Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2018., 12:50   #381
Quote:
sipko kaže: Pogledaj post
Večer svima!

Čitao sam ZOR, čl 134 http://www.racunovodja.hr/33/zastita...KIiUYmR-h2lxg/
Moja firma ima tu osobu ovlaštenu primati pritužbe. Ne znam moram li se prvo javiti njoj pa onda ići s tužbom? Ako se javim, što ako me zmuljaju? Tko kaže da su oni objektivni i nepristrani
Ugl, što ak idem prvo preko njih, oni donesu neko rješenje za mene nepovoljno, svejedno mogu na sud?
Jel radnik dužan prvo napisati pritužbu poslodavcu/osobi ovlaštenoj za primanje pritužbi?
Kako si mobbingiran?
Tko vrši mobbing nad tobom i kako?

Ako vrše šefovi nemaš baš nekih izgleda, samo možeš pogoršati, ako vrše kolege izgledi su veći.
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 13:52   #382
Da, šef jbg Prijetnje otkazom, stalni pritisak, ignoriranje i nerazgovaranje, nahuškavanje drugog kolege protiv mene. On je miljenik, ja sam šrot. Ismijavaju me dok ja to slušam. Sjedimo u istom uredu. Zanemarivanje mog dijela posla koji šef treba potpisati da je napravljeno, svaljuje na mene krivnju što nije gotovo iako sam svoj dio odradio.
sipko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 13:58   #383
Quote:
sipko kaže: Pogledaj post
Da, šef jbg Prijetnje otkazom, stalni pritisak, ignoriranje i nerazgovaranje, nahuškavanje drugog kolege protiv mene. On je miljenik, ja sam šrot. Ismijavaju me dok ja to slušam. Sjedimo u istom uredu. Zanemarivanje mog dijela posla koji šef treba potpisati da je napravljeno, svaljuje na mene krivnju što nije gotovo iako sam svoj dio odradio.
Mjenjaj posao. Nema ti druge.
Ili trpi.
Nema teorije da će ti pritužba pomoć.
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 15:06   #384
Javni sektor je, nije privatnik ali čovjek se nema kome obratiti. Oni su to s tom osobom za pritužbe uveli samo zato da radnik ne tuži firmu, kao evo mi sve poduzeli, utvrdili da je pritužba neutemeljena, žali se upravi vodovoda
pasmater poludit ću
sipko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 09:19   #385
Quote:
sipko kaže: Pogledaj post
Večer svima!

Čitao sam ZOR, čl 134 http://www.racunovodja.hr/33/zastita...KIiUYmR-h2lxg/
Moja firma ima tu osobu ovlaštenu primati pritužbe. Ne znam moram li se prvo javiti njoj pa onda ići s tužbom? Ako se javim, što ako me zmuljaju? Tko kaže da su oni objektivni i nepristrani
Ugl, što ak idem prvo preko njih, oni donesu neko rješenje za mene nepovoljno, svejedno mogu na sud?
Jel radnik dužan prvo napisati pritužbu poslodavcu/osobi ovlaštenoj za primanje pritužbi?
Ti ako si u javnoj službi, onda imate i Pravilnik, pa ga prouči što on kaže po tom pitanju.
Ali da, moraš povjereniku predati Zahtjev za zaštitu dostojanstva. Tek nakon toga možeš na sud.
Njihovo neuvažavanje tvog zahtjeva nema nikakve veze sa sudom, ali je korak koji moraš prijeći da bi digao tužbu.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 10:54   #386
Quote:
Japod kaže: Pogledaj post
Frendi mi radi u Bolton Croatia i planira otići, ja bez posla već neko vrijeme, nudi mi da uskočim umjesto njega. S druge strane čujem da im je sales manager navodno psihopat koji mobingira ljude. Manager domaći, stranci vlasnici. Ići ili ne ići? Ima li tko kakvih saznanja o toj tvrtki?
Hvala.
Zahvaljujem. Ništa od ovoga. Plan propao.
Japod is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2018., 13:28   #387
Pozdrav, trebala bih savjet u vezi situacije na poslu s nadređenom osobom, koja je ujedno i vlasnik poduzeća u kojem radim, dakle vrh i top cijele firme. Imali smo ok i dobar odnos, ovdje radim godinu i pol dana. Dobila sam i bonuse i povećanje plaća, ali zasluženo, jer sam stvarno davala maksimum od sebe i samostalno preuzimala zadatke koji prvotno nisu bili namijenjeni meni, a da bih rasteretila druge.

Moj šef dosta pati na autoritet, stalno ističe da je on šef, da on odlučuje što tko radi i slično. Stvarno svi poštujemo taj autoritet. Međutim, prije dva mjeseca odbila sam raditi vikend, jer sam u tom periodu stvarno stalno radila prekovremeno i kada mi je pokušao uvaliti da preko vikenda odradim ono što je prvotno bilo namijenjeno njemu, uzeo me na "pik". Davao mi je dosta teške zadatke u nekim nerazumnim rokovima, dala bih svoj maksimum, a on je počeo u svemu što radim tražiti grešku, iako vrlo nejasno definira i delegirala zadatke. Također, otvoreno me za to na vrlo neugodan način počeo kritizirati (tipa reko mi je da sam glupa ko k****). Isto tako kada sam ga nešto najnormalnije pitala, a to je: Hoćemo li zvati tu i tu osobu radi toga i toga, napao me da kako se ja to razgovaram s njim, jesam li ja šef ili on, da mu ne mogu tako uletavati u ured i to ga pitati (a sam mi je dao uputu da dođem u to vrijeme radi tog poziva).

Prije par tjedana me toliko izbacio iz takta na poslu da sam se doslovno rasplakala pred svima, što je vrlo loše prihvatio govoreći mi da se ponašam ko princeza. Znam da je to bila pogrešna reakcija, al nisam si mogla pomoći. I dalje sam nastavila odrađivati svoje zadatke, i kada sam mu poslala dokument koji sam složila, bio mi je zamjerio što sam izostavila jednu, po njemu bitnu informaciju, a to je vrlo subjektivno pisan dokument i nisam mogla čitati misli što on točno želi da ja unutra ubacim.

Ispričala sam mu se i rekla da ću to ispraviti. A on mi je na to rekao da sada vidim kako on može biti bahat i kurčevit samo kada to želi biti. Ja u tom trenutku nisam uopće reagirala niti se snašla, više sam bila šokirana. I rekao mi je da ako se takve greške nastave da ćemo se pozdraviti, iako mu je to vrlo žao reći.

Sada ga trenutno nema, odsutan je dva tjedna, ali meni i dalje odzvanjanju sve te riječi u ušima i jednostavno ne znam. Jesam li preosjetljiva, kako se postaviti ubuduće.. Znam samo da imam ozbiljan grč u želucu radi posla u zadnje vrijeme... Volim ovaj posao i ostali kolege su ok, imam dobru plaću za svoje godine i iskustvo i dosta beneficija.. Ne znam gdje bih drugdje dobila takve uvjete. Ne želim biti nezahvalna, ali stvarno me ovo ozbiljno uzdrmalo. Pokušala sam razgovarati s njim, međutim, nisam dobila ništa osim napadanja da je on šef, da sam ja preosjetljiva, da griješim na glupostima i slično..
__________________
Good decisions come from experience. And experience is often a result of bad choices :)
anica766 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2018., 13:35   #388
Gle, ako je privatna firma i on vlasnik, možeš jedino naći drugi posao, dat otkaz i tužit ga privatno zbog ovog ili onog.

Možeš ti odmah ić nekakvim tužbama isl., ali niti ćeš zadržat posao niti će se vlasnik firme promijenit. Jedino se možeš dovest u još goru situaciju.

Drži se po strani, radi svoje i izbjegavajte kontakt i konflikte dok ti se ne ukaže prilika za neki bolji posao. U krajnjem slučaju nadaj se da će nać novu žrtvu kad se vrati.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2018., 13:40   #389
Quote:
tiluriumm kaže: Pogledaj post
Gle, ako je privatna firma i on vlasnik, možeš jedino naći drugi posao, dat otkaz i tužit ga privatno zbog ovog ili onog.

Možeš ti odmah ić nekakvim tužbama isl., ali niti ćeš zadržat posao niti će se vlasnik firme promijenit. Jedino se možeš dovest u još goru situaciju.

Drži se po strani, radi svoje i izbjegavajte kontakt i konflikte dok ti se ne ukaže prilika za neki bolji posao. U krajnjem slučaju nadaj se da će nać novu žrtvu kad se vrati.
Da, ne preostaje mi ništa drugo nego potražiti drugi posao. Iako, razmišljala sam o tome da se idući put stvarno suprotstavim, pa kud puklo da puklo. Mislim da nisam luda, i ostali kolege su primijetili njegovo ponašanje prema meni, uz komentare da nisam prva na "piku".

Više od 10 ljudi iz tako malo firme (manje od deset zaposlenih) je otišlo u zadnje tri godine, što je isto valjda činjenica koja govori sama za sebe.
__________________
Good decisions come from experience. And experience is often a result of bad choices :)
anica766 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2018., 13:42   #390
Možeš, ali ne radi se o državnoj firmi ili nekom šefiću kojeg će smijeniti, dat mu otkaz ili nešto slično... Što god napravila budala ostaje budala i neće se promijenit, a ti ćeš ovako i onako dobit otkaz Kad je riječ o nekoj većoj firmi, pošti isl. kad se žališ imaš bar šansu da te prebace na drugi odjel. Od vlasnika ne možeš pobjeć nikako.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2018., 20:06   #391
Takvih šefova ima i u državnim firmama, a kako neće u privatnim.
Ako ne možeš to podnositi, daj otkaz. Jedino je pitanje hoćeš li naći drugi posao sa kojim ćeš biti zadovoljna. Dobro promisli.
__________________
Najveća od svih sloboda je kad si možeš dopustiti biti ono što uistinu jesi
My time is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2018., 20:22   #392
Zato put ide prvo osvježavanje životopisa, traženje drugog posla, a onda otkaz.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2018., 20:29   #393
Quote:
My time kaže: Pogledaj post
Takvih šefova ima i u državnim firmama, a kako neće u privatnim.
Ako ne možeš to podnositi, daj otkaz. Jedino je pitanje hoćeš li naći drugi posao sa kojim ćeš biti zadovoljna. Dobro promisli.
Znam da, nažalost, ima svugdje svakakvih šefova... Samo eto, mene ovo jako pogodilo i dosta stresa mi stvara u svakodnevnom funkcioniranju. Nažalost, teško ću naći posao s ovakvim uvjetima u ovim godinama, što jest jest.. Eventualno kada skupim još minimalno godinu dana iskustva.. Iskreno, jednostavno ne znam kako da se s ovim nosim. Teško je to.

Našla sam jedan zanimljiv citat na netu: "Kada u samome sebi oduzmete moć nasilniku da vas terorizira i oslobodite se straha prema njemu, tada on više nema moć kontrole nad vašim životom"

Ali, što trebam napraviti da se riješim tog straha? Jel ima netko ikakav savjet?
__________________
Good decisions come from experience. And experience is often a result of bad choices :)
anica766 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2018., 20:42   #394
Nitko ti od nas na temelju posta ili dva ne može reći rješenja... Možda da potražiš psihologa kojem bi se mogla izjadati jednom tjedno ili makar mjesečno i s njim raditi na suočavanju i nošenju sa situacijom.
Pročitaj i temu unatrag, ima već dosta osobnih iskustava.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2018., 06:34   #395
Quote:
anica766 kaže: Pogledaj post
Da, ne preostaje mi ništa drugo nego potražiti drugi posao. Iako, razmišljala sam o tome da se idući put stvarno suprotstavim, pa kud puklo da puklo. Mislim da nisam luda, i ostali kolege su primijetili njegovo ponašanje prema meni, uz komentare da nisam prva na "piku".

Više od 10 ljudi iz tako malo firme (manje od deset zaposlenih) je otišlo u zadnje tri godine, što je isto valjda činjenica koja govori sama za sebe.
iz prve ruke? Preporodit ces se kad odes. Bila sam u slicnoj situaciji i ja sam se suprotstavljala, prijavljivala, pokusavala na sve nacine ali nije bilo pomoci. Jednostavno sam odustala na kraju i posla stopama ostalih pametnijih kolega... svakako iskoristi sve mehanizme koje imas na raspolaganju prijava, pomoc, pokusaj razgovarati ali ako ne pomogne stavi sebe na prvo mjesto. Nemoj napraviti moju gresku pa cekati da 'zavrsi projekt' i slicno. Stalno sam bila na bitnim projektima radi kojih nisam mogla samo tako otic. Dok nisam dozivjela psihicki slom...

Meni je satisfakcija (kad vec prijave nisu urodile plodom) da se ispostavilo da sam ipak bila bitan član tima koji je drzao dosta toga da ne potone, unatoc svemu sto mi je receno i napravljeno i da su novi posao i firma mokri san ekipe radi koje sam otisla (posebno placa i uvjeti).

Stavi sebe na prvo mjesto nemoj cekati da ti zdravlje krene odlaziti
__________________

For I am a sinner in the hands of an angry God. Bloody Mary full of vodka, blessed are you among cocktails. Pray for me now and at the hour of my death, which I hope is soon. Amen
Tourette is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2018., 06:38   #396
Quote:
anica766 kaže: Pogledaj post

Ali, što trebam napraviti da se riješim tog straha? Jel ima netko ikakav savjet?
Strucna pomoć. Self help i forum help ne pomazu u ovakvim situacijama
__________________

For I am a sinner in the hands of an angry God. Bloody Mary full of vodka, blessed are you among cocktails. Pray for me now and at the hour of my death, which I hope is soon. Amen
Tourette is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2018., 11:36   #397
Quote:
anica766 kaže: Pogledaj post
Jesam li preosjetljiva, kako se postaviti ubuduće.. Znam samo da imam ozbiljan grč u želucu radi posla u zadnje vrijeme... Volim ovaj posao i ostali kolege su ok, imam dobru plaću za svoje godine i iskustvo i dosta beneficija.. Ne znam gdje bih drugdje dobila takve uvjete. Ne želim biti nezahvalna, ali stvarno me ovo ozbiljno uzdrmalo. Pokušala sam razgovarati s njim, međutim, nisam dobila ništa osim napadanja da je on šef, da sam ja preosjetljiva, da griješim na glupostima i slično..
Nisi ti preosjetljiva, nego je on bezobrazan kreten koji očekuje da mu svi budu sluge.
I s takvim samo na isti način.
Osim standardnog, da se posvetiš sebi i tražiš novi posao - stisni mu tužbu. On je vlasnik firme i zakon ti u takvim situacijama dozvoljava da preskočiš ikakav pokušaj "mirenja" i ideš s tužbom. Samo njega moraš u roku 8 dana od pokretanja tužbe obavijestit o tome. Tj bude tvoj odvjetnik.
I ne brini, neće ti zato dati otkaz. Sigurna sam da će te počet i maksimalno izbjegavat.
Frajer je možda sirova seljačina, ali činjenica da ima uspješnu firmu pokazuje da nije glup. A i to je nešto što će mu njegov odvjetnik bezuvjetno tražiti od njega.
To će ti dati prostora i vremena da u miru tražiš drugi, jednako dobar posao.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2018., 15:05   #398
Dragi svi, puno hvala na vašim odgovorima i savjetima. Nekako uvijek mislim da je bolje krenuti od sebe te sam zato preispitivala jesam li preosjetljiva. Također, anonimno sam postavila pitanje i udruzi Mobbing te da sam dobila dosta opširan odgovor da se zaista radi o mobberu, o osobi koja ne cijeni radnike, misli da zato što je veliki šef može ponižavati druge i smatrati ih slugama.

Prijavila sam se na dva natječaja za posao te sam još jednoj firmi poslala otvorenu ponudu. Čak i da se situacija u nekom narednom periodu ovih godišnjih smiri, jednostavno sam sigurna da ne želim dugoročno raditi s osobom koja se u stanju tako ponašati. Jer se ovakvi periodi uvijek mogu ponoviti. Trebamo vjerovati ljudima kada nam pokažu tko su.

Najviše sam bila zabrinuta radi ove situacije jer sam odnedavno podstanar, po prvi puta u životu. Iako imam odličnu obitelj, boli me sama pomisao da ću, u najgorem scenariju, morati otkazat stan, vratit se doma, biti bez prihoda (nemam pravo na naknadu s burze jer mi je stručno osposobljavanje završilo prije par mjeseci) i krenuti ispočetka. Ali, što je tu je. Nadam se da će ispasti onako kako je najbolje za mene.
__________________
Good decisions come from experience. And experience is often a result of bad choices :)
anica766 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2019., 18:54   #399
Već 12 godina sam trpio mobing u skladištu. Veći dio staža sam se ili skrivao od ostalih ili radio za strane. Spletom okolnosti, od prošle godine su riješili većinu ljudi i ostala su samo dva mobera. Tek prošle godine sam se osvjestio o mobingu i pomalo rješavao situaciju. Ostala su na kraju svi sami moberi od šefice do kolega.
To skladište gdje radim od prvog dana su bili sve nadrkani, neuspješni, neobrazovani ljudi koji niti za 30 godina staža ne znaju osnovne stvari posla. Ostaci 90 - tih. I od početka ove godine sam na kraju svakog tjedna počeo pucati. A pokrenuo sam se kada sam pročitao članak o radniku koji se ubio nakon dva mjeseca mobinga na poslu.
I ono kada su radi manjka radne snage selili u druga susjedna skladišta gdje sam se preporodio. Nakon toliko godina ponižavanja, vrijeđanja, ismijavanja, natrpavanja poslom, oduzimanja posla i slično, čudim se kako me tamo ljudi hvale, da sam se uklopio, da odlično radim i da govore direktorici (koja je usput i logistika) da bi htjeli da ostanem kod njih jer se tamo samo iživljavaju na meni.

Prvo sam otišao direktorici i tražio premještaj, objasnio situaciju s mobingom i prvo je rekla da će razmisliti i reći mi sutra. Ok. Nakon tri dana ju zaskočim, pitam ju je li razmislila i ona je, je... Nakon kratkog razgovora i mog objašnjenja i argumenta, rekla je da mora vidjeti i da čekam kraj godine. To je bilo u 12 mjesecu. Onda čekam mjesec i pol dok mi nije pukao film jer više nisam imao kamo.

Otišao sam prvo sindikatu, samo je objašnjavala situaciju kako se svi žale na mobing, ovo ono. Razgovarao s njom, dala mi je savjete, ali sam se ispisao iz sindikata jer sam joj rekao da njezin sindikalni povjerenik seksualno uznemirava žene na poslu, da muške kolege smatra budalama i neće nam govoriti važne stvari jer po njemu "nismo sposobni to razumjeti" što će nam reći. I ona je to rekla njemu, pa je od tog dana još gori prema meni. Naročito kada sam ga postavio u zid pred drugima i da je seksualno uznemiravao kolegicu koja mi je pomagala ne davši nam da završimo posao.

Onda sam otišao pravnici, pitao koja su mi prava u vezi mobinga, objasnio situaciju i rekao za direktoricu da nije ništa napravila već mjesec i pol. Rekla mi je da prvo moram napisati na papir i podnesti pritužbu za mobing. Par sati poslije (ono koja slučajnost) direktorica me zove na sastanak gdje sam se ispuhao prepričavši sve od prvog dana do danas. Izvršni direktor, direktorica i njezin "pomoćnik" su bili totalno pogubljeni, pa moraju razmisliti. Ali da to napišem na papir i predam njoj. Tu sam sigurno napravio glupost s obzirom da i ona radi mobing meni i svima u skladištu.

Napisao sam na kompu, sačuvao primjerak u wordu i dao isprintane papire njoj sljedeći dan i objašnjava mi da će biti sankcija. Ok. Tek danas me pozvala u treće skladište i da sam od sutra tamo. 12 godina radim sve bez prigovora, učim, znam kako fukcionira skladište, ljudi i sve to. Radio sam tamo i sve znam. Mislim, bilo koji posao, svaki sam naučio i napravio kako treba. A ona mene upozorava da ću morati raditi s vješalicama i ovo ono (što sam već radio i što mi je kolega naučio) i bla,bla. Ali neću smjeti raditi na kompjutoru što mi je tamo šefica htjela naučiti da može na godišnji. U redu...

I danas poslije dok sam sređivao staru robu gore na katu, uredio sve iskoristivši priliku da je kolega na bolovanju i uredio mu skladište u par dana, dođe mi direktorica i pita me da li je istina da sam rekao pravnici da li sam i nju spominjao za mobing. Rekao sam da jesam, a ona da nije dobro raditi neprijatelje. Ja sam samo zasukao rukave i pokazao ožiljke od samoozljeđivanja jer sam nekoć bio zvijer, ali radi osobnih razloga više ne podižem ruku na nikoga osim na sebe. I onda mi upada u govor pokušavajući mi uvaliti osjećaj krivnje jer je i ona na spisku. A ja jbg, glumim da mi je krivo iako sam ju imao u planu. Godinama me ponižavala pred svima na sastancima kao žrtveno janje, a ispada da znam previše toga. A i kvragu sve, ono kada ju našpotam kao samog vraga prije par godina na sastanku jer se nisam dao ucjenjivati forama da je u drugim skladištima gore i slično, onda je poslije dotrčala do mene i pitala: Constantine, jesi li ljut na mene?

Sad sam postigao ono što sam htio, raditi kako se spada uz kvalitetnog kolegu i sjajnu šeficu i dobru radišnu ekipu. Iskustva imam. A usput tražim novi posao skladištara i ispitujem teren. Prvom prilikom dajem otkaz.

I ono razlog mobinga? Ne znam niti sam. Došao sam preko veze kao i svi drugi, ali dokazao sam se. Nagluh sam i trpio sam uvrede na račun toga. Kao i to da iz nekog razloga nagluhost povezuju s mentalnom retardacijom (a znam što je to jer mi brat ima blagu mentalnu retardaciju i autizam). Danas mogu na papir napisati kako treba organizirati skladište, poslove svakog dijela skladišta, biografiju i karakteristike ljudi, organizaciju, gdje fukcionira, gdje ne. A mene direktorica prošli tjedan pita: a kako ti to znaš? Ja ju blijedo gledam: zar ti ne znaš?

Učio sam gledajući druge jer mi nisu dali raditi. Naučio sam se snalaziti bilo informatički ili preko drugih kolega zaobilazivši rute, rješavajući probleme i riješio problem da bi mi poslije prigovarali. A još trpjeti novu prevrtljivu šeficu kojoj jedan dan smetam što radim po svojemu, pa drugi dan mi govori da sam malo dijete jer ne radim po svojemu. Naziva dečec pred drugima iako imam 35 godina. Kada jedan kolega dobije zadatak da očisti primačnicu, onda danima ostavlja hrpe smeća, onda šefica kaže da to očistim. Prvi put očistim, drugi put ako opet ostavi nogom rasipam natrag po betonu i krenem dalje.

Drugi mober, česta sorta ljudi kakvih ima sve više. Dođu nadrkani ujutro, naviknuti na to da cijeli dan gledaju cijene zvučnika na kompjutoru, oni koji bi htjeli velike novce za malo rada i prebacivanja odgovornosti na druge. Iživljava se na drugima i mene, a onda drugi dan smo si dobri. A ne možeš se maknuti od njega jer je dosadniji od pijavice. I ometa te u svemu pjevanjem "jebote kurac" dok pokušavam prebrojiti kutije, organizirati bez odgovarajućih dokumenata koje mi je šefica slučajno ili namjerno izostavila...

Da, 12 godina klasičnog mobinga usmjerenog na mene kada sve čitam, analiziram, opišem. Danas sam pokupio stvari, rukovao se za jednim jedinim čovjekom koji je bio pravi radnik i iskreno mu od srca zahvalio. A ostali, ionako sam prestao pričati s njima nakon prošle subote i tako bi ostalo dok ne nađem novi posao. Bitno da sam puno toga naučio od čitanja, analiziranja, organiziranja, puno o sebi i sada kad se psihički odmorim (iako ću još morati tamo na ispomoć), idem dalje.

P.S.
Najbolje mi je kada me svi ti moberi po redu pitaju po čemu ti smatraš da sam ti radio mobing, objasnim detaljno sve od prvog dana kada je počeo raditi, svaku uvredu koju mi je rekao, analizu karaktera, onda se uvrijede i kažu mi da sam retardiran. A ja: hoćeš da ti sve napišem na papir?
__________________
There is evil walking this earth, and I will hunt it down, and send it burning back to Hell.
Constantine is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2019., 07:01   #400
Constantine, tebe već i duže znam na ovim prostorima foruma, žao mi je što se srečemo na takvoj temi, najprije pozdrav.
Na žalost danas je mobbing tako raširen da gotovo prelazi u opće prihvaćenu pojavu. Neke odredbe stoje u ZR, a druge, ovisno o osnovi uznemiravanja radnika, u drugim zakonima.

U svakom slučaju, ako dođe do uznemiravanja, postupa se prema čl. 130.ZR.

Također kod poslodavca mora postojati osoba koja je zadužena za postupanje po prijavama za mobing. Osoba je dužna u roku osam dana od zaprimanja pismene prijave istražiti mobing, otkloniti ga, ako utvrdi da ga ima i pisanim putem obavijestiti radnika o mjerama koje je poduzeo po tom pitanju.

Također postoji udrtuga za mobing, svojim savjetima mogu pomoći, sretno.
__________________
🐾🌞
duxi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:38.