Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2017., 20:59   #1
Relevantnost akademske titule u filozofiji

Rijetko su gosti filozofi, jel da ?

Moja pitanja vama

1) Jeste li ikada čuli za Juru Zovka i što mislite o njemu ? ( Ja nisam )
2) Jeste li gledali emisiju ? (Ja jesam )
3) Poznajete li nekog ''poznatog '' filozofa iz Hrvatske i kojeg hrv. filozofa cijenite ?

4) Preporučite nam neko hrvatsko filozofsko djelo!

==========

Evo nekih misli i ideja koje su mi ostale u sjećanju.

0) Bio mi je simpa na početku jer je u studio ušetao s poklonom za Stankovića tj hercegovačkom rakijom i duhanom "s uredno prijavljenom carinom".


1)Anja Šovagović-Despot kaže da je Zovko brutalno obrazovan.

2) Mislav Kukoč kaže da je Zovko ostrašćeni desničar.

3) Zovko je kum Barišićevom djetetu a ipak je nastupio skupa sa Đikićem protiv njega u peticiji da odstupi.

Kaže Zovko

4)
Politički sam Hegelijanac
Potpredsjednik sam Međunarodnog Hegelovog duštva ( i pomno čitam Sigmundove postove na Forumu )

5)
Estetski sam konzervativac (Crkve iz srednjeg vijeka su lijepe, današnje crkve su ružne).

6) Emocionalno sam vezan za Hdz , ali nikada nisam bio član.

7)
Abortus je nedjelo , ali bih ga dopustio iz utilitarnih razloga jer jer je alternativa (zabrana) još gora.

8)
Tito je kriminalac i zločinac rekao je Konrad Adenauer. (Njemac tisućljeća kaže Zovko).

9)
Na Širokom brijegu je 1945 izvršen kulturocid jer je ubijeno 29 doktora nauka franjevaca i uništena katolička gimnazija.

10) Jedina univerzalna religija danas je KONZUMERIZAM koja vlada i u Japanu i u Saudijskoj Arabiji i u Zagorju.I tu sam ateist.
Nema danas rasta u znanju, obrazovanju i finoći duha.
**

još malo o tome na

http://www.vecernji.hr/hrvatska/jure...-hrvat-1153957

===
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 16.03.2017. at 21:37.
parsifal is offline  
Old 16.03.2017., 21:08   #2
http://www.057info.hr/vijesti/2013-0...rade-akademski

I sam kolumnista Raspudić je sinoć otkrio zadarskoj publici kako je on nagovarao Zovka da piše kolumne. - Naša medijska scena prilično je primitivna. Danas imamo situaciju da nam neobrazovani i nepismeni kreiraju javno mnijenje jer se ovi drugi zatvaraju u akademske kule iz bezrazložnog straha koji vlada ovim društvom. To je posljedica totalitarizma, naučeni refleks koji se prenosi iz generacije na generaciju. Pretvara nas u idiote, u onom grčkom smislu, jer se zatvaramo u svoj svijet i puštamo drugima da nam kroje sudbinu, elaborirao je Raspudić koji je, kazao je u dr. Zovku prepoznao potencijal za pisanje.
=================

Jure Zovko:

Pisanje kolumni smatram svojom filozofskom obvezom, svojim pravom na sud o vremenu u kojemu živim. Kao orijentir u pisanju uzeo sam Sokratov stav da u pogledu temeljnih životnih pitanja nije mjerodavno mišljenje većine ljudi, nego primarno sud razboritih, prudentnih i pronicljivih osoba. Riječ je o pokušaju da u duhu Hegelove filozofije naše vrijeme provučem kroz filter misli i dam svoju prosudbu i svoja zapažanja o njemu. Dinamični proces suvremenoga društva i životni svijet koji nas određuje zahtijevaju sustavnu prosudbu, vrednovanje i analizu. Htio sam svojim čitatelji(ca)ma zapravo objasniti zašto Hrvatska ne može poslužiti kao paradigma Hegelova koncepta »umske države«, a S. R. Njemačka, Švicarska i Skandinavske zemlje mogu. Građani navedenih država ponosni su na svoje državne institucije, na ostvarenu slobodu, sigurnost i gospodarsko blagostanje pa zato vode računa o stabilnosti i prosperitetu države. U Hrvatskoj to nažalost nije slučaj. U knjizi sam naveo nekoliko razloga za takvo stanje stvari....
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 16.03.2017., 21:19   #3
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Moja pitanja vama

1) Jeste li ikada čuli za Juru Zovka i što mislite o njemu ? ( Ja nisam )
2) Jeste li gledali emisiju ? (Ja jesam )
3) Poznajete li nekog ''poznatog '' filozofa iz Hrvatske i kojeg hrv. filozofa cijenite ?

4) Preporučite nam neko hrvatsko filozofsko djelo!
1) Da i neću ti reći.
2) Ne.
3) Da. Damira Barbarića, i još nekoliko drugih.
4) Marijan Cipra, Metamorfoze metafizike
nitko drugi is offline  
Old 16.03.2017., 21:30   #4
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
4) Marijan Cipra, Metamorfoze metafizike
Kaže se "hvala".
nitko drugi is offline  
Old 16.03.2017., 21:39   #5
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Kaže se "hvala".
Tako je !
Puna rečenica treba glasiti : hvala parsifale za još jednu zanimljivu temu, opširno pripremljenu.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 16.03.2017., 21:45   #6
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post


4) Marijan Cipra, Metamorfoze metafizike
Nema na Njuškalu

(Ali vratit ću sutra jednu knjigu i posuditi je u knjižnici :klap: )

============

Marijan Cipra (1940-2008), sin skladatelja Mila Cipre, hrvatski filozof, autor "Metatmorfoza metafizike", jedne od najoriginalnijih hrvatskih filozofskih knjiga...

Kada je 1978. otisnuta doktorska disertacija Metamorfoze metafizike Marijana Cipre, tko je mogao slutiti da se radi o jednoj od najboljih, najvažnijih i najoriginalnijih filozofskih knjiga napisanih na hrvatskome jeziku? Planirano kao četverosveščano, a ostvareno kao jednosveščano djelo o grčkoj metafizici, Ciprino je djelo stilski i filozofski briljantan dijalog sa starogrčkim misliocima o biti i istini filozofije. Pri tom Cipra izgrađuje izvornu periodizaciju filozofije utemeljenu prema hebdomadama, vremenskim razdobljima od sedam vremenskih jedinica (4×700 godina) unutar kojih se odigrava duhovna povijest filozofije od njezinih početaka 700. prije Krista do 2100.

Unutar te duhovne povijesti odigrava se tek neprekidna metamorfoza jedne te iste bivstvene cjeline istine, samo u različitim varijacijama i preobrazbama. Stoga je ključno pitanje: koji su to principi što upravljaju tim metamorfozama filozofije, i na osnovi kojih načela se jedna te ista istina uvijek javlja u drukčijim oblicima i na drukčiji način? (Tonči Valentić).

Ciprin se filozofski put u konačnici okreće od filozofije logosa i logosa filozofije k Logosu Objave, odnosno od grčke filozofije prema kršćanskoj filozofiji, dapače prema kristologiji u kojoj je čovjek uvrnuto ogledalo božanskog života.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 16.03.2017., 21:57   #7
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
(Ali vratit ću sutra jednu knjigu i posuditi je u knjižnici :klap: )
Ajde, onda ću ti reći to o Zovku, ali samo dobre stvari. Dakle, čitah njegovu knjigu o Platonu i hermeneutici, i to mi je bilo ok. Moja stranka, platonist i hermeneutičar. I žena mu Marie-Elise izgleda kao neka draga i pametna osoba, čitao sam i njenu knjigu o vremenu kod Heideggera i Platona, i to mi se svidjelo. Ali nemoj uzeti te knjige nego Cipru.
nitko drugi is offline  
Old 17.03.2017., 09:39   #8
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Stoga je ključno pitanje: koji su to principi što upravljaju tim metamorfozama filozofije, i na osnovi kojih načela se jedna te ista istina uvijek javlja u drukčijim oblicima i na drukčiji način? (Tonči Valentić).
To su oni principi koji su izloženi u Hegelovoj Znanosti logike.

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Ciprin se filozofski put u konačnici okreće od filozofije logosa i logosa filozofije k Logosu Objave, odnosno od grčke filozofije prema kršćanskoj filozofiji, dapače prema kristologiji u kojoj je čovjek uvrnuto ogledalo božanskog života.
Baš dobro da si ovo napisao, tako da ne bih slučajno krenuo to čitati.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 17.03.2017., 09:46   #9
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post


Baš dobro da si ovo napisao, tako da ne bih slučajno krenuo to čitati.
Samo da upozorim.
Nije to pisao parsifalTM nego Tonči Valentić.
Parsifal je u ovom slučaju samo glasnik.

Nego, primjećujem da kršćanstvo jako iritira Mr. Hayda u Sigmundu .

Da li samim svojim postojanjem iritira hajdovske vibre, ili svojim tvrdoglavim utjecajem, i dugovječnošću ...

Mora da kršćanstvo djeluje na ljubitelje dionizijskog kao oni robovi na vojskovođe u času trijumfa dok su prolazili kroz slavoluk pobjede (jer bi im šaputali ....sjeti se da si smrtan...sjeti se da si smrtan ..
memento mori...
..........
......
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 17.03.2017., 09:50   #10
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
10) Jedina univerzalna religija danas je KONZUMERIZAM koja vlada i u Japanu i u Saudijskoj Arabiji i u Zagorju.I tu sam ateist.
Nema danas rasta u znanju, obrazovanju i finoći duha.
U Zagorju ne vlada, u Zagorju vlada alkoholizam...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 17.03.2017., 10:08   #11
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Ciprin se filozofski put u konačnici okreće od filozofije logosa i logosa filozofije k Logosu Objave, odnosno od grčke filozofije prema kršćanskoj filozofiji, dapače prema kristologiji u kojoj je čovjek uvrnuto ogledalo božanskog života.
To je istina, ali o tome nema ništa u Metamorfozama metafizike, osim napomene u Uvodu drugog izdanja. Sam tekst knjige ne govori ništa o tome.
nitko drugi is offline  
Old 17.03.2017., 10:30   #12
Slušala sam emisiju.

Postavila bi pitanje - negdje sam pročitala da tip nije filozof već je samo profesor filozofije, a to naravno nije isto, kao što nije isto je li netko biolog ili profesor biologije.
mravac8 is offline  
Old 17.03.2017., 10:42   #13
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Slušala sam emisiju.

Postavila bi pitanje - negdje sam pročitala da tip nije filozof već je samo profesor filozofije, a to naravno nije isto, kao što nije isto je li netko biolog ili profesor biologije.
Moram priznati da ne primjećujem značaju razliku osim nominalne pa molim nekog da mi objasni.

Znam npr da Dawkins nije znanstvenik istraživač i nema značajnih naučnih radova. Dawkins je popularizator znanosti i ta mi je razlika jasna , ali ne vidim kako bi netko mogao postati profesor filozofije ako nije filozof

Wikipedija kaže da je gospon Zovko studirao u Frajburgu
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 17.03.2017., 11:17   #14
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Moram priznati da ne primjećujem značaju razliku osim nominalne pa molim nekog da mi objasni.

Znam npr da Dawkins nije znanstvenik istraživač i nema značajnih naučnih radova. Dawkins je popularizator znanosti i ta mi je razlika jasna , ali ne vidim kako bi netko mogao postati profesor filozofije ako nije filozof

Wikipedija kaže da je gospon Zovko studirao u Frajburgu
Profesor filozofije je onaj tko djeci i odraslima predaje filozofiju. Profesor biologije je onaj tko predaje biologiju, profesor zemljopisa je onaj tko predaje zemljopis, profesor psihologije je onaj tlo predaje psihologiju .......

Filozof je ona osoba koja se bavi filozofijom, biolog je ona osoba koja se bavi biologijom, pisholog je ona osoba koja se bavi psihologijom.

Baviti se znači da mu je to struka, struka mu je biologija, filozofija ..... i kroz znanstvene metode društva bavi se određenim područjem ljudske djelatnosti.

Profesor prenosi znanje na nove generacije nekog područja, biolog, filozof ..... znanstveno istražuje neko područje.
mravac8 is offline  
Old 17.03.2017., 11:26   #15
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Profesor filozofije je onaj tko djeci i odraslima predaje filozofiju. Profesor biologije je onaj tko predaje biologiju, profesor zemljopisa je onaj tko predaje zemljopis, profesor psihologije je onaj tlo predaje psihologiju .......

Filozof je ona osoba koja se bavi filozofijom, biolog je ona osoba koja se bavi biologijom, pisholog je ona osoba koja se bavi psihologijom.

Baviti se znači da mu je to struka, struka mu je biologija, filozofija ..... i kroz znanstvene metode društva bavi se određenim područjem ljudske djelatnosti.

Profesor prenosi znanje na nove generacije nekog područja, biolog, filozof ..... znanstveno istražuje neko područje.
Točno, osim što filozof ne istražuje znanstveno neko područje.
Jednostavko is offline  
Old 17.03.2017., 11:26   #16
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Profesor prenosi znanje na nove generacije nekog područja, biolog, filozof ..... znanstveno istražuje neko područje.
Sveučilišni profesori bilo koje struke dužni su baviti se znanstvenim radom, to im spada u opis posla.
nitko drugi is offline  
Old 17.03.2017., 11:29   #17
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post

ali ne vidim kako bi netko mogao postati profesor filozofije ako nije filozof
Po ovoj tvojoj definiciji imali bi jako puno filozofa, odnosno svaki profesor filozofije bio bi ujedno i filozof.

To je u stilu hrvatske prakse koja je svakoj šuši lijepila čin generala pa tako imamo generala kao da nas je 400 a ne 4 milijuna.

Ali time se degradiraju pravi generali, pravi filozofi ......

Degradiraju se ljudi poput Supeka.
mravac8 is offline  
Old 17.03.2017., 11:33   #18
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Točno, osim što filozof ne istražuje znanstveno neko područje.
Slažem se. Žuri mi se, ali nadam se da se vidi bit.
mravac8 is offline  
Old 17.03.2017., 11:41   #19
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Sveučilišni profesori bilo koje struke dužni su baviti se znanstvenim radom, to im spada u opis posla.
Znam, samo sam odgovorila na pitanje po čemu se profesor filozofije (profesor biologije) razlikuje od filozofa, biologa ......

Po tome sveučilišni profesori bi istovoremeno bili i filozofi.
mravac8 is offline  
Old 17.03.2017., 11:47   #20
A ne znam što ti podrazumijevaš pod "filosof". Uglavnom, u onom smislu u kojem sveučilišni profesor biologije jest biolog-znanstvenik (jer se dužan baviti tom znanošću, objavljivati članke u znanstvenim časopisima gdje daje vlastiti znanstveni doprinos, itd.), u tom smislu je i sveučilišni profesor filosofije ujedno i filosof-znanstvenik. Pa tako i Zovko:
Quote:
Voditelj znanstveno-istraživačkih projekata pri MZOS-u.: “Doprinos Matije Vlačića Ilirika europskoj duhovnoj misiji” (1991.-1996.), “Platonova teorija razumijevanja” (1996.-2002.) “Teorija filozofijske ironije” (2002.-2006.). Od 2007. „Filozofijsko značenje kulture i kulturnoga identiteta“ (269-1911113-2615) Zajedno s prof. Peterom Kampitsom (Beč) voditelj bilateralnog znanstvenog projekta „Die Relevanz der mitteleuropäischen Kulturidentität“ (2008/09) pod pokroviteljstvom MZOS-a i austrijskog ministarstva za znanost (ÖAD). "Relevanz der Interpretationstheorie von M. Flacius Issyricus für die gegenwärtige Hermeneutikdiskussion” (Deutsche Forschungsgemeinschaft; Tübingen 2007)
http://www.unizd.hr/Default.aspx?tabid=1532
Ukoliko ti pod "filosof" podrazumijevaš nešto drugo od objavljivati znanstvene radove s područja filosofije, to je legitimno; samo me zanima što podrazumijevaš.
nitko drugi is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:02.