi ono, trazi..e onda mi je u drugom polugodishtu upala jedna apsolventica (dok je ova prva bila na porodiljnom) e i ona veze al fakat veze blage nije imala, toliko da se pocnesh pitat shta se uopce uci na tom faxu , jer ona je slovila za jako uspjeshnu studenticu, e i za njenog vrimena niko nije nishta ucio, ocjene su bile slabije, al nikako realne..e i onda se oko studenog vratila opet profesorica sa porodiljnog i sad predaje, tribamo znat svu gramatiku, iako mi se cini da ipak manje pila,ovo polugodishte bi valjda tribali ucit svu povijest, knjizevnost, izreke i opcenito sve ono kaj bi tribalo bit odnosno rezultirati opchim znanjem,i to mi je super..al bespotrebno forsiranje gramatike i nije potrebno in my humble opinion..prof stalno ponavlja kak , shto se tiche lat. gramatike, je najbitnije da nas nauci koristiti rjechnikom i knjigom..
__________________
it's not like you're gonna track me down, right?
Hedonism_Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2006., 19:12   #69
Moze pomoc?
Trebam na latinski "postena igra"

honest i game ovdje mi daju "pius ludus"
http://www.eudict.com/mogucnosti.php...natio,%20ludus

Nigdje na netu nisam nasao pius ludus zajedno sto vjerojatno znaci da je pogresno.
someone is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2006., 22:09   #70
Može se reći pius ludus. Nema greške jer je ludus, i muškog roda pa samim time traži oblik pius.
I ima na netu nekih stranica gdje se to spominje
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2006., 22:47   #71
meni osobno najdraža - Cogito ergo sum

In vino veritas.

Amor omnia vincit.

Medicus curat, natura sanat.

Lapsus linguae, lapsus calami.

nemam ga 3 mjeseca, i već mi fali...
__________________
muškarci su snaga, muškarci su moć, muškarci su samo za jednu noć
samo za jednom i nikada više, možda smo kuje, al nas je više ;) :p
schuschmiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 00:30   #72
meni je u početku falila profesorica
premalo smo poslovica radili
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 01:04   #73
hem.... mi smo po gramatici smao jurili....

eram, eras, erat, eramus, eratis, erant.... i slično

šta znam od izraza? ave caesar, imperator, morituri te salutant! hanibal ante portas!
Pea is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 15:02   #74
Carpe noctem!
little wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 17:25   #75
Ky?

Quantum materiæ materietur marmota monax si marmota monax materiam possit materiari?

=

How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood?


__________________
I was so scared. I was like, 'They're going to re-cast me, they're going to re-cast me. I've got to do a good job' and I walk in and Giles from Buffy is there. I was just like 'Oh my God, oh my God.'
~Katie McGrath <3
Lafiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2006., 14:09   #76
Quidquid it est:Timeo Danaos et donna ferrentes!
Prijevod nema veze sa FERom:-)
soks,svaka čast na ovoj temi,mi bivši Klasičari svršavamo na to;-)
 
Odgovori s citatom
Old 21.08.2006., 02:05   #77
Ja, kao bivši klasičar, i ne uživam previše .
Većinom zato što mi se znanje latinskog svodi na "Terra est stella" i "Historia est magistra vitae".

Međutim, koliko god skromno moje znanje latinskog bilo, imam nekakvo šesto čulo da prokužim što znači koja poslovica/fraza u baš svakom slučaju . Ne mogu to objasniti ali razumijem i ogromnu većinu latinskih riječi. Ono što me ukopava 6 feet deep je moja totalna ignorancija u vidu deklinacija i inih gramatičkih normi.
__________________
Quikfilms
Quiksilver is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2006., 17:23   #78
Nakon kaj sam završila drugi srednje bila sam jako happy kaj nikad više neću imati nikakve veze s latinskim...ali sam se prevarila...na prvoj godini na ff-u na tal ću imati latinski...happy me...
pinkgirl18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 02:13   #79
bonus falus maximus domus
magda59 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 12:34   #80
Amicum cognoscitur amore, more, ore, re!!!
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:56.