Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2018., 12:10   #61
Možda je rast produktivnosti bio spor zbog apsorpcije nekoliko
stotina milijuna radnika u Kini na tržište rada? (jeftinije je slabo platiti Kineza
nego uložiti velike pare u mašineriju koja će dignuti produktivnost?)

Nešto slično, ali ipak u manjem obujmu nas još uvijek čeka zbog Indije...
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 12:23   #62
Quote:
torente33 kaže: Pogledaj post

Čak i oni koji na vrijeme nanjuše korekciju i izađu na vrhu većinom imaju lošije rezultate od amatera koji je cijelo vrijeme full invested i vršio redovne mjesečne dokupe.
Ovo se zove cherry-picking, odabran je najbolji period u historiji Dow Jones-a i onda na osnovu toga je izvucen zakljucak da treba svakog mjeseca ulagati sve do zadnje kune u dionice pa ce na kraju duge da se nadje cup sa zlatom...

Ajde neka neko napravi ovaj graf za period 99-09 za Dow da vidimo koliki je povrat godisnje a da ne govorim o amaterima koji su bili full invested u Crobex, mogu i sad ovdje da se nadju postovi ulagaca u Crobex iz 2008. i kasnije pa da se vidi kako je njima prijalo full invested shema...

Na kraju krajeva ovo nije tema za amatere koji imaju problema sa elementarnom matematikom i ekonomijom i koji ce bez problema progutati gornji graf, vec za malo ozbiljnije price.
mrgasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 12:37   #63
Mislim da je, zbog prirode ovog foruma (gomila vrlo glasnih individua bez ikakvog znanja o materiji o kojoj pišu i veoma sklona zanemarivanju ikakvih brojeva i grafova naspram izvlačenja vlastitog mišljenja iz guzice) Međed potpuno omašio lokacijum za ovu temu. "Klijentela" na forumima prije ovog je bila značajno drugačija.

A vama koji se odvukli Međeda s "egzodusa" da bi ušićarili nešto na bjelosvjetskim ruletima:
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 13:02   #64
Quote:
mrgasa kaže: Pogledaj post
Ovo se zove cherry-picking, odabran je najbolji period u historiji Dow Jones-a i onda na osnovu toga je izvucen zakljucak da treba svakog mjeseca ulagati sve do zadnje kune u dionice pa ce na kraju duge da se nadje cup sa zlatom...

Ajde neka neko napravi ovaj graf za period 99-09 za Dow da vidimo koliki je povrat godisnje a da ne govorim o amaterima koji su bili full invested u Crobex, mogu i sad ovdje da se nadju postovi ulagaca u Crobex iz 2008. i kasnije pa da se vidi kako je njima prijalo full invested shema...

Na kraju krajeva ovo nije tema za amatere koji imaju problema sa elementarnom matematikom i ekonomijom i koji ce bez problema progutati gornji graf, vec za malo ozbiljnije price.
Nije nikakav cherry picking u tom su razdoblju bile barem 3 velike krize i ne znam otkud ti ovo da treba svaki mjesec ulagati sve do zadnje kune u dionice?

Naravno da je tajming sve u investiranju,takvi maheri koji to znaju imaju natprosječni prinos, samo što takvih ima vrlo malo..ovdje pričamo o prosječnom ulagaču koji ne zna kad su najbolji ili najgori dani marketa nego samo kupuju indexe.

Je li ti dovoljno dobro razdoblje od 1970-2016 godine?I molim te ne spominji Crobex,ovdje pričamo o investiranju na ozbiljnim burzama.

Charts like the one below show the damage an investor would have done if they missed out on only the 25 best days (of 11,620) since 1970. If you somehow managed to do this, your returns would have gone from 1,910% to 371%, or 6.7% a year to 3.4%. To give you an idea of how lousy that is, 1-month U.S. T-bills returned 4.9% over the same period.




An active investor might ask: “If you’re going to leave out the 25 best days, why not leave out the 25 worst days?” That’s a fair statement, as missing the 25 worst days is equally as unrealistic as missing the 25 best. In the chart below, you’ll see that the wizard who dodged these 25 days would have gained 12,045%, or 11% a year.



But what if an investor avoided the 25 best and 25 worst days?” This returned 2,750% versus the 1,910% earned from the buy-and-holder.


torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 13:08   #65
Ono što stoji,kad se pogleda chart,da je bio period na marketu od 1970 do negdje polovinom osamdesetih kad je bio uglavnom flat rast.
To je tako na marketu,tu nema nikakve garancije i tko zna,možda tako bude i sljedećih 15 godina ili recimo pad...iako sumnjam pošto se mnogo toga promijenilo od tada.
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 13:11   #66
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Mislim da je, zbog prirode ovog foruma (gomila vrlo glasnih individua bez ikakvog znanja o materiji o kojoj pišu i veoma sklona zanemarivanju ikakvih brojeva i grafova naspram izvlačenja vlastitog mišljenja iz guzice) Međed potpuno omašio lokacijum za ovu temu. "Klijentela" na forumima prije ovog je bila značajno drugačija.

A vama koji se odvukli Međeda s "egzodusa" da bi ušićarili nešto na bjelosvjetskim ruletima:
Monsignor je ljubomoran.

Medo je lijepo napisao da ga daljnjeg ne zanima egzodus,a nedavni događaji na USA marketu bi mogli biti početak jednog lijepog prijateljstva,odnosno velikih promjena...:klap:
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 13:25   #67
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post

..........
Mislim da je jako puno ljudi ušlo u ovoj kasnoj fazi u dionice samo iz logike... "Ako izgubom posao jer će me roboti zamjeniti, bolje mi je kupit hi-tech dionice pa ću i ja biti roboto-vlasnik".

Idemo vidjeti šta o AI hypu kažu neki koji su dio zajednice, ali su ipak odlučili uzeti "the red pill" (uz napomenu da je ovaj članak izazvao prilično nervoze u krugovima onih koji uzimaju jako-jako veliku lovicu jašući na valu).

https://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/1801/1801.00631.pdf



Novi AI Winter sam po sebi ne bi bio ništa značajno, međutim sad kad su se postavila očekivanja visoku, kad je rast produktivnost mizeran, te kad 80-godišnje babe očekuju da će doživit da ih vozi robot-vozač na kavu i kolače drugim babama, non-delivery ovdje došao bi međedima kao kec na desetku. :klap:

Dakle, produktivnost je jako nisko, inflacija diže glavu, raste pritisak na plaće, a centralni bankari se nadaju da će im high-tech i dalje pomagati te raditi "zdrave" deflacijske pritiske.

Onog trenutka kad se stvori kritična masa onih koji su skužili da ovaj puta neće biti ništa od rasta produktivnosti zbog overhyped tehnologija, bit će jako veselo.

BTW, nešto se ovi iz FED-a ne javljaju koliko će se smanjiti "hedonizam" kod izračuna inflacije zbog smrti Moore's law-a i usporavanja procesora zbog Spectre&Meltdown sigurnosnih rupa.
Priču o zabludi fenomenalnog razvoja AI mi je Lord objasnio još prije-tri ćetiri godine.

Pa još kad sam vidio da je Tim Knight odustao od čekanja na Teslu Roadster koja košta 250.000 usd, sve mi je bilo jasno.

Ali nemaj brige, jučer je dečko na HRTu objasnio da će za koju godinu svi moći na let oko Mjeseca, za cijenu karte krstarenja Bahamima.
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 13:35   #68
Quote:
torente33 kaže: Pogledaj post
Ono što stoji,kad se pogleda chart,da je bio period na marketu od 1970 do negdje polovinom osamdesetih kad je bio uglavnom flat rast.
To je tako na marketu,tu nema nikakve garancije i tko zna,možda tako bude i sljedećih 15 godina ili recimo pad...iako sumnjam pošto se mnogo toga promijenilo od tada.
Nigdje nema nikakve garancije ni za sta. Japanski Nikkei je dostigao 39.000 u 1989. godini i evo skoro 30 godina se razvlaci na oko 50% vrhunca dostignutog u 1989. godini.

Savrseno je moguce recimo da Dow padne 50% i da se onda sljedecih 15 godina vrti izmedju 12.000 i 18.000, nesto slicno se desilo 70-tih. Moguce je i da skoci na 100.000 (mada u tom slucaju ce kruh vjerovatno kostati 20$).

Po meni ne-edukovani investitor treba da se drzi nekog portfolio sistema i ne razmislja previse, moj favorit je Browne permanent portfolio koji je otporan i na svjetske ratove a povrat mu je skoro isti kao i kod dionica kad su vremena dobra:
https://finpage.blog/2017/01/12/harr...o-2016-update/

A ja bih opet volio da se malo vise tema usmjeri sa raspravu o tome kako iskoristiti bear trziste za poznavaoce, kako i sta shortati itd. Tema o dionicama pa i ekonomiji ima vec podosta...
mrgasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 13:38   #69
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Mislim da je, zbog prirode ovog foruma (gomila vrlo glasnih individua bez ikakvog znanja o materiji o kojoj pišu i veoma sklona zanemarivanju ikakvih brojeva i grafova naspram izvlačenja vlastitog mišljenja iz guzice) Međed potpuno omašio lokacijum za ovu temu. "Klijentela" na forumima prije ovog je bila značajno drugačija.

A vama koji se odvukli Međeda s "egzodusa" da bi ušićarili nešto na bjelosvjetskim ruletima:
Lokacija je dobra, ali je trebalo temu postaviti tako da bude i edukativna, a ne isključivo diskusijska.

Ovako će se dogoditi da će na temi pisati samo oni koji znaju, ili oni koji misle da znaju, a onima koji žele nešto naučiti je pristup praktički onemogućen jer se rasprava vodi na način koji neupućeni ne mogu pohvatati.

I nisam ga molio da otvori temu zato da nešto ušićarim (ili barem ne samo zbog toga) nego prije svega zato da se otvori neki pravi i neovisni edukativni kanal za naše financijski nepismene široke narodne mase, u koje i ja spadam. I koje razno-razni "stručnjaci" iz financijske industrije svaki put ošišaju ko ovce.

Ali ne brini, ovako ekskluzivistički kako je postavljena, ova tema sigurno neće biti konkurencija temi o egzodusu.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 13:44   #70
Quote:
mrgasa kaže: Pogledaj post
Tema o dionicama pa i ekonomiji ima vec podosta...
Ima, ali niti jedna nema edukacijski kvalitetnu komponentu.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 14:02   #71
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Mislim da je, zbog prirode ovog foruma (gomila vrlo glasnih individua bez ikakvog znanja o materiji o kojoj pišu i veoma sklona zanemarivanju ikakvih brojeva i grafova naspram izvlačenja vlastitog mišljenja iz guzice) Međed potpuno omašio lokacijum za ovu temu. "Klijentela" na forumima prije ovog je bila značajno drugačija.

A vama koji se odvukli Međeda s "egzodusa" da bi ušićarili nešto na bjelosvjetskim ruletima:
Svašta. Očito ne poznaješ kolegu Realnog. Nema šanse da njega netko na nešto nagovori protiv njegove volje.........
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 22:02   #72
Pozdav kolegama, posebno Realnom


malo volatilnosti je uvijek dobro doslo. stasala je jedna generacija koja nije osjetila sve cari trzista.

Jedna poucna lekcija - This guy just lost $10,000 trying to time the volatile market — using his credit card
-Centurion- is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 22:08   #73
Dow Jones danas -4.15%

Svi su utihnuli ovih dana na ekonomiji, izgleda da se ližu rane u osami
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 22:11   #74
Quote:
-Centurion- kaže: Pogledaj post
Pozdav kolegama, posebno Realnom


malo volatilnosti je uvijek dobro doslo. stasala je jedna generacija koja nije osjetila sve cari trzista.

Jedna poucna lekcija - This guy just lost $10,000 trying to time the volatile market — using his credit card
Ave
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 22:29   #75
Quote:
-Centurion- kaže: Pogledaj post
Pozdav kolegama, posebno Realnom


malo volatilnosti je uvijek dobro doslo. stasala je jedna generacija koja nije osjetila sve cari trzista.

Jedna poucna lekcija - This guy just lost $10,000 trying to time the volatile market — using his credit card

Pozdrav starom ratnom drugu Centurionu od Lorda. Pa nisi morao cekati da DJI rokne par puta trocifreno pa da dodjes u brlog!

U svakom slucaju vidim da se stara garda okuplja. Sezona nam tek pocinje. Biti ce ludo i nezaboravno! Tko prezivi pricati ce!
varufakis is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 22:33   #76
Quote:
varufakis kaže: Pogledaj post
Pozdrav starom ratnom drugu Centurionu od Lorda. Pa nisi morao cekati da DJI rokne par puta trocifreno pa da dodjes u brlog!

U svakom slucaju vidim da se stara garda okuplja. Sezona nam tek pocinje. Biti ce ludo i nezaboravno! Tko prezivi pricati ce!
Ali nije to neki big deal, tisuću bodova. Na ovoj količini bodova koju DJIA ima 1000 bodova je kao da stokilaš izgubi kilu ili dvije
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 22:34   #77
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Ali nije to neki big deal, tisuću bodova. Na ovoj količini bodova koju DJIA ima 1000 bodova je kao da stokilaš izgubi kilu ili dvije
Ima da taj tvoj stokilas na kraju izgleda ko onaj siromak sa slika iz Srebrenice... "Dijeta" je tek pocela!
varufakis is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 22:41   #78
Ave i od mene Centurionu

Svako drugi dan DOW tisućicu u ambis, brzo će to i u postotcima postat jako grdo... šta ja znam, jel gleda netko CNBC, jel nose DOW "okrugla brojka" šešire.

Što bi se reklo, trnu zubi od škrguta i volatilnosti.

Evo i Timmaia sa http://slopeofhope.com/ malo ponijelo...

__________________
...
RealBear is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 23:04   #79
Hahaha, vidio sam slikicu od Tima, dopizdilo čovjeku, čitao sam ga stalno...........kaže da mu sad portfelj stoji ko afrička šljiva.......

http://www.index.hr/vijesti/clanak/d...i/1024795.aspx

Ne znam, jel će sad regulatori obeštetiti ulagače ili što???. Ipak su oni tu da štite ljude a ne kao na kriptu da ih puste niz vodu ako su u gubicima.......

Što se tiče cnbc-a, izvukli su neki stari intervju WBa iz 2016. godine u kojem matori preporučuje da se ne gleda burzu.......
Glavno da je on znao da je BTC u balonu a Dow i s&p500 nisu.........
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 23:23   #80
ko nije prekaljeni daytrader kao kolega Indijanac bolje da se odmakne od burze slijedecih nekoliko mjeseci.

Falcon spreman za ukrcavanje

-Centurion- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:37.