Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2003., 04:55   #41
Quote:
Pajo kaže:
...kupi nekretnine (evenutalno turizam, ako imas vremena), ako nemas vremena, uzmes dva stana po 75 tisuca eura svaki (uzmes kredit na 50k eura, jedan stan ces dati kao jamstvo, 10 godina otplate), i tako ces kroz iznajmljivanje isplatiti kredit, a samoj nekretnini (ovisi gdje kupis) vjerovatno ce porasti vrijednost. Ili mozes sve to bez kredita ...
Slazem se. Dva stana od 35-60m2 u Zagrebu, razliciti kvartovi, s kreditom je isto dobra opcija.
Cijene uvijek idu gore, a mjesecno dobivas stanarinu. Kad ti zatreba veci novac bez problema prodas jedan stan.
A za penziju imas siguran izvor prihoda, ili za djecu.
Npr m2 u Zgb 1993 bio je oko 1.000-1.500Dem, a sada 10 godina nakon, skoro duplo vise.
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2003., 22:33   #42
Ja zivim u Londonu i ovdje je najsigurnije uloziti u nekretnine. One stalno idu gore, pogotovo ako su u dobrom kraju. Pokusajte i posuditi nesto novaca, pa kupitr sto bolji stan za iznajmljivanje.
anz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2003., 22:05   #43
investment fonds, iz osobnog iskustva. nije ono lova do krova ali nisam ni pozalio
Seathorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 22:23   #44
Quote:
Ja sam u USA i nesto me vuce da se vratim i razmisljam da napravim nesto tako.
To je sjajna ideja no bojim se da infrastruktura jos nije sazrela. Uskoro ce mislim za nekih 3 do 5 godina i nakon jos jednih predsjednickih izbora u Hr doci vrijeme preloma kada je optimalno za ulaganje - ni previse rano a opet na vrijeme radi zauzimanja pozicije. Trebas partnera
__________________
** Government is a disease masquerading as its own cure.
newcomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2003., 16:07   #45
Uzmi nekakvu nekretninu u blizini Sibenika, neko manje mjesto, prati cijene preko oglasnika, ili Splita, manje mjesto. Uzmi dvije nekretnine. Naime autocesta koja ce proci tim krajem podici ce cijene nekretnina u petogosnjem razdoblju drasticno.
__________________
P.S. There is always a way!
Z-Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2003., 18:12   #46
Ma kakvi stanovi, premalo se dobije za najam, za 50.000 Eur možeš kupit birc koj možeš iznajmit najmanje za 1000 Eur, takva dva = 2000 mjesećno, malo bilje od stanova
 
Odgovori s citatom
Old 25.08.2003., 02:58   #47
odgovor: turizam

zašto: najperspektivnija grana gospodarstva u hrvatskoj.
 
Odgovori s citatom
Old 26.08.2003., 03:26   #48
Iznajmljivanje stanova? Jezus koji savjeti...
Pa covjece znas li ti sto je 100 000 Eura??? Pa ljudi su otvarali firme i obrte sa 10 000 Eura i danas zive kao bogatasi...pa nemoj da te malo rizika uplasi...sve ostalo je MRTVI KAPITAL...sve propada...inflacija, pozari, itd....ja ti kazem da vise reskiras ako tolku lovu ulazes u nekretnine...predlazem da pokrenes biznis...ali ne sada sa svom lovom nego pokusaj uzeti sto manje, minimalac (15-20000 Eur)...neka to bude neka firma/obrt koja zahtjeva mali kapital...i orjentiraj se na visoko-kvalificiranu radnu snagu, tu je najveci povrat kapitala. Nakupuj knjige iz ekonomije i poduzetnistva, trgovackog prava, obrtnistva itd, i nadji mladog nadobudnog menadjera koji ce ti pomoci to ufurati....i zapamti cak i da propadnes 5 puta i dalje bi imao jos kapitala iza sebe...ali toliko glup nije nitko. Normalna firma samu sebe otplati za godinu dana a ako pametno poslujes nakon toga eksponencijalno raste. Sve ostale probleme rjesavas po principu verum et factum convertuntur.
dtk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2003., 10:10   #49
Ak' si oko skopaš! Kod nas nema pravila, možeš se uvaliti u probleme samo tako. Pravna država ne funkcionira pa ćeš naplatiti potraživanja kad? na vrbi rodi grožđe. Nikako mi nije jasno kako netko može preporučiti otvaranje firme/obrta kod nas u doba rasta vanjskog duga i pripreme još većih recesija, a to znači i smanjivanja kupovne moći, a to znači i novih vratolomija u prodaji proizvoda i naplati potraživanja. Kako vam ljudi nije jasno da se očekuje novi val bijeločarapaške poplave po hrvatskom tržištu, još grublji način na koji ćete odtajati bez novca i kvalitetnija farba za mazanje očiju. Ne pišem to zbog toga jer sam okrenut prema nekoj određenoj političkoj skupini. Naprotiv nisam niti prema jednoj otkad sam ih vidio kako zajedno u Fondu za privatizaciju kuju planove i još nas dublje guraju u ekonomske grobove. Treba pričekati da i ovaj drugi val nazovi poduzetnika propadne, a vjerujte mi hoće i to u roku od tri godine pa tek onda krenuti u neke poduzetničke vode kada će se znati tko je popu, pop, a tko bobu, bob.
__________________
DundoXL
DundoXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2003., 20:31   #50
potrazivanja? Pa zasto imam bejzbolsku palicu svaki put kad idem "potrazivati" nesto? Pa nesto smo i od divljeg zapada naucili...a sto se tice ovog ostalog, jednostvano baljezgas gluposti. Tolko je sve korumpirano da ako znas sto radis drzava radi za tebe a ne ti za nju...samo treba podmazivati skripave kotace.
dtk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2003., 21:01   #51
Uostalom, savijetuješ čovjeka koji nema blage veze što su to ralje naših morskih pasa. Treba se hrvati s tim, a ideja o nekakvom mladom sposobnom čovjeku koji će mu srediti firmu? Ma daj zajebi! Takvi već odavno šeću remetinečkim zatvorom, a koti ih se dnevno više nego ikada. Uvijek se treba držati zlatnog pravila, samo porodica i uža familija, sve ostale kombinacije su velik rizik, a to vrijedi svuda u svijetu, a kamoli kod nas.
__________________
DundoXL
DundoXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2003., 01:24   #52
Obitelj? ))))))))
Pa nismo na siciliji! Prvo i osnovno pravilo za zdravu firmu je da ne zaposljavas obitelj! A menadjeri su radnici kao i svi ostali, samo sto ih placas po postotku...samo bogate i nesposobne budale daju drugome da im vodi firmu. Meni se cini da ti nemas blage veze i samo baljezgas gluposti.
dtk is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2003., 02:45   #53
Moj savjet... kupnja građevinskog zemljišta na otocima (bez gradnje) i par godina čekaonice ili investicijski fondovi (ako voliš adrenalin).
kiša is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2003., 09:24   #54
Quote:
dtk kaže:
Obitelj? ))))))))
Pa nismo na siciliji! Prvo i osnovno pravilo za zdravu firmu je da ne zaposljavas obitelj! A menadjeri su radnici kao i svi ostali, samo sto ih placas po postotku...samo bogate i nesposobne budale daju drugome da im vodi firmu. Meni se cini da ti nemas blage veze i samo baljezgas gluposti.
E dragi moj, očito da i ti nemaš blage veze, pogledaj najuspješnija mala i srednja poduzeća (koja su tek nastala u zadnjih 10 - 15 godina) pa ćaš vidjeti da nema bez obitelji. U ostalom kome možeš najviše vjerovati i tko ti može naviše pomoći. U takvim poduzećima rade muž, žena, djeca.... Spusti se na zemlju pa analiziraj.
__________________
DundoXL
DundoXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2003., 13:01   #55
kupi 2-3 garsonjere u Zagrebu (neznam koliko ih mozes s tom lovom), pa iznajmljuj studentima/studenticama.... cijene malih nekretnina u velikim gradivima stalno rastu, a sto je drustvo u vecej krizi manji stanovi su trazeniji jer se nema para za vece....

ili kupi jednu garsonjeru u nekoj svjetskoj metropoli (neznam dali pravno bas mozes bilogdje).

Recimo u Minhenu, Heidelbergu (studenti!), Becu, Genevi, Milanu...

tu ce uvjek biti studenata i poslovnih ljudi, a nekretnine garantiramo zadrzavaju cijenu (hebes sada rizike kao npr. atomski rat, onda ti ni lova ni nekretnina ionako vise ne trebaju)

ja osobno cu nakon sta rjesim sebi stanbeno pitanje ovdje sav visam love koji mi se bude nasao pri ruci ulozit u garsonjeru/e u Minhenu.... Mislim da je to grad sa perspektivom.... sto se nekretnina tice... e, da sam bila tu prije 30ak godina... steta...
AgentScully is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 00:24   #56
Quote:
Heart of drakness kaže:
U sta ulozit? Pa kupi si stan i auto jebote! Kad imas to u Hrvatskoj imas cili zivot sreden!


NIKADA!

Shvatite ljudi da se gotovina ulaže u nešto što donosi lovu, a nikada u potrošnju!!!

Ako uz 100 tisućica hoćeš stan, onda digni kredit, i kupi stan (krediti su po 6-8%) a uloži novac uz 9-12% (ili biznis, ali tu je od 0-100%, ovisno koliko si sposoban) i otplaćuj stan i auto...

A 100 tisuća raspodijeli na jedno 10 dijelova.

Ulaži u: stambenu štednju (ako imaš članove obitelji, u svakog po 5000 kuna godišnje), životno osiguranje (po male svote, recimo do 1000 eura godišnje plaćanje, ali na dulje vrijeme), treći mirovinski stup (po 5000 kuna godišnje) --- samo na ove tri stvari ćeš od države dobivati 2500 kuna godišnje po članu obitelji (!!!), jedno 6 ili više posto kamatu na uloženo, sve je 101% sigurno, i koristit ćeš olakšicu poreznu od 12000 kuna godišnje !!!! -- ako si uzeo i onaj stambeni kredit s početka, onda 24000 kuna godišnje olakšice!!!!!!!)

Dalje, kupi malu kućicu ili stančić, od 20000 eura, na što ne plaćaš porez jer ti je prvi kupljeni stan dakle, uštedio si 1000 eura poreza , pa ga obnovi, kroz 4 godine, po 12000 kuna, legalnih radova (centralno, novi prozori, parketi, i svake godine dobiješ još 12000 kuna poreznu olakšicu!!!) - priložiš račune, i tu si zaradio jedno 12000 kuna, koje ti država vrati, a inače bi ti uzela -- ovisi doduše kakva ti je plaća)

Nakon toga prodaš stan (sada nov i lijep za jedno 30000 eura ili više i dobio si samo na razliku love (bez poreznih olakšica) jedno 12% efektivne godišnje kamate!

Osim toga, 10000 eura kupi dionice špekulativno, npr. Podravka Kraš, Sunčani Hvar, Istraturist, i uz 3 % dividende, imaš šansu da dobiješ još jedno 100% povrata na horizintu od tri do pet godina!

Izgubiti ne možeš, jer su jako podcijenjene.

Kupi i 10 000 eura sigurnih, recimo, par croatia osiguranja, Plive, PBZ,


Isto tako, ulaži u investicijske fondove (npr. Zaba ima tri, Hypo invest ima tri...PBZ...)

u svaki po recimo 2000 eura, poivrat je oko 6-15% (može biti manji, veći, ali u globalu je veći od kamata u bankama)

Obavezno kupuj dioničke fondove!!! jer je bila velika kriza dionica u tri godine zadnje i sada se dionice oporavljaju, a obveznice padaju!!! (jer su kao sigurna stvar bile aktualne -pravi hit- kad je bila kriza)

Isto tako, nađi tri-četiri male banke, i oroči u svakoj, po 2000 eura ili tri tisuće (PAZI! ni u jednoj pojedinačnoj ni u ludilu više od jedno 50 000 kuna!!! jer je do sto tisuća osigurano)

I oroči to na dugo, 36 mjeseci ili tako nekako, kamate koje one daju na takve uloge su iznad 8%, pa i više godišnje - jedna banka daje čak 11 posto na pet godina na eure!!!) A sigurno je jer država jamči za male uloge...

ETO!

Nadam se da sam pomogao!?

Ja radim ovo isto, samo nemam 100 tisuća eura, nego odvajam od plaće, i tjeram druge ukućane da rade isto.

Pametnim ulaganjem sam za tri i pol godine, od početnih 0 kuna, i ulaganje od oko 2200 kuna (obiteljski, 4 člana) mjesečno što je oko 25% mjesečnih prihoda domaćinstva (uplatio dakle oko 87 000 kuna)
stvorio sam svoticu ulaganja od oko 267 000 kuna, bez prevelikog rizika, Efektivna kamata koju sam ostvario je oko 20% godišnje!!!!

I još sam osiguran i ja i svi, pa ako netko rikne, ostali dobivaju jednokratnu "povišicu" od 20 000 eura!!!

Osim toga, sad se usudim ići u kredite, i kupio sam mali stan od 20000eura i kućicu na selu od 14000.!!!

Dakle, za još tri godine imat ću oko 100 000 eura (minus doduše jedno 27000 kredita)

Idem dalje!

__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 21:44   #57
Quote:
Commodus kaže:

Pametnim ulaganjem sam za tri i pol godine, od početnih 0 kuna, i ulaganje od oko 2200 kuna (obiteljski, 4 člana) mjesečno što je oko 25% mjesečnih prihoda domaćinstva (uplatio dakle oko 87 000 kuna)
stvorio sam svoticu ulaganja od oko 267 000 kuna, bez prevelikog rizika, Efektivna kamata koju sam ostvario je oko 20% godišnje!!!!
Malo mi ne stima ova tvoja matematika, ali dobro..

Zanima me na sto si imao kamatu vecu od 20%?
Cobb is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 23:29   #58
Krivo sam računao postotak! Vidiš stvarno, dobit je i veća od 20% skoro trideset! Mislim, na efektivnu kamatu, kad vidiš kako mi se kretala ušteđevina...

Počeo sam 1.1.2000. dakle, malo više od 3 i pol godine, ima 44 mjeseca, uplatio sam 97000kn (kako to grozno zvuči, ovako kad pogledaš unatrag ).

Posljednjih 14 mjeseci plaćam i hypo growth inv. fond, po 400 kuna mjesečno (to nisam računao), a u 267 tisuća ubrajam (jer mi je aktiva!) i oko 29 tisuća koje mi duguju prijatelji (barem dvije trećine je nenaplativo, al' jebiga...)

Najveća kta u jednom poslu mi je što sam plaćao za frendicu stambenu štednju na dvije godine, dva puta po 5000 kuna, ja sam uzeo poticaj i kamatu, a ona kreditić od 1600 eura i 6%... Ruka ruku mije, a država ne mora sve znati, što ne zna, nije joj štetno
Tu je efektivna bila oko 21%!

Dalje, ako se dobro sjećam, super mi je bio posao s Croatia osiguranjem, jer sam kupio 3 dionice krajem 2001 kad su bile po 1600 kuna, a sada vrijede po 3550! Kta za godinu i pol je 120%! Eh, da mi je bilo više love za ovaj posao...

Šteta, šteta, šteta... Tu se najviše kajem, jer su u međuvremenu bile i po 4500, a ja nisam prodao, vjerovao sam u Triglav... Da sam prodao po 4500 i kupio kad su u međuvremenu pale na 2000, sada bih od početnih 4800 imao (kupi, prodaj, kupi, prodaj - ukupno 4 puta) ukupno oko 22000 ili kta od 300% za godinu dana!

No, proliveno mlijeko, za tim ne plačem!

Dalje, efektivno sam zaradio dosta i na Istraturistu, kojeg sam kupio po 72 u siječnju prošle godine, a sada su oko 125 ako se ne varam? (80% za godinu i pol?) Doduše na malu svotu, oko 8000 kuna...

Najveći dio su mi još vezana ulaganja u stambenim štednjama na 5 godina po 5000kn, još oko 11 mjeseci, imam 4 ugovora. EKS oko 11%

Može se dobro zaraditi u manjim bankama, kakko sam rekao... Npr. Brodsko-posavska banka ima invest konto od 11.50% na devize! Naravno, saldo mora ostati ispod 100 tisuća kuna, zbog osiguranih uloga.


I na kraju, jedan polucitat koji sam škicnuo u jednoj knjižari u ZGB, zaboravio sam kako se knjiga zove:

KAMATE NA KAMATE SU BOŽJI BLAGOSLOV! Reče, navodno, Rotschild

Kako se obogatiti kaže autor? Nije stvar zaraditi novac, nego ne izgubiti novac! A dalje sve obave kamate na kamate.

Naveo je jedan naravno napuhan, ali ne i nerealan primjer:

Imate Bonnie i Clyde.

Bonnie štedi od 18. godine do 28. godine po 6000 kuna (dolara, lira, nije bitno) GODIŠNJE, a zatim ne štedi ništa do 65... kamata je 9% (malo je velika, ali vidi gore, nije i nemoguća)

U mirovinu ide s 3 800 000 kuna!!! Čudo kamata na kamatu. (pretpostavljam Cobb da si neki stručnjak, pa tebi ovo izgleda naivno objašnjavanje, ali za neke druge? Osim toga, ja nisam stručnjak, ja sam u financijama amater, za mene je to jedna krasna igra )

Za usporedbu, Clyde ne štedi od 18. do 28. već POČINJE štedjeti s 28. i štedi 37 godina!!! po 6000.

On će uplatiti ukupno 4 puta više od Bonnie, a imat će svejedno sa 65 godina SAMO oko 2milijuna Jadan on

Jer ima malo kamata na kamatu!


ZAKLJUČAK: ljudi, jel sad shvaćate koliko nas država pljačka????
I zašto sam ja svom dušom svojom za ukidanje doprinosa za mirovine? I zašto bi i vi to trebali biti?

Jer meni država uzme godišnje preko 15 000 kuna za moju mirovinu (skoro 3 puta više nego Bonnie) i tako 40 godina!!!!!!!!!!

I na kraju nemam jedno 10 000 000 kuna, koliko bih mogao dobiti da sam ulažem novac, nego ću (ako uopće doživim 65!!! saaam bih mogao u mirovinu puno, puno ranije) dobiti crkavicu od 1500 kuna mjesečno jedno tri četiri godine dok ne krepam

E, stvarno,

UZMITE STVARI U SVOJE RUKE!
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 23:36   #59
Najpametniji ulog su nekretnine!
Za tu lovu kupis super stan u npr. Zagrebu i onda ga iznajmljujes. Nista ne radis a lova svaki mjesec uredno stize.. (jedino ak ti ne moras zivjeti u njemu)..
Auto ti nije investicija jer mu cijena uvijek s vremenom pada...auto je potreba i nista vise.
__________________
Are you Airtripster?
Yossarian is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2003., 14:33   #60
Quote:
Commodus kaže:

ako si uzeo i onaj stambeni kredit s početka, onda 24000 kuna godišnje olakšice!!!!!!!)
Koliko sam ja shvatio, 12000 kn je maskimalna godisnja porezna olaksica. Mislim da nije moguce koristiti istodobno olaksice za recimo stambeni kredit, osiguranje i slicno na nacin da ukupna olaksica prijedje 12000 kn godisnje.
Aldebaran is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:00.