Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2012., 12:36   #1921
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
iz iskustva znam da onaj koji kupi pelet set dalje kuri sa peletima i ne pomišlja na cjepanice .

Ja ne mogu nagovoriti svoje prijatelje i suradnike da netko od njih sa pelet seta pređe na cjepannice , toliko o toj kombinaciji drva + peleti.

Iako kad gledam nesređenost ove državice po svim pitanjima , uvijk bih volio imati u rezervi koji metar drva ili bačvu lože za zlu netrebalo , ali to kao neka rezerva koja nije vezana uz glavni kotao.

Što se tiče veličine tvog pelet seta ja bih išao i na manju snagu 25 kilovata , a i on če više stajati nego raditi.

U svakom slučaju bih ostavio stari kotao na ložu dogradio pelet set i stavio pufer , to je bolja kombinacija nego kompletno novi kotao.

Kad ovaj stari rikne onda bih kupio novi kotao za pelet.
Hvala Ramzay!!!!!!
Kada sam govorio o kombinaciji peleta sa drvima, nisam niti razmišljao na drugačiji način nego "zlu netrebalo".

Čak i da prelazim na plin, ostavio bi si neku alternativu za slučaj da Rusi pritegnu ventile.

Dakle ovo je konačna odluka. Uzeti ću CM Pelet set do 36kW i prepraviti vrata kotla, s tim da ostavim mogućnost grijanja na ložu zlu netrebalo.

Na CM sam se odlučio zbog održavanja i rezervnih dijelova. Kad to proradi onda ćemo se igrati sa snagom i puferom od recimo 1000l.

Hvala Ramzay još jednom!!
dep is offline  
Old 21.05.2012., 14:05   #1922
Pozdrav svima na forumu!

Jedno pitanje za poznavaoce. Sta mislite o kotlu TKAN1 fabrike Radijator Kraljevo?
Quote:
dep kaže: Pogledaj post
Hvala Ramzay!!!!!!
Kada sam govorio o kombinaciji peleta sa drvima, nisam niti razmišljao na drugačiji način nego "zlu netrebalo".

Čak i da prelazim na plin, ostavio bi si neku alternativu za slučaj da Rusi pritegnu ventile.

Dakle ovo je konačna odluka. Uzeti ću CM Pelet set do 36kW i prepraviti vrata kotla, s tim da ostavim mogućnost grijanja na ložu zlu netrebalo.

Na CM sam se odlučio zbog održavanja i rezervnih dijelova. Kad to proradi onda ćemo se igrati sa snagom i puferom od recimo 1000l.

Hvala Ramzay još jednom!!
bnsgo is offline  
Old 21.05.2012., 14:09   #1923
Izvinjavam se, nov sam na forumu pa sam malo zabrljao. Pitanje se odnosi na sve ucesnike foruma.
bnsgo is offline  
Old 21.05.2012., 22:40   #1924
Quote:
bnsgo kaže: Pogledaj post
Izvinjavam se, nov sam na forumu pa sam malo zabrljao. Pitanje se odnosi na sve ucesnike foruma.
vidim da brljaš , a i ja sam vala brljao na početku , a za početak pogledaj moje brljanje na postu 1741.
ramzay is offline  
Old 22.05.2012., 00:09   #1925
Hvala Ramzay na odgovoru. Svideo mi se taj kotao sto bez problema moze da sagoreva i kostice od sljiva koje mogu veoma povoljno da nabavim. Meni kao laiku se cini da je taj sistem sa krticnjakom bolji ali nisam nimalo strucan. Zbog toga sam i pitao vas iskusne.
Jos jednom hvala za odgovor. Ako jos neko ima misljenje voleo bih da cujem.
Pozdrav!
bnsgo is offline  
Old 22.05.2012., 06:35   #1926
Quote:
bnsgo kaže: Pogledaj post
Hvala Ramzay na odgovoru. Svideo mi se taj kotao sto bez problema moze da sagoreva i kostice od sljiva koje mogu veoma povoljno da nabavim. Meni kao laiku se cini da je taj sistem sa krticnjakom bolji ali nisam nimalo strucan. Zbog toga sam i pitao vas iskusne.
Jos jednom hvala za odgovor. Ako jos neko ima misljenje voleo bih da cujem.
Pozdrav!
Koštice od šljive, višnje i slično dobro gore ako su suhe, ali tehnologija prerade voća je takva da one iz proizvodnje ne izlaze suhe, već jakooo vlažne.

Sušenje koštica baš i nije jednostavno , nije to samo staviti na sunce par sati i sve je riješeno. Bez prave sušare sa rotirajućim bubnjem dužine 5-6 metara zaboravi sušenje.

Sustavi izgaranja sa krtičnjakom mogu savladati i vlažno gorivo do 35% znači i drobljeno drvo i većinu koštica sušenih na zraku preko ljeta, ali takav kotao mora imati komoru izgaranja bogato obloženu šamotom , a ne hladan rost u zoni nejačkog plamena.

Eto zato ne preporučam taj kotao , a da nema tog vodom hlađenog rosta , bio bi to dobar kotao .
ramzay is offline  
Old 22.05.2012., 17:42   #1927
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Koštice od šljive, višnje i slično dobro gore ako su suhe, ali tehnologija prerade voća je takva da one iz proizvodnje ne izlaze suhe, već jakooo vlažne.

Sušenje koštica baš i nije jednostavno , nije to samo staviti na sunce par sati i sve je riješeno. Bez prave sušare sa rotirajućim bubnjem dužine 5-6 metara zaboravi sušenje.

Sustavi izgaranja sa krtičnjakom mogu savladati i vlažno gorivo do 35% znači i drobljeno drvo i većinu koštica sušenih na zraku preko ljeta, ali takav kotao mora imati komoru izgaranja bogato obloženu šamotom , a ne hladan rost u zoni nejačkog plamena.

Eto zato ne preporučam taj kotao , a da nema tog vodom hlađenog rosta , bio bi to dobar kotao .
Vec sam probao susenje visnje i sljive ovim "amaterskim" metodom. Susio sam po cca 40 kg i jednih i drugih, visnju jedan dan, a sljivu dva dana. Mislim da moze da se osusi i ovako prilicno dobro. Visnja je vracena u dzak i stajala je tako nekuh 7 dana i ponovo sam je izrucio da vidim dal se ubudjala, i video da nije. Sljivu sam susio proslog vikenda i sad je u dzaku, videcemo rezultat za neki dan. Sljaivu sam uzeo u jednoj hladnjaci u kojoj je jesenas spakovana u dzak, skroz je bila pocrnela ali nista to ne smeta osim sto je na oko mnogo odvratno.
Imate li kakav link ka nekom nacrtu ili slici takve rotirajuce susare (bubnja), jel bubanj od perforiranog lima? Sta mislite koji je period potreban za susenje kospice u takvoj susari? Sta mislite koja je vlaznost unutrasnjosti kospice, mislim na vlaznost bez ostataka vocke na kospici.
rmcobet is offline  
Old 22.05.2012., 22:39   #1928
Negde sam procitao, mesalica za beton i brener za plin. Tako ljudi peku soju, moglo bi da posluzi.
bnsgo is offline  
Old 22.05.2012., 22:48   #1929
Ovo sa mesalicom za beton je cini mi se jos vise amaterski nego li sunce.
Zamisli koliko je to posla ubaciti 5-6 tona u mesalicu i istresti iz nje...
rmcobet is offline  
Old 22.05.2012., 22:59   #1930
Ja i dalje verujem da nikakav problem nebi bio da se to lepo osusi na letnjem suncu kada je 35 u hladu.
bnsgo is offline  
Old 23.05.2012., 07:06   #1931
Vezano za sušare ima dobrih tekstova i fotki ako uguglate" roracione sušare za piljevunu"ili "rotacione sušare za koštice" to su industrijska postrojenja , ali se može iskoristiti kao primjer.

Piljevina , hoblovina ,se vrlo lako suši jer su čestice male , odnosno male debljine pa vlaga lako prodire na površinu.

Kod koštica je problem strukture vanjske ovojnice , ona je od lignina koji je vrlo gust i kompaktan i teško propušta vodenu paru iz jezgre, a sama jezgra je rađena od proteina visoke kaloričnosti i ona je ta koja daje veliki termalni efekat, ali je i najveći udio vlage koštice upravo u jezgri.

Majka priroda se pobrinula da jezgra preživi sušu i da isklija iz nje nova biljka i nakon višegodišnje izloženosti suncu , i zato se koštice teško suše za našu aplikaciju.

Kad bi se koštice samljele , proces sušenja bi bio desetak puta brži i vjerojatno bi tada takva meljava dobro gorila u kotlovima za pelete.

Koštice u komadu teško gore i u kotlovima predviđenim za čips, mislim sve to gori , ali kako , s kojim rezultatima i kojim dimnim plinovima.

A ako već eksperimentirate onda radite planski uzmite kilogram tih koštica i stavite doma u pečnicu na temperaturu 100-120 C dan i noć da se peće , nakon toga odvagnite pa čete vidjeti koliko je vode izašlo van , i tako čete dobiti apsolutno suhe koštice od kile mokrih.

Onda to ponovite na suncu odvagnite kilu i stavite na sunce i nakon 24 sata ponovno odvagnite , pa sutra opet , i tako sedam dana koštice će prvi dan izgubiti na težini dok se posuši površinska vlaga , a zatim sve teže i teže gube vodu.

Dakle vagu u ruke.
ramzay is offline  
Old 23.05.2012., 12:54   #1932
Mislim da je bolji test da ja osusim na suncu i da namerim 15kg kospica. Onda da podlozim na kospice pa na pelet i da vidim koliko ce jednog i koliko drugogo goriva da potrosim da zagrejem kotao na npr. 80 stepeni. Naravno ventile cu da zavrnem da bi grejao samo vodu u kotlu. Ako je to priblizno vreme tj. dobijemo priblizno isto energije onda i nemamo razlog da susimo kospice na idealni procenat vlaznosti.
Radio sam analizu sagorevanja i na visnju i na pelet i skoro da su isti rezultati oba goriva. Jedino sto nisam merio je potrosnja.
rmcobet is offline  
Old 23.05.2012., 22:29   #1933
Quote:
rmcobet kaže: Pogledaj post
Mislim da je bolji test da ja osusim na suncu i da namerim 15kg kospica. Onda da podlozim na kospice pa na pelet i da vidim koliko ce jednog i koliko drugogo goriva da potrosim da zagrejem kotao na npr. 80 stepeni. Naravno ventile cu da zavrnem da bi grejao samo vodu u kotlu. Ako je to priblizno vreme tj. dobijemo priblizno isto energije onda i nemamo razlog da susimo kospice na idealni procenat vlaznosti.
Radio sam analizu sagorevanja i na visnju i na pelet i skoro da su isti rezultati oba goriva. Jedino sto nisam merio je potrosnja.
15 kila koštica ??? i ventili zatvoreni !!!!!!!

U srednjoj sam školi prepisivao zadaće od jedne Milene, mmmmm Milena, e kasnije sam to na faksu sve platio s kamatama, a ti nažalost nisi imao u klupi Milenu.

Uzmimo da zakuriš kilu peleta to bi sa svim gibicima trebalo dati 4000 kcal.

Uzmimo da u kotlu imaš 100 litara vode na temperaturi od 20 C i da tu vodu zagrijavaš do 70 C jer će te preko toga izbaciti automatika , a osim toga mi je lakše računati na prste kad su okrugli brojevi.

Dakle od 20 C do 70 C je razlike 50 C , a 50 C puta 100 kila vode ti je 5000 kcal.

Taman dosta za probu, i da ne gledamo film " cigani lete u nebo"

Zadnje uređivanje ramzay : 23.05.2012. at 23:06.
ramzay is offline  
Old 23.05.2012., 22:32   #1934
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
15 kila koštica ??? i ventili zatvoreni !!!!!!!

U srednjoj sam školi prepisivao zadaće od jedne Milene, mmmmm Milena, e kasnije sam to na faksu sve platio s kamatama, a ti nažalost nisi imao u klupi Milenu.

Uzmimo da zakuriš kilu peleta to bi sa svim gibicima trebalo dati 4000 kcal.

Uzmimo da u kotlu imaš 100 litara vode na temperaturi od 20 C i da tu vodu zagrijavaš do 70 C jer će te preko toga izbaciti automatika , a osim toga mi je lakše računati na prste kad su okrugli brojevi.

Dakle od 20 C do 70 C je razlike 50 C , a 50 C puta 100 kila vode ti je 5000 kcal.

Taman dosta za probu
Mislio sam da izmerim ostatak, nisam sigurno mislio da cu potrositi 15kg!!!
rmcobet is offline  
Old 24.05.2012., 11:31   #1935
Gdje bi se u okolici zagreba moglo kupiti dobar pelet ako ne onda na podrucju RH
ako bi se moglo dobiti kontakt ili samo naziv firme tj.proizvodjaca

hvala
propuh5 is offline  
Old 24.05.2012., 19:23   #1936
Dobar dan

imam par pitanja ...
Odlučili smo se uvesti centralno grijanje za cijelu kuću (3 kata po 110 kvadrata), kuća je dobro izolirana. Gledali smo malo kotlove od Centrometala i Biodom 27.Ako može neka preporuka?
Pearl_1982 is offline  
Old 24.05.2012., 21:51   #1937
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
15 kila koštica ??? i ventili zatvoreni !!!!!!!

U srednjoj sam školi prepisivao zadaće od jedne Milene, mmmmm Milena, e kasnije sam to na faksu sve platio s kamatama, a ti nažalost nisi imao u klupi Milenu.

Uzmimo da zakuriš kilu peleta to bi sa svim gibicima trebalo dati 4000 kcal.

Uzmimo da u kotlu imaš 100 litara vode na temperaturi od 20 C i da tu vodu zagrijavaš do 70 C jer će te preko toga izbaciti automatika , a osim toga mi je lakše računati na prste kad su okrugli brojevi.

Dakle od 20 C do 70 C je razlike 50 C , a 50 C puta 100 kila vode ti je 5000 kcal.

Taman dosta za probu, i da ne gledamo film " cigani lete u nebo"
Šta li bi sa onom silnom gvožđušinom koja takođe treba da se zagreje sa 20 na 70 stepeni?
zmajdin is offline  
Old 24.05.2012., 23:11   #1938
Quote:
zmajdin kaže: Pogledaj post
Šta li bi sa onom silnom gvožđušinom koja takođe treba da se zagreje sa 20 na 70 stepeni?
Ovo svakako moram komentirati jer me prisjeti na mog prijatelja koji kaže "Da se razumemo pre borovanja obavezno obeleži tačkašem ". pre nego nešto ovako napišeš izvagaj težinu izrečenog . Tako je i ta gvožđušina (ubi se dok napisa) neka masa koja se za povećanje temperature koristi istom formulom.
miran18 is offline  
Old 25.05.2012., 00:03   #1939
Quote:
miran18 kaže: Pogledaj post
Ovo svakako moram komentirati jer me prisjeti na mog prijatelja koji kaže "Da se razumemo pre borovanja obavezno obeleži tačkašem ". pre nego nešto ovako napišeš izvagaj težinu izrečenog . Tako je i ta gvožđušina (ubi se dok napisa) neka masa koja se za povećanje temperature koristi istom formulom.
Naravno da se računa pomoću istog obrasca, zato se i pitam gde se dede ta toplota, ništa više.
zmajdin is offline  
Old 25.05.2012., 07:11   #1940
Vidim da se zahuktala rasprava o izgaranju koštica pa da se malo ubacim.

Stvar sa košticama radi , izvršio sam ispitivanja , jedan od mojih poslovnih partnera je skurio lani stotinjak tona toga , trenutno su ozbiljna ispitivanja na poljoprivrednom fakultetu u Zagrebu( jedna kolegica radi doktorat ).

Koštice su specifične zbog te ligninske strukture izvana , a lignin izgaranjem daje dosta pepela i to relativno čvrstog, koji poprima formu polukugle , odnosno ostaje u obliku smrvljene koštice

Te krupne čestice pepela ostaju u šalici brenera jer ih primarni zrak ne može izbaciti van , zato su breneri tipa krtičnjaka (kozlusan) i slični povoljniji za koštice od brenera tipa Centrometal.

Osim pepla , drugi je problem niža brzina izgaranja koštica , zato što se vatra teško hvata na glatke površine koštice , nasuprot površine peleta koji su sa čeone strane rascufani ko metla pa brže primaju vatru. tu su opet krtičnjaci u prednosti jer se nalazi veća kolićina koštica u zoni pripreme izgaranja .

Treći je problem kod koštica potreba za većim količinama sekundarnog zraka , naime velika količina masnih kiselina ( ulja da tako kažemo) u jezgri je sklona stvaranju katrana i čađe.

Sve u svemu za igru i malo krpanje buđeta da , ali za neko ozbiljnije planiranje grijanja na koštice zaboravite tu temu jer na kraju dobavljač koštica je neka firma pod inspekcijskim nadzorom i oni kroz papire moraju prikazati gdi je završilo njihovih 100 tona otpada.

Jedan detalj je ostao nejasan oko mjerenja kaloričnosti koštica , metod ala RMCOBET

Ako pretpostavimo da se masa vode i masa željeza u dva eksperimenta ne mijenja onda nam za komparativno ispitivanje dva goriva nije bitno da znamo masu željeza.

Slično se radi i u kalorimetarskoj bombi ,gdje se kao etalon gorivo uzme 1 gram benzola i zakuri, i time se dobije kalorimetrijska konstatnta bombe.

U ovom bi slučaju kila peleta glumila gram benzola i može se uhvatit neka korelacija između peleta i koštica

Drugi je problem zrak koji pići kroz kotao , a taj zrak-dim nam iz ložišta iznosi 20 % energije , uz pretpostavku da kroz kotao pelet set gura istu količinu zraka i da su dimni plinovi istog sastava u dva eksperimenta moguće bi bilo uhvatit korelaciju.

Ovako kako je RMCOBET zamislio pokus ne bude puno koristi jer če se pojaviti faktor vrijeme , sa košticama če se stvar odvijati puno duže, i puno više zraka će proći kroz kotao, a da bi se zagrijao na 70 C, sklon sam vjerovanju da će nesigurnost mjerenja biti veća od 10 % , a meni se diže kosa na glavi ako je nesigurnost veća od 1%.
ramzay is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:00.