Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.06.2013., 18:50   #1
Jeftinija struja - HEP vs GEN-I vs RWE

Budući da postoji veliki interes oko ove tematike mislim da zaslužuje poseban topik pa molim moderatore da ga ne premještaju niti brišu.


Napravio sam analizu računa kod HEP-a i firme GEN-I (Slovenci).
Na moje prosječno kućanstvo (potrošnja cca 200 kWh mjesečno) u konačnici STVARNA ušteda iznosi oko 6 %.


Tako da ove najave 20,30% ZABORAVITE jer nisu istinite. Iako mi se čini da to više mediji napuhuju nego predstavnici GEN-I koji se koriste klasičnom trgovačkom forom - "do 30%".

Dakle, kada bi prešao kod GEN-I (besplatno) dobivao bi dva računa - od GEN-I i od HEP-a. Cijena naznačena na cjeniku GEN-I nije konačna i ne obuhvaća cijenu za prijenos i distribuciju te naknadu za mjernu uslugu.

RAČUN OD GEN-I

1. Proizvodnja
potrošnja u dnevnoj tarifi kWh x 0,613 kn
potrošnja u noćnoj tarifi x 0,306 kn

2. naknada za obnovljive izvore
ukupno potrošenih kWh x 0,005 kn

3. naknada za opskrbu
9,25 kn / mjesečno


RAČUN OD HEP-a:

1. Prijenos
potrošnja u dnevnoj tarifi kWh x 0,1375 kn
potrošnja u noćnoj tarifi x 0,0625 kn

2. Distribucija
potrošnja u dnevnoj tarifi kWh x 0,3 kn
potrošnja u noćnoj tarifi x 0,15 kn

3. Naknada za mjernu uslugu HEP-u
12,5 kn/mjesečno



Kada se zbroje sve stavke dobije se ISPRAVAN račun koji plaćate GEN-I. Vrlo jednostavno

Istinabog GEN-I daje besplatan prvi račun za struju, ali pod uvjetom da potpišete prijelaz do 31.7.

Da li se isplati za 6% manjeg računa i 1 mjesec bez računa za struju biti pokusni kunić i prijeći kod GEN-I ??? Bez mobitela možeš ako ga ugase, ali bez struje

Zadnje uređivanje prečko jug : 24.06.2013. at 18:58.
prečko jug is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 22:34   #2
naravno da se isplati, nije geni nikakav davatelj usluge nego preprodavač, a možeš se vratiti uvijek i čak u ugovoru stoji da u slučaju tehničkih problema vraćaš se hepu.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 01:27   #3
Pa ako tih 6% pomnožiš na 10 godina... ispadne lijepa cifra.

Nije da se valja vraćati u prošlost, ali da su tvoji starci imali izbor kao i mi danas?

20-30 godina X 6% ???

A i uostalom, radije tih 6% manje, pa ako promjene cijenu i ja nisam zadovoljan - odo na drugoga. Barem imam izbor, makar nije neki.

Ali lopovima nedam više ni kune. Nažalost, možda sam glup - ali ta mržnja i omraženost prema HEP-u me jednostavno tjera da idem drugome. To ti je nešto kao da imaš curu koju mrziš i nemožeš ju smislit nacrtanu - a opet je ona jedina cura na planetu - i koliko ti to ne želio, ona te stalno je**.

A nemaš druge.....

Ironija bi bila da ova druga dva distributera ispadnu gori nego HEP pa da se moramo HEPu vratiti... to bi bila ironija vrhunska - ali nedaj Bože
Chrysantheme is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 09:04   #4
Namjera mi bila reći da ove uštede od 20,30% koje se pojavljuju u medijima nemaju veze sa stvarnim uštedama. Ok, sigurno da je ušteda - "do 30 %"

Ja nikad nisam imao nikakvih loših iskustava sa HEPom - barem zasada. Ne znam da li se isplati riskirati sa prebacivanjem i biti pokusni kunić za 10-15 kuna mjesečno. Pogotovo ako bude komplikacija kod prebacivanja na drugu firmu pa mi recimo isključe struju na par dana

Ps Nisam zaposlenik HEPa niti bilo tko od rodbine
prečko jug is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 10:27   #5
Quote:
prečko jug kaže: Pogledaj post
Namjera mi bila reći da ove uštede od 20,30% koje se pojavljuju u medijima nemaju veze sa stvarnim uštedama. Ok, sigurno da je ušteda - "do 30 %"

Ja nikad nisam imao nikakvih loših iskustava sa HEPom - barem zasada. Ne znam da li se isplati riskirati sa prebacivanjem i biti pokusni kunić za 10-15 kuna mjesečno. Pogotovo ako bude komplikacija kod prebacivanja na drugu firmu pa mi recimo isključe struju na par dana

Ps Nisam zaposlenik HEPa niti bilo tko od rodbine

pa neka nas probaju pridobit, prvo ćemo gledati inkognito dal to što pričaju drži vodu, pa vidjeti dal se isplati prebacivati.
ali mene najviše i onda nervira što bi dobivali kući 2 računa od hepa i još tog drugog.
tarantula100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 10:33   #6
kad pogledaš kak ljudi uspoređuju mobilne tarife, koja je jeftnija doslovce gledaju u lipu... a kad je pitanje struja onda tih 6% je nebitno pojeftninjenje.
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 10:49   #7
Dobra stvar kod slovenaca je što garantiraju da će ovu cijenu držati do kraja 2015., iako je nerealno očekivati tih 30%. Nijemci nude puno realnijih "do 12% uštede".

Tih 30% je isto kao i kod jednog mobilnog operatera koji mi je ponudio "optimalni" paket za moju potrošnju, a kad sam išao računati potrošnju po troškovima zadnja 3 računa ispalo je da stvarna potrošnja nema veze s njihovim "optimalnim" paketom.
C-blok is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 13:57   #8
Da li se isplati za 6% manjeg računa i 1 mjesec bez računa za struju biti pokusni kunić i prijeći kod GEN-I ??? Bez mobitela možeš ako ga ugase, ali bez struje [/QUOTE]


Ne vidim u čemu bi bio pokusni kunić ... Sve dobivaš od HEP-a kao i prije, a kako će GEN-I HEP-u isporučiti energiju koju potroše njegovi korisnici to nema veze s njima..
Arktur is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 14:40   #9
da, isplati se.

Quote:
C-blok kaže: Pogledaj post
Dobra stvar kod slovenaca je što garantiraju da će ovu cijenu držati do kraja 2015., iako je nerealno očekivati tih 30%. Nijemci nude puno realnijih "do 12% uštede".

Tih 30% je isto kao i kod jednog mobilnog operatera koji mi je ponudio "optimalni" paket za moju potrošnju, a kad sam išao računati potrošnju po troškovima zadnja 3 računa ispalo je da stvarna potrošnja nema veze s njihovim "optimalnim" paketom.

imate temu i objašnjenje ovih 30%

http://tinypic.com/view.php?pic=29vnpzc&s=5
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 18:49   #10
Navlakuša!!!
Prozirna!
Svrha je riješit se malih korisnika i dokopat se HEP ovih kapaciteta!
Dakle za koju godinu kada se ispremješa tržište nećete više moći natrag na staro,a skupo
zakupljenu snagu ste prepustili HEP- u koji ju je prodao dalje za višu lovu!
GEN-I nema kapciteta sa kojih bi kupovao jeftinu struju pa će morati poskupjet,vrlo vjerovatno će biti i skuplji od HEPa!
RWE pak ne nudi baš ništa,eventualno nešto u budućnosti,ali to će isto biti ograničena količina jeftinije snage koja će se trošit lokalno!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 20:05   #11
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Navlakuša!!!
Prozirna!
Svrha je riješit se malih korisnika i dokopat se HEP ovih kapaciteta!
Dakle za koju godinu kada se ispremješa tržište nećete više moći natrag na staro,a skupo
zakupljenu snagu ste prepustili HEP- u koji ju je prodao dalje za višu lovu!
GEN-I nema kapciteta sa kojih bi kupovao jeftinu struju pa će morati poskupjet,vrlo vjerovatno će biti i skuplji od HEPa!
RWE pak ne nudi baš ništa,eventualno nešto u budućnosti,ali to će isto biti ograničena količina jeftinije snage koja će se trošit lokalno!
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2013., 00:30   #12
Quote:
genius_one kaže: Pogledaj post
ko se zadnji smije najslađe se smije

uvjek bilo i biče
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 00:58   #13
tko bi se trebao riješit malih korisnika?
tko bi se trebao dokopati hepovih kapaciteta? kojih kapaciteta?

na staro što? hep? zašto ne bismo mogli?

tko je prepoustio hepu zakupljenu snagu, kome je hep preprodao istu?

geni se ugovorom obvezao da neće dizati cijenu struje do 2015, to stoji u ugovoru koji s njima potpišeš.

ugovor s geni se može raskinuti i prije isteka 12 mjeseci koliko traje standardno, mora se samo vratiti akcijski iznos besplatnog prvog mjeseca struje.

budi jasniji kad već otkrivaš teoriju zavjere.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 02:56   #14
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
tko bi se trebao riješit malih korisnika?
tko bi se trebao dokopati hepovih kapaciteta? kojih kapaciteta?.
HEP,dioničari HEPa,uvoznici iz HEP ove struje u susjednim zemljama...
Win-win za sve osim za male korisnike
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
na staro što? hep? zašto ne bismo mogli??.
Zato što su izvori struje ograničeni,pogotovo jeftinije kao iz HE npr.
Ako tu struju netko počme trošit po jednoj cijeni,a zatim dođeš ti,
tko ti može garantirat da će i za tebe biti
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
tko je prepoustio hepu zakupljenu snagu, kome je hep preprodao istu?.
Odeš drugom nuditelju struje,npr. GEN-I koji uveze struju za tebe iz Slovenije i HEP tvoj udio proda netkom drugom jer
tebi više ne treba
Što bi tu bilo neobično?

Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
geni se ugovorom obvezao da neće dizati cijenu struje do 2015, to stoji u ugovoru koji s njima potpišeš.
Tu je sve jasno!

Quote:
NMT kaže: Pogledaj post

ugovor s geni se može raskinuti i prije isteka 12 mjeseci koliko traje standardno, mora se samo vratiti akcijski iznos besplatnog prvog mjeseca struje.
I onda možeš natrag na HEP kao da ništa nije ni bilo jel
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
budi jasniji kad već otkrivaš teoriju zavjere.
Nema zavjere!
Trgovina,dobiješ malo jeftine struje na koju godinu dok se tržište ne preokrene na tvoju štetu i to samo kod GEN-I.
Dok RWE ne nudi ni toliko,ali tko zna,navodno spremaju jeftinu energiju iz obnovljivih,ali zašto bi to tebi prodali?!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 13:49   #15
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
HEP,dioničari HEPa,uvoznici iz HEP ove struje u susjednim zemljama...
Win-win za sve osim za male korisnike


Zato što su izvori struje ograničeni,pogotovo jeftinije kao iz HE npr.
Ako tu struju netko počme trošit po jednoj cijeni,a zatim dođeš ti,
tko ti može garantirat da će i za tebe biti

Odeš drugom nuditelju struje,npr. GEN-I koji uveze struju za tebe iz Slovenije i HEP tvoj udio proda netkom drugom jer
tebi više ne treba
Što bi tu bilo neobično?



Tu je sve jasno!



I onda možeš natrag na HEP kao da ništa nije ni bilo jel


Nema zavjere!
Trgovina,dobiješ malo jeftine struje na koju godinu dok se tržište ne preokrene na tvoju štetu i to samo kod GEN-I.
Dok RWE ne nudi ni toliko,ali tko zna,navodno spremaju jeftinu energiju iz obnovljivih,ali zašto bi to tebi prodali?!
ok sad ima smisla sve što si rekao.

ali postoji jedan ali, ne mora biti, vidjet ćemo, ali ja se jako jako nadam da ću dotad, tj do 2015. uspjet doma riješit proizvodnju energije, dakle neće mi trebat ni hep ni geni ili ću ih držat u backupu u slučaju da moje čudovište zakaže.

zasad sam u fazi planiranja, još imam bedaru sa zemljištem, ali kad vidimo kako će to ispast, mogli bi se kotačići pokrenut.

uglavnom, dotad, ako mogu i tih 6% jeftinije proći, ja zadovoljan.
ali po svemu sudeći, prema izračunu kojeg sam dobio za svoje prosjeke, trebalo bi me doći 30 i kusur kuna jeftinije mjesečne rate.
plus onih prvih mjesec dana bespltne proizvodnje.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 14:42   #16
treba pricekati, HEP kaze da i oni spustaju cijene !!
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 18:01   #17
Pozdrav,

imao bih jedno pitanje ako je netko možda imao iskustvo, manje više sam odlučio da probam preć na GEN-I; no pred par dana sam dobio 6 uplatnica od HEPa, kakve šanse da bih ako npr od idućeg mjeseca pređem na GENi, dobio nove uplatnice od HEP-a?
Pretpostavljam da ću vjerojatno tih x mjeseci plaćat nešto veću struju, pa ću imat nekakvu pretplatu kod HEPa nakon tih 5 mjeseci do novog obračuna?

hvala unaprijed
Rygel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 19:56   #18
Onaj dan kada te prebace na GEN-I (01.08 ili 01.09) moraš očitaš stanje brojila i poslati ga ga HEP-u i GEN-I. Nakon toga bi ti trebao stići novi set uplatnica od HEP-a za mrežarinu i od GEN-I za potrošnju. Uskoro bi trebao biti i jedinstveni račun, rade na tome..
Ico_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2013., 01:14   #19
Quote:
Ico_Zg kaže: Pogledaj post
Onaj dan kada te prebace na GEN-I (01.08 ili 01.09) moraš očitaš stanje brojila i poslati ga ga HEP-u i GEN-I. Nakon toga bi ti trebao stići novi set uplatnica od HEP-a za mrežarinu i od GEN-I za potrošnju. Uskoro bi trebao biti i jedinstveni račun, rade na tome..


Hvala!
Rygel is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 10:50   #20
Pozdrav električna bando, evo i ja se bacio na računanje pa mi nije jasno sve oko te mrežarine koja se posebno plaća HEP-u svaki mjesec.

Znači kod RWE-a uz cijenu kWh stoji naknada za opskrbu 9.25kn/mj (kod GEN-I iznosi 44kn/mj), a kada idem pod "česta pitanja i odgovori" piše što plaćamo RWE-u a što HEP-u:

RWE-u:

- potrošenu energiju (kWh)
- naknada za opskrbu
- naknada za obnovljive izvore

HEP-u:

- mrežarinu

- naknadu za mjernu uslugu


Ja sam mislio da je ta "naknada za opskrbu" zapravo ta "mjesečna mrežarina" a ovako mi ispadne da nije, ispada da je kod RWE-a:

1kWh/0,66kn + naknada za opskrbu 9,25kn/mj + HEP mrežarina.

Da li sam to dobro povezao i kolika je uopće ta HEP mrežarina?!?
__________________
I've never been confronted with my own thoughts
They don't bother me when I'm alone...

Zadnje uređivanje Lex Luthor : 31.07.2013. at 11:36.
Lex Luthor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:31.