Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2011., 17:37   #181
Quote:
Matesonik kaže: Pogledaj post
Jesam li ja dobro shvatio, da BlueMotion radi upravo suprotno od onoga sto smatramo ispravnim: kad pustimo gas, on stisne kuplung, umjesto da pusti da kotaci vrte motor?!
Da, dobro si razumio - samo ima jedan ALI - koliko je trenje unutar mokrog DSG-a? Siguran sam da je netko dobro izračunao kag se potroši manje goriva - u leru ili kočenjem motorm.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 01:08   #182
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Da, dobro si razumio - samo ima jedan ALI - koliko je trenje unutar mokrog DSG-a? Siguran sam da je netko dobro izračunao kag se potroši manje goriva - u leru ili kočenjem motorm.

bojim se da si nesto pobrkao...dakle nogu mices sa gasa kad zelis usporiti...kod usporavanja, odnosno kocenja motorom, trenje u mjenjacu nije nezeljena pojava, dakle ono NE povecava potrosnju jer potrosnje uopce nema....cinjenica jest da kod kocenja motorom nema potrosnje goriva, a kod praznog hoda je ima, samim time govoriti o ustedi kod novog sistema je bezpredmetno jer ne mozes usporedjivati nesto cega nema (potrosnje kod kocenja motorom) i neke odredjenje male potrosnje (kod praznog hoda)...nikako mi nije jasno sta su ovi iz VW-a htjeli postici sa ovim saltanjem u ler, no kako smatram da tamo ipak ne rade idioti, mozda postoji neki opravdan razlog koji ja ne vidim, a netko od vas vidi...
Teoretski postoji recimo situacija da sa udaljenosti od 300m vidis kako se pali crveno (recimo onaj kod Arene u Zg) i onda se u leru dovezes prakticki do semafora, naravno putem i nesto usporavajuci, tu bi vjerojatno potrosio manje goriva nego da se na inerciju vozis jer bi tada maknuo nogu sa gasa tek kasnije (ako bi maknuo recimo 300m prije ne bi se niti dovezao do semafora)...no koliko takvih situacija ima u praksi, dok sa druge strane nogu sa gasa micemo stotinu puta dnevno u gradskom prometu dok se priblizavamo semaforu i na taj nacin koceci motorom stedimo gorivo...kod novog sistema ne stedimo gorivo vec se vozimo sa ler gasom...ne, nikako mi nije jasno sta su htjeli postici

inace vec 5. godinu vozim mokri DSG...iz pocetka mi je bilo fora kad sam isao prema Rijeci probati se spustiti u grad bez da taknem papucicu kocnice i gasa, jedino usporavanje saltanje u nizu i kocenje masinom, jednom sam cak i uspio jer nije bilo auta ispred, dakle voznja nekih 40-60 km/h po onim serpentinama oko 2 min bez gasa i kocnice...koliko bi samo potrosio goriva i kocnica da sam bio u leru cijelo vrijeme

Zadnje uređivanje stegaNo1 : 05.07.2011. at 01:17.
stegaNo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 01:22   #183
Cijela priča ti počiva na krivoj premisi - kod bluemotiona kad makneš nogu s gasa ti NE ŽELIŠ usporavati nego se odkotrljati čim dalje. I zato šalta neutral.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 01:33   #184
A kad stisnem kocnicu...sto? Koci i motorom i diskovima? Ako malo stisnem kocnicu onda koci samo motorom?

Stvarno ne znam kad sam imao zelju ili potrebu kotrljati se u leru brzinom od preko 30 km/h...cemu to?
__________________
But she took me back to her courtyard, where magnolia perfume screams
Behind the gates and the granite, of the planet of New Orleans
Matesonik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 01:37   #185
Pa da dalje stigneš .... veći put sa isto goriva = manja potrošnja.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 01:56   #186
OK, mokri DSG valjda ima tolike gubitke da je stedljivije svako malo zavrtjeti motor iz lera (tu ode dosta energije, ne da mi se racunati u ovo doba ) i stisnuti gas malo jace (obogatiti smjesu?), nego lagano kruzati u petoj na <2000 okretaja... Ali smisao BlueMotiona na suhom DSG?

Pred koji mjesec smo sasuli drvlje i kamenje na nekoga (nasumfan?) koji je tvrdio da mu auto manje trosi u rezimu "piknem gas, pa u ler i opet iznova", nego da ga drzi konstantno, pa mi je cudno...
__________________
But she took me back to her courtyard, where magnolia perfume screams
Behind the gates and the granite, of the planet of New Orleans
Matesonik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 09:24   #187
Ma poanta je da mi koji se kužimo u mehaniku, elektroniku, kako auto radi itd... smo manjina, ...par posto, ...a boli đon neku odvjetnicu, nekog pravnika, pa i doktora/icu, da ne nabrajam sad sva moguća NEtehnička zanimanja, ...kaj se događa kad ovo, kad ono itd., ...!!!

97% vozača samo vozi auto kao što koristi televizor, kao veš mašinu, mobitel...itd., ...zanima ih gdje se pali, od automatike samo gdje je položaj za naprijed, natrag i parking, ...jedva znaju automatsku klimu podesit' ili koristit' audio uređaj...!!!

Dajte molim vas, ...a s druge strane što manja potrošnja sve zanima, jel tako...???
supervox is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 10:06   #188
Quote:
Matesonik kaže: Pogledaj post
OK, mokri DSG valjda ima tolike gubitke da je stedljivije svako malo zavrtjeti motor iz lera (tu ode dosta energije, ne da mi se racunati u ovo doba ) i stisnuti gas malo jace (obogatiti smjesu?), nego lagano kruzati u petoj na <2000 okretaja... Ali smisao BlueMotiona na suhom DSG?

Pred koji mjesec smo sasuli drvlje i kamenje na nekoga (nasumfan?) koji je tvrdio da mu auto manje trosi u rezimu "piknem gas, pa u ler i opet iznova", nego da ga drzi konstantno, pa mi je cudno...
Ne slušaš - Bluemotion prebacuje u ler kad makneš nogu s gasa - budući da ti DSG-ovi i ovak i onak tjeraju motore na 1200-1500 o/min u najvišoj brzini tu NEMA cut-offa - dakle mali primjer:
Ako ideš Branimirovom 60-70 km/h DSG će držati 7. brzinu na nekih 1250-1350 o/min i što se dogodi kad makneš nogu s gasa? Motor sigurno ne ide u cut-off (to su preniski okretaji) - pa su se domislili da UMJESTO cut-offa mjenjač ode u ler. Voila - eto uštede.

Ako nogu držiš na gasu - ništa od lera.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 10:27   #189
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Cijela priča ti počiva na krivoj premisi - kod bluemotiona kad makneš nogu s gasa ti NE ŽELIŠ usporavati nego se odkotrljati čim dalje. I zato šalta neutral.
ne pociva na krivoj premisi jer ne ocekujes valjda da vozaci voze bluemotion razlicito od ostalih auta...koliko ce od njih uopce znati za to novo svojstvo dsg-a, a koliko onda jos prilagoditi voznju tome...poanta je da u svakondevnom prometu ovo nema smisla i ne moze predstavljati ustedu, u teoriji kad bi vozac toliko bio opterecen potrosnjom goriva i vozio na nacin "idem se kotrljati u leru sto vise mogu" onda bi mozda i potrosio pola decilitra manje...ali ne sumnjam da su iz VW-a u simuliranim uvjetima to i uspjeli napraviti, a onda to marketing ovako jadno zapakirao
stegaNo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 10:33   #190
Quote:
stegaNo1 kaže: Pogledaj post
ne pociva na krivoj premisi jer ne ocekujes valjda da vozaci voze bluemotion razlicito od ostalih auta...koliko ce od njih uopce znati za to novo svojstvo dsg-a, a koliko onda jos prilagoditi voznju tome...poanta je da u svakondevnom prometu ovo nema smisla i ne moze predstavljati ustedu, u teoriji kad bi vozac toliko bio opterecen potrosnjom goriva i vozio na nacin "idem se kotrljati u leru sto vise mogu" onda bi mozda i potrosio pola decilitra manje...ali ne sumnjam da su iz VW-a u simuliranim uvjetima to i uspjeli napraviti, a onda to marketing ovako jadno zapakirao
Vidim nisi pročitao post iznad .....
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 10:35   #191
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Vidim nisi pročitao post iznad .....
dobro, moze onda detaljnije o odlasku u cut-off....u kojim uvjetima se to dogadja (kod kojih okretaja)
stegaNo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 10:42   #192
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Ako ideš Branimirovom 60-70 km/h DSG će držati 7. brzinu na nekih 1250-1350 o/min i što se dogodi kad makneš nogu s gasa? Motor sigurno ne ide u cut-off (to su preniski okretaji) - pa su se domislili da UMJESTO cut-offa mjenjač ode u ler.
I kada onda naglo stisneš gas, da li odmah reagira ili ima zadršku s obzirom da mora proračunati u koju će brzinu ubaciti + samo ubacivanje u brzinu?
__________________
Bože, čuvaj Hrvatsku, odoh ja u Njemačku!
golfigno is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 10:42   #193
OK, za Branimirovu mi je kristalno jasno. Kako se s Bluemotionom prezivljava spust sa Sljemena? Stavlja u manualni mod? Ako je nizbrdica dovoljno kratka da necu pregrijati kocnice i Bluemotion stavlja u ler, gdje je usteda? Ja, recimo, imam oko 2km spusta do prvog ducana i na tom putu trebam jednom piknuti kocnicu, ostalo odradi motor koji je cijelo vrijeme u cutoffu!
__________________
But she took me back to her courtyard, where magnolia perfume screams
Behind the gates and the granite, of the planet of New Orleans
Matesonik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 10:46   #194
Quote:
Matesonik kaže: Pogledaj post
OK, za Branimirovu mi je kristalno jasno. Kako se s Bluemotionom prezivljava spust sa Sljemena? Stavlja u manualni mod? Ako je nizbrdica dovoljno kratka da necu pregrijati kocnice i Bluemotion stavlja u ler, gdje je usteda? Ja, recimo, imam oko 2km spusta do prvog ducana i na tom putu trebam jednom piknuti kocnicu, ostalo odradi motor koji je cijelo vrijeme u cutoffu!
pa vjerojatno ako pikneš kočnicu se sistem deaktivira, odnosno ako sam šaltaš brzinu niže isto tako.....
4season is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 11:09   #195
Quote:
golfigno kaže: Pogledaj post
I kada onda naglo stisneš gas, da li odmah reagira ili ima zadršku s obzirom da mora proračunati u koju će brzinu ubaciti + samo ubacivanje u brzinu?
Nisam probao pa ne mogu reći - ali zadršku MORA imat, koliku

Quote:
stegaNo1 kaže: Pogledaj post
dobro, moze onda detaljnije o odlasku u cut-off....u kojim uvjetima se to dogadja (kod kojih okretaja)
Dostignuta radna temperatura, motor bez opterećenja (klima, ventilatori ...), broj okretaja viši od nekog praga (obično 1500-1700 o/min iako ima motora kojima je limit puno više), mjenjač u brzini, gas potpuno otpušten.

Quote:
Matesonik kaže: Pogledaj post
OK, za Branimirovu mi je kristalno jasno. Kako se s Bluemotionom prezivljava spust sa Sljemena? Stavlja u manualni mod? Ako je nizbrdica dovoljno kratka da necu pregrijati kocnice i Bluemotion stavlja u ler, gdje je usteda? Ja, recimo, imam oko 2km spusta do prvog ducana i na tom putu trebam jednom piknuti kocnicu, ostalo odradi motor koji je cijelo vrijeme u cutoffu!
Budući da DSG ima inklinometar on "zna" kad ideš uzbrdo - nizbrdo pa je moguće da deaktivira funkciju - ponavljam još jednom nisam vozio pa ne znam.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 11:09   #196
Quote:
4season kaže: Pogledaj post
pa vjerojatno ako pikneš kočnicu se sistem deaktivira, odnosno ako sam šaltaš brzinu niže isto tako.....
koji se sustav dekativira...hoces reci i dalje ne drzis nogu na gasu, ali sada ne ide u ler? tako nesto bi morao imati na nizbrdici kvragu... u konacnici ima li ovaj bluemotion uopce kocenje motorom ili je to prvi auto koji je izgubio to svojstvo
stegaNo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 11:15   #197
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post

Dostignuta radna temperatura, motor bez opterećenja (klima, ventilatori ...), broj okretaja viši od nekog praga (obično 1500-1700 o/min iako ima motora kojima je limit puno više), mjenjač u brzini, gas potpuno otpušten.
recimo vozim se u 5. na 1500 rpm i pustim gas...osjetim da auto usporava i putno racunalo ispisuje 0,0 l, ali on svejedno ne ide u cut-off? koliko onda ubrizgava, vise nego na ler-gasu?
stegaNo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 11:28   #198
Quote:
stegaNo1 kaže: Pogledaj post
koji se sustav dekativira...hoces reci i dalje ne drzis nogu na gasu, ali sada ne ide u ler? tako nesto bi morao imati na nizbrdici kvragu... u konacnici ima li ovaj bluemotion uopce kocenje motorom ili je to prvi auto koji je izgubio to svojstvo
pa taj sustav ubacivanja u ler, logično je da ako pikneš kočnicu da ne želiš "kliziti", također je logično ak šaltaš niže da ne želiš "kliziti", dakle sustav bi se trebao deaktiviriati, odnosno ne uključiti
4season is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 11:29   #199
Quote:
stegaNo1 kaže: Pogledaj post
recimo vozim se u 5. na 1500 rpm i pustim gas...osjetim da auto usporava i putno racunalo ispisuje 0,0 l, ali on svejedno ne ide u cut-off? koliko onda ubrizgava, vise nego na ler-gasu?
Svaka Bosch Mnešto elektronika (ME7.X, MED7.X ....) izračunava koliki je opteretni moment motora - tj. koliki je "teret" u tom trenutku na motoru (koliko "troši" klima, koliko grijač zadnjeg stakla, koliko svjetla, koliko ventilatori hladnjaka, na kraju koliko si ti pritisnuo gas......) i u zavisnosti od toga (tj od tog tereta) ubrizgava određenu količinu goriva.

Dakle odgovor na tvoje konkretno pitanje je

Evo i detalja.

Calculation of the injection time, phasing and control of the injectors as a function of the following parameters:
• driver's wishes (pedal position sensor for ME7.4.4 and throttle potentiometer for M7.4.4, cruise control, electronic stability program),
• thermal state of the engine (coolant temperature sensor),
• mass of air absorbed (inlet air temperature sensor, inlet air pressure sensor and engine speed sensor),
• engine operating conditions: starting, idling, stabilised engine speed, transitory engine speeds, injection cut-off and power take-up speed (motorised throttle for ME7.4.4 and stepper motor for M7.4.4, engine speed sensor, speed information),
• richness regulation (oxygen sensors)(2 sensors for L4 and ifL5 depollution and 1 sensor for K' depollution),
• canister circuit bleed (canister bleed electrovalve),
• inlet pressure (inlet air pressure sensor),
• battery voltage (battery),
• knock detection (knock sensor),
• cylinder n°1 position (phase detection integrated into the ignition).

Ili još detaljnije:
http://www.sidney.pro.br/ecu.pdf
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 11:38   #200
Quote:
stegaNo1 kaže: Pogledaj post
dobro, moze onda detaljnije o odlasku u cut-off....u kojim uvjetima se to dogadja (kod kojih okretaja)
obično motor ulazi u cut-off ako ima 500 i više okretaja od samog lera, ako su i svi ostali uvjeti ispunjeni. ispod toga (recimo, ispod 1200 okretaja) počinje ponovno ubrizgavanje goriva.

ali ne računaš jednu stvar.
izbacivanjem u ler okretaji motora neće pasti na 700 ili 800 (ler okretaji). kompjuter vidi da se auto i dalje kreće i držat će okretaje povišenima jer motor i dalje mora vrtiti servo pumpu, trebaju ti kočnice, možda klima.....
Quote:
stegaNo1 kaže: Pogledaj post
recimo vozim se u 5. na 1500 rpm i pustim gas...osjetim da auto usporava i putno racunalo ispisuje 0,0 l, ali on svejedno ne ide u cut-off? koliko onda ubrizgava, vise nego na ler-gasu?
ako piše 0,0 onda je motor u cut offu.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:07.