Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2008., 00:03   #41
Vidim da je nova tema o promjeni imena lockana pa cu ozivit staru i nadati se da necu nastradat
Zanima me samo kako ide s upisom na fax?Hoce li primit svjedodzbe drugacijeg imena?Frendica ima malo ruznjikavo ime pa bi ga htjela promjeniti,misli upisat faks.Al ne moze se pojavit valjda s dva imena Ako ima tko od pomoci bila bi mu zahvalna.
__________________
If you love something, let it go. If it comes back to you- it's yours, if it doesn't- it never was.
silent scream is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 09:57   #42
Quote:
alapača kaže: Pogledaj post
koja je zapravo procedura koju ured državne uprave mora "odraditi" kod promjene prezimena i koliko to smije trajati? tko konkretno odlučuje o tome hoće li mi dopustiti ili neće promjenu prezimena? što ako neprofesionalna osoba u uredu državne uprave (jedina koja je tamo zadužena za ove predmete) razvlači moj zahtjev već 3 mjeseca?
30 dana, ako se provodi posebni ispitni postupak 60. Odlučuje nadrkani državni birokrat po diskrecijskoj ocjeni. Ako ne odluče prvo pišeš požurnicu, a nakon toga žalbu drugostupanjskom upravnom tijelu zbog šutnje administracije.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 10:04   #43
Iz iskustva svima preporučujem da kod promjene imena angažiraju odvjetnika. Naime, u UDU dobijete šprancu, formular, u kojem adekvatno ne možete obrazložiti razloge promjene, i onda o tome diskrecijski odlučuje državni službenik kako mu puhne taj dan.

Uvijek tražite, makar i povodom žalbe, da se provede posebni ispitni postupak i predložite svoje bliske kao svjedoke da vi baš želite to novo ime.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 12:49   #44
zna netko sto sa svjedodzbama i upisom na faks?
__________________
If you love something, let it go. If it comes back to you- it's yours, if it doesn't- it never was.
silent scream is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 14:17   #45
Da li ja mogu imenu Saša izbaciti š i dodati sh kao Sasha?
__________________
Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti. Mi cemo ga držati. Vaši Pradjedovi
Saha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 14:37   #46
Quote:
Saha kaže: Pogledaj post
Da li ja mogu imenu Saša izbaciti š i dodati sh kao Sasha?
zar ne treba ime biti u duhu hrvatskog jezika, ili tako nešto?
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 13:23   #47
Naravno, ali ako osoba planira otići živjeti u inozemstvo ovo š predstavlja problem!
__________________
Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti. Mi cemo ga držati. Vaši Pradjedovi
Saha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 17:12   #48
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
zar ne treba ime biti u duhu hrvatskog jezika, ili tako nešto?
Ne treba, a i 95% imena u HR su nehrvatskog podrijetla.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 22:58   #49
Quote:
baobab kaže: Pogledaj post
Ne treba, a i 95% imena u HR su nehrvatskog podrijetla.
Hm, a možeš li dijete nazvati Kebab, Stol, Maryyy, Štruca, Mitzza, Frannn, Ipsilon ili tako nešto?
Što je ime, a što nije?

Mislim da sam negdje čitala da u nekoj skandinavskoj zemlji postoji popis imena koje smiješ dati djetetu...
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 07:55   #50
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Hm, a možeš li dijete nazvati Kebab, Stol, Maryyy, Štruca, Mitzza, Frannn, Ipsilon ili tako nešto?
Možeš, ako državni službenik koji o tome odlučuje procijeni da se neko od navedenih imena ne protivi društvenim pravilima i običajima sredine u kojoj osoba živi.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 08:35   #51
Može li žena koja nije udata za oca svoje djece (a koja nose očevo prezime) uzeti njihovo prezime (bez svog npr.) ili barem nadopisati i njihovo? To bi onda bili "obiteljski" razlozi...
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 19:12   #52
Nakon udaje uzela sam muževo prezime. Sada, iz nekih osobnih razloga, želim vratiti svoje djevojačko prezime i njemu dodati ovo novo, muževo.
Je li to moguće? Postoji li neki zakonski rok nakon kojeg se to može napraviti? Koja je procedura?
Hvala unaprijed na odgovorima i uputama!
__________________
23.08.08. From this moment life has begun...
SNJESKICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 20:05   #53
Quote:
Robi kaže: Pogledaj post
s obzirom da mi djed (majčin otac) nema muskih potomaka, osim mene, koji imam očevo prezime, htio bih nekako i djedovo prezime nastaviti, kuzite...
al opet, ne zelim da ispadne da se zelim rijesit ocevog prezimena, pogotovo jer su mi starci rastavljeni
jel to dostatan razlog?
o tako nečemu sličnome sam i ja razmišljao, samo što bi htio nastaviti prezime od bake koju sam obožavao, a prekinuto je...
imala je dva brata, obadva su poginula na križnom putu, a dok se udavala za dedu nije ostavila svoje prezime jer su onda bila drugačija vremena, nije to bilo samo tako...
razmišljam da svome prezimenu dodam još i bakino djevojačko
jer to opravdan razlog? ajmo stručnjaci
user_name is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 15:07   #54
evo da se i ja javim sa svojim iskustvom. ja podnijela zahtjev za promjenu prezimena.nisu mi odobrili samo zato jer je moje prezime hrvatsko.znači ja kao hrvatica se po njihovom nemam šta žaliti na svoje prezime i izvolim ga imati doživotno prezime u koje sam htjela promijeniti je isto hrvatsko,ali eto odbili su me.žalila sam se naravno, oni su me isto odbili, onda sam poslala tužbu na upravni sud(ak se dobro sječam) još prije 1,5god i još čekam odgovor premda sumnjam da će i onda biti odobreno.nakon toga još imam pravo na neku žalbu,neznam jel to vrhovni sud ili kaj.ak me i tamo odbiju,šta hoće,dižem tužbu protiv države međunarodnom sudu za ljudska prava,koja su mi itetako uskraćena.dakle moj jedini grijeh je to šta sam hrvatica
šta se tiče razloga,negdje ih prihvaćaju,negdje ne.valjda kako onom tamo zaposlenom puhne taj dan.mijenjam isključivo zato jer je moje prezime po astrologiji i numerologiji izrazito nesretno...naravno to nikog nije briga.da sam srpkinja(s ovim ne mislim nikoga vrijeđati nego navodim primjer) odmah bi mi sve bilo odobreno.ovako tko mi je kriv šta su mi starci hrvati.
__________________
...Ništa nije pogrešno ako te čini sretnim...
Una1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 23:10   #55
Evo, da se i ja pridružim ovoj temi. Mene najviše zanima što napraviti sa svjedodžbama i pri upisu na faks ako se prethodno promijenilo ime? Mislim, možda bi moglo biti problema ako na prijemni napišeš novo ime, a na svjedodžbama stoji ili staro ime ili tek neka mala napomena da je osoba promijenila ime... Čula sam za neke ljude koji su imali zbilja ozbiljnih problema što se tiče upisa na faks ili zapošljavanja, čak su mislili da lažu ime i koriste se tuđim dokumentima...
__________________
You ain't got the ÆØÅ ♫...
Lo-lee-ta is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 23:54   #56
Šta je sad, nitko neće promijenit ime?
__________________
You ain't got the ÆØÅ ♫...
Lo-lee-ta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 17:51   #57
Lightbulb

Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Hm, a možeš li dijete nazvati Kebab, Stol, Maryyy, Štruca, Mitzza, Frannn, Ipsilon ili tako nešto?
Što je ime, a što nije?

Mislim da sam negdje čitala da u nekoj skandinavskoj zemlji postoji popis imena koje smiješ dati djetetu...

Možeš mu dat ime Ustaša, dokazano.

Inače, i kod nas postoje ti famozni popisi. No, fakat je debilno da se neki polupismeni državni službenik igra boga i odlučuje o tome kak ću se ja zvat.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 18.01.2009., 02:31   #58
ne jeli netko promijenio ime?
Pali_andjeo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 11:50   #59
Ja sam promijenila ime. Roditelji su mi dali strano ime i pisalo se fonetski, meni je to strasno smetalo, tako da sada imam isto ime samo se pise drugacije (na izvornom jeziku). Molbu su mi odobrili bez problema, mislim da je trebalo cekati jedno 3 mjeseca, ne sjecam se vise, bilo je to davno.
Winter is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 19:49   #60
hej ljudi bok! I mene zanima promjena imena. Posebno vec ovo kaj su ljudi pitali par puta u temi sto sa svjedodzbama iz srednje.. sad zavrsavam 4. razred i bilo bi mi super da ga promijenim prije faksa da ono ne bude da na sredini godine se zovem drukcije, glupo mi je. Dajte pls neko ko je upucen kak funkcionira to s upisom na faks kad se promijeni ime nek nam pomogne thx
mačak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:21.