Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2016., 21:50   #21
Quote:
Behemoth kaže: Pogledaj post
citao prije tjedan dva o nekom znanstveniku iz svedske ja mislim..napravio gmo krumpir kojemu ne triba 80% kemijskih preparata koji se koriste u proizvodnji krumpira..i to sve koristeci gene divlje sorte krumpira..i zbog europse regulative zabranjen je taj isti krumpir u EU..ali da ti nastavi jesti "prirodni" krumpir išprican do zla Boga..pa kad zapalimo zemlju kemikalijama jesti cemo zrak...neutemeljena demonizacija GMO hrane od strane proizvodaca kemijskih preparata
Krumpir kupujem od jednog malog proizvodjaca u Lici. Ne sprica s nicim. Je li tebi poznat koncept organske poljoprivrede?

Daleko od toga da branim kemijsku industriju, ali kemikalije uvijek mozes prestati koristiti, a GMO kada jednom udje u ekosustav, tamo i ostaje. To je meni i najveci problem GMO poljoprivrede. A posljedice nitko ne moze predvidjeti..
__________________
"Nećeš, razbojniče jedan!!"
Jolly Roger is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2016., 12:14   #22
Krumpir koji nije uzgojen u orginalnom okruzenju je isto evolucijski gmo....triba zabraniti uzgoj svih biljaka koje nisu autohotne
Autohtone vrste ili nativne vrste u biogeografiji su
vrste nekog geografskog područja prilagođene uslovima života tog područja ili ekosustava ako je njihova prisutnost u toj regiji rezultat isključivo PRIRODNIH PROCESA bez ikakve čovjekove intervencije.
Čovjekovim izravnim ili neizravnim utjecajem autohtone vrste često su puta izložene izumiranju uvođenjem novih biljnih ili životinjskih vrsta.

Bas me interesira kako izgleda "neprirodni" krumpir....inace jedno pitanje za Vas....jel vi uopce znate pravu definiciju za prirodu....

Sto je to priroda???
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2016., 12:36   #23
Quote:
Jolly Roger kaže: Pogledaj post
Krumpir kupujem od jednog malog proizvodjaca u Lici. Ne sprica s nicim. Je li tebi poznat koncept organske poljoprivrede?
Pitanje je je li tebi.
"Organska" poljoprivreda ne isključuje prskanje herbicidima i pesticidima.
__________________
All glory to the Hypno-Toad!
Niflheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2016., 19:25   #24
Europa je licemjerna...gmo dobijen kemijskim putem i gama zracenjem nije na gmo popisu
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 19:42   #25
Quote:
Jolly Roger kaže: Pogledaj post
Krumpir kupujem od jednog malog proizvodjaca u Lici. Ne sprica s nicim. Je li tebi poznat koncept organske poljoprivrede?

Daleko od toga da branim kemijsku industriju, ali kemikalije uvijek mozes prestati koristiti, a GMO kada jednom udje u ekosustav, tamo i ostaje. To je meni i najveci problem GMO poljoprivrede. A posljedice nitko ne moze predvidjeti..
Naravno da kemikalije uvijek možeš prestati koristiti, samo je pitanje što će u takvom usjevu napraviti štetnici, bolesti i korovi. Pa se onda postavlja pitanje prinosa, pa onda pitanje cijene. Ima i drugih riješenja, ali ona uključuju dosta ručnog rada, pa to onda isključuje pisanje gluposti po internetu (nemaš više vremena za to jer ti je motika u ruci cijeli dan). To su mogućnosti izbora koje imaš danas.

Inače dobro je da je otvorena ovakva tema jer je zaista istina da se vjerovatno GMO soja koristi u proizvodnji krmnih smjesa u HR a i šire u cijelom okruženju. Naime zabranjeno je uvoziti GMO soju (sirovo zrno) ali kako se soja za stočnu hranu upotrbljava samo prerađena (zapravo ovdje se vjerovatno radi o sojinoj sačmi, ostatku i nusporizvodu iz proizvodnje ulja) soja u takvom uzorku veoma je teško analizom dokazati GMO. (Nešto su slovenci radili na tome, ali ne znam koliko je to u praksi upotrebljivo). Tako se soja iz Brazila uvozi već prerađena i nema problema prilikom uvoza. Administracija ne prepoznaje problem.

Imali smo i mi tvornicu za preradu soje, ali koliko mi je poznato ona je zatvorena i trenutno ne radi. Nalazi se u Zadru i relativno veliki su transportni troškovi ako bi se prerađivala domaća soja u njoj a stranu /GMO ne smiju prerađivati (napravljena još za socijalizma sa namjerom da se prerađuje uvozna soja). Zato većina naše domaće proizvedene garantirano non-GMO soje ide u izvoz u države EU kojima se 'baš sviđa' to što je non-GMO. Naravno kada na domaćem tržištu imaš ponudu super jeftine GMO soje iz Brazila-onda bilo kakava domaća prerada ne ide jer je konačna cijena za takvu robu previsoka (u odnosu na uvoznu), a raja koja sve to konzumira 'ionako niš' ne razme' (barem većina) i gleda se samo cijena na polici.

Inače kod tako prerađene soje postoji još jedna 'zanimljivost' koja je po meni puno opasnija od samog GMO. Naime ekstrakcija ulja iz soje radi se u velikim pogonima, a s obzirom na relativno mali sadržaj ulja i želju da se što više ulja izvuče iz zrna soje to se radi tehnološkim postpukom sa heksanom. To je vrlo snažno otapalo koje na sebe veže ulje iz soje, a samo ulje poslije postupka ekstrakcije a prije konzumacije mora obavezno na rafiniranje jer kao takvo nije jestivo. Sačmu (kruti ostatak) praktički nemoguće je rafinirati (jer se radi o krutoj tvari sličnoj piljevini) i ona se direktno upotrebljava za stočnu hranu kao proteinski dodatak.

Malo više o heksanu (obrati pozornost na dio o sigurnosti):

https://en.wikipedia.org/wiki/Hexane

Prema svim opasnostima koje vrebaju iz heksana, sam GMO je dječija igra. No to sada i nema veze jer svi drve o GMO-u kao najvećoj opasnosti, dok 'sitnice' poput upotrebe heksana uredno promiču svima pod nosom. A ima i drugih prerada soje koje su puno manje štetne (i za ljude i za okoliš a rade se u loklano) ali o tome neki drugi puta.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 19:59   #26
Quote:
JAWS kaže: Pogledaj post
Krumpir koji nije uzgojen u orginalnom okruzenju je isto evolucijski gmo....triba zabraniti uzgoj svih biljaka koje nisu autohotne
Autohtone vrste ili nativne vrste u biogeografiji su
vrste nekog geografskog područja prilagođene uslovima života tog područja ili ekosustava ako je njihova prisutnost u toj regiji rezultat isključivo PRIRODNIH PROCESA bez ikakve čovjekove intervencije.
Čovjekovim izravnim ili neizravnim utjecajem autohtone vrste često su puta izložene izumiranju uvođenjem novih biljnih ili životinjskih vrsta.

Bas me interesira kako izgleda "neprirodni" krumpir....inace jedno pitanje za Vas....jel vi uopce znate pravu definiciju za prirodu....

Sto je to priroda???
Boldani dio je zanimljiv. Sve je to vjerovatno istina, ali prisjetimo se što se u Europi jelo (i kako se živjelo) dok nije došao krumpir. Jela se repa umjesto krumpira kao namirnica za najširu populaciju i za 'svaki dan' (uvijek se sjetim Boldricka iz crne guje koji je stalno jeo repu, to sada izgleda zabavno ali to se jelo tada) žitarica je bilo malo, i bilo je vrlo vrlo skupo. Da se vratimo na takav način prehrane mislim da bi trebalo populaciju Europe znanto smanjiti da se možemo koliko-toliko prehraniti. Uvođenje krumpira kao prehrambene namirnice unaprijedilo je civilizaciju, a kada uzmemo u obzir da sa jednog hektara možeš dobiti prinos 50-80 tona krumpira, a tek 5-8 tona pšenice ili 10-15 tona kukuruza, tek onda postaje jasno koliko je zapravo krumpir danas važan u prehrani.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 20:22   #27
Upravo zato triba gledati stvari ocima razuma i logike...A ne da se sve pritvori u vjerski fundamentalizam....Oni bi da se j... ali da im ne uđe
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 10:08   #28
Najvaznije je nauciti skandirati 'Cetiri noge dobre, dvije noge lose....'... Ne, ne, to je iz druge price...

Zapravo treba 'GMO los, non-GMO dobar'...

Jebiga, lako se nauci i onda treba samo dovoljno puta ponoviti,,,,,
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 11:07   #29
Vecina koji su kao protiv gmo.a uopce nemaju pojma sto je to....to je jebeno prokletstvo demonkracije...da vecina koja moze biti primitivna odlucuje
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 16:34   #30
Hrvatska i GMO

Ne sjećam se teme na ovu tematiku, opet je aktualna.

Dakle, nama je rečeno da je u RH zabranjen uvoz GMO hrane, a Binjac je rekao da je za vrijeme parade u Splitu, Milanovićeva vlada potpisala da GMO stočna hrana može u RH.

Zadnja sjednica sabora imala je točku vezanu za uvoz GMO hrane.

Što Vi mislite ili još bolje što znate o ovoj peroblematici?

Da li je pražnjenje Slavonije slučajno, da li je Slavonija prodana? Vjerujete li našim saborskim zastupnicima da vode politiku u interesu naše djece? Ili možda u interesu vlastite djece

Evo jedna poveznica iz Sabora http://www.dnevno.hr/zdravlje/odobri...aroda-1127266/
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 16:37   #31
evo teme:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=947967
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 16:47   #32
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Hvala!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 17:29   #33
Ja mislim da treba zabraniti i pesticide i umjetna gnojiva. Nisam 100% oko traktora ali bilo bi svakako preporucljivo da hrvatski seljak ore s volovima kao u vrijeme nasih starih.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 18:29   #34
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Ja mislim da treba zabraniti i pesticide i umjetna gnojiva. Nisam 100% oko traktora ali bilo bi svakako preporucljivo da hrvatski seljak ore s volovima kao u vrijeme nasih starih.
Pretpostavljam da je sprdnja, ali moderna tehnologija i sve što donosi moderno doba nebi trebalo podrazumijevati da ljudi moraju jesti nešto što je umjetno izmjenjeno u nekom laboratoriju. Ima dovoljno hrane u svijetu za sve ljude na planeti. Samo što svijet nije siromašan zato što ne može prehraniti siromašne, već što ne može zasititi bogate.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 18:40   #35
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Ja mislim da treba zabraniti i pesticide i umjetna gnojiva. Nisam 100% oko traktora ali bilo bi svakako preporucljivo da hrvatski seljak ore s volovima kao u vrijeme nasih starih.
Drugim riječima si za GMO hranu u polupraznoj Hrvatskoj punoj obradive zemlje.

Dali si i za GMO vodu, a da pravu vodu prodamo stranoj eliti, možda GMO-vodi ne bi trebala pumpa nego bi se kantama prenosila kao što su naši stari?

Ako je nešto opasnije i otrovnij od GMO-a onda je to ovaj politički zdrug HDZ-SDP-HNS1.2.3
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 18:41   #36
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da je sprdnja, ali moderna tehnologija i sve što donosi moderno doba nebi trebalo podrazumijevati da ljudi moraju jesti nešto što je umjetno izmjenjeno u nekom laboratoriju. Ima dovoljno hrane u svijetu za sve ljude na planeti. Samo što svijet nije siromašan zato što ne može prehraniti siromašne, već što ne može zasititi bogate.
Puno novaca treba da bi se bogati nahranili, pa malo ostaje za sirotinju.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 18:45   #37
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da je sprdnja, ali moderna tehnologija i sve što donosi moderno doba nebi trebalo podrazumijevati da ljudi moraju jesti nešto što je umjetno izmjenjeno u nekom laboratoriju. Ima dovoljno hrane u svijetu za sve ljude na planeti. Samo što svijet nije siromašan zato što ne može prehraniti siromašne, već što ne može zasititi bogate.
Pa ne moraju. Postoji i GMO free i tzv. organska hrana koja je uzgojena na drugi nacin. Tko je spreman platiti ne mora jesti nista niti izmjenjeno niti tretirano umjetnim pesticidima s time nemam nikakvih problema.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 18:48   #38
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Ja mislim da treba zabraniti i pesticide i umjetna gnojiva. Nisam 100% oko traktora ali bilo bi svakako preporucljivo da hrvatski seljak ore s volovima kao u vrijeme nasih starih.
Da hrvatski seljka krene orati sa volovima istog trena pojavilo bi se desetak udruga za zaštitu životinja...tak da je to ćorak.


GM proizvodi su jako interesantna stvar. Naši saborski zastupnici ih jako vole pa je red da u saborskoj kantini imaju isključivo jela bazirana na GMO.

Ovo o kantini bi trebalo unijeti i u zakon.
Zbegecani is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 18:48   #39
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Drugim riječima si za GMO hranu u polupraznoj Hrvatskoj punoj obradive zemlje.

Dali si i za GMO vodu, a da pravu vodu prodamo stranoj eliti, možda GMO-vodi ne bi trebala pumpa nego bi se kantama prenosila kao što su naši stari?

Ako je nešto opasnije i otrovnij od GMO-a onda je to ovaj politički zdrug HDZ-SDP-HNS1.2.3
Drugim rijecima sam da se proizvodi i prodaje ono sto ljudi zele kupiti.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 18:51   #40
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Drugim rijecima sam da se proizvodi i prodaje ono sto ljudi zele kupiti .
Tržište zna!

A ima i ona https://www.youtube.com/watch?v=zNevvaWKRuU


A sad ozbiljno, GMO hrana nije tu zbog ukusa, pa ono kao tko voli neka izvoli, to je hrana u funkciji profita i porobljavanja ljudi, mogu shvatiti da netko želi državu s milijardu ljudi nahraniti s GMO hranom (makar i to smatram floskulom), ali da je u Hrvatskoj krcatoj plodnom zemljom i svega par Hrvata da nam treba GMO nepriodna hrana je po meni užas.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:39.