Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2017., 23:07   #2021
Evo moje cijene: Grijanje, hlađenje i PTV

Dizalica topline ME-PUHZ-SW120YHA komplet - 34000 kn
Solarni paket sa vakuumskim kolektorima - 47000 kn
Sabiana Carizma fan coilsi 9 kom - 28000 kn
Podno grijanje 170 m2 - 22000 kn
CU razvod cijevi - 14000 kn
Montaža, puštanje u pogon i sitnice - 15000 kn

Ovo su ponuđene cijene, nije još izvedeno do kraja.

Zasad je odrađeno podno i cu razvod. Nadam se iza ljeta ostalom poslu kad kuća bude spremna za sve.

Cijela kuća 280 m2, 10 cm stiropor, prozori tri stakla, 6 brtava, lokacija Orebić, sve rađeno prema projektu. Neki dan kad je bilo za naše područje ekstremno niska temperatura od -2 do -5 u kući koja se još nije blizu završetka ali je zatvorena bilo je 12 C.

Od ovih 280 m2 nije predviđeno grijanje za potkrovlje (tavan) i 60-ak m2 pomoćnih prostorija (konoba, garaža, soba za tehniku).
bambushouse is offline  
Old 18.01.2017., 23:08   #2022
Quote:
Cigla kaže: Pogledaj post
I koliko još na to ugradnja i puštanje u rad?
Garancija nekakva?
Garancija (1 godina) je od poljske firme, e sad ako se što desi moram ju valjda slati njima.
U rad mi ju je pustili ekipa iz jedne firme tu u Varaždinu. Malo su proučili shemu i spojili kako treba, dost su spretni dečki, i sve je ok. Moja TP je monoblok verzija, a problem kod Meetinga je taj da ti oni pošalju tamo neki manual koji odgovara za više varijanti iste pumpe, pa treba skužiti koje skice se odnose na tvoj model.
Sad se točno ne sjećam, mislim da sam platio cca 3000kn puštanje u rad. Tu ne računam spremnike, spajanje cijevi i pumpa, znači onaj dio koji spada u samu kotlovnicu. Bilo je još i nešto više posla oko bušenja rupa za žice (bužir predviđen za to mi je bio premali), tak da bi cijeli račun bio i manji.
hegedus is offline  
Old 19.01.2017., 06:18   #2023
Kako sad nabavljam dizalicu topline, znači da Meeting i nije toliko loš.
Ima i u Njemačkoj prodaju:
http://gondzik.de/index.php?cPath=1_...tdr2cslq2rm8m1
Cirkulacijske crpke vjerojatno nisu u sklopu pumpe, upravljanje nije vjerojatno nešto kao Siemens; no cijena je stvarno niska i prihvatljiva. Fluid / radna tvar je R417A što je stvarno čudno (nisam tu tvar još vidio da netko nudi...).
Imam nekih ponuda za cca. 2800€ sa drugačijim komponentama:
http://www.eska.lt/
http://www.sildyk.lt/geoterminiai_silumos_siurbliai
http://www.eska.lt/wp-content/upload...CIFIKACIJA.pdf
koje su iz daleke nam Litvanije, no sve ostalo je daleko iznad cijenom...
viz is offline  
Old 19.01.2017., 08:28   #2024
Da, Gondzik im je njemački distributer, a pompymeeting.pl poljski. Razlog zašto sam se ja odlučio za poljskog je taj da poljske TP dolaze s podrškom za troputni ventil, a njemačke ne. Kao da se radi o različitim izvedbama iste pumpe. Gondzik pumpe s troputnim ventilom ima kao verzije xxxxD2, dok se kod poljskog distributera to podrazumijeva.
Inače, bio sam blizu da idem na voda-voda sistem, uzeo bi onu od 7kW, a ta je tek nešto skuplja od 1000€ No, u zadnji čas sam odustao jer mi je bilo ipak previše nepoznanica o kvaliteti moje vode, a i sam sustav nisam dobro složio jer mi je plan bio spojiti sve na hidrofor. Kasnije sam skužio da sam trebao samo jednu alkatenku pustiti u bunar, i s običnom 250W pumpom crpsti vodu van. Ova 7kW pumpa traži nekih 2000l/h protoka, a moj hidrofor je cca 3600l/h kapaciteta, i pitanje je kako bi to sve skupa funkcioniralo. Makar, ako se zainatim, jednog dana mogu to izvesti. To dobro funkcionira kod frenda (kad sve radi), ali mu se događalo da mu krepa potopna pumpa, pa ima puno pijeska i mora filtrirati, onda mu se i urušio bunar valjda zbog previše pijeska, i tako dalje. Moj bunar je super, tek se sad to ispostavilo nakon 6mj korištenja. Voda mi je pitka, testirao sam ju na Zavodu za javno zdravstvo, i koristim ju za sve kućne potrebe. Zato mi i nije previše žao da mi i TP nije na toj vodi, jer volim imati odvojene sustave jedne od drugih.
Sad kad već pišem, da li možda netko zna je li moguće izvesti sistem crpljenja vode iz bunara za potrebe TP sa običnim crijevom za vrt? Ne baš običnim, bilo bi to ono ojačano crijevo, najskuplje koje ima Naime, majstor mi tvrdi da mora ići alkatenka, a meni je prolaz kojim bi ona išla iz zemlje u kuću pod 90 stupnjeva, i tu mora ići ona fleksibilna alkatenka skupa kao vrag. Kad bi iz bunara razvukao crijevo sve do cirkuacijske pumpe, pa onda iz nje u TP, zašto to ne bi dobro funkcioniralo? Pod uvjetom da crijevo jednostavno položim u neku plastičnu kanalizacijsku cijev cijelim putem od bunara do kuće? Da li se takva crijeva daju dobro pričvrstiti na spojnice? S obzirom da tu nema tlaka nego samo visok protok, to bi moglo funkcionirati.
hegedus is offline  
Old 19.01.2017., 11:18   #2025
Za PEHD alkaten ima kutnih spojnica kao npr. ove po 20-ak kn:
viz is offline  
Old 19.01.2017., 13:10   #2026
Quote:
Tunjica kaže: Pogledaj post
Može li malo o financijama?
Koliko skupa to sve košta, jel' si pravio usporedbu s plinom?
TP, spremnik od 300l, razvodnik, cijevi, ventili, ugradnja... 45kKn, s tim da sam 24kKn dobio natrag (poticaj)

Kolektori (4,5m2), pumpa, cijevi, ugradnja,... oko 14kKn, s tim da sam automatiku sam složio.

Fancoileri Sabiana Carisma oko 9kKn, podno oko 6kKn.

Nisam ozbiljnije razmatrao druge varijante, pa nemam ni konkretne usporedbe. Poticaji i lakoća korištenja (u jesen uključiš, u proljeće isključiš ) su prevladali.
pinguentum is offline  
Old 23.01.2017., 17:52   #2027
Quote:
pinguentum kaže: Pogledaj post
TP, spremnik od 300l, razvodnik, cijevi, ventili, ugradnja... 45kKn, s tim da sam 24kKn dobio natrag (poticaj)
U kojoj si ti zemlji, da si dobio poticaj na TP? To da je tako, mijenja skroz računicu, pogotovo za novogradnju gdje treba i priključak plina platiti..
davorradman is offline  
Old 23.01.2017., 20:03   #2028
Quote:
pinguentum kaže: Pogledaj post
TP, spremnik od 300l, razvodnik, cijevi, ventili, ugradnja... 45kKn, s tim da sam 24kKn dobio natrag (poticaj)
Nisam ozbiljnije razmatrao druge varijante, pa nemam ni konkretne usporedbe. Poticaji i lakoća korištenja (u jesen uključiš, u proljeće isključiš ) su prevladali.
Kakvi crni poticaji, prvi put čujem za ovo??
Mene je plin (razvod, bojler, ugradnja, serviser, produljena garancija-- s time da sam priključak već imao) koštao 32 K kn.
ih 15 K kn razlike više koliko je koštala TP mi je jednostavno bila prevelika razlika. Da sam imao poticaj, to bi bila onda druga priča.
Tunjica is offline  
Old 23.01.2017., 20:16   #2029
Quote:
Tunjica kaže: Pogledaj post
Kakvi crni poticaji, prvi put čujem za ovo??
Mene je plin (razvod, bojler, ugradnja, serviser, produljena garancija-- s time da sam priključak već imao) koštao 32 K kn.
ih 15 K kn razlike više koliko je koštala TP mi je jednostavno bila prevelika razlika. Da sam imao poticaj, to bi bila onda druga priča.
Oprosti na malo glupom pitanju, ali što sve spada pod "razvod"? Samo do radijatora/razvodne kutije podnog?
davorradman is offline  
Old 23.01.2017., 21:09   #2030
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Oprosti na malo glupom pitanju, ali što sve spada pod "razvod"? Samo do radijatora/razvodne kutije podnog?
Razvod obuhvaća ugradnju bešavnih cijevi 3/4 od vanjskog priključka do trošila, dobavu visokotlačnog seta i pl. ormarića, izradu postolja i montažu, tlačnu probu, prijavu distibuteru...
U mom slučaju razvod se kreće do jedne i druge kuhinje (međusobno dosta udaljene) te do kondenz bojlera u podrumu te razvod u dvorište do buduće ljetne kuhinje. Sve skupa cca 10Kkn.
Tunjica is offline  
Old 24.01.2017., 09:00   #2031
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
U kojoj si ti zemlji, da si dobio poticaj na TP? To da je tako, mijenja skroz računicu, pogotovo za novogradnju gdje treba i priključak plina platiti..
Pa poticaji za energetsku obnovu postojecih stambenih objekata. Osim izolacije i stolarija komplet se moglo kupovati i grijanje. Ljudi kod mene su masovno stavljali pelete, pirolize, tp.
Mekto is offline  
Old 24.01.2017., 09:32   #2032
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Pa poticaji za energetsku obnovu postojecih stambenih objekata. Osim izolacije i stolarija komplet se moglo kupovati i grijanje. Ljudi kod mene su masovno stavljali pelete, pirolize, tp.
Ma to je za psotojeće građevine.
Ja sam u novogradnji tako da o poticaju nema ni govora.
Tunjica is offline  
Old 24.01.2017., 13:40   #2033
Pročitao sam dosta na ovoj temi, ali ni dalje ne znam možda najbitniju informaciju..
A to je neka rang lista TP/proizvođača za potrebe dobro izolirane novogradnje (da ne kažem niskoenergetske, to tek moram vidjeti da li ću uspjeti izvesti).

Recimo, da su TP automobili, koja bi bila današnja Kia, npr (ako se ne varam)? Znači neka marka koja je dobre kvalitete ali i predstavlja dobar omjer uloženo/dobiveno, te ima OK servisnu mrežu?

Htio bih ugrubo (prema nekim tipskim projektima), na temelju predviđenih energetskih gubitaka, pokušati izračunati da li mi se isplati više TP ili plin (za koji moram platiti priključak).

Inače, trebao bih ove godine početi raditi kuću (ili na godinu). 150-200m2 (kat), niskoenergetska ako nađem sposobne izvođače radova koji će to uspjeti izvesti. Znači 15cm izolacija (stiropor?), izoliran temelj i krov, 3 slojna stakla sa argonom, što više eliminirati termo mostove, postići što veću zrakonepropusnost.. Mislim ne vjerujem da to mogu izvesti sa 100 000€, pa ni u etapama, ali vidjeti ćemo.

Podno grijanje bi bilo u cijeloj kući, a dvojba je ili plin ili TP. Priključak za plin je odvratno skup, pa sam tako i nabasao na ovu priču o TP. Kada se uzme u obzir taj priključak, za istu kuću (pretpostavimo da je niskoenergetska), koliko je TP skuplja?

Da li za ponude da se javljam samo distributerima, ili tu ima neki razgranat sistem predpodavača, instalera i slično?

Također, zanima me, zašto bi se stavljali bufferi/pufferi, ako je puna deka i izolacija temelja, što ne bi taj silni betom trebao imati dosta veći kapacitet od 300-1000l vode? Da li se možda isplati onda uzeti jednotarifno brojilo?
davorradman is offline  
Old 25.01.2017., 09:59   #2034
Quote:
Tunjica kaže: Pogledaj post
Ma to je za psotojeće građevine.
Ja sam u novogradnji tako da o poticaju nema ni govora.
Da, to je samo za postojeće građevine. Već sam napomenuo da živim u staroj, kamenoj kući.

Sada čekam idući natječaj, pa da ugradim i solarne panele.
pinguentum is offline  
Old 25.01.2017., 13:43   #2035
Dobio sam novu ponudu za instalaciju tp, ova zadnja ponuda je kompletno ludilo. Iako pola toga nisam trazio, a ubio sam se da u mailu sve prilozim i obrazlozim, apsolutno svaki detalj, ovo je sto sam dobio od firme Fast Forward d.o.o.:

Pozdrav,
Dobava i montaža Daikin dizalice topline+spremnik+fcc 1200kn/m2+pdv.



To je to, cijeli mail Dakle za kucu od 130m2 oni traze 195 000 kn.
Mekto is offline  
Old 25.01.2017., 15:27   #2036
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Dobio sam novu ponudu za instalaciju tp, ova zadnja ponuda je kompletno ludilo. Iako pola toga nisam trazio, a ubio sam se da u mailu sve prilozim i obrazlozim, apsolutno svaki detalj, ovo je sto sam dobio od firme Fast Forward d.o.o.:

Pozdrav,
Dobava i montaža Daikin dizalice topline+spremnik+fcc 1200kn/m2+pdv.



To je to, cijeli mail Dakle za kucu od 130m2 oni traze 195 000 kn.
25000€ za TP? Da nije malo mnogo?
ccaterpillar is offline  
Old 25.01.2017., 15:30   #2037
Citao sam o TP, i jasno je da je najefikasniji sistem voda-voda.

U vezi toga nije mi jasno zbog cega se kopaju dva bunara, jedan za crpljenje vode, a drugi u koji se vraca voda? Zar u principu ne bi trebalo da je jedan bunar dovoljan, iz koga bi se voda i izvlacila i vracala u njega?

To bi onda resilo i kapacitet protoka bunara.
ccaterpillar is offline  
Old 25.01.2017., 18:45   #2038
Volio bih cuti od vlasnika NE kuca (ne pasivnih) koliki je mjesecni trosak struje sa toplinskom pumpom zrak-voda. I koliki su godisnji servisi - redovno odrzavanje jednog takvog uredjaja? I ako netko zna da li se na malim TP moze mijenjati kompresor nakon npr. 10 godina eksploatacije.
zokys is offline  
Old 26.01.2017., 09:13   #2039
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Citao sam o TP, i jasno je da je najefikasniji sistem voda-voda.

U vezi toga nije mi jasno zbog cega se kopaju dva bunara, jedan za crpljenje vode, a drugi u koji se vraca voda? Zar u principu ne bi trebalo da je jedan bunar dovoljan, iz koga bi se voda i izvlacila i vracala u njega?

To bi onda resilo i kapacitet protoka bunara.
ispravna varijanta:
iz jednog bunara uzimas vodu - toplinu
u drugi bunar vracas vodu - hladniju
voda iz drugog bunara podzemljem ode u prvi bunar i pri tome se zagrije na temperaturu zemlje (postoji minimalni razmak izmedju ta dva bunara da bi se voda mogla zagrijati)
ponovi postupak i opet sve isto kao na pocetku

neispravna varijanta:
iz bunara uzmes vodu - toplinu
u isti bunar vracas vodu - hladniju
radi "malog" volumena bunara ohladio si vodu u njemu za neku vrijednost
ponovi postupak i prije ili kasnije bus napravio led i nemas vise vode za crpiti
bager666999 is offline  
Old 26.01.2017., 11:03   #2040
Quote:
bager666999 kaže: Pogledaj post
ispravna varijanta:
iz jednog bunara uzimas vodu - toplinu
u drugi bunar vracas vodu - hladniju
voda iz drugog bunara podzemljem ode u prvi bunar i pri tome se zagrije na temperaturu zemlje (postoji minimalni razmak izmedju ta dva bunara da bi se voda mogla zagrijati)
ponovi postupak i opet sve isto kao na pocetku

neispravna varijanta:
iz bunara uzmes vodu - toplinu
u isti bunar vracas vodu - hladniju
radi "malog" volumena bunara ohladio si vodu u njemu za neku vrijednost
ponovi postupak i prije ili kasnije bus napravio led i nemas vise vode za crpiti
Da, u medjuvremenu sam jos citao, ipak je to veliko isparavanje i hladjenje na isparivacu i vrlo je moguce da bi voda u bunaru na kraju i smrzla ako bi se uzimala samo iz jednog bunara.

A i ako ne bi smrzla, npr. veliki bunar, ili slicno, svakako bi se poprilicno ohladila i umanjila efikasnost toplotne pumpe.

Mnei jos jedino nije jasno kako izmeriti protok u bunaru.
ccaterpillar is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:51.