Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2013., 19:04   #21
Quote:
dragec84 kaže: Pogledaj post
Ali vidim da i drugi paušalisti nisu dobili papir od Porezne gdje piše koliki je doprinos na mjesečnoj osnovi.
Ako želiš uplatiti davanja devilgirl ti je dala iznose. Za sve paušalce su isti, pa slobodno možeš uplatiti dok čekaš Rješenje

Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Osnovica za obrtnike koji plaćaju porez na dohodak u paušalnom iznosu:
3.146,80 kn – doprinos MO (20%) = 629,36 kn (ili 472,02 kn I.stup + 157,34 kn II.stup)
doprinos ZO (13%) = 409,08 kn
doprinos za ozljedu na radu (0,5%) = 15,73 kn
ukupno doprinosi = 1.054,17 kn mjesečno
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2013., 23:38   #22
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Vjerujem da ćeš samo jednu knjigu ovjeriti u poreznoj i da ćeš u nju unositi sve račune po redu, neovisno o načinu plaćanja.
Možeš i na računalu, ali samo prema svim pravilima fiskalizacije (veza sa PU, certifikat). Ostaješ paušalista po statusu, ali si se riješio socijalnih papira, kako ih nazivaš.
Imaš o tome više na stranici PU.
Hvala na odgovoru. Pretpostavljam i ja da se jedna knjiga ovjerava u poreznoj, samo mi nije jasan ovaj dio sa certifikatom i fiskalizacijom. Zar paušalci nisu oslobođeni toga?
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2013., 23:48   #23
Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Pretpostavljam i ja da se jedna knjiga ovjerava u poreznoj, samo mi nije jasan ovaj dio sa certifikatom i fiskalizacijom. Zar paušalci nisu oslobođeni toga?
Jesu oslobođeni su, ali apis je mislila ako se želiš rješiti ispunjavanja papira ručno jedini način je da fiskaliziraš račune kao da si normalni obveznik...ako želiš možeš iako nisi obvezan.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 00:10   #24
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Jesu oslobođeni su, ali apis je mislila ako se želiš rješiti ispunjavanja papira ručno jedini način je da fiskaliziraš račune kao da si normalni obveznik...ako želiš možeš iako nisi obvezan.
Oprosti, baš sam i ja tupson. Nisan uopće poveza... pa naravno

Ima san još nešto za pitat...

Da, kako se regulira ono radno vrijeme koje im treba dostavit? Recimo, mi u informatici dosta vremena provedemo kod korisnika i za to vrijeme, logično, nismo na "radnom mjestu". Šta ako dođe neka kontrola, meni piše 8-3, a mene u podne nema? U biti me ima, ali kod korisnika na intervenciji...
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 15:29   #25
Za lili p: Znam za ove iznose ali neću ništa plaćati dok nemam papir crno na bijelo. Novac sam dobio od Zavoda za zapošljavanje za prva 3 mjeseca i trebam od te love platit doprinose.I onda njima odnesem te potvrde na uvid.
Na svoju ruku neću ništa plaćati bez tog rješenja koje mi treba doći na kućnu adresu.
A i inspekcija me može tražiti taj papir iako još nisu kod mene bili.
Kod jednog čovjeka koji je otvorio obrt 3 mjeseca prije mene inspekcija se najavila da će ubrzo doći.Rekli mu na telefon da će doći da vide kako vodi knjige, ima li nekih nedoumica i tako to.Kažu pošto ste tek otvorili budemo vidjeli kao ste se snašli i da li nešto trebate promijeniti u poslovanju.
To je dobro i pohvalno i tako treba prići svakom ko je tek otvorio obrt ili firmu.A ne odmah frontalno u sukob i tražit dlaku u jajetu.

Ko zna možda i mene nazovu uskoro.

A to je i odgovor za Quark !
I ja radim po terenu i često nisam doma u sjedištu obrta i ako neko dođe mogu mi se javt na mobitel pošto mi je to službeni mobitel vezan za obrt.Iz Obrtničke komore su me zvali na taj broj jer sam ostavio kao kontakt za obrt.A i neko je od mojih doma pa mi jave i ja brzo dođem
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 08:31   #26
Pozdrav!
Da li je nekom stiglo rješenje za doprinose, izgleda da je porezna zaboravila na to?!
Pitanje jedno, kako kod paušalista prikazati račun u koji je utrošen materijal? Konkretno, imam slučaj gdje mi trebamo obaviti sve, od kupovine materijala pa do završnih radova, i to trebam sve prikazati na računu da mi plate. Ne dolazi u obzir da ne prikažem materijal jer je naručitelj pravna osoba i ne može na ruke. E sad, paušalisti nemaju izdatke... Molim za pomoć!
maja_00100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 19:09   #27
Ni meni još nije stiglo rješenje za doprinos.U Poreznoj sam bio već 5 puta u zadnjih 2 mjeseca kako radim i stalno govore da će doći na kućnu adresu.A nikad ništa.Platio sam i paušalni porez i komorski doprinos.Imam sve sačuvano ako dođe inspekcija ali ovo za doprinos je nevjerovatno.Zapravo je više od 2 mjeseca kako sam otvorio obrt a doprinos platio nisam.
Idem kroz proces samozapošljavanja sa burze i dobio sam lovu za doprinos.Ali kako nemam službeno rješenje koliko plaćam i na koji račun sve stoji netaknuto.Na burzi kažu da to nije izoliran slučaj i da se ljudi žale da je Porezna jako spora i da rješenja ne dolaze.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 23:26   #28
mirovinsko i stup 465,36 68 8214-oib
mirovinsko ii stup 155,12 68 2046-oib
zdravstveno 403,31 68 8478-oib
zaštita 15,51 68 8591-oib

naša na internetu
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 08:15   #29
Da , to sam i ja vidio na internetu ali da li je za paušaliste koji su na području posebne državne skrbi isto to.
Hoću reći da li su isti iznosi.Jedan čovjek mi kaže da plaća 1780 kn a živi u Zagrebu.A jedan iz Zagreba mi je rekao 1650 da plaća.
A mnei je burza dala za prva 3 mjeseca 4720,20 kuna.I to bi trebao da uplatim.

Danas idem opet u Poreznu pa ću vidjeti šta će reći za ove iznose.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 14:52   #30
Meni su u Poreznoj rekli da rješenje o porezu i prirezu izdaje moja ispostava a o doprinosima Zagreb, i sad oni čekaju da im se nakupi malo više rješenja pa da sve zajedno obrade. Na to je moje pitanje bilo, a šta ako nitko iz mog mjesta ne otvori paušalni obrt u narednih par mjeseci, do kad ću ja čekati to rješenje?! :P Mislim stvarno su neozbiljni. Usput, na rješenju o porezu su mi napisali krivi žiro račun na koji trebam platiti, sva sreća pa na poslu stalno pišem te naloge za plaćanje pa već znam napamet. I na to je njihov odgovor bio: "pa greška je"...
Dragec da li si za komorski doprinos dobio neko rješenje po kojem si platio ili??
maja_00100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 18:58   #31
Dobio sam rješenje za komorski doprinos i to sam platio.Otvorio sam obrt krajem 4. mjeseca a riješenje mi je stiglo krajem 5. mjeseca. Plaća se kvartalno, dakle za 4. 5. i 6. sam platio.
Rješenje o iznosu paušalnog poreza sam dobio jako brzo nakon otvaranja, nakon 10 dana.

Bio sam danas opet u Poreznoj.I kaže mi voditeljica ispostave da se rješenje dugo čeka, jer mnogo toga nije usklađeno između institucija.Recimo kažem joj da sam dobio lovu od burze u procesu samozapošljavanja.I tako su dobili deseci ljudi širom Hrvatske.Ali ja živim na području posebne državne skrbi gdje je doprinos manji nego recimo u Zagrebu ili Osijeku.I zato ću trebati da dođem idući tjedan dok uđemo u Europu pa da vidimo točne iznose
Paušalisti plaćaju manji doprinos nego obrtnici u pdv-u.
I na burzi su mi rekli da se ljudi žale da nisu dobili rješenje o doprinosima.

Bitno je platit paušalni porez državi, čuvaj sve dokumente i uplatnice računa.

Neka ministar Linić tu nešto napravi a ne samo po fiskalizaciji.Mogao bi do s utra pisati o administraciji i čekanju na neki dokument.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 13:58   #32
Pozdrav,

paušalist sam - početnik. Nemam gotovinski promet, sva plaćanja idu preko ŽR.

1. Kakve su moje obveze što se tiče fiskalizacije??? Interni akt imam, te račune sam ispisujem iz word-a i šaljem poštom klijentu sa svim elementima u skladu s internim aktom (br.računa, vrijeme, način plaćanja itd.). Da li je to u redu??

2. Moram li račune ispostavljati iz ovjerene knjige PU, ili se to samo odnosi na gotovniski promet (kojeg nemam)?

3. Također nije mi jasno koje poslovne knjige vodim, jer obrazac KPR nema kolonu za naplatu preko ŽR? Da li možda vodim obrazac EP?

4. I još, račun paušaliste sadrži oznaku R, da li se ona ukida nakon 1.7.?

Puno Hvala.
doktor kronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 16:29   #33
Quote:
doktor kronja kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

paušalist sam - početnik. Nemam gotovinski promet, sva plaćanja idu preko ŽR.

1. Kakve su moje obveze što se tiče fiskalizacije??? Interni akt imam, te račune sam ispisujem iz word-a i šaljem poštom klijentu sa svim elementima u skladu s internim aktom (br.računa, vrijeme, način plaćanja itd.). Da li je to u redu??

2. Moram li račune ispostavljati iz ovjerene knjige PU, ili se to samo odnosi na gotovniski promet (kojeg nemam)?

3. Također nije mi jasno koje poslovne knjige vodim, jer obrazac KPR nema kolonu za naplatu preko ŽR? Da li možda vodim obrazac EP?

4. I još, račun paušaliste sadrži oznaku R, da li se ona ukida nakon 1.7.?

Puno Hvala.
1) Da, u redu je.

2) Samo za gotovinske račune (gotovina, kartice).

3) Obrtnik paušalist od poslovnih knjiga propisanih poreznim propisima vodi samo Knjigu prometa (Obrazac KPR), u koju obavezno upisuje, pored iznosa naplaćenih u gotovini, i iznose naplaćene bezgotovinskim putem.

Ako prodajete vlastite proizvode u maloprodaji, treba voditi i knjigu popisa robe.

4) Još nejasno...piše da se ukidaju oznake, onda u pravilniku piše da r2 ostaje...pričekaj još malo, bit će neko tumačenje sigurno...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 16:43   #34
Mojih par pitanja.
Obrtik sam paušalac, koji nije u sustavu Pdv-a, kupila sam onu knjigu uvezenih računa, napravila interni akt poslovnog prostora i blagajničkog maksimuma.
Ovo je primjer kako bi kao treba biti ispunjen račun:


E sad moje pitanja su:

1. Da li na ovo mjesto prodavatelj/isporučitelj mogu lupiti žig umjesto ručnog upisivanja podataka svaki put kad pišem račun?..na žigu nemam jedino broj telefona!?Njega moram dodatno ručno upisati?

2. Da li se pod rubriku OIB operatera mora ručno svaki put pisati OIB zaposlenika koji izdaje račun (imam samo jednog) ili je dovoljno upisati ovako BLAGAJNIK1?

3. Prvi račun se trga i daje kupcu, drugi se trga za knjigovodstvo, a treći mora ostati u bloku ili neki drugi redoslijed?Vidim da ima crveni, pa dva plava, crveni pa dva plava...

4. I kakvu još evidenciju uz to moram voditi? Knjigu prometa? Upisivati opet te račune u posebnu knjigu ili je to sad automatski knjiga prometa (kako kažu knjiga uvezenih računa)??

Hvala unaprijed svima na pomoći
peachwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 20:21   #35
Quote:
peachwoman kaže: Pogledaj post
Mojih par pitanja.
Obrtik sam paušalac, koji nije u sustavu Pdv-a, kupila sam onu knjigu uvezenih računa, napravila interni akt poslovnog prostora i blagajničkog maksimuma.
Ovo je primjer kako bi kao treba biti ispunjen račun:


E sad moje pitanja su:

1. Da li na ovo mjesto prodavatelj/isporučitelj mogu lupiti žig umjesto ručnog upisivanja podataka svaki put kad pišem račun?..na žigu nemam jedino broj telefona!?Njega moram dodatno ručno upisati?

2. Da li se pod rubriku OIB operatera mora ručno svaki put pisati OIB zaposlenika koji izdaje račun (imam samo jednog) ili je dovoljno upisati ovako BLAGAJNIK1?

3. Prvi račun se trga i daje kupcu, drugi se trga za knjigovodstvo, a treći mora ostati u bloku ili neki drugi redoslijed?Vidim da ima crveni, pa dva plava, crveni pa dva plava...

4. I kakvu još evidenciju uz to moram voditi? Knjigu prometa? Upisivati opet te račune u posebnu knjigu ili je to sad automatski knjiga prometa (kako kažu knjiga uvezenih računa)??

Hvala unaprijed svima na pomoći
1) možeš samo moraš pečatiti sve kopije.

2) upisuješ oznaku operatera kako ti je navedena u internom aktu, ako je blagajnik1 onda to..

3) Da.

4) KPR, ukupni dnevni promet upisuješ, mislim da se to nije mijenjalo, neka me netko ispravi ako griješim.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 20:35   #36
Hvala na brzom odgovoru

U internom aktu nemam oznaku operatera, a šprancu za interni akt sam preuzela sa porezne uprave...
peachwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 22:51   #37
utepija san kod peachwoman da je obrtnik paušalac i da ima zaposlenika... jel može uopće obrtnik paušalac imati zaposlenika?
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 11:12   #38
Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
utepija san kod peachwoman da je obrtnik paušalac i da ima zaposlenika... jel može uopće obrtnik paušalac imati zaposlenika?
ej, zašto ne?imam jednog radnika i jednu osobu na stručnom osposobljavanju za rad,bez zasnivanja radnog odnosa.
peachwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 23:50   #39
Pozdrav paušalno ljudstvo

Evo i ja se lagano pripremam za otvaranje paušalnog obrta i pita bi vas još nešto. Naime, jel mogu stavit pri otvaranju adresu prostora na osnovu vlasničkog lista, a raditi na drugoj lokaciji na temelju ugovora o najmu? Malo me buni ovo "paušalac ne može imati izdvojeni pogon" pa ne znam da li se to odnosi na ovu situaciju?

Ili moram raditi baš na adresi koja mi bude pisala u obrtnici i rješenju?

Hvala
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 11:44   #40
Paušalac nema izdvojenih pogona, to je točno.meni je i adresa stanovanja i adresa obrta ista.U obrtnici je ista adresa tako da neznam šta da ti kažem.Ali logično je da ako čovjek ima zakupljen lokal ili ured i ako mu je to sjedište obrta onda to piše i u obrtnici kao sjedište.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:09.