Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2011., 07:59   #1
Maline - orezivanje

Imam maline koje rode dva puta. Drugi rod dale su u rujnu.
Grane koje su prve rodile su se osušile i njih sam izrezao i zapalio. Mladice koje su niknule u travnju/svibnju u rujnu su rodile. Što sad s njima? Skratiti? Nešto mora ostati sa sljedeću godinu.
Zahvaljujem
Pozdrav
boromir is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 19:34   #2
Naravno da nešto mora ostati ako želiš dva roda. Potkraj zime orezuju se vršni dijelovi izbojaka koji su donijeli jesenski rod.
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 20:46   #3
Ma, ja ne forsiram dva roda. Dovoljan mi je i jedan, samo neka rode. Znači, maknuti vrhove koji su rodili i sljedeće godine ta tada dvogodišnja mladica opet rodi.
Zahvaljujem
Pozdrav
boromir is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 21:11   #4
Tako je, a nakon roda ju odstraniš do zemlje. Novi izboji (mladice) koji krenu tijekom travnja rodit će ponovo u rujnu.
Inače, postoji i drugi način rezidbe dvorodnih malina, a to je kompletno odstranjivanje izboja (do zemlje) na jesen. Tada, naravno, maline rode samo jednom i koristimo ih kao jednogodišnje (često se to koristi kod dosta zaraženih malinjaka kako bi se iskorijenile bolesti).
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 18:51   #5
Molim pomoć! Prije dvije godine posadili smo nešto malina. Prošle godine je urod bio slab (pretpostavljam zbog suše jer nismo imali mogućnost redovitog zalijevanja), ali ove su godine odlično rodile. Nakon berbe smo odrezali grane koje su nosile plodove i dosta prorijedili šibe koje su nikle ove godine. Međutim te ovogodisnje šibe su narasle skoro 2.5 metra. Da li se te šibe mogu ili trebaju skratiti? Cijeli red malina je pričvršćen na žicu, a najviša je na 180 cm u visine. I još jedno pitanje, neke ovogodisnje šibe su sada ponovno rodile da li se one isto moraju odrezati nakon berbe?
aneri1008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 20:30   #6
Dvogodišnje izboje koje su donljeli rod nakon berbe odrežeš do zemlje i spališ.
U rano proljeće odabiru se jednogodišnji izboji za rod i skraćuju se.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 23:50   #7
Na koju visinu treba skratiti te jednogodišnje izboje? I znaci trebam odrezati ove šibe koje sada imaju plodove bez obzira kaj su ovogodisnje?
aneri1008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 10:37   #8
Jednogodišnji izboji koji se ostavljaju za rod trebaju biti debljine olovke, ostavljaju se dva izboja sa 20 do 25 pupova.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 19:08   #9
Hvala Biljka!
aneri1008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 20:52   #10
Nema na čemu. Ako negdje zapneš s malinama - pitaj.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 22:16   #11
Quote:
aneri1008 kaže: Pogledaj post
Na koju visinu treba skratiti te jednogodišnje izboje? I znaci trebam odrezati ove šibe koje sada imaju plodove bez obzira kaj su ovogodisnje?
Malina rodi na ovogodišnjim izbojcima iduće godine . Nakon roda se orezuje do zemlje i iznosi iz vrta ili sa plantaže .

Prilikom vegetacije pljevite izbojke na način da ostavite 3 ili više najboljih izbojaka .

Tjekom zime postoji mogućnost izmrzavanja izbojaka zato ostavite 3 ili više .

Ako ih imate na žici skraćijete ih na 1, 3 do 1, 1, 5 m ,
Dio pupova kad krenu uništite do visne 50 cm .

Ovu sam tehniku ja koristio do prošle godine u 3 reda malina na stupovima i žici dok mi pure nisu uništile sve izbojke i tako sam ostao bez malina .

Tjekom ljeta zalijte radi plodova i rasta izbojaka .

Sadnice sam dobio od poznanika koji je imao veću plantažu . Porušio ju jer mu je bila skupa radna snaga .
Sada je tu posadio preko 500 šljiva i vidim da se pati sa oglasom ; 2 kn za kg !
Plantaža vjerujem najljepša u Hrvatskoj na iznimno kvalitetnoj zemlji !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:44.