Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2016., 15:56   #261
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Temeljem toga što to hoće klijent.
Zakoni propisuju osnovne i minimalne sadržaje računa ( Ukratko : KLIK ) , ali računi mogu sadržavati i više od propisanog.
Ako klijent želi tako, radi tako. Inače, riskiraš da ode nekom drugom.

to što neki zakon ne spominje nešto kao obavezu, ne znači da je zabranjeno ili da se nesmije. To samo znači da nije obaveza.

Mi svaki naš račun pečatiramo, svaki potpisuju dvije osobe, svaki naš račun u zaglavlju sadrži sve naše brojeve (OIB, PDV ID, EORI), iako ne idu svi računi u druge DČ ili u treće zemlje.
Više od propisanog uvijek može, ali manje ne.
nespretno sam se izrazila-klijent tvrdi da je račun nevažeći (neispravan) jer nema pečat i potpis(pri tom mislim na račun s pečatom i potpisom na isprintanom papiru, jer navedeno se pojavljuje čim se dokument prebaci u pdf), stoga isti moram slati poštom. naravno ,napravim kako klijent hoće.

no , zbunjuje me ideja da je nevažeći, i po istom se ne smije odbit pdv, niti priznat trošak, jer eto netko nije plavom ili drugom bojom potpisao isprintan papir. po toj logici , većina mojih primljenih računa(iz EU, uvoza i tuzemstva) je nevažeća.
MVDC is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 16:50   #262
Nije nevažeći. Niti jedan zakon ne određuje žig kao obavezan element računa.
Ali mora biti ime i prezime osobe koja je sastavila račun , eventualno osobe koja je kontrolirala (to se uredi odlukom), ali žig nije zakonom propisan nigdje.
Čak se ne propisuje niti potpis računa, nego samo ime i prezime, što znači da može programski to biti riješeno.

Više bi se klijent trebao brinuti da račun bude vjerodostojan, a sad jel ima žig, nema žig , tako sve jedno.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 00:09   #263
primjer racuna

Dobro vece. Uskoro bi trebali kao firma d.o.o. u sustavu PDV-a izdati racun za isporuku dobara u trecu zemlju (Svicarsku). Dali neko ima primjer racuna, sto sve mora biti na njemu i sto je dozvoljeno staviti na njemackom jeziku.

Hvala puno!!

Lp
BASILISTA is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 10:35   #264
Molim Vas mišljenje vezano za sljedeći račun, građevinski radovi, na računu navedena stavka usluga građevinskih radova (zemljanih) prema troškovniku (rekapitulacija u prilogu). Radi se o prijenosu porezne obveze, ne znam možda griješim ali mi je to nekako nedovoljno za račun. U troškovniku je razrađeno o kakvim se radovima radi, ali ipak mislim da bi to trebalo biti navedno u računu, a ne samo paušalni iznos.
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 17:51   #265
Pa ako je rekapitulacija s detaljima u prilogu računa, meni se čini dovoljno. Iz tog se jasno vidi o kojim poslovima je riječ i je li ppo. Eventualno dodati ovak nešto:
"usluga građevinskih radova (zemljanih) u sklopu izgradnje / rekonstrukcije objekta tog i tog na čestici toj i toj prema troškovniku (rekapitulacija u prilogu)"
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 14:32   #266
evo, ja baš se ne razumijem, pa trebam konzultaciju.

obje firme su u eu.


prva firma iz IT obavlja usluge temeljem ugovora firmi iz HR.

iznos računa neto je 100 eura.

da li će prva firma ponad tih 100 eura iskazati porez na dodanu vrijednost talijanski ili će poslati račun neto ili će hrvatska firma iskazati neto iznos i sama obračunati hrvatski porez na dodanu vrijednost?

tko kome i koliko?
...ono kad se ne kužiš, a treba ti....

__________________
od nakita nosim umjetni (o)smijeh - nikad ne vjeruj ženi koja zna što hoće.- daj 'vamo čokolade!!
menni is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 14:57   #267
Quote:
menni kaže: Pogledaj post
evo, ja baš se ne razumijem, pa trebam konzultaciju.

obje firme su u eu.


prva firma iz IT obavlja usluge temeljem ugovora firmi iz HR.

iznos računa neto je 100 eura.

da li će prva firma ponad tih 100 eura iskazati porez na dodanu vrijednost talijanski ili će poslati račun neto ili će hrvatska firma iskazati neto iznos i sama obračunati hrvatski porez na dodanu vrijednost?

tko kome i koliko?
...ono kad se ne kužiš, a treba ti....

Ukoliko obje firme imaju valjane VAT ID brojeve i nalaze se u VIES bazi, IT firma izdaje račun HR firmi bez pdv-a, odnosno, s prijenosom porezne obveze. Da li će HR firma obračunati i platiti pdv ili ne, ovisi da li je u sustavu pdv-a. Ako nije u sustavu pdv-a obračunat će i platiti hrvatski pdv, a ako je u sustavu pdv-a ne plaća pdv, već se iskazuje na pdv obrascu kao obveza i pretporez.
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 20:33   #268
Quote:
mala-vidra kaže: Pogledaj post
Ukoliko obje firme imaju valjane VAT ID brojeve i nalaze se u VIES bazi, IT firma izdaje račun HR firmi bez pdv-a, odnosno, s prijenosom porezne obveze. Da li će HR firma obračunati i platiti pdv ili ne, ovisi da li je u sustavu pdv-a. Ako nije u sustavu pdv-a obračunat će i platiti hrvatski pdv, a ako je u sustavu pdv-a ne plaća pdv, već se iskazuje na pdv obrascu kao obveza i pretporez.
hvala na brzom odgovoru!
__________________
od nakita nosim umjetni (o)smijeh - nikad ne vjeruj ženi koja zna što hoće.- daj 'vamo čokolade!!
menni is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 18:25   #269
Sta ako se obrt bavi uslugama i za to ima fiskalizaciju ,a počne se bavit i prodajom za koju ne mora imati fiskalizaciju tj. novac sjeda direktno na račun pa me zanima koji radni broj pisem na računu za robu? da li počinjem od 1 ili nastavljam od onog računa gdje je stala sa uslugama? ili račun za usluge i za prodaju robe nemaju veze jedno sa drugim?
another is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 18:44   #270
Quote:
another kaže: Pogledaj post
Sta ako se obrt bavi uslugama i za to ima fiskalizaciju ,a počne se bavit i prodajom za koju ne mora imati fiskalizaciju tj. novac sjeda direktno na račun pa me zanima koji radni broj pisem na računu za robu? da li počinjem od 1 ili nastavljam od onog računa gdje je stala sa uslugama? ili račun za usluge i za prodaju robe nemaju veze jedno sa drugim?
Jel ti isti naplatni uređaj, ili su dva različita?
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 20:03   #271
Fiskalni racun radim na programu za fiskalizaciju ,a racun za prodaju robe bi radio u wordu jer fiskalni program nema trenutno plačen modul za prodaju robe.Oba računa radim na istom računalu i istom mjestu.
another is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 20:20   #272
Quote:
another kaže: Pogledaj post
Fiskalni racun radim na programu za fiskalizaciju ,a racun za prodaju robe bi radio u wordu jer fiskalni program nema trenutno plačen modul za prodaju robe.Oba računa radim na istom računalu i istom mjestu.
Onda kreni od broja 1, novi interni akt gdje ćeš navesti novi naplatni...

tipa ako ti je slijednost fiskalnih računa:

1/1/1, 2/1/1, 3/1/1,...

onda ove stavi kao:

1/1/2, 2/1/2, 3/1/2, ....
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 01:34   #273
Quote:
another kaže: Pogledaj post
Fiskalni racun radim na programu za fiskalizaciju ,a racun za prodaju robe bi radio u wordu jer fiskalni program nema trenutno plačen modul za prodaju robe.Oba računa radim na istom računalu i istom mjestu.
Onda tretiraš kao dva naplatna uređaja od kojih svaki za sebe niz počinje brojem 1 i nastavlja se dalje.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 20:44   #274
dobro a sta ako nakon nekog vremena se prebacim na program na fiskalizaciji jer mi je tako jednostavnije nego pisat u wordu onda nastavljam samo niz ili se to tretira kao treci naplatni uredaj ili isto drugi ali nastavim niz gdje sam stao? pitam zato sto ce mi taj program ukljucit za mjesec dana ,a ja do tada moram pisat racune u wordu, jel ima netko iskustva u prodaji robe , primki i tim stvarima da mi objasni na inbox?
pitao bi inace knjigovođu ali ga nemam jer sam paušalist pa mi dosta toga nije jasno.
another is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 01:07   #275
Quote:
another kaže: Pogledaj post
dobro a sta ako nakon nekog vremena se prebacim na program na fiskalizaciji jer mi je tako jednostavnije nego pisat u wordu onda nastavljam samo niz ili se to tretira kao treci naplatni uredaj ili isto drugi ali nastavim niz gdje sam stao? pitam zato sto ce mi taj program ukljucit za mjesec dana ,a ja do tada moram pisat racune u wordu, jel ima netko iskustva u prodaji robe , primki i tim stvarima da mi objasni na inbox?
pitao bi inace knjigovođu ali ga nemam jer sam paušalist pa mi dosta toga nije jasno.
Tretira se kao treći naplatni uređaj i počinješ ponovno od broja 1.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 17:24   #276
Jel mi može nertko preporučiti program za maloprodaju, prodaja robe u Hr i Eu.
another is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 17:33   #277
Baš radim novi interni akt i gledam po internetu primjere i svaki je različit,ono sto mi nije jasno je prvi broj je broj računa, drugi je oznaka poslovnice,a treci je naplatni uređaj,a gdje onda stavljam oznaku operatera? na jednom programu radim fiskalizirane racuna ,a na drugom transakcijske, na jednom računu piše oznaka operatera 01, a na drugom moje ime i prezime.Nije mi jasno koji podatak da stavoim kao oznaku operatera?
another is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 12:41   #278
Molim savjet, obrtnik sam, paušalac, imam isključivo uplate putem transakcijskog računa, knjigovodstvo me traži po novom OIB za svakog kupca (fizičku osobu), dali je stvarno potreban OIB kod izdavanja transakcijskog računa za fizičku osobu ili to ne spada u minimalne elemente računa?
Hvala na odgovoru.
Megich is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 11:18   #279
Quote:
Megich kaže: Pogledaj post
Molim savjet, obrtnik sam, paušalac, imam isključivo uplate putem transakcijskog računa, knjigovodstvo me traži po novom OIB za svakog kupca (fizičku osobu), dali je stvarno potreban OIB kod izdavanja transakcijskog računa za fizičku osobu ili to ne spada u minimalne elemente računa?
Hvala na odgovoru.
pa ukoliko sumnjate u naplatu OIB će vam svakako dobro doći u slučaju pokretanja ovrhe, ima već neko vrijeme da se prema ovršnom zakonu na transakcijske račune za građane stavlja klauzula "Na temelju čl.31. Ovršnog zakona račun se smatra vjerodostojnom ispravom i u slučaju neispunjenja novčane obveze, vjerovnik može zatražiti određivanje ovrhe na temelju vjerodostojne isprave." E sad ako dođe do pokretanja ovrhe, mislim da morate imati OIB dužnika.
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 18:02   #280
Potpisujem. Oib je bitan samo radi toga da takav račun bude vjerodostojna ovršna isprava.
Ali ako ti kupac plati unaprijed prema ponudi, a ti izdaš kasnije račun, ne treba oib.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:57.