Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.03.2009., 19:33   #21
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Da i ti svaki dan voziš 200 km u jednom smjeru na posao i nazad
Prosjećan vozač dnevno vozi 42 km
Problem je što za električne aute ne postoje benzinske - što ćeš napraviti, reći im da ti natankaju koju litru eurodizela u bateriju pa ćeš nastaviti do Dubrovnika?
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 20:12   #22
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
Problem je što za električne aute ne postoje benzinske - što ćeš napraviti, reći im da ti natankaju koju litru eurodizela u bateriju pa ćeš nastaviti do Dubrovnika?
ne nego će auto imati sekundarni pogon na benzin.pročitaj par postova gore.
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 20:14   #23
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
Problem je što za električne aute ne postoje benzinske - što ćeš napraviti, reći im da ti natankaju koju litru eurodizela u bateriju pa ćeš nastaviti do Dubrovnika?
Nakon 160km vožnje sjedneš 30 min na pumpi i sa trofaznom napunit auto.
Popit kavu i rastegneš noge, nastaviš dalje.
Ako dnevno napraviš iznad 160km onda si daleko iznad prosijeka, a meni bi to bilo dovoljno za 3-4 dana.
Kompromis je ali kad zamislim onaj glatki start elektro motora, mislim da bi podnio žrtvu
__________________
Our best hope is that the enemy kills so many of us that they become slightly depressed.
leafar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 20:30   #24
Istraživači s MIT-ja, predvođeni Gerbrandom Cederom, otkrili su nov način izgradnje litij-ionskih baterija koje bi mogao riješiti do sada najveći problem te tehnologije.



Riječ je naravno o dugom vremenu punjenja, a znanstvenici su otkrili kako za to nije odgovorna brzina litijevih iona već način na koji oni prolaze kroz željezni litijev fosfat. Ioni prolaze kroz minijaturne tunele na površni, a posebnim tretiranjem materijala se može kvalitetnije usmjeriti njihov prolazak te drastično ubrzati vrijeme punjenja. Primjerice, prototip takve baterije se puni za 20 sekundi, naspram prijašnjih oko šest minuta.



Za ovakva rješenja je osobito zainteresirana automobilska industrija, koja bi s takvim baterijama mogla vrijeme punjenja električnog automobila izjednačiti s punjenjem klasičnog spremnika goriva. Litij ionske baterije od navedenog materijala imaju nešto manji kapacitet u odnosu na najčešće korištene litij-kobaltne baterije iste težine.



No, novi tip baterija je relativno jeftin za proizvodnju, ne pati od opasnosti pregrijavanja i ne gubi kapacitet s vremenom. Cijela tehnologija je još u računalnoj simulaciji, no Ceder tvrdi kako se prilagodba proizvodnog procesa i prvi komercijalni primjerci na tržištu mogu pojaviti već tokom naredne dvije do tri godine.
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 21:45   #25
Quote:
leafar kaže: Pogledaj post
Nakon 160km vožnje sjedneš 30 min na pumpi i sa trofaznom napunit auto.
Popit kavu i rastegneš noge, nastaviš dalje.
Ako dnevno napraviš iznad 160km onda si daleko iznad prosijeka, a meni bi to bilo dovoljno za 3-4 dana.
Kompromis je ali kad zamislim onaj glatki start elektro motora, mislim da bi podnio žrtvu
Možda sam ja neupućen, ali od kada ti na benzinskim crpkama dopuštaju da puniš baterije na autu?
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 21:58   #26
pa ne moraš na benzinsku,navratiš uz cestu u restoran, platiš ručak,a punjenje auta gratis

da vidiš kako bi restorani profitirali

dolje ina,živjela janjetina
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 10:49   #27
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
pa ne moraš na benzinsku,navratiš uz cestu u restoran, platiš ručak,a punjenje auta gratis
Je, a koliko restorana sada nudi tu uslugu?

Također, barem što se ove nove baterije tiče, treba imat i jaku električnu infrastrukturu za to. Za one obične, koje se pune par sati ne treba, bar koliko ja znam.
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 10:55   #28
jeste naivni svi.. malo pročitajte više o tome i sanzat ćete da je GM i Toyota napravila električne aute i dala ih u pogon, koji su PERFEKTNO radili i trošili praktični ništa struje... zašto su ih povukli? jednostavan odgovor, svi bi ljudi kupovali to, a ne klasične benzince/dizelaše.. zvuči dobro zar ne? daaaa.. no što mislite što bi se onda dogodilo sa američkom industrijom nafte?? a zašto su uopče započeli rat u iraku? igrali se eci peci pec po karti svijeta? pa vjerovatno ne, vjerovatno zato što u iraku ima sirovina od kojih je uostalom jedna i nafta..
enpapier is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 11:46   #29
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
Je, a koliko restorana sada nudi tu uslugu?

Također, barem što se ove nove baterije tiče, treba imat i jaku električnu infrastrukturu za to. Za one obične, koje se pune par sati ne treba, bar koliko ja znam.
prije pet godine si mogao točiti plin na dva mjesta a danas na svakoj trafici.tako će biti i sa strujom.
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 12:48   #30
Quote:
laser kaže: Pogledaj post
prije pet godine si mogao točiti plin na dva mjesta a danas na svakoj trafici.tako će biti i sa strujom.
Uopće ne sumanjam da će povećana potražnja rezultirati ponudom punjenja baterija. Međutim, danas, barem koliko ja znam, to nije slučaj.
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 14:19   #31
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
Uopće ne sumanjam da će povećana potražnja rezultirati ponudom punjenja baterija. Međutim, danas, barem koliko ja znam, to nije slučaj.
Danas (koliko ja znam) ne možeš ni kupit takav auto u HR...
A ovo nafta vs struja, pa nitko ni ne očekuje benzinske da odmah ponude takve usluge, ali ima firmi koje se bave proizvodnjom ele. energije, koje nemaju veze sa naftom, njima će bit u interesu donijet takve usluge. Vjerojatno će bit skuplje od 'klasičnog' punjenja ali nećeš svaki dan preć 160km. Sa većom potražnjom doći će i do veće ponude i do konkurencije.
__________________
Our best hope is that the enemy kills so many of us that they become slightly depressed.
leafar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 23:19   #32
ma najmanji problem je punjenje

sad je tehnologija takva jel ne postoji potraznja da postoji potraznja bila bi i jaca ponuda,najjednostavnije rijesenje koje mi je palo na pamet zamjena baterija.dodjes na "benzinsku" istekas svoju skoro praznu bateriju uzmes njihovu punu ustekas,platis punjenje i picis za minutu
deri valdez is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 14:05   #33
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Da i ti svaki dan voziš 200 km u jednom smjeru na posao i nazad
Prosjećan vozač dnevno vozi 42 km
Prvi proizvedeni automobili su bili električni
a što ak ideš na put, privanto ili poslovno, npr do splita - zg-st je blizu 400 km, po tome ćeš morat do splita bar 2 puta puniti bateriju

e sad ak je u pitanju privatni put, tipa odlazak na godišnji, tak i tak ti je svejedno hoćeš li stići 2 ili 3 sata prije ili kasnije, ali ak je u pitanju poslovni, znači da imaš neke dogovorene termine, pa ćeš na put potrošiti više vremena nego sada

Quote:
more kaže: Pogledaj post
moderni Elektrićni viličari su puno ućinkovitiji od dizelskih ili plinskih i većina u radu u skladištima ima autonomiju od 20 sati i više
netočno. moderni električni viličari imaju autonomiju, ovisno o vrsti baterije, od 6-8 radnih sati; naglasak na radni sati - da li ćeš postići 8 radnih sati za stvarnih 8 sati (neprekidni rad) ili pak za 20 sati to je drugi par rukava.

i ne smetni s uma da baterija za viličar ima, ovisno o tipu od 500-600 pa sve do 1300 kg, što je ukupna težina današnjeg prosječnog auta kompaktne klase



Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
Možda sam ja neupućen, ali od kada ti na benzinskim crpkama dopuštaju da puniš baterije na autu?
a ti bi džabe da puniš baterije?

pa naplaćivat će ti struju ko danas benzin
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 15:16   #34
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
a ti bi džabe da puniš baterije?

pa naplaćivat će ti struju ko danas benzin
Uopće ne sumnjam da će naplatiti, međutim, koliko ja znam, benziske ne nude uslugu punjenja baterija. Barem ne još. Dakle, od kuda nekome ideja da uopće može napuniti bateriju na crpki?

Ove nove baterije su fora, ali:

a) crpke ne nude uslugu punjenja
b) za napunit auto za par minuta umjesto nekoliko sati mora imati jaku el. infrastrukturu, a ne samo uštekati i čuditi se zašto u cijelom kvartu nestaje struje

Dakle, fantazije o autu na struju su za sada, samo fantazije.
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 17:14   #35
pa isto su i fordu govorili da je auto za široke mase fantazija

gledaj iza granica trenutnog razmišljanja

recimo u izraelu već nude na benzinskima izmjenu baterija za njihove aute (oni su otišli najdalje na ovom području koliko znam)
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 17:41   #36
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
b) za napunit auto za par minuta umjesto nekoliko sati mora imati jaku el. infrastrukturu, a ne samo uštekati i čuditi se zašto u cijelom kvartu nestaje struje
Is that so?
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 17:42   #37
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
recimo u izraelu već nude na benzinskima izmjenu baterija za njihove aute (oni su otišli najdalje na ovom području koliko znam)
I traje manje nego tocenje u mnogo slucajeva. Problem kod elektricnih automobila (jedan od problema koji ce se pokazat s vremenom) je da Zemlja bas nije toliko bogata litijem.

"Nevidljiva ruka" bi jako brzo odradila svoje i kod nas sto se tice punjenja/zamjene autobaterija. Nije to neko preveliko ulaganje u infrastrukturu sto se tice same prodaje. Veci je problem sto se struja bas ne pakira lako u kante, pa ako mozes punit bateriju doma, zasto ne bi na crpki (osim ako ti se ne zuri kao Edgaru) tj. cijena struje na crpki bi trebala biti neznatno skuplja od one doma.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 18:31   #38
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
cijena struje na crpki bi trebala biti neznatno skuplja od one doma.
ili pametno pozicionirana, npr. svakih 100-150km uz autocestu... tu baš nemaš izbora pa možeš korigirat cijene, one u sredini 100% od onih na početku
__________________
Our best hope is that the enemy kills so many of us that they become slightly depressed.
leafar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 18:40   #39
ma veći je problem što ludi kinezi rade sve bolje foto ćelije, pa kako će nas onda reketariti

već sad imaš za punjenje mobitela male, znači staviš na krov i puniš auto,osim toga mogućnost nekakvog principa dinama (po uzbrdici vučeš,po nizbrdici pustiš pa se puni),itd.

a ovo su ideje jedne osobe koja je samo završila srednju školu te struke i koja se nažalost udaljila od nje,kamo li nemaju još boljih ideja i rješena svjetski geniji
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 18:46   #40
Quote:
leafar kaže: Pogledaj post
ili pametno pozicionirana, npr. svakih 100-150km uz autocestu... tu baš nemaš izbora pa možeš korigirat cijene, one u sredini 100% od onih na početku
Zna se dobro kako se postavljaju stanice uz ceste, u pravilu su grupirane jedna uz drugu najblize sto mogu biti. Cista teorija igara.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:50.