Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2007., 00:57   #1
BOLEST PARADAJZA-KAKO GA ZAŠTITITI?

Prošle godine mi je paradajz bio prekrasan sve dok nije počeo crveniti.
U roku dva tjedna je skoro sav obolio i počeo opadati ili je ostao na biljci sav truli.Inače ne volim prskati ništa po vrtu,osim što sam ga par puta zalila sa kalcijem.
Što da radim da mi se to ne ponovi ove godine?
kavica133 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 18:48   #2
kalcij u kojem obliku? kupljen?
neznam za bolest ali cu napomenuti nesto protiv usiju i tih gluposti na drugim kulturama/cvijeću! potopi se u vodu ili kopriva par dana ili čikovi cigareta dok voda ne posmeđi i tome se šprica lišće. ako kiša padne i ispere-opet!
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 23:05   #3
Da, kupljen u poljoprivrednoj ljekarni. Kutija oko 1/2 kg,u obliku grube soli,staviš u vodu i time zalijevaš.
Ali mene mući to što mi rajčica istruli.Netko mi je rekao da sam možda zalijevala sa prehladnom vodom!
kavica133 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 00:06   #4
Exclamation

Quote:
kavica133 kaže: Pogledaj post
Prošle godine mi je paradajz bio prekrasan sve dok nije počeo crveniti.
U roku dva tjedna je skoro sav obolio i počeo opadati ili je ostao na biljci sav truli.Inače ne volim prskati ništa po vrtu,osim što sam ga par puta zalila sa kalcijem.
Što da radim da mi se to ne ponovi ove godine?
Prošle godine smo
više manje imali svi iste probleme ,tj. koji nismo kemijali.Poharala nas je Plamenjača(Phyphthora infestans) i Koncentrična pjegavost(Alternarija solani)
Mislim da su vremena bez kemije daleko iza nas,nažalost.
vepar81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 00:17   #5
ma nee samo treba biti uporan? ili samo zivim u iluziji?
malo glupo...ali da plodovi nisu mozda dodirivali tlo pa trunuli?
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 00:32   #6
Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
ma nee samo treba biti uporan? ili samo zivim u iluziji?
malo glupo...ali da plodovi nisu mozda dodirivali tlo pa trunuli?
Sorry,možda poneki donji ,a kaj sa onima visokima.Obično uzgojim 70.100 kg,prošle god. 0.
vepar81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 09:58   #7
veliki sam rpotivnik kemije ali mislim da je neizbježna ako su tako drastične posljedice. imao sam one žute točke na malini (hrđa??) i jako mi je zahvatilo maline te sam našpricao jednom i uživao cijelo ljeto u plodovima....morao sam inače...
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 19:21   #8
Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
...ali da plodovi nisu mozda dodirivali tlo pa trunuli?
Plodovi nisu dodirivali tlo. Čak i oni sitni paradajzeki,koji su inače više,svi su oboljeli,mada su izdržali najdulje.
kavica133 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2007., 14:02   #9
Quote:
vepar81 kaže: Pogledaj post
Prošle godine smo
više manje imali svi iste probleme ,tj. koji nismo kemijali.Poharala nas je Plamenjača(Phyphthora infestans) i Koncentrična pjegavost(Alternarija solani)
Mislim da su vremena bez kemije daleko iza nas,nažalost.
Moja gospodo niste se držali plodoreda i razmak vam je bija premali.Prije cvjetanja rajćice poprskajte ekološki prihvatljivim srestvom Bordoška juha i možete upotrijebit sumpor.Pazite na dozu ova dva srestva mogu blokat biljku.

Kada uberete prvi cvijet obavezno skinite i listove na tom cvijetu.
Ne prskajte listove rajčice vodom.

Za dalmaciju prije sadnje sumporajte tlo i usitnite tlo,Ostavit par dana.

Počupajte sav korov u vrtu

Ako ne znate od koga je stajnjak ne kupujte ga.Stajnjak mora biti najmanje star 1 godinu
Ona dva srestva koja sam nabrojia neče izliječit biljku neg će spriječit razvoj bolesti inače je bolje sprijećit nego lijećit
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 21:01   #10
Quote:
kavica133 kaže: Pogledaj post
Prošle godine mi je paradajz bio prekrasan sve dok nije počeo crveniti.
U roku dva tjedna je skoro sav obolio i počeo opadati ili je ostao na biljci sav truli.Inače ne volim prskati ništa po vrtu,osim što sam ga par puta zalila sa kalcijem.
Što da radim da mi se to ne ponovi ove godine?
Ništa bez primjene plodoreda i prskanja. Dobra je većina sredstava za vinovu lozu. Sumpor i bakar su definitivno prejaki za paradajz i imaju dugu karencu i perzistentnost. Quadris, Alliete, Acrobat MZ.
Phorodon is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 01:21   #11
Paradajz, rajčica ili poma

jeli kasno za posijati to u kući?
i kako to najbolje odraditi.
magare2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 12:55   #12
iz iskustva: posij napolje, mozda u plastenik ako imas ili u podrum pa iznosi jer ako su na pretoplom bilje se vinu u zrak i na kraju uvenu...moraju ojačati...
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 17:38   #13
Quote:
magare2000 kaže: Pogledaj post
jeli kasno za posijati to u kući?
i kako to najbolje odraditi.
Najbolje sijati u toplom i osunčanom mjestu.U koliko je cijeli dan izloženo suncu
temperatura bi trebala dostizati 24C i nebi dolazilo do izduživanja sadnica. Truljenje sadnica uzrokovano je pretjeranom vlagom i lošim supstratima. tada nastaju uvjeti za pojavu pytium debarianum-a, gljivičnog oboljenja na korjenu vrata rajčice. Izgleda kao da je netko porušio sadnice/polijeganje rasada/.
Zaštitu prilikom sjetve izvrši jednim od fungicida.Nema utjecaja na kasniji uzgoj.Rajčicu bi bar jednom trebalo pikirati,tj. presaditi iz sanduka ili kontejnera u manji lončić.Prilikom presađivanja skratiti korijen na polovicu.
Ili kupi gotovi rasad u koliko ti je ovo prekomplicirano.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 23:16   #14
ma to je samo za probu.
samo, mitko mi nije odgovorio jeli kasno ili ne.
imam podrum, ali je mracan. pretpostavljam da paradajz trba iipak dosta svijetla
magare2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 23:20   #15
Ma nije kasno, ali neće biti uspjeha bez svjetla.
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 22:15   #16
Vrste paradajza

Od ove godine imam vrt , pa se iživljavam i uživam u raznim vrstama povrća i inog bilja. Kad je došlo vrijeme sadnje paradajza dobila sam i kupila sam more flanaca raznih vrsta . Tu su se našli nekakvi jabučari , amerikanci , sitni i krupni , kasni i rani , žuti i još nekakvi . Ne znam ništa osobinama , potrebama i njezi tih raznih vrsta. Kakve vi paradajze sadite i zašto?
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 22:26   #17
volovsko srce - za koncentrat (10 kom)
pelate - te kuham u pašta šutu (5-6 kom)
jabučare - jedemo tokom sezone (3-4 kom)
koktel žute kruškice (2-3 kom)- ove jedem uz put a u jesen ih iskopam i objesim naopako u podrumu skupa sa svim što je ostalo na biljci pa dozrijevaju sve do Božića

Sve vrste isto uzgajam, sijanice rasadim nakon što imaju 2 prava lista, presadim ih u zemlju početkom 5 mjeseca, nabijem kolac uz njih i vezujem i kidam zaperke do visine kolca kad ga počnu prerastat onda im otkinem vrh.

Kod presadnje dodam ispod njih 0,5 l komposta i znam ih prihranit tokom ljeta 2-3 puta - ja imam zečjeg gnoja pa to razmočim u bačvi i onda s tim zaljevam, bez kemije bez prskanja što bude bude.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 22:33   #18
Žute kruškice su moj favorit

Zadnje uređivanje passiflora : 10.05.2007. at 23:33.
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 22:35   #19
Jel istina da se ne smije zaljevati po biljci jer dobije gljivične bolesti '
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 23:09   #20
rajčica ne trpi vodu po lišću...zaljevanje je u obliku navodnjavanja pri korjenu.
kad biljke malo ojačaju potrebno ih je zagrnut sa zemljom,trgat zaperke obavezno a kad dosegnu željenu visinu može se otrgnut vrh da se razvijaju plodovi...eventualno ih se može i zasjenit sa zelenom mrežom.
mi smo ove godine posadili 180 stabiljka-zagrebački rani,volovsko srce,san pijer,marmont...cherry ....sve se sprema za zimu u obliku koncentrata...
a i zeleni se mogu nakiselit....njam...
__________________
Jedina razlika izmedju teskog i nemoguceg je sto za nemoguce treba malo vise vremena. (Thomas Edison)
bigmamma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:14.