Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2009., 15:14   #1
Zdravom hranom do bankrota?

pozdraf svima!
nova sam ovdje, budite nježni
čitajući vaše postove, jako sam rijetko nailazila na konkretne cijene namirnica koje spominjete pa sam odlučila otvoriti novu temu... pošto pomno planiram kamo ću sa svakom kunom koju zaradim (postala sam prilično picajzlasta po tom pitanju ), zanima me može li se zdravo živjeti uz mizernu plaću, podstanarstvo i ne-imanje niti metra kvadratnog zemlje koja bi se mogla obrađivati??
mislim da ljudi postaju sve svjesniji koliko je bitno djelovati preventivno na području zdravlja, ali da si rijetko tko može priuštiti ekološki i organski uzgojenu hranu koja je triput skuplja od smeća koje nabavljamo u trgovačkim centrima, ali tako je lakše proživotariti do kraja mjeseca...
dolazim do dileme: trovati se godinama pomalo 'hranom' (koja to, u pravom smislu te riječi, zapravo nije) i osjećati se poluživo dok ne skviknem, ili se hraniti kvalitetno, a ne imati za šibice?
ako itko ima bilo kakvih savjeta, prijedloga...
također me zanima koliku svotu mjesečno izdvajate za namirnice!
hvala
leeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 15:26   #2
istraživanja su dokazala da eko rajčica od 30 kn kg ima istu količinu kalija i vitamina ko i ona od 10 kn/kg

i što ti vrijedi eko rajčica ako se uzgaja uz autoput, zalijeva vodom iz save ili polje do (da, znam da postoje stroga pravila o tome) šprica nekim otrovom

vjerujem da je takva vrsta hrane donekle čistija od kemikalija, ali ako si ne možeš priuštiti rajčicu za 30 kn kg jedi onu za 10
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 19:32   #3
Pozdrav, [
Evo i mog razmišljanja o zdravoj hrani i cjeni koju moramo za to platiti. Pod ovim cijeni ne mislim samo na novce već na stalno psihičko opterećivanje što jesti, što zdravije. Stalno su neke namirnice in, kao ovo je dobro za ovo, ovo za ono. I voće i povrće i biljni preparati, čajevi, sokovi, itd. Svakakvim glupostima nam žele izvući novce. Istina je da su te sve namirnice tretirane svim i svačim, ali zato treba jesti umjereno i uravnoteženo s ničim ne pretjerivati i najbitnije s ničim se ne opterećivati. Prije ćete se razboljeti od brige i besparice nego od rajčice po 10 kn.

Možda doma ispeći kruh npr.ili imati par teglica s svježim začinskim biljem koje je puno antioksidansa, ne jesti šećer, koristiti maslinovo ulje, jesti redovite obroke, malo šetnje po svježem zraku. Ovi savjeti će vam puno više pomoći nego rajčice od 30 kn i slične ultra skupe namirnice.

Citat:“'hranom' (koja to, u pravom smislu te riječi, zapravo nije) i osjećati se poluživo dok ne skviknem,”. Kao prvo ne smiješ ovako razmišljati. I meni su napunili glavu sa svakakvim savjetima ali jednostavno više ne želim u to vjerovati i masno za to plaćati. Ako si zamislila da ćeš se od rajčica od 10 kn osjećati poluživo tako ćeš se I osjećati. Čuvaj novce, odmaraj i uživaj u ukusno pripremljenoj hrani iz marketa.
gemma5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 21:04   #4
makrobiotika je stvarno jako skupa i ja si npr. ne mogu priuštiti svakodnevni odlazak u Bio BIo dućan, ali tu i tamo nešto si kupim jer volim, sojino mlijeko mnogi ne podnose, a meni je jako fino
ciganche is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 22:00   #5
Potpuno se slažem s gemmom.
Poznajem jednu žensku koja pizdi ako se kupi mlijeko s više masnoće
Jednom prilikom ispala cijela svađa oko mlijeka...
wtf... pa neće joj čaša mlijeka začepit karotidu...
Previše mozganja oko bilo čega ne vodi u dobro...
Jedi uravnoteženo više puta dnevno i nema problema...
__________________
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ...
kvaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 22:46   #6
hm... vjerojatno imate pravo, nije se potrebno time previše zamarati, ali ponekad sam stvarno jako frustrirana zbog današnjeg načina života!
konkretno, po pitanju mlijeka s više ili manje masnoće, mislim da je veći problem što je i jedno i drugo pasterizirano i homogenizirano, a kravice koje sunca u životu nisu vidjele, ni trave okusile, filane su hormonima rasta i pitajboga kakvom 'hranom'... no, neću sad u to, trajalo bi predugo i naživciralo mnoge!
cure, koliko vi mjesečno odvajate za namirnice i gdje najčešće kupujete?
pozdraf!

P.S- neki dan bila u mercatoru: 250g tofu sira 30 i kusur kuna??
leeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 10:38   #7
Quote:
kvaki kaže: Pogledaj post
Potpuno se slažem s gemmom.
Poznajem jednu žensku koja pizdi ako se kupi mlijeko s više masnoće
Jednom prilikom ispala cijela svađa oko mlijeka...
wtf... pa neće joj čaša mlijeka začepit karotidu...
Previše mozganja oko bilo čega ne vodi u dobro...
Jedi uravnoteženo više puta dnevno i nema problema...
mlijeko s više i ono s manje masnoće se ne razlikuju u cijeni već u punoći okusa....žena vjerojatno ne pije punomasno pa je zato popizdila...ali da se zato treba napraviti show ne treba....recimo ja isključivo pijem manje masno već nekoliko godina kao i svi moji doma..i kada dođem kod sestre(ne živi s nama) koja pije punomasno ne odgovara mi okus nikako pa ga ili ne pijem ili ga vrlo malo stavljam...neću od toga raditi frku ili problem već ću se prilagoditi situaciji...ista stvar sa mojom sestrom njoj je to "voda" ali kad dođe k nama će popit i neće raditi probleme bezveze..to su osobni izbori...
....btw ništa ti neće začepiti karotidu samo će zajedno s nekim drugim faktorima potpomoći da ti se ona suzi....

a sada odogovor autorici teme:

...ja se pokušavam "zdravo hraniti" ali ne tipa organsko ovo ,eko ono jer je već godina eko i organsko in pa sve živo ima taj predznak...po meni zdrava prehrana znači pametno kombiniranje i spremanje namirnica, uravnoteženi unos kroz cijeli dan i vježbanje...
...povrće kupujem većinom na placu ali ništa se neće dogoditi ako ga kupim i u marketu i pametno spremim...i osjećam se odlično ni približno poluživo..puna sam energije i prije svega zdrava(krvna slika i sve ostalo A1)..dakle ako je nešto eko ne znači da će te oživiti...
poštujem ljude koji jedu eko,organsku,makrobiotičku itd hranu i hvale vrijedna je to prehrana ali financijski je to vrlo zahtjevno i tko može i spreman je žrtvovati (ili ne mora) neke druge stvari njegova odluka...ja sam ovako zadovoljna...financijski mogu podnijeti sasvim u redu a opet se ne odričem ničega i imam za šibice...
__________________
I am already kindly disposed towards you. My friendship it is not in my power to give: this is a gift which no man can make, it is not in our own power: a sound and healthy friendship is the growth of time and circumstance, it will spring up and thrive like a wildflower when these favour, and when they do not, it is in vain to look for it.
William Wordsworth
tinkerbell is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 10:46   #8
Quote:
leeya kaže: Pogledaj post
cure, koliko vi mjesečno odvajate za namirnice i gdje najčešće kupujete?
pozdraf!

P.S- neki dan bila u mercatoru: 250g tofu sira 30 i kusur kuna??
ne znam, nisam brojala, ali shvatili smo da za nas dvoje na hranu mjesečno odlazi oko 2, 3 tisuće kuna. Kupujem sve u velikim trgovačkim centrima, na akcijama ako me posreći, a za povrće nikako da se natjeram otići na plac
tu i tamo kupim u dm-a nešto makrobiotičko jer, kao što rekoh obožavam tu hranu, ali preskupo bi mi bilo svaki dan se tako hraniti
ciganche is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 13:19   #9
Quote:
leeya kaže: Pogledaj post
P.S- neki dan bila u mercatoru: 250g tofu sira 30 i kusur kuna??
Moram se samo malo nadovezati i reci, da ako imate imalo vremena i volje tofu mozete napravit i sami, jako je jednostavno, a 0,5 kg soje je 11 kn. Zaboravila sam koliko ga dodje od toga, ali mislim da dodje sigurno 300 gr, ako ne i vise...uglavnom dodje puno jeftinije.
nera076 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 14:02   #10
drago mi je vidjeti da ima zainteresiranih za ovu temu!
nera, da li bi mogla s nama podijeliti kako se to točno radi?
možda bi i ostali mogli ostaviti neke recepte kako se hraniti što jeftinije i što zdravije! ali, neka to budu 'pravi' obroci, da podsjetim, cilj je zdravlje a ne mršavljenje
osobno konzumiram previše ugljikohidrata, a premalo proteina...
ja isto nikako da se prisilim otići na plac, nekako me odbija sva ta gužva i 'napadnost'- malo sam antisocijalnija
leeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 14:15   #11
ja ne volim ići na plac, ali opet tamo se dobro opskrbljivati. Iako sam skužila da neki od tih prodavača s placa kupi jeftiniju robu u npr Metrou i onda prodaje na placu dosta skuplje kao svoje iz uzgoja
__________________
So many flowers - so little time...
Neona is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 15:25   #12
meni je plac iza ugla pa mi nije problem....

...to stoji...zato ja imam poznate tete kumice na placu za koje znam da je njihova roba....mama kupuje kod njih već desteljećima (doslovno) pa sma ih i ja naučila raspoznavati....a i one međusobno znaju koja ima domaće a koja prepodaje....
__________________
I am already kindly disposed towards you. My friendship it is not in my power to give: this is a gift which no man can make, it is not in our own power: a sound and healthy friendship is the growth of time and circumstance, it will spring up and thrive like a wildflower when these favour, and when they do not, it is in vain to look for it.
William Wordsworth
tinkerbell is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 15:53   #13
Leeya, napiši kako se hraniš, da li je to makrobiotika, vegetarijanstvo ili općenito sve što je zdravo.
gemma5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 15:56   #14
Dobra tema.
Meni se inače čini da ljude priječi zdravo se hranit(sad je to širok pojam)upravo cijene!
A nekada(davno, davno prije)je bilo obrnuto!Junk food je bio skuplji a zdravija hrana ko voće i povrće jeftiniji!
__________________
DoTs_BlAcK_WhItE_DoTs
Photo Lolly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 19:07   #15
Quote:
gemma5 kaže: Pogledaj post
Leeya, napiši kako se hraniš, da li je to makrobiotika, vegetarijanstvo ili općenito sve što je zdravo.
jedem sve što mi je dobro, uopće se ne želim stavljati u neke kalupe, niti postavljati granice, pa se (možda) predomišljati... doduše, meso jedem rijetko i to uglavnom piletinu, obožavam ju. planiram u jelovnik ubaciti više ribe (koja mi se sada svodi na oslića ), no sve o pripremi i kvalitetnim ribarnicama ću morati još jako dobro proučiti- ipak sam odrasla na svinjetini, krumpiru i, kasnije, gemištima!
ipak, htjela bih da su namirnice koje pripremam što kvalitetnije, a da me ne pokose financijski u startu...
i da, mali savjet: kod nas (i općenito) je maslinovo ulje jako razvikano-s pravom, da ne bude zabune-no, prilično je i skupo (ako je kvalitetno, domaće i hladno prešano). htjela bih naglasiti da su svojstva suncokretovog ulja opako podcijenjena (vjerojatno zbog ovih rafiniranih što se prodaju po marketima) te da je ono duplo jeftinije. pazite samo da je hladno prešano, nerafinirano i, po mogućnosti, organski uzgojeno!

voljela bih također, ako netko ima sličnih nazovi 'trikova', da ih podijeli s ostatkom ekipe, možda uspijemo i nešto uštedjeti!
leeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 19:15   #16
Quote:
Photo Lolly kaže: Pogledaj post
Dobra tema.
Meni se inače čini da ljude priječi zdravo se hranit(sad je to širok pojam)upravo cijene!
A nekada(davno, davno prije)je bilo obrnuto!Junk food je bio skuplji a zdravija hrana ko voće i povrće jeftiniji!
istina živa! ovisi samo o tome što je 'in', a što nije! katastrofa!
sad je odjednom moderno zdravo živjeti pa to prehrambena industrija bezobrazno iskorištava! bilo bi dobro kad bismo hranu mogli nabavljati neposredno od malih proizvođača, bilo bi puno jeftinije, a i znali bismo što kupujemo. čula sam za obitelj sever iz zg, ta mi je ideja fenomenalna, čak bih dala više love za takvu hranu, barem voće i povrće, pa da sam sigurna da je kvalitetna.
znate li možda još za neke ljude i u drugim gradovima da se bave nečim sličnim?
leeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 14:42   #17
Naravno podjelit cu recept s vama iako ih ima po internetu puno.

Da bi dobili sir tj. tofu najprije morate napraviti mlijeko ( ja ga ne koristim) ali ako ga zelite piti u gotovo morate dodati malo soli i cokolade, vanilin secera ili nesto za aromu.

1/2 kg zute soje oprati i staviti 15 min. u vrucu vodu, ocijediti i opet naliti 3 litre vode te ostaviti 12 sati ili preko noci.

Vodu ocijediti i u dubljoj posudi staviti 1 salicu ( nije bitno koju) i 2 salice vruce vode i miksati ( ja to miksam sa stapnim mikserom, ali mislim da moze i blender ili cak kakva sjeckalica) bitno je da se sta bolje izmiksa da dobijemo sta vise mlijeka. Izmiksano sipati u cjediljku oblozeno nekom gustom garzom ili krpom i postupak ponavljati dok nije sva soja izmiksana. Dobro iscijediti da ne ostane bas tekucine.

Dakle mlijeko staviti na vatru uz stalno mjesanje da ne zagori i pustimo neka kljuca nekih 7 minuta, a ako stvara pjenu dolijete malo hladne vode i smanjite jacinu vatre. Treba dodati vode da dobijete 5 litara mlijeka i to je to. Mlijeko je gotovo i mozete ga zaciniti kako sam napisala ili nastaviti sa postupkom pravljenja sira.

Ako zelite tvrdi tofu kupite Nigari, a za meki koristite limunov sok.
Za tvrdi u zdjelicu vruce vode dodate 1-2 zlicice nigarija, rastopite te dodate u onako vruce mlijeko. Malo promjesate i ostavite nekoliko minuta, sirutka ce se odvojiti, pa onda samo sve istresete u cjediljku oblozenu krpom,ocijedite, svezete i opteretite ili ako imate neki supljikavi kalup mozete i u njega pa cete dobiti neki oblik.

Ako zelite meki sir onda je postupak isti samo u zdjelicu vode stavite 1/4 zdjelice limunovog soka

A ono sta ostane u krpi zove se okara i mozete je posusiti u pecnici i koristiti, u pripremi jela jer je bogata vitaminima i mineralima, ali za to malo proguglajte, jer ju ja ne koristim pa neznam kakva je.

Surutka koja je ostala nije za jelo, ali je odlicno gnojivo pa mozete njome zaliti cvijece ili vrt
nera076 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 14:45   #18
Nisam se izjasnila o mom gledistu na zdravu hranu, al ja jedem sve i ne pazim na to, osim kad povremeno ko sada udjem u Zonu, onda znam da se hranim zdravije, jer izbalansiram ugljikohidrate, masti i proteine u obroku i jedem puno voca i povrca...a sad opet koliko je ovo gmo voce i povrce zdravo dalo bi se raspravljati....jer je danas sve otrovano pocevsi od zraka.
nera076 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 15:24   #19
Quote:
leeya kaže: Pogledaj post
jedem sve što mi je dobro, uopće se ne želim stavljati u neke kalupe, niti postavljati granice, pa se (možda) predomišljati... doduše, meso jedem rijetko i to uglavnom piletinu, obožavam ju. planiram u jelovnik ubaciti više ribe (koja mi se sada svodi na oslića ), no sve o pripremi i kvalitetnim ribarnicama ću morati još jako dobro proučiti- ipak sam odrasla na svinjetini, krumpiru i, kasnije, gemištima!
ipak, htjela bih da su namirnice koje pripremam što kvalitetnije, a da me ne pokose financijski u startu...
i da, mali savjet: kod nas (i općenito) je maslinovo ulje jako razvikano-s pravom, da ne bude zabune-no, prilično je i skupo (ako je kvalitetno, domaće i hladno prešano). htjela bih naglasiti da su svojstva suncokretovog ulja opako podcijenjena (vjerojatno zbog ovih rafiniranih što se prodaju po marketima) te da je ono duplo jeftinije. pazite samo da je hladno prešano, nerafinirano i, po mogućnosti, organski uzgojeno!

voljela bih također, ako netko ima sličnih nazovi 'trikova', da ih podijeli s ostatkom ekipe, možda uspijemo i nešto uštedjeti!
Postoji stvari za koje ne žalim novaca. To su internet, članarina za trening i teretanu, te maslinovo ulje. Kupujem domaće od prijateljice, njeni proizvode, litra 100 kuna. To je gotovo jedina masnoća koju unosim i nije mi žao.

Inače, ne trošim puno. Pol kile zobenih je 7 kuna, pripadajuće suho voće 20 kuna. Pomiješam to i imam doručak 7 dana. Tunjevinu kupujem u Konzumu, 10 kuna velika kutija u salamuri. Sad je i u maslinovom ulju bila na akciji. Jedem dosta jaja, jer mi trebaju proteini, pa kad nema mesa dovoljno je to. Što se mesa tiče kupujem puretinu ili piletinu, jedno pakovanje od pola kile traje mi dva dana.

Povrće i gljive uzimam po želji, na tržnici ili u trgovini, jer su više manje dobavljači svugdje isti.

Svježa riba, jebiga, je luksuz kojeg si priuštim npr. jednom tjedno, i to obično neke jeftinije tipa srdele, ali ja srdele ionako obožavam pa se ne osjećam uskraćeno. Slično je sa sezonskim poslasticama, tipa jagode, dinja.. Ne kupujem svaki dan, ali se počastim.

Mlijeka pijem malo, navlažim zobene ujutro i par kapi u kavu, litra mi traje oko 4-5 dana. Kupujem trajno Velebitsko.

Kava mi je jedini porok, i to uzmem Franckovu Bonus, povoljnija je.

Da, podstanar sam, i trošim na hranu oko 1000kn mjesečno, mislim da je to okej.

Mislim, moj pojam zdrave prehrane je sportska prehrana, znači proteini, voće, povrće, zob, maslinovo. Običan šećer škodi mi više od GMO paradajza.

Btw, ukoliko kuhaš svaki dan, puno je jeftinije hraniti se
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 16:30   #20
TincH kaže: "Postoji stvari za koje ne žalim novaca. To su internet, članarina za trening i teretanu, te maslinovo ulje. Kupujem domaće od prijateljice, njeni proizvode, litra 100 kuna. To je gotovo jedina masnoća koju unosim i nije mi žao."
Istu stvar sam i ja htjela napisati za maslinovo ulje. Ja prehranom u zoni koja ograničava masnoće na najviše 4 male žličice dnevno ne trošim puno ulja tako da mi to niti ne bi bila neka ušteda (mjesečno). Ako kupujete domaće maslinovo ulje od nepoznatih velika je vjerojatnost da će vam prodati nekakvo mješano ulje i to još za ne tako male novce. Ja, odnosno moja mama mi nabavlja masl. ulje od nekih rođaka. Svaki tjedan idem po mlijeko na selo i napravim svježi sir (jer sam i ja loše čitala o pasteriziranom i homogeniziranom mlijeku), ali uvijek mi ga još malo fali pa ga sve jedno kupim u marketu. I što je najbitnije svježe pomuzeno mlijeko plaćam 4 kn po litri, znači još jeftinije nego u dućanu. Jaja uzimamo od svekrve, sestra od mog muža ih prodaje kolegicama na poslu koje ih kupuju samo zato što su jeftinija nego na tržnici, a to što su domaća ih baš puno niti ne interesira. Ali zimi kupujem jaja iz marketa(tada slabo nose). Tako da ima raznih proizvoda od malih obitelji na crno bez certifikata koje su proizvedene na prirodan način i što je najbitnije, jeftinijih nego u marketu. Certifikati koštaju i novaca i truda i takve farme to i naplaćuju. Još da napomenem da sam ja više puta pokušavala napraviti tofu i niti jednom mi se nije htjelo usiriti to sojino mlijeko, tako da sam odustala i od pravljenja a i od kupnje.Piletinu bi se isto našlo po selima, ali cijelu naravno a ja jedem samo prsa i to iz marketa. Što se tiče ribe najidealnije bi bilo jesti puno srdela, a i najeftinije. Jedino su još one nezagađene. Ribe iz uzgoja su mi odvratne i da mi ih besplatno daju one orade i brancine ne bi ih jela.
gemma5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:09.