Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2007., 13:51   #1
Potopne pumpe za prljavu vodu

Pozdrav,
moram kupiti potopnu pumpu za bunar kojemu je voda na otprilike 6-7 m.
E sada, vidio sam da ima kupiti u pevecu potopnu pumpu marke Marina (svm 100) pa me zanima zna li itko išta o tim pumpama? Cijela je od inox-a i dosta je teška.

Bilo kakve informacije bile bi super.
Hvala

Zadnje uređivanje Majstor : 19.05.2016. at 20:36. Reason: Promjena naslova posta radi naslova teme.( Potopna pumpa Marina - iskustva?!)
dario101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 23:11   #2
pozz imam za vas jedno pitanje
imam bunar dubok 25metara koj je udaljen od kuče 270m
zanima me kakvu potopnu bumpu bih trebao kupiti i gdje je nabaviti.
i koliko bi pumpa koštala?
zrinka 89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 15:04   #3
Quote:
zrinka 89 kaže: Pogledaj post
pozz imam za vas jedno pitanje
imam bunar dubok 25metara koj je udaljen od kuče 270m
zanima me kakvu potopnu bumpu bih trebao kupiti i gdje je nabaviti.
i koliko bi pumpa koštala?
Dali je od pumpe do kuće ravnina ili ima kakva uzbrdica? Ovo nije zanemarivi podatak za odabir pumpe.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 18:14   #4
Quote:
majstor52 kaže: Pogledaj post
Dali je od pumpe do kuće ravnina ili ima kakva uzbrdica? Ovo nije zanemarivi podatak za odabir pumpe.
u tih 270m je razlika u visini 4metra znači kuča je lagano uz brijeg u odnosu na bunar.
zrinka 89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2013., 20:41   #5
Quote:
zrinka 89 kaže: Pogledaj post
u tih 270m je razlika u visini 4metra znači kuča je lagano uz brijeg u odnosu na bunar.
Imaš rješenje tog problema na stranicama Grundfos pumpe ili Pedrolo. Također se možeš sa pitanjima obratiti direktno kod njih i dobiti najbolje upute u kontaktu sa njihovim tehničarima. To je najbolji način, jer imaju najbolje podatke sa terena.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 10:10   #6
Pogledaj malo Pedrollo pumpe, s obzirom na visinu dobave i udaljenost, nemaš teoretske šanse s nekom jeftinom potopnom pumpom dobiti vodu.
Ove ti se kreću od 1650 kuna na više.
Pogledaj na: http://www.termometal.hr/proizvodi/p...lo-4skm-100-e/
__________________
Nisam ginekolog ali mogu pogledati
bajadojaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2013., 12:01   #7
Da li netko zna, da li se od obicne potopne pumpe moze kako napraviti automatska,
da ukapca kada dode do odredene razine vode ? hvala
crnjak_xrace is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2013., 13:26   #8
Imas posebno za kupiti plovak, ili uzmi od nekog kome je rikla potopna pumpa a plovak je ostao. Cak mozda imam i ja koji ako se javis na pm.
nitko666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2013., 13:30   #9
Pumpa za dizalicu topline

Tražim pumpu za bunar malog protoka i tlaka, treba mi za snabdjevanje dizalice topline - 2-3m3/h i max 1bar na visinu od max 10m.

Najbitnija je čim manja potrošnja struje, zato i ne razmišljam o klasičnoj dubinskoj ili hidrofor pumpi.

Razmišljao sam o cirkulacionoj pumpi za centralno grijanje no nisam siguran bi li ona mogla povući vodu sa 5-6m dubine i kako bi se nosila sa bunarskom vodom?
nitko666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 03:02   #10
ako je 6, 8 m onda kupi onu od 200kn. meni radi savrseno. ja je na prekidac koristim. i imam vodu po cjeloj vikendici. spojio je na vodovodnu instalaciju. trebat ce ti jaca ako je vise od 8 metara
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 18:33   #11
Potopna pumpa za odvod u garaži/podrumu

Vidim da ovdje već dugo nikoga nema, ali tko zna, možda se netko javi.....Ovako, imamo ogroman podrum, a nemamo garažu, pa smo mislili iskopati spust i od dijela podruma napraviti garažu...problem je odvod vode koji bi se slijevao niz spust u onu rešetku pred garažnim vratima...naime, ta razina podruma je niža od razine kanalizacije, tj. naše šahte. Ako bi nam vodovod radio niži priključak (postoji mogućnost jer je šahta dovoljno duboka, samo naš priključak nije na navećoj dubini) to bi nas koštalo kao novi priključak, tj. oko 5500 kn... Jedan se čovjek dosjetio da bismo za pražnjenje te rešetke možda mogli ugraditi neku potopnu pumpu, samo bi kao morali paziti da unutra ne dospije nekakvo smeće većih dimenzija..... Dakle, što vi mislite bi li to funkcioniralo i kako? Koji su prijedlozi i rješenja? Razlika u dubinama podruma i kanalizacijskog priključka je zbilja mala, manja od 50 cm. Znam da je stvar da poludiš zbog takve sitnice, ali eto pliz pomozite...
martina.vu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 09:01   #12
Vidim nitko ništa ne odgovara pa cu ti ja probat objasnit...
Nisam građevinac i necu ti govoriti točne mjere ali u globalu to bi trebalo finkcionirati ovako:
- negdje pokraj te slivne rešetke u koju bi se slijevala voda sa tog novog spusta bi trebali napraviti malu šahtu u koju bi doveli ispust iz te rešetke i napajanje struje za potopnu pumpu... u taj šaht bi trebalo staviti potopnu pumpu koju bi crijevom povezali sa postojećim šahtom. Pumpa na sebi ima plovak i palila bi se automatski... Jedino treba osigurati da u nju ne uđu veliki komadi odpada... Pumpu izaberite po tome koliki protok trebate i naravno na koju visinu treba bacati (rekli ste 50 cm, ali trebat će ipak nešto više jer potopna pumpa je na dnu novog šahta,a njen izlaz na vrhu postojećeg). Cijene pumpi variraju od 500 kn do 500 Eura pa i više,sve ovisi o vašim mogućnostima i potrebama...
kumjoshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 13:53   #13
Kolika je potrosnja struje te neke pumpe? Planiram napraviti dovod vode iz rijeke s ruskim pumpama, one male sto ko flasa izgledaju. Zracna udaljenost do kuce je nekih 100 metara, visinska cca 35-40, ovisi kako koji dio. Po nekim mojim izracunima, ako je potencijalna energija m*g*h, kad to uvrstimo s 40 metara visine dobijemo da je za kubik vode potrebno cca 400,000 J, a kako je 1 kWh 3.6 MJ, cak i da uzmemo da je otpor cijevi jos toliko, znaci sve skupa 800 kJ, dodjemo do cca 4 kubika na 1 kWh. Cak i da zbog nekih neefikasnosti pumpe to 2 kubika za 1kWh, to mi se ne cini nesto previse. Grijesim li u kojoj nuli?

Hvala.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 22:53   #14
Quote:
martina.vu kaže: Pogledaj post
Vidim)
Quote:
kumjoshua kaže: Pogledaj post
Vidim nitko ništa ne odgovara pa cu ti ja probat objasnit...
Nisam građevinac i necu ti govoriti točne mjere ali u globalu to bi trebalo finkcionirati ovako:
- negdje pokraj te slivne rešetke u koju bi se slijevala voda sa tog novog spusta bi trebali napraviti malu šahtu u koju bi doveli ispust iz te rešetke i napajanje struje za potopnu pumpu... u taj šaht bi trebalo staviti potopnu pumpu koju bi crijevom povezali sa postojećim šahtom. Pumpa na sebi ima plovak i palila bi se automatski... Jedino treba osigurati da u nju ne uđu veliki komadi odpada... Pumpu izaberite po tome koliki protok trebate i naravno na koju visinu treba bacati (rekli ste 50 cm, ali trebat će ipak nešto više jer potopna pumpa je na dnu novog šahta,a njen izlaz na vrhu postojećeg). Cijene pumpi variraju od 500 kn do 500 Eura pa i više,sve ovisi o vašim mogućnostima i potrebama...
Sve je to točno što pišeš, međutim neke stvari ne možeš izračunati. Npr dali će pri jačem nevremenu nestati struje pa ti poplavi podrum?
Svi podrumi-garaže s tim rampama koje ja znam su bar ponekad bili poplavljeni, a neki jednom godišnje. Ja bi bez razmišljanja pristao na "novi" kanalizacijski priključak. Pouzdavati se u pumpu nije pouzdano
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 18:34   #15
Hvala na odgovorima....znam da je to rizično baš zbog nestanka struje koji će se najvjerojatnije dogoditi upravo kada pada kiša....ne znam, taj novi priključak je dosta skup, pa bi onda radje taj novac potrošili za neku nadstrešnica-garažu uz kuću, a sad to se valjda mora mijenjati i nadodati u građevinskoj dozvoli i katastru, pa je to opet novi trošak....uf, ne znam. Mislim da ćemo još neko vrijeme o tome trebati dobro promisliti....ako netko ima iskustva s ovim neka se slobodno javi. Uglavnom, hvala još jednom.
martina.vu is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2014., 18:19   #16
Nakon ovog potopa jučer(kod mene je dva sata lijevalo kao iz kabla, na ulici rijeka do visine rubnjaka) definitivno se nebih pouzdao u ikakvu pumpu. Pogotovo jer je i struje nestalo. A i da ima struje, pumpa kapaciteta 4-5 m3/h nema šanse izać na kraj s takvim vodenim valom.
A ja nebi htio da mi se podrum poplavi ikad, makar ovakve kiše nema često, dovoljno je i jednom u 10god za veliku štetu.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 14:58   #17
mi uopće nismo zadovoljni s tim kako potopne pumpe funkcioniraju..prije dvije godine je toliko kiše palo na otoku gdje imamo vikendicu da nam pumpa ništa nije pomogla i poplavio nam je cijeli podrum...

Zadnje uređivanje Majstor : 19.05.2016. at 20:50. Reason: Brisanje linka iz posta. Opetovano ponavljanje reklame
Ivanamari is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 18:23   #18
Quote:
Ivanamari kaže: Pogledaj post
mi uopće nismo zadovoljni s tim kako potopne pumpe funkcioniraju........
Mi uopče nismo.... pa normalno da niste Izbacuješ vodu žličicom, a moraš kantom
Potopna pumpa nije predviđena za to, ona je predviđena "da stvori pritisak" a tebi treba "da prebaci veliku količinu vode pod malim pritiskom"!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2016., 10:13   #19
Pa naravno da nisam stajala i gledala kako pumpa ne radi odnosno kako nema snage za to
Ivanamari is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2016., 14:22   #20
Ovisi kakvu si pumpu kupila jel slaba ili jaka. Jaka pumpa moze pumpat i do 10 000l/h, a one slabe za 200-300kn jedva 2000l/h na metar dubine. Na kraju krajeva neke pumpe imaju termicku zastitu pa se iskljuci kad se pregrije... Plus slag na kraju ovisi i kolliko je debelo crijevo, ak je 1/4" ili 1/2" to je slabo trebalo bi bit 3/4" ili 1".

Vi koji imate problema s elektricnom strujom za vrijeme poplave morate nabaviti motornu pumpu na benzin/dizel i obicno nisu uopce slabe idu od 6-10 000l/h. A crijevo ide 3/4" ili 1".
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:02.