Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2016., 22:10   #2081
ja nisam.htjela namjerno nista pitati. samim pitanjem bi se dovela u podredjenu poziciji, naprosto, ne dolazinu obzir da mi dijete slusa vjeronauk niti da bude na hodniki samo, organizacija nije moj problem.
eto, nekako imam.osjecaj da su sve ovakve "zajebane" stavili u isti razred u kojem je citeljica voljna cuvati djecu
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 23:25   #2082
http://net.hr/danas/hrvatska/zupnici...sta-od-krizme/

(oprostite, ako je ovo već netko linkao.)
Ukratko, župnik na pismeno prijeti roditeljima i djeci (srednješkolcima) da im neće izdavati dozvole za kumstvo ako u srednjoj školi upišu etiku umjesto vjeronauka te ako ne dolaze na misu.
__________________
vladimir: "onda, idemo?"
estragon: "idemo!"
(ostaju na mjestu)
Dorian.Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 23:44   #2083
Quote:
Dorian.Gray kaže: Pogledaj post
http://net.hr/danas/hrvatska/zupnici...sta-od-krizme/

(oprostite, ako je ovo već netko linkao.)
Ukratko, župnik na pismeno prijeti roditeljima i djeci (srednješkolcima) da im neće izdavati dozvole za kumstvo ako u srednjoj školi upišu etiku umjesto vjeronauka te ako ne dolaze na misu.
vidla sam ovo vec.

mislim da je tomic dao jeben odgovor na ovo (iako nije direktno na to, nego o blankici)

kada malo dublje razmislim, tuzno mi je da moraju prijetiti.
da to nije stvar dobre volje, izbora.
bas si sada mislim, kaj da neki roditelj veli da on zeli da dijete ide na dodatnu iz matematike umjesto vjeronauka....sirota uciteljica bi na lomaci gorila


samo usporedba: ja sam isla na vjeronauk u zupu, kasnih osamdesetih, 2x tjedno je bilo, prije ili poslije skole. meni osobno, drago i lijepo iskustvo, razgovori ugodni, hrpa igre, pjesme i smijeha.
kako sam isla u skolu za ritmiku i balet, poklapalo mi se sa vjeronaukom kada je skola bila popodne, tak da sam jednom izostajala, a jednom isla sa nekim starijim razredom. nikakvih problema, nikakvih prijetnji. stovise, niti to ujutro nisam trebala u stariju grupu, al mi je bilo fora.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 00:22   #2084
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
i opet, sto rade djeca koja ne idu na vjeronauk, ne trebaju dopunsku nastavu, a ne trebaju niti dodatnu?
kaj oni rade 4 sata tjedno u skoli? pogotovo ak idu na boravak, pa ne mogu kuci. cak i da je sve zadnji sat.
Dok sam ja bila u osnovnoj bilo nas je 7-8 koji nismo išli na vjeronauk. Mislim da prvi ili prva dva razreda je vjeronauk bio negdje usred rasporeda i tih sat - dva vremena bi proveli u posebnoj učionici preko puta zbornice i ravnateljice (ona nas je kao nadzirala - nismo baš mogli bilo što raditi, biti glasni...) jednostavno se igrajući međusobno ili pišući zadaću. Kasnije su prebacili vjeronauk na prvi ili zadnji sat pa smo ili kasnije dolazili u školu ili ranije odlazili iz škole.

U to vrijeme nitko nije radio problem oko toga jer nas je bilo više, nije bilo samo jedno dijete u pitanju, i bili smo pod svojevrsnim nadzorom. S tim da je moja škola imala samo jutarnju smjenu kroz svih 8 razreda. I sjećam se da su neka djeca dolazila u školu puno prije 8 i bila bi pod nadzorom jednog od učitelja - bilo je jako puno razumijevanja za roditelje koji nisu mogli svoj posao prilagođavati školi i uvijek su se nalazila adekvatna rješenja za slučajeve kad su djeca morala doći ranije/ostati duže (čak i nakon produženog boravka) i sl.

Pomalo mi je apsurdno da se dosad nije riješilo pitanje što s djecom koja ne idu na vjeronauk.
Aese is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 10:16   #2085
Išao sam na vjeronauk i u osnovnoj i u srednjoj. I rijetko kad je bio prvi/zadnji sat. Imali smo samo 2 njih iz razreda koji nisu u osnovnoj išli i oni su na žalost taj sat zujali po hodnicima. Razlog zašto su me upisali je bio jednostavan,računao se za sakramente,tj nije bilo potrebno ići na župni vjeronauk. No onda su uveli da se za krizmu mora ići i na dodatni župni vjeronauk koji je bio 2 puta tjedno u kontra smjeni i u crkvi. U srednjoj su to puno bolje rješili. Razrede su slagali prema izboru vjeronauk ili etika. Tako da je cijeli razred išao ili na jedno ili na drugo. I mislim da je to najbolji način pod uvijetom da ima dovoljno nevjeronaučne djece. Tako nitko ne ispašta osim vjeroučitelja koji onda gubi satnicu.
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 14:12   #2086
Vezano za diskriminaciju vjeronauka... zna se o cemu pricamo.
Ali to ovisi od osobe do osobe pa nije u redu generalizirati.
Ja sam od prvog do cetvrtog osnovne isla u skolu u malom gradu gdje se o svima znalo sve. Tako kad sam krenula u skolu 1994.godine znalo se da sam iste godine krstena za razliku od ostale djece u mojoj generaciji koja su bila krstena kako se spodrazumijevalo. Odmah nakon poroda. Znaci krajem osamdesetih prije devedesetprve. Moji su roditelji bili rijetki u toj okolini koji su u svoje vrijeme bili clanovi partije. A mama me krstila da mi ne radi komplikacije u skoli jer je tamo bilo nepomljivo da netko ne ide na vjeronauk.
U prvom osnovne imala sam časnu Sofiju kao vjerouciteljicu. Osim što mi je vjeronaukom snižavala prosjek i neprestano zbog necega lupala jedinice ... jasno je sirila svoju mrznju prema meni na tridesetero djece u razredu. A djeca ko djeca. Povode se za autoritetima. Nije me sprijecila da prodjem prvi osnovne s pet. Vjeronauk je bio jedini predmet koji mi je bio ispod ocjene 5. Htjela mi je zakljuciti 2. Nemoguce je da sam toliko glupa tad bila da bih iz matematike i hrvatskog imala odlican uspjeh a iz jednog vjeronauka tako slabu ocjenu. Vjerujem da je moja tadasnja uciteljica intervenirala i smatrala suludim da medju svim peticama imam tako losu ocjenu iz vjeronauka pa mi je tako nekim cudom iz prvog polugodista gdje jesam imala 2 iz vjeronauka u drugom polugodistu bilo zakljuceno 3 ili 4 da mogu normalno proci s 5 kako sam i zasluzila.

Tad je vjeronauk u mjestu gdje sam zivjela imao znatan utjecaj, a Crkva i njezini sluzbenici su imali moc kao u srednjem vijeku. Satovi vjeronauka su mi bili grozni. Javno me je omalovazavala... a poglede ostale djece nisam mogla ne primjetiti koliko sam im se gadila i koliko im je drago bilo kad bi mi iz ne znam kojeg razloga Sofija upisala jos jednu jedinicu u imenik pritom mi dajuci kojekakve komentare da svi cuju.

Stvari nisu crno bijele. Casna Sofija je otisla nakon prvog razreda. U drugom razredu je dosla casna Marija. I casna Marija je znala neke cinjenice o meni i mojoj obitelji. Ali ona je obratila pozornost na njoj bitnije stvari. Tako je bila upoznata s mojom obiteljskom situacijom. Otac invalid. Mama poluinvalid. Bili smo siromasni. Jedan svecenik nas je svaki tjedan posjecivao i donosio voce i meni slatkise. To je casna Marija znala pa me ukljucila u crkveni zbor i svaki put bi kad bih dosla rekla bi mi potiho da odem u kuhinju da mi daju užinu jer jesam cesto bila prilicno gladna u to doba i to se vidjelo na meni.

Casna Marija mi je tad takoreci digla reputaciju i ukljucila me nazad u zajednicu iz koje sam bila prakticki izolirana.

Srecom se djeca ne povode samo za losim nego i dobrim autoritetima.

Profesori su barem tad imali jaku ulogu i znacaj u odgoju djece. Vjerujem da je tako i danas barem dok su u mladjoj dobi.

To kazem zato jer smatram da diskriminacije od strane djece ne moraju nuzno proizlaziti iz obiteljskog odgoja nego i iz onoga sto im glavna licnost u skoli prezentira.

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 09:08   #2087
zanimljivo

Quote:
Da je tome tako dokazuje činjenica da je većina osnovnih škola organizirana tako da je vjeronauk "uklopljen" u redovni raspored, dok se za ostale izborne predmete, u najvećem broju slučajeva, treba ići u suprotnu smjenu. Naravno, poseban je problem za one đake koji nisu odabrali vjeronauk kada se taj predmet pojavi u sredini rasporeda ili na samom početku, no čini se da veliki dio ravnatelja osnovnih škola taj problem ne brine jer ne želi imati problema s Crkvom u Hrvata.
vaznije je odrzati dobar odnos s crkvom nego brinuti o djeci
u skladu s krscanskim naukom, nema sto. osim sto sam sigurna da bi se Isus ovoga posramio.

kolko sam uspjela pohvatati razgvore s roditeljima (a dosta sam jer smo imali vec nekih rodjendana, pogotovo s ovima iz vrtica, i kroz vise skola u kvartu), malo im je bed jer se trazi da idu na misu nedjeljom. a to nikad nisu radili i ne bi bas isli, osim mozda da dijete vidi kak misa izgleda.
al samo su jedni bili "dovoljno hrabri" i dijete ipak ispisali jer na mise nisu isli i nemaju namjeru.
nadam se da ce ubuduce prilikom upisa djeteta na vjeronauk u skoli traziti i (potpisati) u kojoj su zupi krsteni, dal odlaze na misu nedjeljom i dal namjeravaju dalje ici.
mozda bi tada zaista manje djece upisalo.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 09:27   #2088
ja ne kuzim kako ne znaju da se zahrtjeva odlazak u crkvu

za ovo pismo... to je bas zlocesto. bas bas. nikakav razlog nema da ih smeta sto je prvi ili zadnji sat da se djeci olaksa. bas zlocesto
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 09:37   #2089
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ja ne kuzim kako ne znaju da se zahrtjeva odlazak u crkvu

za ovo pismo... to je bas zlocesto. bas bas. nikakav razlog nema da ih smeta sto je prvi ili zadnji sat da se djeci olaksa. bas zlocesto
nisam niti ja.
zapraov sam bila skroz sarkasticna i rekla da je meni normalno da tko ide na misu svaku nedjelju da dijete posalje na skolski vjeronauk. pa su mee poceli uvjeravati da skolski nije isto sto i zupni

ima i nekrstene djece koja idu . jer sto ce im faliti, nek cuju nesto novo, nesto sto doma ne mogu cuti, a tko zna di ce biti za vrijeme vjeronauka. iskreno, meni je to da cuju nesto novo cak i okej, al predmet nije regija, nego katolicki vjeronauk (na religiju bih i ja upisala, doduse tek u visim razredima, kada se razvije apstraktno misljenje).
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 09:44   #2090
a ja kuzim jbg, ljude je strah da djeca ne budu "obiljezena"
pa ako i inace smatraju da se na vjeronauku nema sto lose cuti, nego oni samo ne vjeruju u te pricice, mogu shvatiti da upisu djecu.
nekako ne mogu vjerovati da bi netko upisao dijete ako o tome sto dijete moze cuti na vjerunauku misli isto sto i ja
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 10:01   #2091
Da li hrvatski popovi čitaju forum.haer?
http://www.index.hr/vijesti/clanak/d...et/921140.aspx
Timbalandica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 10:28   #2092
Vjerojatno mnogi da, ali mozda prije Politiku ili LJES, nego RiDanje.
__________________
vladimir: "onda, idemo?"
estragon: "idemo!"
(ostaju na mjestu)
Dorian.Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 11:07   #2093
Jadna li nam država ako svećenici ikome u državnim sluzbama mogu ista narediti. Koji smo mi jad i sprdačina...

Mi svi plaćamo crkvi da ponižava žene, vrijedja neistomišljenike, ateiste šalje u pakao, pedofile iz svojih redova zataškava i ucjenjuje nam djecu... Ma ima li nam tko ravan? 😝
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 11:35   #2094
kad bi Hrvati plaćali porez na crkvu odmah bi postotak katolika pao sa 85% na 10% - to je i pravi broj katolika u HR
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 12:13   #2095
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
http://www.index.hr/vijesti/clanak/d...et/921140.aspx

Može se na ovoj temi raspravljati u nedogled,no očito je da je RKC sebi već uzela ovlasti države same.
Narod ima priliku odlučit i ispisat dijete s vjeronauka ako ima snage za taj potez:

[ime i prezime] [Adresa]
[Poštanski broj i grad]
[Naziv školske ustanove]
[fakultativno: ime i prezime odgovorne osobe] [Adresa]
[Poštanski broj i grad]


P R E D M E T

ISPIS S VJERONAUKA

Poštovani/e
Prema čl. 2 stavka 3. Ugovora između Svete Stolice i Republike Hrvatske o suradnji na području odgoja i kulture pismeno Vas obavještavam o ispisu mojega djeteta [ime i prezime], koje će ove školske godine pohađati
[redni broj] razred s izbornog predmeta vjeronauka.
Ne želim da dijete pohađa nastavu konfesionalnog vjeronauka jer [ je sadržaj predmeta protivan mojim uvjerenjima / konfesionalni vjeronauk podrazumijeva pristran i neobjektivan pristup fenomenu religije / mislim da vrijeme provedeno na satovima vjeronauka može pametnije iskoristiti].
U skladu s važećim zakonskim propisima i preporukama Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta te preporukama pravobraniteljice za djecu, nadam se da
će škola organizirati kvalitetno i sadržajno provođenje vremena za učenike koji ne pohađaju vjeronauk i koji imaju 'prazne rupe' u školskom rasporedu.

Ujedno podsjećam da ne pristajem na boravak učenika u učionici za vrijeme sata vjeronauka jer se time u pitanje dovodi ostvarivanje prava mojega djeteta na slobodan izbor svjetonazora. Za dodatna pitanja, prijedloge i dogovore stojim na raspolaganju.

Srdačan pozdrav

[potpis]


Obaviti prije početka školske godine i priložiti u tri primjerka.

Vjeronauk u vrtićima je katastrofa.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 17:25   #2096
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
a ja kuzim jbg, ljude je strah da djeca ne budu "obiljezena"
pa ako i inace smatraju da se na vjeronauku nema sto lose cuti, nego oni samo ne vjeruju u te pricice, mogu shvatiti da upisu djecu.
nekako ne mogu vjerovati da bi netko upisao dijete ako o tome sto dijete moze cuti na vjerunauku misli isto sto i ja
E, hebemu takav strah!

Kako ćeš djecu izvesti na put, sukobiti ih sa svim izazovima života ako ćeš na sve reagirati zaštitnički, sa strahom i djelovati protivno vlastitim uvjerenjima? Kako ćeš svom djetetu, jednog dana, objasniti da si ga slao na pranje mozga "za njegovo dobro"?

Moja najstarija kćer je bila jedina koja u svom (prvom) razredu nije išla na vjeronauk. Bilo je problemčića ali, čini me sretnim činjenica kako danas, u 8. razredu, ima cijelu klapu apstinenata od vjeronauka (da, djece onih koji su reagirali strahom, djece kojima je jednog dana bio pun nos i koja su rekla: ne vjerujem, neću na vjeronauk) i koja se sasvim dobro zabavlja kad imaju taj slobodni sat. I da, na zavist ostalih. Da kojim čudom osnovna ima 9 razreda, dogodine niti polovina razreda ne bi išla na vjeronauk.


Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
kad bi Hrvati plaćali porez na crkvu odmah bi postotak katolika pao sa 85% na 10% - to je i pravi broj katolika u HR
Sad ipak malo pretjeruješ.

Sjećam se vremena "mraka" i koliko je ljudi onda išlo u crkvu, kad to baš i nije bio oportunistički stav već se radilo iz osobnog uvjerena i neustrašivosti, pa ima ih sigurno 35 do 40%. Istina, nije da su se baš svi poderali štovanjem svih 10 zapovjedi ali da, iskreno su vjerovali.
__________________
Uvijek uz dlaku!

Zadnje uređivanje fgzcvijetic : 23.09.2016. at 17:39.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 22:10   #2097
fgzcvijetic, ne ide ni moja ali ako netko s jedne strane misli da je vjeronauk bezopasan a s druge stranr se boji iskljucivanja, ja kuzim.

osobmo, vaznije mi je da naucim dijete da se glava ne treba pognuti i da nije bed biti razlicit. plus, mislim da se ideje kije se cuju na vjeronauku u suprotnosti s nasim svjetonazorom pa moja mala ne ide
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 15:40   #2098
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
Jedino što ja ne razumijem jest smisao ovog članka (osim što potvrđuje zašto ovaj portal zovu Imbex)

Dakle, Prema Ugovoru između Svete Stolice i Republike Hrvatske o suradnji na području odgoja i kulture, članak 1., stavak 1., vjeronauk je 'obvezni predmet za one koji ga izaberu'.

Jel treba zaista pojašnjavati što ovo znači?

Ugovor kaže da je vjeronauk obavezni predmet u trenutku kad ga učenik odabere.
I ako obvezni predmeti po školskim pravilima ne mogu biti u suprotnoj smjeni (a izborni mogu), onda ni vjeronauk ne može biti tretiran kao izborni talijanski, nego kao obvezni hrvatski.

Pretpostaviti ću da je jednak ugovor sklopljen sa SPC, te da je pravoslavni vjeronauk također obvezni predmet za one koji ga odaberu.


Druga stvar koju ne razumijem, zašto taj internet aktivizam više ne postane realni aktivizam i zašto se ne organizira referendum o izmjeni ugovora sa vjerskim zajednicama?




Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
za ovo pismo... to je bas zlocesto. bas bas. nikakav razlog nema da ih smeta sto je prvi ili zadnji sat da se djeci olaksa. bas zlocesto
Može biti prvi ili zadnji, jednako kao što hrvatski može biti prvi ili zadnji sat nastave. Ali ne može biti u suprotnoj smjeni.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 15:50   #2099
ne, oni su se zalili na to sto se organizira da j eprvi ili zadnji sat. ni u jednoj skoli nije bio u suprotnom turnusu, nego su se bas na to zalili.

npr, u nasoj skoli je do ove godine informatika (za starije sad razrede govorim) bila u istoj smjeni, s time da je nekad vjeronauk bio poslje info pa bi djeca koja ne idu na informatiku a idu na vejronauk imala rupu.
od ove godine (a sad vidimo i zasto ) je informatika u suprotnom turnusu a vjeronauk je usred satnice
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 15:54   #2100
inace, nekidan sam na fejsu vidjela fotke udzbenika iz hrvatskog za sedme razrede
ima jedna lekcija o domoljublju i vjeru u kojoj su zadaci tipa, porazgovaraj sa svojim svecenikom, izradi sa svojom vjerouciteljicom, napisi sastavak "bog je svjetlo"

mjesecni je projekt, odaberite pjesme koje cete krasnosloviti pred vjernicima svoje zupe

osobno, s time imam puno veci problem nego s vjeronaukom na kog i tako idu samo oni koji to zele ili nemaju muda ne ici.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:29.