Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.08.2017., 20:13   #1981
Teško onom tko mora tražiti stan za najam.

Evo gledam upravo na njuškalu Špansko i Malešnicu. Lijepi kvartovi, ima sadržaja ali ovo je zona busa, do centra da javni prijevoz juri sto na sat ima pola sata. Dakle u normalnim uvjetima računaj 45 minuta.


Gorsonjere po 30-35 kvadratnih metara nema ispod 250 eura ( cca. 1900 kuna dakle ). Je li to realna cijena za tako malu kvadraturu? Jest da si u centru. Ovdje naravno da nije.
Ali ajde da je unutra nešto, već namještaj neki za snimanje horor filmova. Takav namještaj nema više nigdje kupiti, staro sto godina, sto posto pokvareno pol toga, stan od pokojne bake pa bi nasljednici sada da zarađuju a da naravno ne ulože ni kune. Da su stavili sada nešto ispod cijene ( možda ne mogu uložiti ) razumjela bih. Ovako

Ili evo jedan recimo čak 2000 kuna...isto 30tak kvadrata, 5 kat-lift se ne spominje, namještaj isto neki prastar, jednino kuhinja vidim da je promijenjana i napisali još u naslovu novogradnja. Novogradnja je valjda kada je nešto izgrađeno prije par godina a ne kada si kupio kuhinju prije par godina.

Onda ove nove Pionorove zgrade, vidim i tu puno ih iznajmljuje. Jedna isto tako garsonjerica 30tak kvadrata cijena sitnica 2900 kuna , ajde ide i parkirno mjesto ali cijena je svejedno previsoka za tako mali stan. Ja kužim da je netko digao kredit za taj stan i da mu je možda toliko rata, ali tko će normalan ako je podstanar ( dakle nema novca ili mogućnosti da uzme kredit, plaća ratu 2000 kuna ) pak iznajmiti stan za 3000 kuna i to garsonijeru kada može dvosoban naći za 2200. Stvarno su ljudi pohlepni maksimalno.

Dakle ponuda živi užas. Ljudi potpuno nerealni.

Frendica isto živi u najmu, već 5 godina u istom stanu. Kada je došla sve je bilo već staro, ali ajde upotrebljivo, naravmo počelo se kvariti ( školjka se počela ljuljati, ormarići u kuhinji otpadati, pećnica joj već dulje vrijeme ne radi kako treba-valjda grijači otišli, tv bio neki stari nije radio ona kupila svoj ) i sada vlasnik ne pokazuje nikakav interes da nešto uloži. A pet godina mu plaćala sve uredno, čovjek kune nije uložio. Evo iskustva sa današnjim najmodavcima. Naravno sada će morati tražiti nešto drugo.
Kao što rekoh, teško onome tako mora tražiti stan.
__________________
When nothing is sure, everything is possible...
latica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 09:27   #1982
Quote:
latica* kaže: Pogledaj post
Teško onom tko mora tražiti stan za najam.

Evo gledam upravo na njuškalu Špansko i Malešnicu. Lijepi kvartovi, ima sadržaja ali ovo je zona busa, do centra da javni prijevoz juri sto na sat ima pola sata. Dakle u normalnim uvjetima računaj 45 minuta.


Gorsonjere po 30-35 kvadratnih metara nema ispod 250 eura ( cca. 1900 kuna dakle ). Je li to realna cijena za tako malu kvadraturu? Jest da si u centru. Ovdje naravno da nije.
Ali ajde da je unutra nešto, već namještaj neki za snimanje horor filmova. Takav namještaj nema više nigdje kupiti, staro sto godina, sto posto pokvareno pol toga, stan od pokojne bake pa bi nasljednici sada da zarađuju a da naravno ne ulože ni kune. Da su stavili sada nešto ispod cijene ( možda ne mogu uložiti ) razumjela bih. Ovako

Ili evo jedan recimo čak 2000 kuna...isto 30tak kvadrata, 5 kat-lift se ne spominje, namještaj isto neki prastar, jednino kuhinja vidim da je promijenjana i napisali još u naslovu novogradnja. Novogradnja je valjda kada je nešto izgrađeno prije par godina a ne kada si kupio kuhinju prije par godina.

Onda ove nove Pionorove zgrade, vidim i tu puno ih iznajmljuje. Jedna isto tako garsonjerica 30tak kvadrata cijena sitnica 2900 kuna , ajde ide i parkirno mjesto ali cijena je svejedno previsoka za tako mali stan. Ja kužim da je netko digao kredit za taj stan i da mu je možda toliko rata, ali tko će normalan ako je podstanar ( dakle nema novca ili mogućnosti da uzme kredit, plaća ratu 2000 kuna ) pak iznajmiti stan za 3000 kuna i to garsonijeru kada može dvosoban naći za 2200. Stvarno su ljudi pohlepni maksimalno.

Dakle ponuda živi užas. Ljudi potpuno nerealni.

Frendica isto živi u najmu, već 5 godina u istom stanu. Kada je došla sve je bilo već staro, ali ajde upotrebljivo, naravmo počelo se kvariti ( školjka se počela ljuljati, ormarići u kuhinji otpadati, pećnica joj već dulje vrijeme ne radi kako treba-valjda grijači otišli, tv bio neki stari nije radio ona kupila svoj ) i sada vlasnik ne pokazuje nikakav interes da nešto uloži. A pet godina mu plaćala sve uredno, čovjek kune nije uložio. Evo iskustva sa današnjim najmodavcima. Naravno sada će morati tražiti nešto drugo.
Kao što rekoh, teško onome tako mora tražiti stan.

A meni su moji podstanari rekli da mogu dobiti i više nego što što oni plaćaju, Nisam digao stanarinu. Eto ima poštenog svijeta na obje strane
Mislim da to dosta ovisi o "sezoni". Sad se stanovi jako traže, školska godina počinje uskoro, jesenski rokovi, faks počinje...
MaestroD is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 10:13   #1983
Quote:
MaestroD kaže: Pogledaj post
A meni su moji podstanari rekli da mogu dobiti i više nego što što oni plaćaju, Nisam digao stanarinu. Eto ima poštenog svijeta na obje strane
Mislim da to dosta ovisi o "sezoni". Sad se stanovi jako traže, školska godina počinje uskoro, jesenski rokovi, faks počinje...
Zato što imaš pristojne podstanare i ne želiš riskirati za par stotina kuna ( nisi pohlepan ) da dobiješ sljedeće neke s kojima ćeš imati možda sto problema.

Da iznajmljujem bi isto napravila, tj. dala radije malo ispod cijene prijatelju/poznaniku/nekome na preporuku tko znam da je ok nego li za više nekome anonimnom pa onda tko zna što će biti. Jer vjerujem da ima svakakvih neugodnosti i sa druge strane.
__________________
When nothing is sure, everything is possible...
latica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 22:03   #1984
Quote:
latica* kaže: Pogledaj post
Zato što imaš pristojne podstanare i ne želiš riskirati za par stotina kuna ( nisi pohlepan ) da dobiješ sljedeće neke s kojima ćeš imati možda sto problema.

Da iznajmljujem bi isto napravila, tj. dala radije malo ispod cijene prijatelju/poznaniku/nekome na preporuku tko znam da je ok nego li za više nekome anonimnom pa onda tko zna što će biti. Jer vjerujem da ima svakakvih neugodnosti i sa druge strane.
Upravo obrnuto, kad sam iznajmio poznatome imao sam hrpu problema, ove sad nikad prije nisam vidio i sve je OK za sada, evo već godinu dana.

Mislim da je to sa stanovima kao i sa svakom drugom robom, sve ima svog kupca (najmoprimca) i cijenu. U ZG ima hrpa stanova za iznajmljivanje, istina sad je glavna sezona za studente i ljudi čak u redovima gledaju stanove i čekaju odluku najmodavca koga će od njih primiti. Ovo sam nedavno čuo od ljudi koji su vidjeli stan i tako čekali odluku i nisam vjerovao. A stan ništa posebno, a ni cijena nije baš niska bila (220€ + režije za 30m2)
MaestroD is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 17:27   #1985
Bok!
Podstanari smo u stanu u kojem stanodavci ne žele ništa popravljati što zahtijeva ikakav financijski angažman. Nedugo nakon useljenja (prije godinu i pol dana) smo uočili da neke stvari trebaju popravak ili zamjenu, međutim ne žele ni lipe potrošiti, što je suprotno početnom dogovoru da će popraviti što je potrebno. Stan je stariji i jedino novije što smo zatekli su bili okrečeni zidovi. Namještaj rasulo, ali to nam je još najmanji problem. Na dosta mjesta u ćoškovima je tokom kiša probijala voda i ima dosta fleka, no rekli su da sami to riješimo ako nam smeta. Popravke bijele tehnike koja rikava svako malo (vrlo stari aparati) isto tako. Prvo su otezali s popravcima, kao da će ih napraviti, a onda odustali jer im se ne isplati
Stan redovito održavamo i neke smo stvari samo zamijenili da nam život bude ugodniji, no ispada da uz nemalu cijenu najma plaćamo popravke, zamjene slavina i ostalih stvari koje su dotrajale puno prije nas.
Nama su kao podstanarima zadovoljni jer održavamo, pazimo, ali i ulažemo. Ne sad neke velike sume, ali nakupi se.
Odlučili smo potražiti drugi stan jer nam je toga dosta. Kad smo ih obavijestili da ćemo iseliti i zašto, bili u strašno uvrijeđeni i prijetili se tužbom. Da će nas tužiti da smo uništili stan i da su oni OČEKIVALI da mi sami uložimo novac u održavanje aparature, grijanja, problema s vodom i sl. Ostali smo u šoku.
Pretpostavljam da nas žele zastrašiti kako bi izmuzli pare.
Kad smo im rekli da nas nemaju na osnovu čega tužiti jer stan nije demoliran, a nije održavan bio prije nas niti su oni smatrali da trebaju ikad išta u njega investirati. Osim toga, ne postoji ugovor o najmu i sve je na crno, lova na ruke.
S obzirom da ima zbilja svega i da nemam preveliko povjerenje u naše zakone i institucije, pitam može li stanodavac tužiti podstanara ako s njim nema nikakav ugovor niti bilo kakvu prijavu? I ništa za što ga se pokušava optužiti nije istina. Niti mi je jasno kako bi uopće išta dokazao?
Ponavljam, vjerojatno je pokušaj plašenja da se izvuče novac i jasno mi je da tužbe koštaju puno i nisu isplativ sport ako nešto veliko nije u igri, ali me ipak zanima jr li itko ikad nabasao na ovakve primjerke.
Finski sob is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 17:47   #1986
Quote:
Finski sob kaže: Pogledaj post
pitam može li stanodavac tužiti podstanara ako s njim nema nikakav ugovor niti bilo kakvu prijavu?
Sam si sebi dao odgovor. Mirne duše već sutra možete iseliti i nikome se ništa neće dogoditi.

Pa da najmodavac i krene u neke sulude pravne bitke, nadrapao bi prvenstveno on jer vam je iznajmljivao na crno.

Slobodno iselite kad god želite.
Phlegma is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 18:20   #1987
Quote:
Phlegma kaže: Pogledaj post
Sam si sebi dao odgovor. Mirne duše već sutra možete iseliti i nikome se ništa neće dogoditi.

Pa da najmodavac i krene u neke sulude pravne bitke, nadrapao bi prvenstveno on jer vam je iznajmljivao na crno.

Slobodno iselite kad god želite.

ili narodno, može vam staviti soli na rep
markotornic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 19:39   #1988
Quote:
Finski sob kaže: Pogledaj post
Podstanari smo u stanu u kojem stanodavci ne žele ništa popravljati što zahtijeva ikakav financijski angažman.
<snip>
Osim toga, ne postoji ugovor o najmu i sve je na crno, lova na ruke.

Upravo ovakve stvari se definiraju ugovorom o najmu. Uz to se potpisuje primopredajni zapisnik s listom i stanjem opreme i namještaja (uz rukom dopisane napomene).

Drugi puta - ne bez ugovora ovjerenog kod javnog bilježnika. Prijava u poreznu je obaveza najmodavca.

Evo još jednom literatura za najam stanova.
NAJAM_STANA,_ZAKUP_POSLOVNOG_PROSTORA.ppt

Neke stvari niti ne moraju biti definirane ugovorom već ih definira zakon. Npr. obavezu vlasnika da održava stan u stanju pogodnom za najam :
"Održavati stan u stanju pogodnom za stanovanje te snositi troškove nužnih popravaka u stanu i na zajedničkim dijelovima zgrade."
tom324 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 04:37   #1989
ne moraju ugovor ovjeriti kod bilježnika
nepotreban trošak jer bilježnik samo potvrdi da je to ta osoba koja je ugovor potpisala (a ako će doći za time potrebe to se lako i naknadno dokaže )
osim ako se ne ide na solemnizacija i zadužnice ali to rijetko tko radi i to košta par tisuća
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 08:38   #1990
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
ne moraju ugovor ovjeriti kod bilježnika
Ugovor ovjeren kod javnog bilježnika je važeći dokument. Sve ostalo je improvizacija koja može naknadno koštati.
tom324 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 10:42   #1991
Quote:
tom324 kaže: Pogledaj post
Ugovor ovjeren kod javnog bilježnika je važeći dokument. Sve ostalo je improvizacija koja može naknadno koštati.
I običan ugovor potpisan od strane dvije punoljetne i radnosposobne osobe je važeći dokument.
Ovjera potpisa kod bilježnika ne znači ništa.
Javni bilježnici "nisu osobe ovlaštene za utvrđivanje identiteta", tom se nebuloznom izrekom izvlače na sudovima i prolazi im, postoji čitava serija pravomoćnih presuda koje im to daju za pravo. Ovjera potpisa je glupost koju naplaćuju s tih nekoliko novčića i to ne znači ništa.
Ja svoje ugovore o najmu ovjeravam samo kada je potrebno da najmoprimac prijavi adresu, dodam jednu rečenicu koja udovoljava članku 10. Zakona o prebivalištu, naknadno ovjeru potpisa naplatim od najmoprimca.
Dakle, JBU su u većini slučajeva čisto rasipanje novca i vremena.

Ne treba smetnuti s uma da se mnogo stvari može ugovoriti i usmeno, pa i iznajmljivanje stanova na crno. Ukoliko ima svjedoka i to je sasvim važeći ugovor.

Da odgovorim na nedavno pitanje, polazeći od pretpostavke da je istina što je jedna strana napisala (najmoprimac), te ograđujući se budući da nitko odavde pitao drugu stranu (najmodavca), ti najmodavci koji su se nadali da će im najmoprimac dovesti stan u red i potom ih još tužiti, baš i nemaju dovoljno soli u glavi.
nsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 10:52   #1992
Quote:
nsut kaže: Pogledaj post
Ja svoje ugovore o najmu ovjeravam samo kada je potrebno da najmoprimac prijavi adresu, dodam jednu rečenicu koja udovoljava članku 10. Zakona o prebivalištu, naknadno ovjeru potpisa naplatim od najmoprimca.
Čisto iz radoznalosti: kako je formulirana ta rečenica za prebivalište ? Još nisam imao slučaj da najmoprimac želi prijaviti prebivalište.
tom324 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 11:15   #1993
Quote:
tom324 kaže: Pogledaj post
Čisto iz radoznalosti: kako je formulirana ta rečenica za prebivalište ? Još nisam imao slučaj da najmoprimac želi prijaviti prebivalište.
"Sukladno čl. 10. Zakona o prebivalištu najmodavac je suglasan da najmoprimac i osobe navedene u ovom ugovoru prijave prebivalište ili boravište na adresi ... "

Dakle, osobe koje će stanovati u stanu moraju biti navedene u ugovoru. Po posebnom propisu roditelj može prijaviti maloljetnu djecu na tu adresu i ako ona nisu navedena u ugovoru. Stoga uzalud sav otpor najmodavaca od osoba s malom djecom, kad se ona u svako doba mogu pojaviti u stanu i to sa važećom osobnom iskaznicom.
nsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 14:09   #1994
jadan onaj tko mora zivjet ovdje,ja bi rekao...

Quote:
latica* kaže: Pogledaj post
Teško onom tko mora tražiti stan za najam.

Evo gledam upravo na njuškalu Špansko i Malešnicu. Lijepi kvartovi, ima sadržaja ali ovo je zona busa, do centra da javni prijevoz juri sto na sat ima pola sata. Dakle u normalnim uvjetima računaj 45 minuta.


Gorsonjere po 30-35 kvadratnih metara nema ispod 250 eura ( cca. 1900 kuna dakle ). Je li to realna cijena za tako malu kvadraturu? Jest da si u centru. Ovdje naravno da nije.
Ali ajde da je unutra nešto, već namještaj neki za snimanje horor filmova. Takav namještaj nema više nigdje kupiti, staro sto godina, sto posto pokvareno pol toga, stan od pokojne bake pa bi nasljednici sada da zarađuju a da naravno ne ulože ni kune. Da su stavili sada nešto ispod cijene ( možda ne mogu uložiti ) razumjela bih. Ovako

Ili evo jedan recimo čak 2000 kuna...isto 30tak kvadrata, 5 kat-lift se ne spominje, namještaj isto neki prastar, jednino kuhinja vidim da je promijenjana i napisali još u naslovu novogradnja. Novogradnja je valjda kada je nešto izgrađeno prije par godina a ne kada si kupio kuhinju prije par godina.

Onda ove nove Pionorove zgrade, vidim i tu puno ih iznajmljuje. Jedna isto tako garsonjerica 30tak kvadrata cijena sitnica 2900 kuna , ajde ide i parkirno mjesto ali cijena je svejedno previsoka za tako mali stan. Ja kužim da je netko digao kredit za taj stan i da mu je možda toliko rata, ali tko će normalan ako je podstanar ( dakle nema novca ili mogućnosti da uzme kredit, plaća ratu 2000 kuna ) pak iznajmiti stan za 3000 kuna i to garsonijeru kada može dvosoban naći za 2200. Stvarno su ljudi pohlepni maksimalno.

Dakle ponuda živi užas. Ljudi potpuno nerealni.

Frendica isto živi u najmu, već 5 godina u istom stanu. Kada je došla sve je bilo već staro, ali ajde upotrebljivo, naravmo počelo se kvariti ( školjka se počela ljuljati, ormarići u kuhinji otpadati, pećnica joj već dulje vrijeme ne radi kako treba-valjda grijači otišli, tv bio neki stari nije radio ona kupila svoj ) i sada vlasnik ne pokazuje nikakav interes da nešto uloži. A pet godina mu plaćala sve uredno, čovjek kune nije uložio. Evo iskustva sa današnjim najmodavcima. Naravno sada će morati tražiti nešto drugo.
Kao što rekoh, teško onome tako mora tražiti stan.
na tvoju i nasu zalost opcenito,zivot kod nas je tezak...jer nemamo dovoljno novaca i vecinom smo siromasni...tu je problem
a nisi ti ta koja definira sto je realno a sto ne,cak dapace..
pristrana si,stanovi u Zg su za rentu PREJEFTINI...
i kao takvi su na rubu uopce isplativnosti najma,
znam da je to tebi iz tvoje pozicije tesko shvatit,al kada samo uzmes dva tri parametra brzo ces razumjeti i zasto.
Inace cijena se upravo i formira na osnovu ponude i potraznje,obzirom da nam je ponuda ok a potraznja slaba i cijene su niske.

Inace ta cijena nije visoka,samo ti nemas novaca(kao u ostalom nit ja) za to..
inace garazno parkirno mjesto ti mjesecno kosta cca 300-400kn ili ti ga 50€,dakle stan je novi te novonamjesten i NORMALNO je da se iznajmljuje za nekih 9-10€/m2 jer je vlasnika isti kostao 1350-1400€+oprema+amortizacija+porezi... i za koliko ti ocekujes da ti on ga renta?!
da radi sa minsom?!

Uostalom ako su ljudi pohlepni,slobdno bidi ti pravednik medju narodima pa kupi ga te iznajmi pa da vidimo tvoju "pravicu"...
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 14:18   #1995
ak je to tocno sto kazes..

Quote:
Finski sob kaže: Pogledaj post
Bok!
Podstanari smo u stanu u kojem stanodavci ne žele ništa popravljati što zahtijeva ikakav financijski angažman. Nedugo nakon useljenja (prije godinu i pol dana) smo uočili da neke stvari trebaju popravak ili zamjenu, međutim ne žele ni lipe potrošiti, što je suprotno početnom dogovoru da će popraviti što je potrebno. Stan je stariji i jedino novije što smo zatekli su bili okrečeni zidovi. Namještaj rasulo, ali to nam je još najmanji problem. Na dosta mjesta u ćoškovima je tokom kiša probijala voda i ima dosta fleka, no rekli su da sami to riješimo ako nam smeta. Popravke bijele tehnike koja rikava svako malo (vrlo stari aparati) isto tako. Prvo su otezali s popravcima, kao da će ih napraviti, a onda odustali jer im se ne isplati
Stan redovito održavamo i neke smo stvari samo zamijenili da nam život bude ugodniji, no ispada da uz nemalu cijenu najma plaćamo popravke, zamjene slavina i ostalih stvari koje su dotrajale puno prije nas.
Nama su kao podstanarima zadovoljni jer održavamo, pazimo, ali i ulažemo. Ne sad neke velike sume, ali nakupi se.
Odlučili smo potražiti drugi stan jer nam je toga dosta. Kad smo ih obavijestili da ćemo iseliti i zašto, bili u strašno uvrijeđeni i prijetili se tužbom. Da će nas tužiti da smo uništili stan i da su oni OČEKIVALI da mi sami uložimo novac u održavanje aparature, grijanja, problema s vodom i sl. Ostali smo u šoku.
Pretpostavljam da nas žele zastrašiti kako bi izmuzli pare.
Kad smo im rekli da nas nemaju na osnovu čega tužiti jer stan nije demoliran, a nije održavan bio prije nas niti su oni smatrali da trebaju ikad išta u njega investirati. Osim toga, ne postoji ugovor o najmu i sve je na crno, lova na ruke.
S obzirom da ima zbilja svega i da nemam preveliko povjerenje u naše zakone i institucije, pitam može li stanodavac tužiti podstanara ako s njim nema nikakav ugovor niti bilo kakvu prijavu? I ništa za što ga se pokušava optužiti nije istina. Niti mi je jasno kako bi uopće išta dokazao?
Ponavljam, vjerojatno je pokušaj plašenja da se izvuče novac i jasno mi je da tužbe koštaju puno i nisu isplativ sport ako nešto veliko nije u igri, ali me ipak zanima jr li itko ikad nabasao na ovakve primjerke.
A ak nemate nikakav ugovor i niste dali nikakav polog,
mogu vam staviti soli na rep...
Tak da laganini se popakirate i nestane u vidu magle...

Al opet postavlja se pitanje kakav je to stanodavac koji od Vas nije uzeo nikakav polog(?!) i kakav je to stan(rupa?!) opcenito,te koliko placate..!?


Kazes,kada ste ga uzeli..stan je prokisnjavao...
Pa covjece,uzimas stan koji prokisnjava ili je vlazan...
pa bolje uzmi normalnu sobu,pa zivi ko covjek..

Iza toga odogovora se krije sve...
Nemas love pa onda uzimas jeftino&skart pa se kasnije moras natezat oko doslovno svake zarulje..jel pregorila ili ste je potgali..
ono kad se igras sa djecom,bude isaran i popisan..kak se kaze...
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 17:49   #1996
Quote:
tom324 kaže: Pogledaj post
Ugovor ovjeren kod javnog bilježnika je važeći dokument. Sve ostalo je improvizacija koja može naknadno koštati.
kao što je kolega rekao, ne košta naknadno ništa
porezna prihvaća ugovor o najmu bez ikakvih ovjera sasvim normalno, jer i je normalan ugovor, ništa dodatno ne znači taj pečat iza od JB (moda za "zastrašivanje" kako je sve ozbiljno )

prijavu smo mi odradili tako da sam ja otišao s podstanarom i rekao u policiji da će on živjeti tamo
pošto je hr sudstvo takvo kakvo je, iznajmljivači se trebaju osigurati (polog od 1 stanarine je smješan, jer najmoprimci su puno zaštićeniji ) dobro složenim ugovorom, i tu preporučam da vas posavjetuje i pomogne neki odvjetnik
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 18:36   #1997
Sva ostecenja nisu bila vidljiva na prvu, nego tek nakon vremena, a voda koja udje u coskove kad bude puno kise se pojavila nakon nekoliko mjeseci. Vjerojatno je zato stan i bio okrecen, da se prikriju mrlje.

U dosadasnjim stanovima smo nekad ugovor imali, nekad nismo. Ako jesmo, bio je standardni iz Narodnih novina. S prijavom boravista i prebivalista isto nije bilo problema, nikad radi ugovora i mupa nismo isli kod biljeznika niti na mupu itko ista pita. Niti jednom na mupu nismo morali predociti ugovor, bitno je samo da je vlasnik nazocan, naravno.

Iako osobno preferiram ugovor, puno ih stanodavaca ne zeli (ne razumijem zasto). Kad smo nakon brdo vremena trazenja stana napokon nasli nesto sto ne kosta suludu cifru, a nalazi se blizu posla i bolnice u koju cesto idem, bilo mi je samo da napokon uselimo.
Dogovorili smo sa stanodavcima da ce oni napraviti nuzne popravke i odrzavanja vecih stvari, a mi redovito odrzavati stan. Kroz par mjeseci se prica promijenila. Za lovu bi roditelje prodali, ali ne bi ni kune investirali. Nismo do sada imali takvih situacija da su bas toliko gramzivi.
Da, jest cudno da takav tip stanodavaca nije zelio ugovor, sebe samih radi. Ako doista misle da imaju sanse, ili veza tamo gdje treba da vode sporove, nek se naplacaju odvjetnika. To bi im bilo najmrskije.
Finski sob is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 19:36   #1998
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
porezna prihvaća ugovor o najmu bez ikakvih ovjera
Poreznoj je samo bitno da dobije novce i ne brine ih nevažeći ugovor.
Osobno sam imao takvo iskustvo gdje je ugovor (kupoprodajni, ne najam) prošao na Poreznoj a na Gruntovnici je bila druga priča.

PS. Ugovor je bio ovjeren kod JB ali je Gruntovnica tražila specijalnu punomoć a ne običnu punomoć. Poanta priče je da Poreznu ne zanima valjanost ugovora već samo novci.

Zadnje uređivanje tom324 : 29.08.2017. at 19:43. Reason: Nadopuna
tom324 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 19:40   #1999
Quote:
Finski sob kaže: Pogledaj post
Ako doista misle da imaju sanse, ili veza tamo gdje treba da vode sporove, nek se naplacaju odvjetnika. To bi im bilo najmrskije.
Idući puta kad zaprijete tužbom - pokreni pitanje plaćanja poreza za najam. Ako oni pokrenu tužbu za najam to je dokaz ranijeg postojanja najma - a na to su oni bili dužni platiti porez. Što znači da su u prekršaju.
tom324 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 06:10   #2000
Quote:
tom324 kaže: Pogledaj post
Poreznoj je samo bitno da dobije novce i ne brine ih nevažeći ugovor.
Osobno sam imao takvo iskustvo gdje je ugovor (kupoprodajni, ne najam) prošao na Poreznoj a na Gruntovnici je bila druga priča.

PS. Ugovor je bio ovjeren kod JB ali je Gruntovnica tražila specijalnu punomoć a ne običnu punomoć. Poanta priče je da Poreznu ne zanima valjanost ugovora već samo novci.
ugovor o najmu je važeći i bez ovjere potpisa JB, pitaj odvjetnika bilo kojeg ako ne vjeruješ tu
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:08.