Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2004., 09:42   #1
Moja baka

Danas bih se rado vratila u školu i pisala sastavak na temu: "Moja baka".
Možda bih se raspisala u nedogled, možda bih samo jednu rečenicu napisala, koja kazuje sve...
Možda je nemoguće opisati tu toplinu koja prati sjećanje na nju, baš danas...



Što znači jednom djetetu - baka? (Kako divna riječ, i skromna i veličanstvena!)
__________________
Pinta. Nina. Santa Maria. (Into eternity)
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 13:03   #2

Mom dragom baka danas lezi u komi.
To je zena koja mu mnogo znaci.
Odrastao je uz nju i djeda.

Doktori kazu da joj nema pomoci.
Pitanje je dana...
Oni nista ne mogu uciniti...

A u ova dva dana kako joj je pozlilo ponovo smo shvatili kako je doktorima (vecini) ovdje svejedno,koliko nisu dostojni naziva covjek,kako su to cesce monstrumi u bijelim uniformama nego humani ljudi...
Setali su stariju zenu skoro 24 sata izmedju hitne,hirurgije i Paprikovca i niko je nije htjeo uzeti pod svoje,jer "to nije njihova nadleznost,vec onih drugih".

A u nalazima su napisali da pacijent odbija hospitalizaciju!
Zena koja je pala u nesvijest,zena koju su morali reanimirati,zena koja nije bila u stanju pricati,koja nije bila sposobna hodati na svojim nogama je odbila hospitalizaciju koju joj niko nije ponudio?!?!?!
Ili je mozda njena cerka,koja je cijelo vrijeme bila s njom,odbila da joj hospitalizuju majku,koju je upravo zbog toga i dovela na hirurgiju (mada joj niko to nije ni ponudio,vec su je slali drugima)?!?!?!
Nazalost,ovaj "detalj" na nalazima nije uocen odmah,vec su tek doktori u hitnoj o tome obavjestili rodbinu koja je dosla s njom ponovo tamo odakle su i posli - iz hitne pomoci.

Baku su prevezli u manji grad,gdje su je odmah primili u bolnicu (poznanstvo),ali joj nisu mogli pomoci.
Mozda nisu mogli na ovi ovdje,cak i da su pravovremeno reagovali,ali su mogli zeni bar dati nesto da se ne pati 24 sata trpeci uzasne bolove.
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 13:06   #3
Re: Moja baka

Quote:
maristella69 kaže:
Danas bih se rado vratila u školu i pisala sastavak na temu: "Moja baka".
Možda bih se raspisala u nedogled, možda bih samo jednu rečenicu napisala, koja kazuje sve...
Možda je nemoguće opisati tu toplinu koja prati sjećanje na nju, baš danas...



Što znači jednom djetetu - baka? (Kako divna riječ, i skromna i veličanstvena!)
Ti si jedna draga osoba.
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 13:38   #4
Moje najdraže biće u cijelom Svemiru je točno prije godinu dana umrlo, ona koja je bila i hrabra i srčana, i pravična i beskompromisna, nije baš bila nježna, bila je stroga ali prepuna ljubavi...borila se za nas kao kvočka i nitko joj ne bi rekao kakav je težak život imala..
Naprosto ne mogu izraziti tu ljubav koju još uvijek prema njoj osjećam, valjda je u tome onaj dio duše koji je vječan..

Ona nije dio mog djetinjstva - ona jest moje djetinjstvo.

Zato danas kada gledam svoju malu djecu kako hrle baki & dedi, kada vidim tu posebnu ljubav koju dobivaju od njih, onda znam da su sretne što dijele takvu Ljubav.

Kako je lijepo imati baku..
__________________
Pinta. Nina. Santa Maria. (Into eternity)
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 14:46   #5
Stvarno mi je drago kad vidim da su ljudi vezani uz bake, i bude mi zao sto moja nije bila takva...

Nikako se nismo slagale i cesto je znala namjerno raditi neke stvari samo da me rastuzi...i nije jednom rekla kako vise voli musku djecu odnosno mog brata...takva je bila i prema mojoj mami...i zato mi je mama tim vise draza jer iako je odgajana u takvoj sredini NIKAD, ali NIKAD nije radila razliku izmedju brata i mene...

Druga baka je prilicno daleko i nikad nismo imale priliku zbliziti se...na zalost...
lela77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 14:54   #6
Quote:
maristella69 kaže:
Moje najdraže biće u cijelom Svemiru je točno prije godinu dana umrlo, ona koja je bila i hrabra i srčana, i pravična i beskompromisna, nije baš bila nježna, bila je stroga ali prepuna ljubavi...borila se za nas kao kvočka i nitko joj ne bi rekao kakav je težak život imala..
Naprosto ne mogu izraziti tu ljubav koju još uvijek prema njoj osjećam, valjda je u tome onaj dio duše koji je vječan..

Ona nije dio mog djetinjstva - ona jest moje djetinjstvo.

Zato danas kada gledam svoju malu djecu kako hrle baki & dedi, kada vidim tu posebnu ljubav koju dobivaju od njih, onda znam da su sretne što dijele takvu Ljubav.

Kako je lijepo imati baku..
Kažeš da ne možeš izraziti tu ljubav, a ja sam siguran da upravo TU ljubav pokazuješ ljudima oko sebe - iz dana u dan. Ta ljubav je dio tebe... i to se vidi. Budi bez brige. To je to. Neki to zovu život.
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 15:24   #7
Mene je jedna od baka prakticki odgojila. Na zalost, onu drugu sam dosta rjedje vidjala i jednostavno meni nikad nije mogla dostici ovu kod koje sam stalno bila.

Ova baka koju spominjem me je cuvala kad se moja mama vratila na posao - a to je daleke '66. kad sam se ja rodila bilo nakon dva mjeseca. Posto sam bila uzasno sklona prehladama a bila je zima, nakon dvije-tri takve prehlade baka je naredila da nocivam kod nje. I jako, jako cesto sam nocivala kod nje, sve do svoje 12. godine, kad smo mi dobili veliki stan, pa vise nije bilo smisla.

Umrla je prije sedam godina, a bila je citav mjesec dana jako bolesna (mozdani udar) i nije da je bilo sasvim neocekivano, ali ja sam bila u totalnoj komi. Voljela sam je kao dijete vise nego mamu - nazovite me cudnom, ali meni je bilo tako. Jednostavno, najvise sam bila s njom.

Sad sam u slicnoj situaciji i sa svojom djecom - baka ih cuva, doduse, ne nocivaju kod nje. Ali baka im je iznad svega, uvijek se njoj zale i obracaju kad im nesto ne stima kod mene. U nekoj drugoj situaciji bih se mozda i ljutila, ali sjetim se sebe i samo se nasmijem, jer sam sretna sto osjecaju ono sto sam i ja nekad osjecala. Ne vidim tu nista nenormalno.
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 16:35   #8
Jedne se bake sjećam samo kao "brašnare" jer je uvijek nešto mijesila, kuhala i pekla, a preko trideset godina je bila u crnini po kojoj su uvijek svjetlucala zrnca brašna...živjela je u Sarajevu sa svojom kćerkom (mojom tetom) i njenom obitelji i fino ih razmazila. Sjećam se i da je imala dugu bijelu pletenicu koju je motala oko glave i vezala crnom maramom...i da je imala 115 kila-uz ta vaganja nje i njezine sestre od 125 kg vezane su neke anegdote koje moj tata izvrsno prepričava. Kada je umrla, u njezinom zavežljačiću (jednoj svilenoj marami) su pronašli slike nas unučadi, a posebno je bila ponosna što je moja seka dobila ime po njoj. Tata mi često govori da ga posjećam na njegovu majku, jedino je bio jako tužan što se i povijest djelomično ponovila te i ja kao i ona ostala udovica vrlo mlada.
Moja druga baka je ludilo od žene-žao mi je ko psu što ne živi blizu, osobito sada kad je slabije pokretna i kad bih joj željela pomoći. Sve praznike sam provodila kod bake i djeda u Bosni i sve moje najdivnije uspomene su vezane uz njih. Puno bi trebalo mjesta za opisati te osjećaje...Drago mi je da sam od te žene naslijedila-naučila hrabrost, odvažnost, tolerantnost...
Volim te staruhice moja
__________________
...The show must go on...
Puknuchu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 16:45   #9
Quote:
maristella69 kaže:
Moje najdraže biće u cijelom Svemiru je točno prije godinu dana umrlo ...
Kako je lijepo imati baku..
Moja je baka umrla 5.1.2004. Sasvim iznenada. Isplakali smo tone suza. Jako smo je voljeli. Ali JAAAKO. Ona je bila tako divna, odgojila je gotovo sve unuke (jer su roditelji morali raditi), a i ja sam do 4. godine živjela kod nje. Sve je posvetila obitelji, sve nam je dala. Voljela nas je bezgranično.

Zadnjih 10 godina života, nakon dedine smrti, živjela je s nama. I sad je nema. Stalno očekujem da se naviri u sobu i nasmiješi se, pita ako netko hoće čaja ili keksa...

Baka, volim te i nedostaješ mi.
Amalthea is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 16:51   #10
baka je sve

Igrala se najljepse igre sa mnom, radila najbolji sladoled na svijetu, mirisala na njeznost i toplinu i....razumijela me

Marice krasan topic
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 19:14   #11
I meni užasno nedostaje....tako mi je drago da ste tu vi koje razumijete........................................ .................................
__________________
Pinta. Nina. Santa Maria. (Into eternity)
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 21:06   #12
imam dvije bake i dva djeda i volim ih puno ..ne mogu zamislit kak ce bit kad netko od nih ode puno puta razmisljam o tome..i bojim se da im nebude nekaj..moje dejtinjstvo je vezano uz baku ( od mame) ona me cuvala ..zajedno smo papicu radile...strikale ..pricala mi je price ..sjecma se jedne koju je ona izmislila i molila sam je uvijek da mi nju prica..kuha kao i druga baka perfektno..i zato me jos uce..jer kad ne bu njih ...nitko mi vise nece radit tak fina jela..

..gledale smo serije na tv ...isle na plac zajedno..zalijevale cvijece...pazila me i mazila..nekad branila od tate i dan danas nekad prespavam kod baka...te uspomene ..nadam se da ce ih imat i moja djeca ..tak mi je nekak toplo oko srca kad o tome razmisljam
Hana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 22:02   #13
Rastuzila sam se citajuci. Ja se ne sjecam ni jedne bake tako da nemam ta vasa predivna iskustva ali ih mogu zamisliti. najzalosnije sto ni moje dijete nece imati priliku da upozna jednu baku a druga je daleko.
LaPerla is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 22:15   #14
Pola djetinjstva sam provela kod dede i bake i kad mi je deda umro jako sam to teško podnijela. U to vrijeme mi se baka jako zamjerila pa sam čak izvadila i njenu sliku iz novčanika. Uz dedu sam se jako vezala jer je postao dementan i završio mjesec dana u Vrapču. Išla sam tamo svaki dan i to mi je jedno od najgorih iskustava u životu, ali znam da ne bi od tamo ni izašao da mama, seka i ja nismo non-stop dolazile. Uvjeti su užasni, kupali smo ga, hranili...Jel možete vjerovati da na odjelu intenzivne njege u Vrapču nisu u mogučnosti dati transfuziju. Nikad neću zaboraviti kad me je jednom u bolnici zagrlio i tako držao i plakao!

I kad je pola godine kasnije ležao u Traumi zavezan za krevet jer je trgao katetere iz sebe, a ja sam odlazila plačući. I najviše me boli to što ga se sjećam tako bolesnog i vrlo teško prizivam u sjećanje one lijepe dane. A baki nisam nikad oprostila!
LAMA is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2004., 02:31   #15
Quote:
Winona kaže:
baka je sve

Igrala se najljepse igre sa mnom, radila najbolji sladoled na svijetu, mirisala na njeznost i toplinu i....razumijela me

moja je baka meni bila sunce poslije kiše, i nabolje biće koje mi je znalo uljepšati najružnij dan
......kada je umrla prije 17 g umro je jedan dio mene zauvijek s njom
Draga baka hvala ti za sve
__________________
NEKA OSMIJEH BUDE VAŠ KIŠOBRAN!
mimi2003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2004., 03:25   #16
Quote:
maristella69 kaže:


Ona nije dio mog djetinjstva - ona jest moje djetinjstvo.

Amalthea i maristella, primite moje saucesce.

I ja sam odrasla s bakom, kod nje sam spavala do kraja osnovne, hranila me, brinula se, pricala sa mnom...mama i tata su uvijek puno radili a ja sam joj jedina unuka. Ona je u punom smislu moj treci roditelj.
Rodjena sam i odrasla u Zagrebu, a naglasak mi je slicniji onom njenog zavicaja jer me ona odgojila .
Sad smo daleko jedna od druge i vjerujte mi da se zbog nje najvise i zelim vratiti. Ostarila je... kad vec ne mogu biti s njom, zovem je svaki drugi dan. Puno kosta ali to mi je neophodno; i njoj bude drago. Prije nekoliko godina sam snimila neke njene price, sjecanja iz njenog djetinjstva, iz rata (onog davnog)...
Dirnule ste me u zicu, drage cure kojima je kao i meni biti unuka vazan dio identiteta.
Mayflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2004., 11:48   #17
Ja jedva chekam postati baka

Da budem kakve su bile moje
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 17:35   #18
Prije par sati je umrla baka mog dragog.

Tesko mi ga je gledati kako place kao malo djete.
Place i sjeca se kako ga je pazila,cuvala dok su roditelji radili,kako je djetinjstvo proveo uz nju i djeda,vise nego uz vlastite roditelje...

M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 23:07   #19
MENI ZIVI JOS BAKA I DEDA OD MAME...
Najvise sam voljela baku Anu s tatine strane...kako je ta zena bila strpljiva. uvijek me branila pred mamom, kupila i pospremala zamnom, jednom sam je, sjecam se zatvorila na balkon po cicoj zimi jer sam bila ljuta jer mi nije htjelaispeci palacinke (grozno dijete sam bila)...ona se tako smijala da je susjeda cula i na kraju dosla i otvorila joj vrata. baka ana je bila najsladja i najbolja bakica na svijetu. umrla je 1989. godine, dan nakon sto sam joj skuhala svoj prvi caj u zivotu a ona se smjesila i rekla da je predivan (mislim da sam razmutila uvin u toploj vodi...bljak)
deda nikola je mamin tata. jos je ziv. on je covjek koji je prosao najgore putove zivota ukljucujuci onaj koji je vodio prema bleiburgu pa natrag. kako je on pametan...nema toga sto on nezna a nema ni fakultet ni nista. obozavam pricati s njim jer me nadahnjuje njegova vjecna vjera u hrvatsku i ljude...
kad sam bila jako mala bojala sam se mrtvaca. rekao mi je: milose, ne boj se mrtvih ljudi nego samo zivih. obozavam i svog dedu nikolu. nema price koju nezna ispricati, stolice koju nezna napraviti. deda nikola je nekad prije rata imao puno pce4la...otada jako volim pcele...zelim se jednom kad ostarim baviti pcelarstvom. naucio me kako da zavolim zivotinje kao sto su krave, pcele, patke, koze i ovce. nikada nisam pojela nijednu od tih zivotinja...mazila sam ih i nikad nista lose nisam od njih dozivjela. tijekom rata on i bakica su morali bjezati. kupili smo im kucu tu u zg. dedica se jako razbolio, zahvaljujuci dobroj vezi, uspjeli smo mu spasiti zivot i staviti pacemaker. on je i seceras i sada je zbog toga tako smrsavio..neznma sta cu kad njega vise ne bude.
danas sam bila kod njih na rucku. kupila sam mu krizaljke. bio je jako sretan...
eto ja se raspitala...ali zelim zahvaliti tebi maristella jer si postavila predivnu tem7u koja me totalno raznjezila.
pusa svima i njihovim bakama i djedovima
debelakrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 23:09   #20
M@3X zao mi je. budi uz dragog. prebolit cete lakse to zajedno. nedavno imah istu situaciju. nisam mogla na sprovod jer sam bila bolesna a sprovod u sibeniku. stalno sam mu slala poruke. i dan danas ih cuva u mobitelu...eto sad malo cmizdrim
pusa
debelakrava is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:29.