Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2015., 12:46   #541
@ancica89
po tom svemu što ste obrazložili ispada, da će čitava kuća biti od Vašeg supruga.......onda neka svekar Vašem mužu daruje čitavu kuću i stvar riješena, kad šogor već ništa neće (za sada).
Kupite obrazac darovnog ugovora u NN, ispunite točno podatke kao u osobnoj karti i kao u zemljišno knjižnom izvatku i pravac JB, a onda gruntovnica, i bez brige ste.
Sve možete pratiti na internetu kad bude riješeno.
Toblerona is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 08:48   #542
Ne bude dao cijelu kuću nego dva kata. a dva kata ispod su tetina. znači tata treba prepisati 2 kata na mog budućeg.. a to i s bratom ćemo morati nekako rješavati zato što naravno zakonski treba i njemu nešto pripasti.. a on ne želi tamo živjeti želi biti na svome pa smo mislili pomagat mu ratama kad digne kredu za tu kuću gdje će se odseliti pa da ajmo reć pošto je on nama dao svoj dio da mu otplatimo za to.. ne znam koliko je to moguće?
ancica89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 08:03   #543
Nedavno smo supruga i ja kupili stan, no pri sastavljanju kupoprodajnog ugovora kao kupca smo naveli samo mene jer su nam neki tvrdili da to nema veze kod uknjižbe, što se naravno pokazalo potpuno pogrešno... Sada bih htio napraviti darovni ugovor i 1/2 prebaciti na suprugu. Obzirom da nam je ovo prva nekretnina oslobođeni smo plaćanja poreza na promet u jednom dijelu (na 10-ak m2 trebamo platiti porez). Prijavio sam u poreznu upravu kupovinu nekretnine, no još nije napravljen razrez poreza. Mogu li ja odmah napraviti darovni ugovor ili treba proći neko vrijeme (dok ne platimo porez) i treba li u darovni ugovor navoditi da nekretnina na sebi ima hipoteku (supruga je sudionik u kreditu)? I je li dovoljan jedan primjerak ugovora ili treba minimalno 2?

Zadnje uređivanje simba_m : 28.05.2015. at 08:54.
simba_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 09:19   #544
Ne mogu više editirat pa da dodam, u ZK ulošku je moja stara adresa koju smo sad promijenili, ali još nije gotovo osobna. Koju adresu navodim u ugovoru kao darovatelja, čak i kad budem imao gotovu osobnu?
simba_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 10:32   #545
Ne razumijem kako ste mislili najprije da se u ZK upište kao dva suvlasnika, a u ugovoru je naveden samo jedan. Pa svaki upis u ZK je na temelju isprave- u vašem slučaju ugovora.
Za darovni ugovor, kažeš da si u ZK promijenio adresu, na temelju čega?
Ako imaš uvjerenje o promjeni prebivališta ili ti je osobna već u izradi, stavi u ugovor novu adresu. Za ZK nije toliko bitna sad tvoja adresa, jer se tebe briše i upisuje novi suvlasnik.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 15:39   #546
A eto, greška jer su neki rekli da je svejedno jer smo u braku, a ja budala da ne kompliciram poslušao...
Promjenjena je adresa na novu nekretninu u policiji jer je to trebalo obaviti radi osobođenja poreza za prvu nekretninu, osobna je u izradi.
Znači stavim novu adresu, u točku 1 opis nekretnine iz ZK uloška, a u točku 2 da 1/2 nekretnine iz točke 1 darujem supruzi?
simba_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 22:21   #547
Da, ali što si predao na ZK kad si mijenjao svoju adresu? Jesi im predao Uvjerenje o prebivalištu u kojem ti je već bilo uneseno ovo novo?
U Darovni ugovor upiši sve podatke i tvoju adresu kako je upisana u ZK (a pogotovo ako je tamo već upisana nova, onda ti to i paše) i ne zaboravi OIBove.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 00:49   #548
Adresu smo mjenjali nakon kupovine stana, u zk je adresa iz kupoprodajnog ugovora. Ma manje vise mi je jasno, ali ne bih htio zbog nekog detalja ostat bez još par stotina kn.


Sent from my iPhone using Tapatalk
simba_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 11:49   #549
Pozdrav svima.

Trebam malo pomoci i/ili savjeta. (N.B. Ja, sin, i citava moja obitelj se nalazimo izvan Hrvatske - ja skoro cijeli svoj zivot, a sin se rodio u inozemstvu).

Zelim da prepisem kucu u Hrvatskoj (koju sam kupio - i imam jedinog sina, tako da nema govora o nekom "nuznom diu" ili slicno za neke druge clanove, ili ikakvih drugih postupaka) na svog sina. Sto to tocno znaci "prepisati"? Kako se to precizno izvede? Kako to (taj potrebni dokument) sastaviti? Koji potpisi su potrebni? Koji svjedoci su potrebni? Koliko to sve ukupno kosta? Ili, mogu li (isto kao i u Australiji) samo da sastavim, potpisem ispred dva (neovisna) svjedoka (i, to je to)? Ako netko je voljan da pomogne (najbolje preko PM), rado bih primio neki primjer takvog potrebnog dokumenta kojeg ja mogu editirati i potpisati.


Jos jedno pitanje. Mater mi, i njena sestra, (oboje su izvan Hrvatske i nece se nikad vise vratit u HR, jer su sad vec starije zene) su jedini nasljednici neke zemlje (vise parcela) i par rusevina u HR. Toga ima dosta - ali ima i dosta nas djece. Ali mater i teta zele zapravo ja da primim dva parcela - jedna stara zidina i jedan mali maslinjak. To zele rijesiti prije njihove smrti tako da ta dva parcela ne uklope se u ostavinsku raspravu (kad za to dode vrijeme). Kako ja to da napravim? Kakav dokument mi je potreban (kojeg bi one potpisale)? Kako ga sastaviti? Tko da potpise, i slicno? Ja bih tada taj potpisani dokument donio sa sobom sljedeci put kad se vratim u HR.

Hvala unaprijed.
__________________
In libris libertas
makaranin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 19:24   #550
Pozdrav ljudi,

zamolila bih ukoliko mi netko upoznat s procedurom ili iz vlastitog iskustva može odgovoriti: darovnim ugovorom (ovjera potpisa kod JB, obrazac sam kupila u knjižari) darovala sam 1/2 nekretnine u vlasništvo svog supruga. Prijenos je već izvršen, znači podaci na novom ZK izvatku su u skladu s darovnim ugovorom. Na gruntovnici i katastru sam dobila informaciju kako nismo dužni ništa prijavljivati poreznoj upravi jer će ih oni (gruntovnica/katastar) obavijestiti (što je i navedeno na Rješenju koje smo muž i ja primili); potom će PU kontaktirati nas ukoliko bude potrebe. Znam kako darivanje između supružnika ne podliježe poreznoj obvezi, ali čitajući postove od ranije vidim da su neki od vas prijavljivali darovanje nekretnine poreznoj upravi, možda se tu radilo o relaciji darovatelj/daroprimatelj koja ne izuzima poreznu obvezu?
Brinem se nisam li neprijavljivanjem poreznoj upravi u nekom prekršaju možda? Za sad mi se nisu još javili, prijenos je izvršen prije cca mjesec dana.
Hvala unaprijed na odgovoru!
blooms is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 21:26   #551
Naravno da moraš prijaviti Poreznoj i priložiti primjerak isprave (ugovora), bez obzira što ćeš biti oslobođena.
ZK uvijek šalje jedan primjerak Rješenja i Poreznoj baš zato da imaju pod kontrolom dio ljudi koji bi izbjegao poreznoj prijaviti promjenu vlasništva i naplatu poreza.

Prijavi odmah!
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 21:34   #552
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Naravno da moraš prijaviti Poreznoj i priložiti primjerak isprave (ugovora), bez obzira što ćeš biti oslobođena.
ZK uvijek šalje jedan primjerak Rješenja i Poreznoj baš zato da imaju pod kontrolom dio ljudi koji bi izbjegao poreznoj prijaviti promjenu vlasništva i naplatu poreza.

Prijavi odmah!
Hvala ti! Znaš li možda da li je dovoljan samo primjerak ugovora ili treba još nešto od dokumentacije?

Zadnje uređivanje blooms : 16.08.2015. at 21:34. Reason: greška
blooms is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 21:58   #553
Nema problema,
Evo s weba Porezne: http://www.porezna-uprava.hr/Gradani...primatelj.aspx

Klikni na link Prijava prometa nekretnina i to moraš sve ispuniti. Vidjet ćeš da ima i opcija Darovanje- znači uvijek se prijavljuje bez obzira na način stjecanja.
Jedino nisam siguran da li im trebaš dostaviti i izvod iz Matice vjenčanih, kako bi dokazala da je riječ o suprugu. Ali i to možeš isprintati s e-građani (ako se koristiš time).
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 22:31   #554
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Nema problema,
Evo s weba Porezne: http://www.porezna-uprava.hr/Gradani...primatelj.aspx

Klikni na link Prijava prometa nekretnina i to moraš sve ispuniti. Vidjet ćeš da ima i opcija Darovanje- znači uvijek se prijavljuje bez obzira na način stjecanja.
Jedino nisam siguran da li im trebaš dostaviti i izvod iz Matice vjenčanih, kako bi dokazala da je riječ o suprugu. Ali i to možeš isprintati s e-građani (ako se koristiš time).
Hvala još jednom, sad sam provjerila, ugovor je zaključen i ovjeren 14.7.2015. valjda neće biti neke frke jer sam čitala kako je rok za prijavu 30 dana u protivnom su kazne ... kako smo blesavi što smo slušali ekipu s gruntovnice
blooms is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2015., 19:18   #555
pozdrav!

imam pitanje: što ako recimo ja već par godina imam darovni ugovor na pola nekretnine i nisam ga predala ni sudu, niti poreznoj. držim ga doma. što u tom slučaju?
__________________
Locco
bobby-j is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2015., 15:41   #556
Quote:
bobby-j kaže: Pogledaj post
pozdrav!

imam pitanje: što ako recimo ja već par godina imam darovni ugovor na pola nekretnine i nisam ga predala ni sudu, niti poreznoj. držim ga doma. što u tom slučaju?
nikome nista, obdarenik se nije uknjizio to je njegov propust, ali ako je nekretnina u pitanju, potpis mora biti ovjeren, inace je ugovor nistetan

prije uknjizbe se treba platiti porez uvijek
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 11:48   #557
Imam jedno pitanje pa ako mi može netko odgovoriti. Prelistala sam nekoliko stranica, ali nisam sve pa je moguće da je već netko pitao i dao odgovor.

Prije nekoliko godina otac mi je darovnicom poklonio stan (moja prva nekretnina), a sad bih ja taj isti stan darovnicom prepisala na svoju majku (njezina prva nekretnina). Zanima me plaća li se u tom slučaju porez?

Hvala na odgovoru!
GWTW is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 18:59   #558
Quote:
GWTW kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje pa ako mi može netko odgovoriti. Prelistala sam nekoliko stranica, ali nisam sve pa je moguće da je već netko pitao i dao odgovor.

Prije nekoliko godina otac mi je darovnicom poklonio stan (moja prva nekretnina), a sad bih ja taj isti stan darovnicom prepisala na svoju majku (njezina prva nekretnina). Zanima me plaća li se u tom slučaju porez?

Hvala na odgovoru!
ne.

čl. 13. Zakona o porezu na promet nekretnina

Preci i potomci prilikom darovanja ne placaju porez
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2015., 11:29   #559
ako sam darovao kuću, prva nekretnina(oslobođen od poreza) kćerki koja je zajed.domaćinstvu a nije prošlo punih 5 god. uknjižila se i ja nakon 4,5 god. dobijem da platim porez. Ptanje je da li mogu poništiti darovni ugovor, vratiti kuću na moje ime tako da neplatim taj besmisleni porez.
belgianer15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 18:50   #560
Quote:
vitality kaže: Pogledaj post

prije uknjizbe se treba platiti porez uvijek
Pa nebi se složio sa tobom jer za uknjižbu u zemljišne knjige je bitno da odgovara stanje prema ugovoru i zemljišnim knjigama te da je dozvola uknjižbe (clausula intabulandi), a porez se još ne gleda (a mislim da se nebude još i duže vrijeme to gledalo)
Jedino što je potrebno za uplatiti je 250 kn za uknjižbu u z.k.
__________________
If you are doing your best you will not have time to worry about failure.

by: Robert S. Hillyer
ArusZeus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:38.