Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2011., 09:24   #1
Nekretnine vs. zlato

Prije nekoliko godina (2006/2007) većina je smatrala da su nekretnine odlično ulaganje, da cijena može samo rasti. Kupovalo se i nije se pitalo za cijenu. Kao i na vrhu svakog bubblea. Danas se govori kako je ulaganje u nekretnine van svake pameti, a plemeniti metali smatraju se jedinim dobrim oblikom ulaganja, unatoč činjenici da su vec ~11 godina u bull marketu. Zaboravimo na trenutak HR tržište nekretnina koje nije doživjelo katarzu, i koncentrirajmo se na USA. Cijene tamo padaju vec > 4 god. I znatno su ispod razina na kojima su bile kada je bubble bio na vrhuncu. U međuvremenu zlato je znatno naraslo. Pogledajmo stoga povijesne odnose cijene zlata i cijene nekrenina.



Kao što se vidi iz priložene slike taj odnos je sada čak ispod onog postignutog 1980, a daleko je ispod prosječne vrijednosti. Ako pretpostavimo da će zlato još rasti (izraženo u USD) onda su moguća dva scenarija. Ili će cijene nekretnina u USA početi od iduće godine rasti (kao što sam prije par godina napisao na temi cijene nekretnina), ili će ovaj odnos otići ispod najniže vrijednosti ikad ostvarene u povijesti. Ostaje još i mogućnost da zlato prestane rasti, u što danas rijetko ko vjeruje. Koji je, dakle, najvjerojatniji scenarij?

Ovdje je i najnoviji članak D. Amermana na tu temu.
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.

Zadnje uređivanje zabotinski : 19.11.2011. at 09:49. Reason: nadopuna
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 09:34   #2
Sam si dao odgovor na početku posta (samo promijeni godinu i "nekretnine" u "zlato"):
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Prije nekoliko godina (2006/2007) većina je smatrala da su nekretnine odlično ulaganje, da cijena može samo rasti. Kupovalo se i nije se pitalo za cijenu. Kao i na vrhu svakog bubblea.
pa još i ovo (zvuči nekako poznato, zar ne):
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Ostaje još i mogućnost da zlato prestane rasti, u što danas rijetko ko vjeruje.
marqox is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 10:08   #3
Izbor Papademosa i Montija sugerira stezanje i višegodišnje mrcvarenje.U tom slučaju ide se na stagflaciju gdje cijene nekretnina teško da mogu rasti,a sumnjam i da zlato odmah može napraviti neki značajniji proboj.Ali tekući deficiti i potreba da sustav funkcionira na koncu bi ipak mogli dovesti do jačih inflatornih pritisaka bez obzira na gospodarsku stagnaciju i gubitak radnih mjesta.Dok god su valute ovakve kakve jesu,zlato je izvrstan izbor.
Ali,također odavno sam rekao da sumnjam u propast eura.Možda slabljenje,možda djelomično printanje,djelomično stezanje,ali ne i propast.
Tako da u narednoj godini po meni možemo očekivati ulazak i double dip recesiju,novo "navlačenje maske" na inflaciju cijena,pa onda možda i kakav dip u srebru i zlatu...Ali monetarna inflacija će se kad tad pokazati.Bila deflacija ili ne...
Što se tiče odnosa sa slike on će neminovno potonuti duboko.Ili će pad potražnje i recesija dovesti do debelog pada cijena s vremenom bez obzira koliko god se neko tome tvrdoglavo opirao ili će kvantitavtivno popuštanje odvesti zlato višestruko gore...S tim da je zlato već sugeriralo da se brzo oporavlja od udara deflacije,pogotovo,ako bi se išlo s monetarnom inflacijom.
Jer,ako se s nekretninama ne trguje ili malo trguje onda badava cijene ostaju visoko,nikakva poanta u tome.Nikakvi fundamentalni razlozi sada ne sugeriraju nekretnine u odnosu na zlato jer ništa od onoga što je dovelo do rasta zlata nije razriješeno,dapače.U kontekst ovog razmatranja treba ubaciti i Fed-ov timing da drži kamatu na 0% do sredine 2013.godine.
To mi daje apsolutno dovoljno vremena da sasvim učvrstim svoju financijsku poziciju i da se na eventualnim većim dipovima uzme još metala...Pogotovo srebra,to ne može biti puno jeftinije nego je.
S druge strane treba imati na umu da se krah tržišta desi onda kada se to najmanje očekuje.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 10:22   #4
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Prije nekoliko godina (2006/2007) većina je smatrala da su nekretnine odlično ulaganje, da cijena može samo rasti. Kupovalo se i nije se pitalo za cijenu. Kao i na vrhu svakog bubblea. Danas se govori kako je ulaganje u nekretnine van svake pameti, a plemeniti metali smatraju se jedinim dobrim oblikom ulaganja,
Kao što se vidi iz priložene slike taj odnos je sada čak ispod onog postignutog 1980, a daleko je ispod prosječne vrijednosti. Ako pretpostavimo da će zlato još rasti (izraženo u USD) onda su moguća dva scenarija. Ili će cijene nekretnina u USA početi od iduće godine rasti (kao što sam prije par godina napisao na temi cijene nekretnina), ili će ovaj odnos otići ispod najniže vrijednosti ikad ostvarene u povijesti. Ostaje još i mogućnost da zlato prestane rasti, u što danas rijetko ko vjeruje. Koji je, dakle, najvjerojatniji scenarij?

Tko god baci oko na graf vidi da su nekretnine jako interesantne svakome tko ima malo više metalurgije.......
I rekao bih da je sad dobar trenutak za kupnju nekretnine u US, bez daljnjeg.
Ono što ostaje otvoreno da li će u drugom dijelu financijske apokalipse brže rasti zlato ili nekretnine. To je naravno nemoguće reći unaprijed, jer postoji više scenarija kako bi se kriza mogla dalje razvijati.

Ipak ostaje činjenica da su fiat currencies u najžešćem mogućem balonu, i da će ga CB pumpati još jače.....

U tom smislu zaštita ulaganja u nkretninu, ili još bolje diverzifikacija u zlato-nekretnina ima moju podršku ( iako osobno nisam fan nekretnina )

E sad na našem tržištu je situacija malo složenija, ali i kod nas se može očekivati da nekretnine zadrže vrijednost u scenariju kreiranja likvidnosti iz ničega, što banksteri diljem svijeta prakticiraju......
Ali u iduću godinu ili dvije bi bilo pametno promijeniti dio zlata u nekretninu ( a pogotovo dio kartušine )

Osobno bih rekao da se treba hedgeati, zlato ( srebro )- nekretnina/e - hrana - energija - valute - dionice- ............omjere prepuštam na volju svakome ponaosob ovisno o preferencijama i stanju portfelja
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 10:53   #5
Ipak i ovo bi trebalo uzeti u obzir.....a mi smo u sličnoj situaciji


Spanish Banks Stuck ‘Unsellable’ Real Estate, 50% of Real Estate Loans are Troubled

Bloomberg reports Spanish Banks Have $41B of ‘Unsellable’ Real Estate

Spanish banks, under pressure to cut property-backed debt, hold about 30 billion euros ($41 billion) of real estate that’s “unsellable,” according to a risk adviser to Banco Santander SA (SAN) and five other lenders.

“I’m really worried about the small- and medium-sized banks whose business is 100 percent in Spain and based on real- estate growth,” Pablo Cantos, managing partner of Madrid-based MaC Group, said in an interview. “I foresee Spain will be left with just four large banks.”

Spanish lenders hold 308 billion euros of real estate loans, about half of which are “troubled,” according to the Bank of Spain. The central bank tightened rules last year to force lenders to aside more reserves against property taken onto their books in exchange for unpaid debts, pressing them to sell assets rather than wait for the market to recover from a four- year decline.

Land “in the middle of nowhere” and unfinished residential units will take as long as 40 years to sell, Cantos said.
Land in some parts of Spain is literally worthless, said Fernando Rodriguez de Acuna Martinez, a consultant at Madrid- based adviser R.R. de Acuna & Asociados.

“If there were to be a proper mark to market of real estate assets, every Spanish domestic bank would need additional capital,” said Daragh Quinn, an analyst at Nomura Holdings Inc. in Madrid, in a telephone interview.
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 11:00   #6
Nekretnine ili zlato,short ili long?

Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Koji je, dakle, najvjerojatniji scenarij?
Bolje je pitanje koje bi bio bolji "trade"
Da imam novaca i iz nekog blesavog razloga moram uložiti u zlato ili nekretninu nebi razmišljao 2 sekunde.Svakako u zlato.
Super stvar kod zlata je što se,ako čovijek zna šta radi,može zaraditi i na rastu i na padu cijene.Postoji više varijanti ulaganja u zlato,od spot trgovine,futures-a,ETFova...Uglavnom su to sve likvidna tržišta i pozicije se mogu otvariti i zatvaraiti u djeliću sekunde.
Nisam siguran dali postoje ETFovi ili nešto drugo što prati cijenu nekretnina ali zlato je sigurno likvidnije u toj varijanti.
Još jedna super stvar sa trenutnom cijenom zlata je ta što je cijena viša nego ikad,zlato je skupoAko cijena počne padati,ima mjesta za sasvim solidan pad.Ako počne ponovo rasti svi će veselo kupovati dok opet ne udare u zid ponude koji će srušiti cijenu.
U oba slučaja otvaraju se prilike za long&short,zaradu ili...gubitak

Kupovina jednog ili drugog u fizičkom smislu nije baš naj ideja u vidu investiranja.Fizičko posjedovanje jednog ili drugog zahtjevalo bi hedging sa ciljem zaštite od devaluacije cijene.
__________________
Something ends,something begins...
VingTsun is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 11:00   #7
Kad pukne balon u zlatu preko 90 % "zlatara" će u tom trenutku jako loše proći. Kako taj balon puca imali smo prilike vidjeti 1980. Inače čini mi se da je pucanje tog balona postalo nekakva tabu tema na ovom našem forumu, a i šire. S druge strane zlato još nije u balonu i u normalnom bull marketu je koji još daleko o final bubble faze. Očekivani porast do vrha je barem 500 %. Gold bugs (ne mislim pogrdno) su idealni kandidati za čekanje vrha i padanje do dna. Tako da nema dvojbe da će na kraće staze (2-6 god) zlato debelo prestići nekretnine, ali i da će se veći dio tog očekivanog rasta zlata odvijati u paraboli kojoj će kad krene stvaranje te parabole svakim danom rizik od pucanja postajati sve veći. Sad se onda postavlja pitanje kad će biti idealan trenutak za prelazak u nešto drugo ili npr za kupnju nekretnine. Zbog stanja gospodarstva pred kraj final bubble faze u zlatu bit će puno logičnije kupiti jeftine dionice, nego nekretnine.
__________________
Do you spend time with your family? Good. Because a man who doesn't spend time with his family can never be a real man.
zvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 11:15   #8
Nije tabu tema, nego se tako stvari odvijaju na forumu kada nešto ide u bubble. Tako je bilo i 2007/2008 na dionicama, nisi smio spomenuti da će možda ikad početi padati, zabotinski se toga dobro sjeća
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 11:39   #9
Ljudi osvjestite se,mi smo u jedinstvenoj situaciji.U odnosu na što će zlato pasti?!
Dok god mjerite u papiru kojem je sudbina takva kakva je ulazite u krive zaključke po meni.Kriza je svjetska i sve fiat valute su ugrožene,ne samo neke.Tako da iskustva i logika prošlosti uopće ne vrijedi.Ok,da nakon rasta od 500% može uslijediti debeli pad od recimo 30%,može.Možda,ali eventualno uz odlučan autoritet s tim da nikako ne vjerujem da može pasti na današnji nivo.Ali,koji plan može biti autoritativan i u što bi to ostrižene ovce trebale vjerovati uz onu ekipu koja je dovela u krizu?Ja to ne vidim...zasada.
Dakle ova gornja slika je jako dobra je prikazuje koliko treba unci za nekretninu.Ne koliko papira.Jedan od najvećih autoriteta u zlatu Jim Sinclair predviđa da će cijena dugoročno rasti sve dok se ne sredi ukupna svjetska situacija i da neće biti nikakvog pada zlata.Slično razmišlja i Fofoa.
Ali to ne znači,da se tada neće biti dobro diverzificirati među ostalim u tada potcijenjene assete na prvi znak dugoročne stabilizacije,samo sumnjam da će biti boljeg autoriteta od plemenitih metala.
Ipak valja imati na umu što se desilo Celenteu.Papir bilo koje vrste je krajnje neugodan...mora se imati fizičko zlato do daljnjeg.
Najviše će na dulji rok izgubiti štediše u papiru,a takvih je najviše.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 11:40   #10
Dobro postavljeno pitanje topica, mogli bi jos tu dodati i dionice al to je sad vec prekomplicirano.
sta reci - danas se dio ljudi - doduse puno puno manji nego 2005-6-7 kunu u plemenite metale svim zivim i nezivim , moze samo rasti, kupujte bez obzira na cijenu..to ce puknuti.Nisam siguran dal u 2012, ali cim se popravi situacija u EU i SAD gospodarstvu , to ce se promjeniti.Zlato raste 11 godina za redom , ej.Zadnje dvije godine 66 posto, zadnjih godinu dana 28, ejj..Tocno se sjecam situacije s fondovima 2006-2007-i onda 2008 kak je bilo, isto brutalni prinosi, onda stagnacija i onda znamo kaj je bilo.

Jednostavno nece vise biti greater fool po tim cijenama, jedva i ovak ima jer zadnjih mjeseci cijena stagnira/pada.+ naravno cinjenica da zlato kao ni ostali metali nemaju apsolutno nikakvo upotrebljivost, znaci ja imam doma dva kamena od 2kg iz Zadra , oni imaju jednaku upotrebljivost kao 2 kg zlata otprilike.Zlato je špekulativni hedge protiv inflacije(a i deflacije kao sto smo imali primjera vidjeti zadnjih par godina), cim se ta mogucnost otkloni, mogucnost da u par dana sve valute roknu za 50 posto, zlato ce postati apsolutno nezanimljivo.Nema dividende, nema rente, nema nicega.Ko moj kamen ovaj doma.

Trenutni scenarij (da svakih par dana pada neka vlada , Grci nemaju premijera, otpisuju im se dugovi, Unicredit grupa biljezi 10mlrd € gubitka) skoro nikome ne pase, ima taj dio ljudi koji zaraduje na shortanju ali njih se ionako sotonizira, a istina nisu bas sveci.

Opet s druge strane , gledajuci HR okolnosti, gotovo pa nemogu reci da ce cijene nekretnina onda odmah porasti ako zlato stane i US real estate trziste se pokrene.Kasnimo za Amerikom i zapadnom Europom, tak da sumnjam u sljedecih 3 godine neki ozbiljniji rast ali i pad jer se uglavnom tesko isplati graditi po danasnjim cijenama , tako da ce i to stati.Ocekujem stagnaciju u tom smislu.

Zadnje uređivanje MMachéte : 19.11.2011. at 12:04.
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 11:53   #11
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Ljudi osvjestite se,mi smo u jedinstvenoj situaciji.U odnosu na što će zlato pasti?!
Dok god mjerite u papiru kojem je sudbina takva kakva je ulazite u krive zaključke po meni.Kriza je svjetska i sve fiat valute su ugrožene,ne samo neke.Tako da iskustva i logika prošlosti uopće ne vrijedi.
Kažeš "Ovaj put je drukčije"?

Pa da ti odmah kazem da nije. Svaki put je ista stvar, procitaj knjigu koju sam linkao.
Uglavnom, kad ljudi pocnu tvrditi da je "Ovaj put drukcije", to je najsigurniji znak da zaista nije.
Netzach is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 12:00   #12
Quote:
Netzach kaže: Pogledaj post
Kažeš "Ovaj put je drukčije"?

Pa da ti odmah kazem da nije. Svaki put je ista stvar, procitaj knjigu koju sam linkao.
Uglavnom, kad ljudi pocnu tvrditi da je "Ovaj put drukcije", to je najsigurniji znak da zaista nije.
Da,samo koliko to ljudi tvrdi za plemenite metale?
Ali,vidim ne kužiš po meni u kakvom škripcu su fiat valute...osnovno vezivo trgovine danas.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 12:14   #13
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Da,samo koliko to ljudi tvrdi za plemenite metale?
Ali,vidim ne kužiš po meni u kakvom škripcu su fiat valute...osnovno vezivo trgovine danas.
Kužim ja to jako dobro, ali reci cu ti sto ce se dogoditi, jer je uvijek isto...

Trenutna situacija u svijetu nije dobra, i dok god je takva zlatu i ostalim plemenitim metalima ce cijena biti visoka. Ako americki FED opet pocne stampati, a sva je prilika da hoce, cijena ce jos rasti. Vrlo je moguce i da bankrotira koja europska zemlja, mozda i euro propadne, tko zna. I da cijena zlata ce rasti u tom slucaju.

No jednom ce sve to proci, svijet nece propasti, zombiji nece hodati ulicama jeduci ljude. I sto ce se onda dogoditi?

Svi ti gold bugsi, kakvih ima u onom threadu o zlatu koliko hoces, ce se naci u neobranom grozdju. Odbijati ce prihvatiti cinjenicu da se situacija promijenila. Zlatu ce cijena pasti tako brzo da se nece snaci, i naci ce se u nekom kutku kuce u fetus polozaju mazeci svoju polugu zlata i odbijati prihvatiti cinjenicu da zlato vise nije dobra investicija i da su izgubili cijelo bogatstvo koje su imali koji mjesec prije.
Netzach is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 12:25   #14
Quote:
Netzach kaže: Pogledaj post
Kužim ja to jako dobro, ali reci cu ti sto ce se dogoditi, jer je uvijek isto...

Trenutna situacija u svijetu nije dobra, i dok god je takva zlatu i ostalim plemenitim metalima ce cijena biti visoka. Ako americki FED opet pocne stampati, a sva je prilika da hoce, cijena ce jos rasti. Vrlo je moguce i da bankrotira koja europska zemlja, mozda i euro propadne, tko zna. I da cijena zlata ce rasti u tom slucaju.

No jednom ce sve to proci, svijet nece propasti, zombiji nece hodati ulicama jeduci ljude. I sto ce se onda dogoditi?

Svi ti gold bugsi, kakvih ima u onom threadu o zlatu koliko hoces, ce se naci u neobranom grozdju. Odbijati ce prihvatiti cinjenicu da se situacija promijenila. Zlatu ce cijena pasti tako brzo da se nece snaci, i naci ce se u nekom kutku kuce u fetus polozaju mazeci svoju polugu zlata i odbijati prihvatiti cinjenicu da zlato vise nije dobra investicija i da su izgubili cijelo bogatstvo koje su imali koji mjesec prije.
Ovo.

Već ponavljam ko papiga ovdje. Za 'običnog' čovjeka je diverzifikacija rizika, a ne trpanje ogromnog dijela vlastite imovine u samo jedno ulaganje, koliko god se u datom trenutku činilo dobro.

Mnogi ljudi si briju da su ulagači zato jer su pročitali par forumskih postova i nekoliko blogova, i onda rade glupe poteze. Bilo je takvih sa dionicama, bilo je takvih sa nekretninama i bit će takvih sa zlatom.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 12:25   #15
Quote:
Netzach kaže: Pogledaj post
Kužim ja to jako dobro, ali reci cu ti sto ce se dogoditi, jer je uvijek isto...

Trenutna situacija u svijetu nije dobra, i dok god je takva zlatu i ostalim plemenitim metalima ce cijena biti visoka. Ako americki FED opet pocne stampati, a sva je prilika da hoce, cijena ce jos rasti. Vrlo je moguce i da bankrotira koja europska zemlja, mozda i euro propadne, tko zna. I da cijena zlata ce rasti u tom slucaju.

No jednom ce sve to proci, svijet nece propasti, zombiji nece hodati ulicama jeduci ljude. I sto ce se onda dogoditi?

Svi ti gold bugsi, kakvih ima u onom threadu o zlatu koliko hoces, ce se naci u neobranom grozdju. Odbijati ce prihvatiti cinjenicu da se situacija promijenila. Zlatu ce cijena pasti tako brzo da se nece snaci, i naci ce se u nekom kutku kuce u fetus polozaju mazeci svoju polugu zlata i odbijati prihvatiti cinjenicu da zlato vise nije dobra investicija i da su izgubili cijelo bogatstvo koje su imali koji mjesec prije.
U kojoj fiat valuti će cijena zlatu pasti kada su sve manje pouzdane?
Kako ćeš trgovati bez veziva koje kopča vrijednosti pojedinih realnih dobara?
Di ti je vezivo koje omogućuje trgovinu i ko ima autoritet uvesti disciplinu tj.narodu recimo reći-ekipa sada ćete imati 20% manje plaće?Ili reći zaboravite deficit.Bez trgovine nema ekonomije...a uostalom s druge strane ko će trgovati bezbrižno za sve manje vrijedan papir?
Ne bi zlato uopće ni raslo kada bi se tek tako lako moglo eliminirati.
Dakle kada nađeš autoritet koji će istovremeno garantirati standard i stabilnost bit ćeš u pravu...
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 12:28   #16
Mizuzul, recimo da si u pravu.
Što ćeš s tim zlatom at the end?
Kupiti nekretninu ?
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 12:33   #17
" Kako taj balon puca imali smo prilike vidjeti 1980."

Tada je USA bila najveći svjetski izvoznik, najveći svjetski kreditor i imali su relativno mali vanjski dug. I tržište zlata je bilo praktički samo USA i Zapadna Evropa.
Danas je situacija dijametralno suprotna-Amerika je najzaduženija zemlja na svijetu, trgovinski deficit je abnormalno velik, a skoro tri milijarde ljudi (Indija i Kina) imaju pristup tržištu zlata.

"naravno cinjenica da zlato kao ni ostali metali nemaju apsolutno nikakvo upotrebljivost"

Osim što se pet tisuća godina koristi kao novac. A ako misliš da srebro "nema apsolutno nikakvu upotrebljivost", u zabludi si.

" cim se ta mogucnost otkloni, mogucnost da u par dana sve valute roknu za 50 posto, zlato ce postati apsolutno nezanimljivo."

Dokle god živimo u svijetu fiat valuta, zlato će biti kralj.

"ako zlato stane i US real estate trziste se pokrene"

Tržište nekretnina se u Americi neće oporaviti barem sljedećih deset godina. Što zbog deset milijuna nekretnina na tržištu viška, što zbog muljanja sa MERSom, što zbog nekretnina koje su u vlasništvu banaka koje nisu na tržištu (procjenjuje se na dodatnih pet milijuna), što zbog činjenice da banke više ne žele davati kredite svakom tko diše, što zbog ekipa nema novaca.

Odbijati ce prihvatiti cinjenicu da se situacija promijenila. Zlatu ce cijena pasti tako brzo da se nece snaci, i naci ce se u nekom kutku kuce u fetus polozaju mazeci svoju polugu zlata i odbijati prihvatiti cinjenicu da zlato vise nije dobra investicija i da su izgubili cijelo bogatstvo koje su imali koji mjesec prije.

Situacija se neće promjeniti nabolje sljedećih deset godina, dapače, bit će još gore. Čak i u nekom suludom scenariju da se odjednom sve popravi, zlato neće izgubiti svoju vrijednost. Kao i svaki put do sada u cijeloj ljudskoj povijesti. I zlato nije investicija, zlato je čuvar vrijednosti.
Silver Argentum is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 12:33   #18
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
Nisam siguran dal u 2012, ali cim se popravi situacija u EU i SAD gospodarstvu , to ce se promjeniti.Zlato raste 11 godina za redom ,
2012. će biti (ako Bernanke ne natiska nevjerojatnu hrpu Dolara) crna godina za tržište dionica u SAD. Uskoro ćemo znato za što se FED odlučio, za deflacijsku jako crnu godinu ili za neutralniju godinu koja onda vodi prema velikoj inflaciji za 2-3 god. Bilo kako bilo fundamentalni razlozi za rast zlata su nepromijenjeni, dapače. Sad je pitanje hoće li tiskati pa će zlato rasti i u 2012. ili neće pa će se konsolidirati do pred kraj 2012. Što se tiče onoga kamen-zlato s tim bi se djelomično složio, a pogotovo s tim da je zlato roba kao svaka druga, ali se secular bull market u zlatu ne bi s tim složio i do tog trenutka nas dijeli 5-10 puta veća cijena PM (npr konsolidacija, daljnji rast pa final bubble koji će sam povećati cijenu 3x).

E sad kako u to sve uklopiti nekretnine.... Hrvatska se nalazi u specifičnom "pred EU" razdoblju. Stranci se sve više interesiraju za kupnju na Jadranu, ali realizacija nije bajna. Vjerojatno će konačno doći do difencijacije Zg-more. Meni zanima hoće li strance kriza valuta natjerati da prebace Eure u uvijek im primamljive nekretnine na Jadranu (pa i na drugim zanimljivim područjima GK, Lika, toplice....). Još uvijek nije došlo do difencijacije cijena kvalitetna-nekvalitetna nekretnina i dalje su omjeri npr 1:1,3 umjesto npr 1:3 i to me čudi.

Sve u svemu igra sa zlatom će postajati sve opasnija što smo bliži vrhu, a dobici veći. Dakle ako pokušamo upariti zlato s nekretninama zaključio bih da bi izlazak na vrijeme iz final bubble-a (npr nešto prije, nego Dow Jones : zlato dođu na 1:1) i prelazak u nekretninu mogla biti dobitna kombinacija s tim da će dionice u tom trenutku biti puno podcijenjenija kategorija.

Ne treba zaboraviti da su dionice prava vrijednost (realni sektor), a zlato privremeno spremište, a ta činjenica će u razdoblju koje slijedi i pada vrijednosti dionica u zlatu za x puta postati maglovita.

Ne treba također zaboraviti da su sve to špekulativne šeme i da je npr mene stanje primoralo da puno vremena umjesto da se bavim svojom businessom odvojim za uopće razumijevanje te problematike oko zlata i da se bavim špekulacijama na uštrb realnog sektora. Realni sektor će prije ili kasnije uzvratiti udarac.
__________________
Do you spend time with your family? Good. Because a man who doesn't spend time with his family can never be a real man.
zvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 12:41   #19
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
Mizuzul, recimo da si u pravu.
Što ćeš s tim zlatom at the end?
Kupiti nekretninu ?
Gold is m o n e y.And m o n e y retain its val ue.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 13:03   #20
Ma zanemari smajlić, stvarno me zanima. Ti si glasan zagovornik zlata, već godinama pišeš o tome i skupljaš ga. Što s tim kad se jednom situacija stabilizira? Misliš dovijeka skupljati ciglice ako jednom zatrebaju, ili imaš konkretan plan zašto ti treba imetak? Ili nešto treće? Zanima me vizija doživotnog financijskog plana
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:57.