Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2011., 15:03   #1501
Ovdje se potrošilo šezdesetak stranica natezanja oko toga koje je ulje bolje ono starinsko ili ovo novo extra djevičansko, pa onda još desetak stranica o tome kako mu je cijena precjenjena. Pa na taj način se može razgovarati i voditi polemika o tisuću proizvoda Lijepe naše, a na karaju ipak stoji ona: o ukusima se ne raspravlja a ukus ti formira takuin
__________________
Ništa mi neće ovi dan pokvarit
Šefica prstena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 15:35   #1502
Quote:
spirou kaže: Pogledaj post
a,priča kao iz citata je i kod mene...50-tak stabala....trebaju ti dani samo da to obiđeš
dani da obidjes 50ak stabala?

znam da nas bije glas ka line, ali čak i ja turbo lina ih obiđem, ma čak i zalijem za manje od dana...

ma gle, ulje koje imam toliko volim da ga nit ne prodajem.

nema cijene, ali sam realna da ipak nije baš ljubljenje stabala i naplaćivanje te ljubavi fer i korektno. dok se nisam ušemila u familiju sa stablima maslina, da, ulje od 100kn litra je onako - skoro pa prevara (ako je od učenih maslinarki s pijace!).
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 16:19   #1503
Quote:
cilla kaže: Pogledaj post
pa da bi on to tvrdio trebao je analizirati povelik broj uzoraka raznih ulja, a ne samo svoj
pošto analize su sve samo ne jeftine nekako sumnjam da je to on napravio za svoj ćef

a onda se ne treba izletati sa takvim tvrdnjama pa makar bio prof.dr.

a o kojem labosu se radi ako smijemo znati koji je najopremljeniji u europi
(inače to 'najopremljeniji' ne ostavlja baš neki wow efekt, jer pitanje je za što je to opremljen)
kaj ste tak nadrkani, najlakše je srat po nekom
ak si šef labosa možeš nešto i za svoj gušt napravit, uzet nešto raznih uzoraka i uspoređivat, nije to bilo za objavit u Science
labos je bio za doping kontrolu, ak se kužiš znat ćeš kakva je kvaliteta analize tu potrebna, ali po tonu komentara ne vjerujem, vjerojatno se bolje kužiš u teorije zavjere
jermyn is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 21.12.2011., 17:06   #1504
Quote:
jermyn kaže: Pogledaj post
kaj ste tak nadrkani, najlakše je srat po nekom
ak si šef labosa možeš nešto i za svoj gušt napravit, uzet nešto raznih uzoraka i uspoređivat, nije to bilo za objavit u Science
labos je bio za doping kontrolu, ak se kužiš znat ćeš kakva je kvaliteta analize tu potrebna, ali po tonu komentara ne vjerujem, vjerojatno se bolje kužiš u teorije zavjere
pa ja u svom labosu ne mogu baš analizirat kaj se sjetim za svoj gušt, oprema i ljudi mi služi da analiziramo ono kaj nam je posao, a ne da udovoljavaju mom guštu, i odgovaram za potrošeno vrijeme zaposlenih i za utrošena materijalna sredstva

a što se opremljenosti tiče, npr. ja radim u vrlo opremljenom labosu al možeš mi donijet koliko god hoćeš uzoraka maslinovog ulja i ja ti ih ne mogu analizirat jer se time ne bavimo, i za analizu uzoraka ulja za svoj ćef neću postavljat metodu jer nam to nije posao
al analiziramo uzorke koje tvoj najopremljeniji labos za doping i svi dr.sc. -ovi u njemu mogu samo sjest i gledat i plakat jer ne mogu ništa sa njima, jer za to nemaju opremu i iz tog kuta gledišta je to potpuno neopremljen i beskoristan labos

i zato sam ti napisala da ti 'najopremljeniji' laboratorij u apsolutnom smislu ništa ne znači
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 18:53   #1505
Ima jedna stvar koja me nervira. Vi tu svi pizdite o tim uljima i koje je kvalitetnije ili zdravije i ostalo.
Da se razumimo. Ulje NIJE zdravo. Maslinovo ulje nije nesto sto ce ozdraviti nekog ili mu dati neke neljudske sposobnosti. Od masti je definitivno najzdravije i zbog toga se cijeni.

Zanima me jedna stvar. Sto je vama bitnije, da je ulje najzdravije sto moze biti ili najukusnije sto moze biti.
Najzdravija(najkvalitetnija zbog sastava) ulja su ona od maslina koje se beru dok su jos zelene i idu odmah u uljaru. To su definitivno ulja najbolja sastavom. Ja osobno ta ulja ne volim, previse mi gorcaju i nije mi to to.

Meni je najukusnije ulje kad se masline zrele beru, bude i tu zelenih ali u manjoj kolicini. Nakon toga ih se stavi malo u more i tek onda u uljaru. Sigurno je da takvo ulje nije kvalitete kao ono koje se daje izravno u uljaru jer izgubi neke tvari u moru ali meni je najukusnije i mi ga tako pravimo. Probali smo svasta i ovo je ulje koje nam najvise odgovara. Mi ne proizvodimo ulje zbog prodaje, da proizvodimo ne bi ga drzali u moru, nego prodamo koliko nam bude viska samo da pokrijemo troskove proizvodnje.

Pitanje je da li vi u maslinovom ulju trazite ukus ili kvalitetu? Nije velika razlika u kvaliteti ali ipak je ima, u okusu je takodjer razlika. Najbolje prolaze oni koji vole gorka ulja jer tada mogu imati oboje, ali je nazalost ne spadam u tu kategoriju.


A o cijeni nemojmo, potraznja definira cijenu svakog proizvoda, evo jedan primjer: primjer.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 19:24   #1506
Quote:
spirou kaže: Pogledaj post
Bože moj, kakvi kretenski komentari

ja mislio ljudi komentiraju ulje,a ono navike "lijenih dalmatinaca" i cijenu ulja...

priča je jednostavna...ako je ulje preskupo i to je pljačka...nemojte ga kupovat..ne vidim problema

nitko niko ne tjera puškom da kupuje ulje u njega...

meni su npr. neke stvari preskupe za moj ukus i ja ih ne kupujem...
sigurno neću doć na forum i gadit npr. H. Moser & Cie satove,jer mislim da bi trebali koštati 1000 EUR, a ne 10 000 EUR

zato mi nije jasno čemu ova opsjednutost dalmatincima i dalmatinskim uljem


a,priča kao iz citata je i kod mene...50-tak stabala....trebaju ti dani samo da to obiđeš

ponekad prodamo ponešto...a,nekad ni to (kad je lošija berba)

i za koliko bi ja to trebao prodavati?

za 35 kn po litri? aha...kako da ne
kretenski može biti samo nekome tko kretenski razmišlja i tumači nešto, a to se vidi iz nastavka posta, što ne cijeni.

__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 19:39   #1507
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Mnogo više od tebe, čak dobro razumijem metode određivanja kvalitete jerbo mi to nije daleko od struke ....zato mi se i ne može prodat muda pod bubrege.. za razliku od tebe. Po čemu to bi dalmatinac trebao znati nešto o maslinovom ulju, ja ih znam krdo koji ga niti ne koriste...
Vidim iz priloženog.Svaka druga je aeee...
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 19:46   #1508
Quote:
studeni1971 kaže: Pogledaj post
Vidim iz priloženog.Svaka druga je aeee...
jebote pa to je sprdačina (pročitaj strip unazad nekoliko stranica), pa dajte ljude opustite se ovo je samo blesavi forum, služi da raspravljamo, super je vidjeti toliko različitih stavova, svi smo u pravu
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 19:48   #1509
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
jebote pa to je sprdačina (pročitaj strip unazad nekoliko stranica), pa dajte ljude opustite se ovo je samo blesavi forum, služi da raspravljamo, super je vidjeti toliko različitih stavova, svi smo u pravu
jok, kako to svi, ja sam u pravu

opuštam se
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 19:49   #1510
Quote:
alica u zrcalu kaže: Pogledaj post
A jel štima to, da ak se maslinovo stavi u frižider, pa se zgusne, onda je pravo? Tak slično je i kod meda, skristalizira se na niskoj temperaturi. A Velebitsko pivo mi je dobro, reci DA za Velebitsko!
Ta metoda sa stavljanjem maslinovog ulja u frižider ,ne drži vodu.Obično ulje će se također zgusnut.
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 19:52   #1511
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
jebote pa to je sprdačina (pročitaj strip unazad nekoliko stranica), pa dajte ljude opustite se ovo je samo blesavi forum, služi da raspravljamo, super je vidjeti toliko različitih stavova, svi smo u pravu
Postaviš pitanje ,a odgovora nema.Baš zanimljivo,ipak je ovdje glavna tema maslinovo ulje.
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 20:06   #1512
Quote:
jermyn kaže: Pogledaj post
Malo pratim ovu diskusiju o maslinovom ulju pa bi rado probao dati svoj pogled na to s obzirom da mi se čini da komentari idu skroz u krivom smjeru.

Ulje većina ljudi ovdje ocjenjuje po tome kako im se sviđa okus/miris, i po tome istarska čini se vode. Njima to uspijeva jer beru ranije i odmah melju pa dobiju tu gorčinu i extra vergine svojstva. Takva proizvodnja kod malih proizvođača posebno na otocima nemre bit logistički moguća.

Međutim, kvaliteta ulja (tj. njegova dobrobit za organizam) je u kompleksnosti ulja, njegovog kemijskog sastava. Kako većina istarskih (i novih dalmatinskih) proizvođača sadi mlade masline u nasadima na način da ih mogu brati strojno, navodnjavati i gnojiti, to su puno manje kvalitetna ulja od otočkih. Je.i ga, to je tamo velki biznis i hoće prinos po svaki cijenu. Stare otočke masline imaju korijenje koje ide ko zna kuda, i nemožete ih navodnjavati ni gnojiti i da hoćete. Njihovo ulje je puno kompleksnije i time kvalitetnije, bez obzira na vrijeme i način obrade (moj stari mjerio u dobrom labosu koji je nekad vodio). Tu možete povući paralelu sa vinom, razlikom između new world vina i onih iz starih francuskih vinograda. Ako čitate opise vina u stranim izvorima, često daju starost nasada kao dosta važan fakat.

Meni je otočko ulje od starih maslina neusporedivo sa istarskim ili bilo kojim drugim tako proizvedenim uljem. Moram još reći i da sam tu totalno subjektivan, jer imam (tj. moji) četiri masline stare preko 80 godina koje daju u dobrim godinama 70-80 litara ulja, koje damo samo najbližima. Vi ostali slobodno kupujte talijansko i slični industrijski šit.
Ulja bilo iz Dalmacije,bilo iz Istre su dobre kvalitete.Ta dva ulja baš i nisu za usporedbu zbog druge vrste tla,vrste maslina,branju..Dalmatinska ulja intenzivnije mirišu,ali što se tiče marketinga,deklariranje,tu je Istra ispred Dalmacije.Što se tiče cijene mislim da su istarska preskupa.
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 21:02   #1513
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Ima jedna stvar koja me nervira. Vi tu svi pizdite o tim uljima i koje je kvalitetnije ili zdravije i ostalo.
Da se razumimo. Ulje NIJE zdravo. Maslinovo ulje nije nesto sto ce ozdraviti nekog ili mu dati neke neljudske sposobnosti. Od masti je definitivno najzdravije i zbog toga se cijeni.

Zanima me jedna stvar. Sto je vama bitnije, da je ulje najzdravije sto moze biti ili najukusnije sto moze biti.
Najzdravija(najkvalitetnija zbog sastava) ulja su ona od maslina koje se beru dok su jos zelene i idu odmah u uljaru. To su definitivno ulja najbolja sastavom. Ja osobno ta ulja ne volim, previse mi gorcaju i nije mi to to.

Meni je najukusnije ulje kad se masline zrele beru, bude i tu zelenih ali u manjoj kolicini. Nakon toga ih se stavi malo u more i tek onda u uljaru. Sigurno je da takvo ulje nije kvalitete kao ono koje se daje izravno u uljaru jer izgubi neke tvari u moru ali meni je najukusnije i mi ga tako pravimo. Probali smo svasta i ovo je ulje koje nam najvise odgovara. Mi ne proizvodimo ulje zbog prodaje, da proizvodimo ne bi ga drzali u moru, nego prodamo koliko nam bude viska samo da pokrijemo troskove proizvodnje.

Pitanje je da li vi u maslinovom ulju trazite ukus ili kvalitetu? Nije velika razlika u kvaliteti ali ipak je ima, u okusu je takodjer razlika. Najbolje prolaze oni koji vole gorka ulja jer tada mogu imati oboje, ali je nazalost ne spadam u tu kategoriju.


A o cijeni nemojmo, potraznja definira cijenu svakog proizvoda, evo jedan primjer: primjer.
Najzdravije od svih vrsta maslinovog ulja je extra djevičansko maslinovo ulje zbog jednostavnog tiještenja i filtriranja masnih kiselina prilikom proizvodnje.Izuzetno je zdravo u prehrani,jer je bogato klorofilom,lecitinom,karotenom,polifenolom,vitamin ima a,d,i k i e.Lako je probavljivo,pomaže u borbi protiv raka,usporava starenje.itd.
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 22:49   #1514
Quote:
studeni1971 kaže: Pogledaj post
Najzdravije od svih vrsta maslinovog ulja je extra djevičansko maslinovo ulje zbog jednostavnog tiještenja i filtriranja masnih kiselina prilikom proizvodnje.Izuzetno je zdravo u prehrani,jer je bogato klorofilom,lecitinom,karotenom,polifenolom,vitamin ima a,d,i k i e.Lako je probavljivo,pomaže u borbi protiv raka,usporava starenje.itd.


Proizvodnja je ista i meni i onom tko bere ranije i onom tko ne drzi u moru masline. Razlika je u okusu i u tome sto ulja od maslina koje nisu bile u moru imaju neki veci postotak tih zdravih pizdarija.

Ekstra djevicansko ne znaci nista jer toliko je ekstra djevicanskih koja to nisu na trzistu da nitko ne moze biti siguran.


A razlika nije ni neka velika. Najbolje mi je sto se tu raspravlja o tome koje je ulje zdravije i koliko a vecina ljudi se nakrka mesine, krumpira, naloce vincine, nekog kolaca tek toliko, sjedne za volan, ne veze se i tako pijan dodje nekako do doma i onda misli da je dobro sto je u salatu stavio 3 kapi ekstra djevicanskog ulja pa je zdraviji nego sto bi bio da je stavio neko biljno ili sojino.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 23:01   #1515
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Najbolje mi je sto se tu raspravlja o tome koje je ulje zdravije i koliko a vecina ljudi se nakrka mesine, krumpira, naloce vincine, nekog kolaca tek toliko, sjedne za volan, ne veze se i tako pijan dodje nekako do doma i onda misli da je dobro sto je u salatu stavio 3 kapi ekstra djevicanskog ulja pa je zdraviji nego sto bi bio da je stavio neko biljno ili sojino.
14 Tada ponovno dozove mnoštvo i stane govoriti: "Poslušajte me svi i razumijte! 15 Ništa što izvana ulazi u čovjeka ne može ga onečistiti, nego što iz čovjeka izlazi - to ga onečišćuje. 16 Tko ima uši da čuje, neka čuje!" 17 I kad od mnoštva uđe u kuću, upitaše ga učenici za prispodobu. 18 I reče im: "Tako? Ni vi ne razumijete? Ne shvaćate li da čovjeka ne može onečistiti što u nj ulazi 19 jer mu ne ulazi u srce, nego u utrobu te izlazi u zahod?" Tako on očisti sva jela. 20 Još dometnu: "Što iz čovjeka izlazi, te onečišćuje čovjeka. 21 Ta iznutra, iz srca čovječjega, izlaze zle namisli, bludništva, krađe, ubojstva, 22 preljubi, lakomstva, opakosti, prijevara, razuzdanost, zlo oko, psovka, uznositost, bezumlje. 23 Sva ta zla iznutra izlaze i onečišćuju čovjeka."

__________________
Čuvaj se, sinko, strašnog Hudodraka, čeljusti što čapnu, kandži koje kvače! Čuvaj se ptice Zlamače ko vraga! Nemoj da ljusni Grlograb te nađe!
alica u zrcalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 10:11   #1516
Quote:
jermyn kaže: Pogledaj post
........
malo smiri temperament i ton rasprave
ostali također
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 10:22   #1517
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post

A razlika nije ni neka velika. Najbolje mi je sto se tu raspravlja o tome koje je ulje zdravije i koliko a vecina ljudi se nakrka mesine, krumpira, naloce vincine, nekog kolaca tek toliko, sjedne za volan, ne veze se i tako pijan dodje nekako do doma i onda misli da je dobro sto je u salatu stavio 3 kapi ekstra djevicanskog ulja pa je zdraviji nego sto bi bio da je stavio neko biljno ili sojino.
Pa mozda nismo svi vecina
A maslinovo trosim jer mi je finije a ne iskljucivo zato sto je zdravije
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 10:25   #1518
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
A razlika nije ni neka velika. Najbolje mi je sto se tu raspravlja o tome koje je ulje zdravije i koliko a vecina ljudi se nakrka mesine, krumpira, naloce vincine, nekog kolaca tek toliko, sjedne za volan, ne veze se i tako pijan dodje nekako do doma i onda misli da je dobro sto je u salatu stavio 3 kapi ekstra djevicanskog ulja pa je zdraviji nego sto bi bio da je stavio neko biljno ili sojino.
nema potrebe sudit po sebi...
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 10:50   #1519
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
malo smiri temperament i ton rasprave
ostali također
ne znam kaj bi rekao, tu svi imaju tako rezolutno mišljenje koje ne potkrijepe ni sa čim

npr. ako neko misli da je extravergine ulje najkvallitenije, nek kaže odakle mu to

po objašnjenjima koje sam ja dobio od kemičara, EV je samo način obrade koji utječe na okus i miris ulja, a ne na sastav onih elementata za koje se smatra da imaju pozitivni efekt na zdravlje (omega 3, polifenoli), dakle koji nose kvalitetu ulja

tak da to gore jednostavno je glupost
i kaj sad, ak ja kažem i objasnim zakaj je to glupost, moj ton je pogrešan? ma jbi se
jermyn is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 22.12.2011., 11:29   #1520
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Pa ne bi ga nitko ni kupovao, osim najzadrtijih bisera, da država ne štiti lijenčine i neradnike carinom na uvoz.
Ono što vi radite jest da prisilno branite ljudima da kupe jeftinije i kvalitetnije.
Svatko normalan je ogorčen kad mu lopov uvlači ruku u džep.
mi radimo?
misliš država?
kolike su carine na maslinovo ulje?
razlikuju li se od carina na meso ili jabuke ?
eto, zaista ne znam..pa,ako možeš malo argumentirati

s obzirom da su uvozna ulja jeftinija, nisam znao da su carine problem kod cijene maslinova ulja

Quote:
tilla kaže: Pogledaj post
dani da obidjes 50ak stabala?

znam da nas bije glas ka line, ali čak i ja turbo lina ih obiđem, ma čak i zalijem za manje od dana...
pa da...
moram ić barem po ure pješke (ništa auto)... za doć do nekoliko stabala

nakon toga još po ure do drugih..pa opet po ure do trećeg maslinika..itd..itd...

raštrkana su..i nalaze su u 15-tak maslinika..zato ti i triba dosta vrimena da to obiđeš, a pogotovo ako ćeš nešto i radit oko njih

a,svugdi moraš pješke i po kozjim stazama
spirou is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:54.