Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2018., 10:58   #1681
Quote:
bela-12 kaže: Pogledaj post
Gdja Marija Klaric nije uopće medicinske struke, i molim vas nemojte davati takve savjete na forumu, gospođa radi da zaradi, i ako ju tečaj čini stručnjakom onda svaka čast.
Znam što pričam, jer sam s djetetom već preko godinu i pol u Klaićevoj na razno raznim pretragama i kontrolama, i ako trebate stručnjaka i savjet tražite ga kod psihijatara iz Klaiceve dr Klobucar, ili dr Jakusic, jer oni su stručnjaci. I na ERF-u treba se naručiti, ali se čeka jako dugo.

Više manje svi rade da zarade (logopedi, defektolozi), ako se ne varam i sin od dr Greenspana nije doktor medicine a provodi floor time. Obično s djecom s autizmom i u spektru autizma rade defektolozi i logopedi. Lp
skurinjac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 13:48   #1682
Quote:
skurinjac kaže: Pogledaj post
Više manje svi rade da zarade (logopedi, defektolozi), ako se ne varam i sin od dr Greenspana nije doktor medicine a provodi floor time. Obično s djecom s autizmom i u spektru autizma rade defektolozi i logopedi. Lp
Da, kod sumnje na spektar defektolog i logoped su najvažniji u rehabilitaciji, ali oni ne daju dijagnozu, nego čitav tim stručnjaka.
bela-12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2018., 18:16   #1683
Pozz

Jel ima netko da je obavio procjenu na ERFu da mi opise kako to izgleda? Konkretno postoje li tamo konkretni testovi za dijete ili se vise manje sve svodi na nekakv razgovor sa roditeljima i pracenje s jednim okom kako dijete koristi prostor/igracke u njemu?

Puno hvala
imata is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2018., 20:26   #1684
Mi smo radili testiranje na ADOS tamo. Ispitivačica ima upitnik, postavlja pitanja roditelju i usput promatra dijete kako se igra (ima tamo igračaka). U nekom trenutku testira i dijete: igra se s njim i tako ispituje igru, mi smo i listali neku knjigu gdje je ispitivala razumijevanje, trebala je pokazati što je ispitivačica tražila od nje. Ugodno iskustvo, opušteno testiranje. (Za nas posebno jer je utvrđeno da nemamo autizam).
Ispitivačica na kraju kaže što misli, koje su preporuke. Nalaz se dobiva doma poštom.
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2018., 12:53   #1685
Quote:
gugolina kaže: Pogledaj post
Mi smo radili testiranje na ADOS tamo. Ispitivačica ima upitnik, postavlja pitanja roditelju i usput promatra dijete kako se igra (ima tamo igračaka). U nekom trenutku testira i dijete: igra se s njim i tako ispituje igru, mi smo i listali neku knjigu gdje je ispitivala razumijevanje, trebala je pokazati što je ispitivačica tražila od nje. Ugodno iskustvo, opušteno testiranje. (Za nas posebno jer je utvrđeno da nemamo autizam).
Ispitivačica na kraju kaže što misli, koje su preporuke. Nalaz se dobiva doma poštom.
puno ti hvala
imata is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2018., 14:24   #1686
Quote:
imata kaže: Pogledaj post
Pozz

Jel ima netko da je obavio procjenu na ERFu da mi opise kako to izgleda? Konkretno postoje li tamo konkretni testovi za dijete ili se vise manje sve svodi na nekakv razgovor sa roditeljima i pracenje s jednim okom kako dijete koristi prostor/igracke u njemu?

Puno hvala
Jel vi to idete na procjenu? Ako da koliko ste čekali, meni su u prvom mjesecu rekli da se čeka godinu i pol, pa samo pitam dal ste možda dobili termin, ili samo informativno.
bela-12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2018., 22:03   #1687
Quote:
bela-12 kaže: Pogledaj post
Jel vi to idete na procjenu? Ako da koliko ste čekali, meni su u prvom mjesecu rekli da se čeka godinu i pol, pa samo pitam dal ste možda dobili termin, ili samo informativno.
Ako mozemo nazvati dobivanjem termina - za cca godinu i pol cemo vas zvati par dana prije....da, onda imamo termin
A pitanje je ponukano odradom jedne procjene na kojoj se sve svelo na razgovor samnom i muzem i na dvije recenice upucene klincu. Ne znam samo kakvu procjenu mi mogu dati na temelju toga...isprovocirana sam jer se vrtimo u krug. Ima nesto ali to nije nista a opet mozda da odete....mi smo vec prosli svasta i jos nemam konkretnu dijagnozu. Govor je najveci problem. A sad smo na listi cekanja i kod privatnog logopeda...
Jel se kuzi da sam malo ljuta...
imata is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 06:39   #1688
Quote:
imata kaže: Pogledaj post
Ako mozemo nazvati dobivanjem termina - za cca godinu i pol cemo vas zvati par dana prije....da, onda imamo termin
A pitanje je ponukano odradom jedne procjene na kojoj se sve svelo na razgovor samnom i muzem i na dvije recenice upucene klincu. Ne znam samo kakvu procjenu mi mogu dati na temelju toga...isprovocirana sam jer se vrtimo u krug. Ima nesto ali to nije nista a opet mozda da odete....mi smo vec prosli svasta i jos nemam konkretnu dijagnozu. Govor je najveci problem. A sad smo na listi cekanja i kod privatnog logopeda...
Jel se kuzi da sam malo ljuta...
Koliko imam godina? Jeste radili još negdje obradu, psiholog, defektolog, psihijatar. ...?
Pošaljem ti popodne poruku na privat...
bela-12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2018., 10:42   #1689
Moja sestra ima sina, 4 godine. Kasno je progovorio i ne govori puno., većinom ponavlja šta drugi kažu.
Ono sto sam primijetila je da kada je sa mojom sestrom kod mene ili kod bake i djeda zove nas imenom, jer je to čuo od svoje mame. Ali kada ostane kod nas sam, ne zove me imenom, cak mi se cini da ne zna kako se zovem, jednom mi je rekao mama kad je htio da mu dam piti soka. Dosta stvari u njegovom razvoju me brine, ali kad god pokusam sa sestrom pričati o tome odmah prekine priču i kaze da je sve u redu.
Zao mi je da se s njime ne radi ako mu pomoć treba pa vas molim za savjet kako da to kazem sestri? Kako da je uvjerim da ode s njime na pregled kod nekog stručnjaka a bez da se ljuti na mene kao i obično kada pokusam pricati o tome? Kod kojeg stručnjaka treba ići? Ima li smisla da ga ja odvedem na pregled negdje privatno?
Kako ste vi shvatili da vam djetetu treba pomoć i kako ste prihvatili dijagnozu? Da li vam je netko nesto rekao i sta?
__________________
Prije braka imala sam puno teorija o odgoju djece. Sada imam troje djece i nijednu teoriju.
keksić2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2018., 12:56   #1690
ne možeš baš samo tako odvesti dijete na pregled. nisi mu roditelj.
ide li dijete u vrtić? možda da razgovaraš sa stručnim timom, pa da oni malo izvide situaciju i popričaju s roditeljima.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2018., 14:07   #1691
keksic2 ne znam kako ti pomoci. mogu samo reci da mi je jako poznato ovo odbijanje da bilo sto nije u redu. kod mene nitko osim mene ne zeli priznati da nije bas sve po ps-u. sad je i suprug ok s time ali i dalje puno vise umanjuje sve od mene (dobro ja sam i malo veci panicar....).
kod mene je jedino usutkavalo ljude tako da sam namjerno izvlacila primjere koje sam znala da ce ih iznenaditi. tako mi je svekrva tvrdila da ja ocekujem da mi dijete prica kao da ima 20godina. onda sam ju pitala jel zna reci da mu je toplo ili jel fino to sto jede. dakle da/ne pitanje. usutila je kad je skuzila da ne zna...(to je bilo prije godinu dana). nazalost ovo ti ne preporucam raditi pred drugim ljudima jer ce otpor biti poveci, ali 1 na 1 sa majkom definitivno probaj.
i brzo ce doci upis u prvi razred a onda krece kaos ako to ne uspije upisati - to je ono sto mu utjece na cijeli zivot.
ne bi me iznenadilo ni da pedijatar tvrdi da je sve ok...danas se svasta tolerira. i da, ima djece gdje to bez problema se samo od sebe rijesi, djeca sazriju. ali ima i slucajeva gdje to nije tako.

da se nadovezem na svoje ranije postove, dobili rezultate procjene i super je da nema nista konkretno, a opet imamo procjenu da 'nesto' nije ok - doslovno nespecificirana poteskoca.

i napokon krenuli kod logopeda
imata is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2018., 11:35   #1692
Ide u vrtić, ali zadnje vrijeme cesto ga čuvamo ja ili baka. Nisam nikada bila u njegovom vrtiću, malo mi je nelagodno prvo pričati s tetama, a ne s roditeljima.
Pokusala sam natuknuti da je neko od njegovih ponašanja neobicno za njegovu dob, međutim sestra mi je rekla da je sve u redu jer da nesto nije u redu njegov pedijatar bi joj to rekao?
Nadam se da panicarim i da je stvarno sve u redu. Valjda bi tete u vrtiću nesto primijetile i rekle. Ipak ja nisam dovoljno strucna i nemam nikakvog iskustva u tome.
Iako,po razgovoru sam shvatila da je i sestra shvatila da je nesto drukcije jer bi se inace iznenadila sto to uopće spominjem. Ona na svako da /ne pitanje ima odgovor : da, ali...

Nasla sam jednu stranicu na kojoj je popis stvari koje ukazuju na problem, pokusat ću nagovoriti sestru da to procita. Ocito sve sto mogu je pricati sa sestrom i nadati se da sam totalno u krivu.
__________________
Prije braka imala sam puno teorija o odgoju djece. Sada imam troje djece i nijednu teoriju.
keksić2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2018., 08:56   #1693
keksic razumijem potpuno.

ovi popisi na netu su onak, okvir i mogu biti nesto i ne moraju. po tim popisima su nama u pocetku tvrdili da je autizam u pitanju. sad vise nema nikakvog govora o tome. ovo ti samo kazem da si ne zadate najgoru mogucu dijagnozu i brigu.
nasa pedica i dalje ne misli da imamo problem ali on ipak postoji pa ajd sad se to rjesava. tete u vrticu obicno (iliti vecinom, svaka cast iznimkama) reagiraju ako sa djetetom ne mogu izaci na kraj pa ni to ne moram nista znaciti.

ako vam je govor recimo mozda sad najveca sumnja, nek ishodi od pedice uputnicu za logopeda. pregled kod logopeda je cista igra za dijete i tu cete onda dobiti smjernice za dalje - ako ih se pokaze da ih uopce i treba.

nismo svi isti i ne trebaju svi u isto vrijeme sve znati (sazrijavanje je jako individualno). mozda ga jednostavno neke stvari ne zanimaju ili je tu sporiji od ostalih. i to je ok.

sretno i drzim fige da sve ispadne ok
imata is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2018., 11:20   #1694
Imata, hvala ti na podršci
Glavni problem s uputnicom za logopeda je upravo to sto moja sestra smatra da njemu to ne treba. Ja kao osoba koja nisam stručna u tome nisam dovoljna da ju uvjeri drukcije i sve sto mogu je nadati se da je njen majcinski instinkt bolji od mojeg "tetinskog".
A za tete u vrtiću mislim da si u pravu, zapravo kao jedan od velikih problema ove dijagnoze vidim upravo to sto je rana dijagnoza jaaaaako bitna, a u sustavu nigdje za to nema podrške. Pogotovo su problem ovi slučajevi kada je roditeljima tesko priznati da nesto nije u redu, jer je dijete praktički prepusteno samo roditeljskom instinktu, a sto mi se cini kao veliki propust u sustavu.
Sada mi se nameće pitanje kako je to riješeno vani u tkz.razvijenim zemljama...
__________________
Prije braka imala sam puno teorija o odgoju djece. Sada imam troje djece i nijednu teoriju.
keksić2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2018., 22:01   #1695
Quote:
keksić2 kaže: Pogledaj post
Pogotovo su problem ovi slučajevi kada je roditeljima tesko priznati da nesto nije u redu, jer je dijete praktički prepusteno samo roditeljskom instinktu, a sto mi se cini kao veliki propust u sustavu.
tu ti dodje ona stara da cak i za voziti auto moras imati polozen ispit, a dijete ti daju u bolnici i sretno, dovidjenja.

sretno kako god i lijepo da se brines.
imata is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2018., 08:27   #1696
Quote:
keksić2 kaže: Pogledaj post
Imata, hvala ti na podršci
Glavni problem s uputnicom za logopeda je upravo to sto moja sestra smatra da njemu to ne treba. Ja kao osoba koja nisam stručna u tome nisam dovoljna da ju uvjeri drukcije i sve sto mogu je nadati se da je njen majcinski instinkt bolji od mojeg "tetinskog".
A za tete u vrtiću mislim da si u pravu, zapravo kao jedan od velikih problema ove dijagnoze vidim upravo to sto je rana dijagnoza jaaaaako bitna, a u sustavu nigdje za to nema podrške. Pogotovo su problem ovi slučajevi kada je roditeljima tesko priznati da nesto nije u redu, jer je dijete praktički prepusteno samo roditeljskom instinktu, a sto mi se cini kao veliki propust u sustavu.
Sada mi se nameće pitanje kako je to riješeno vani u tkz.razvijenim zemljama...
Ne mora biti autizam, a i u autizmu ima tisuće različitih dijagnoza
No, dovoljno je da ima neki poremećaj iz spektra koji može djetetu raditi sranja i otežavati mu odrastanje ukoliko se ne radi sa njim

Za ranu dijagnostiku si u pravu, ukoliko se krene na vrijeme, sve se može jako dobro ispeglati, žao mi je što tvoja sestra ne želi vidjeti i ne želi si priznati
Vjerujem da ona duboko u sebi zna da nešto ne štima, ali teško je to prihvatiti
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2018., 12:32   #1697
Quote:
keksić2 kaže: Pogledaj post
Sada mi se nameće pitanje kako je to riješeno vani u tkz.razvijenim zemljama...
Mogu ti reci za Njemacku , barem gdje sam ja do sad radila. Ukoliko se primjeti da dijete ima neki problem, roditelja se pozove na razgovor gdje mu se ukaze na taj problem. Odgojiteljima je bitno dobiti integracijskog asistenata za to dijete pa roditelje pozurju. Pedijatar mora napisat pismo u kojem stoji da dijete ima odredjenih problema i s tim pismom i integracijskim upitnikom koje popunjava odgojitelj(socijalne kompetencije, kognicija, jezik, gruba i fina motorika) se zatrazuje asistent. Uglavnom se dobije 15 integracijskih sati po djetetu, rjedje vise. Ti asistenti bi se uglavnom trebali baviti tim djetetom no u stvarnosti to bas i nije tako. U De fali uzasno puno odgojitelja pa oni vise rade sve ostalo, a najmanje se posvete bas tom djetetu. Sto ce roditelj dodatno raditi s djetetom i koju pomoc zatraziti, ovisi o samom roditelju.
lozinka8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2018., 12:56   #1698
Ja isto mislim da ona vidi da je on drukčiji, ali joj je tesko to prihvatiti. Razumijem da je takve stvari tesko priznati, ali mislim da je u ovome bolje ispasti preoprezan nego prekasno započeti s terapijom.
Citala sam malo starije postove, vidim koliko je tesko boriti se s ovakvim dijagnozama, i sve sto mogu reći jest blago se vasoj djeci sto vas imaju, i sto su im roditelji dovoljno hrabri i dovoljno jaki za to.
__________________
Prije braka imala sam puno teorija o odgoju djece. Sada imam troje djece i nijednu teoriju.
keksić2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2018., 11:38   #1699
Cao. Mene zanima vas stav
Dali djeca sa postavljenom dijagnozom autizma mogu samostalno izlaziti po klubovima... kao drugi mladi ljudi?
dada2014 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2018., 22:35   #1700
Quote:
dada2014 kaže: Pogledaj post
Cao. Mene zanima vas stav
Dali djeca sa postavljenom dijagnozom autizma mogu samostalno izlaziti po klubovima... kao drugi mladi ljudi?
Sve ovisi o stupnju razvoja na kojem je dijete s autizmom i okolini. Moj necak ima 20i kusur godina dijagnozu autizma potvrđenu u Italiji a zapravo je negdje16 god po stupnju razvoja, ak se to moze tak nazvati, nisam tu neki stručnjak... i da on moze van, naravno uz dobru koordinaciju i nakon puno roditeljskog rada i zalaganja da se popeglaju krivine...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Marko13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:29.