Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2017., 12:48   #8921
Quote:
Poštarko kaže: Pogledaj post
Jebote ni ti ne čitaš do kraja post Evo podebljao sam ti cifru
Ocito dok sam ja pisao post kao odgovor na tvoj post ti si jos dodavao tekst, pa se sve poklopilo, ma sve OK.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Old 22.01.2017., 12:09   #8922
Poštovanje!
Pročitao sam puno postova, ali nažalost nisam uspio pronaći što me zanima
Da li je netko od korisnika Toplane u Zagrebu pokušavao pronaći način izračuna potrošnje u zgradi odnosno stanu. Ima nekoliko stavki do kojih sam uspio doći, ali dosta njih mi je nepoznanica. U zgradi imamo ugrađene razdjelnike.
Unaprijed zahvaljujem
prestiž is offline  
Old 22.01.2017., 13:25   #8923
daleko od toga da si sve procitao

Evo prije par stranica je bio link na jedan primjer
post 4942
pa usporedi sa svojim racunom.

A malo ispod imas izracun na osnovi podataka s tog racuna
post 4946

Ako je racun drugaciji slikaj racun da ga vidimo.
stikla is offline  
Old 22.01.2017., 17:45   #8924
pozdrav
možete li mi izračunati koliki je omjer razdjelnici/površina.. pokušala sam ali nešto neće :/
hvala

http://i65.tinypic.com/4lrn1j.png

Zadnje uređivanje City : 22.01.2017. at 23:56.
schokolade is offline  
Old 22.01.2017., 17:54   #8925
Quote:
schokolade kaže: Pogledaj post
pozdrav
možete li mi izračunati koliki je omjer razdjelnici/površina.. pokušala sam ali nešto neće :/
hvala
omjer razdjelnici (UR)/površina (UPOV): 70/30
stikla is offline  
Old 22.01.2017., 18:20   #8926
Meni je omjer 80/20. To znači da se 80% obračunava potrošnja po razdjelnicima, a samo 20% je površina stana? Možda je zato tako visoki račun. Bio bi manji da je 70% po razdjelnicima, a 30% po površini stana.

poslano sa mog Samsung Galaxy S5 mini
prilika is offline  
Old 22.01.2017., 18:45   #8927
Quote:
stikla kaže: Pogledaj post
omjer razdjelnici (UR)/površina (UPOV): 70/30
hvala puno :-D
schokolade is offline  
Old 22.01.2017., 20:25   #8928
Quote:
schokolade kaže: Pogledaj post
pozdrav
možete li mi izračunati koliki je omjer razdjelnici/površina.. pokušala sam ali nešto neće :/
hvala
Koja je ovo fora sa dva obracunska mjesta; DU072 i DU073, jel se to radi o dva stana ili...

Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Meni je omjer 80/20. To znači da se 80% obračunava potrošnja po razdjelnicima, a samo 20% je površina stana? Možda je zato tako visoki račun. Bio bi manji da je 70% po razdjelnicima, a 30% po površini stana.
Bojim se da bi u tom slucaju da je omjer 70/30 imali veci racun, a ako bi stavili sliku racuna u postu kao sto je stavio @schokolade, mogao bi vam izracunati koliko bi vam bio racun na omjeru 70/30.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Old 23.01.2017., 02:36   #8929
Bi li bili ljubazni pa meni izračunali, dok se dotični ne javi
Evo tu su linkovi na slike:
slika1
slika2
Dakle, ja imam 80:20 raspodjelu, pa me zanima što bi se dogodilo u drugim scenarijima, tipa 70:30
bombuzal is offline  
Old 23.01.2017., 10:25   #8930
Pa evo onda jedan friski izracun, ovaj put s (cudna) dva obracunska mjerna mjesta

Podjela 80/20

Grijanje ti se sastoji od 2x po dvije komponente:
- po razdjelnicima: 38301*(80/100 * 1399/43875) = 977 kWh
- po povrsini: 38301*(20/100 * 57,35/2217) = 198 kWh
ukupno 1175 kWh

- po razdjelnicima: 25669*(80/100 * 1399/43454) = 661 kWh
- po povrsini: 25669*(20/100 * 57,35/2196) = 134 kWh
ukupno 795 kWh

sve zajedno 1970 kWh (kao i na racunu)

Za podjelu 70/30 bi bilo:

- po razdjelnicima: 38301*(70/100 * 1399/43875) = 854 kWh
- po povrsini: 38301*(30/100 * 57,35/2217) = 297 kWh
ukupno 1151 kWh

- po razdjelnicima: 25669*(70/100 * 1399/43454) = 578 kWh
- po povrsini: 25669*(30/100 * 57,35/2196) = 201 kWh
ukupno 779 kWh

sve zajedno 1930 kWh.

Dakle bilo bi 40 kWh manje, odn racun bi bio 40 * 0,17 kn * 1,25 (PDV) = 8,50 kn manji
stikla is offline  
Old 23.01.2017., 11:41   #8931
Quote:
bombuzal kaže: Pogledaj post
Bi li bili ljubazni pa meni izračunali, dok se dotični ne javi
Evo tu su linkovi na slike:
slika1
slika2
Dakle, ja imam 80:20 raspodjelu, pa me zanima što bi se dogodilo u drugim scenarijima, tipa 70:30
Evo @stikla vam je izracunao, ali koja vam je to fora sa dva obracunska mjesta ?
Jel se to radi o dva stana ili...nesto drugo, pojasnite nam.
Trece obracunsko mjesto je PTV - priprema tople vode.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Old 23.01.2017., 12:01   #8932
Kod mene u Gorici 25% manji račun 12/2016 za 60m2 748,00kn. Grijali smo se i do 28stupnjeva, jutros kad sam otišao bilo je 26....nikad manje od 24. Smanjivali smo polaznu temperaturu, a još moramo.
Nema razdjelnika, ima fasade.
GrayWolf is offline  
Old 23.01.2017., 12:40   #8933
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Evo @stikla vam je izracunao, ali koja vam je to fora sa dva obracunska mjesta ?
Jel se to radi o dva stana ili...nesto drugo, pojasnite nam.
Ne znam, zaista ne znam... Nisu dva stana.
Nama su doduše naknadno ugrađivali još jedan kalorimetar, da se odvoje grane po ulazima, jer su instalateri odredili da se mora zbog preciznijeg izračuna. Naravno da je moguće da su nas izmuljali.
bombuzal is offline  
Old 23.01.2017., 13:13   #8934
Ja sam dobio za 12 mjesec 450 kuna račun...S obzirom da su prije razdjelnika računi bili i preko 1000 kuna,kako ne bi bio zadovoljan!?
bbb1986.hr is offline  
Old 23.01.2017., 14:27   #8935
genius_one
Quote:
Kod mene, temperatura vertikale iznosi oko 52C i to kad je vani minus 5.
Ventil može biti podešen na bilo što (osim na 2.5, eventualno 3) jer ta temperatura vode ne može ugrijati stan kako treba. Meni termoventil nema nikakvu funkciju, koristim ga kao on/off ventil.
Pod uvjetom da imaš neku pristojnu izolaciju, 52°C je i te kako dovoljna temperatura i na vanjskih -5°C da imaš u stanu 23°C. Čitajući tvoje postove dolazim do zaključka da Tvoj najveći problem nije u temperaturi dolazne vode (vertikale) već u tome što su toplinski gubici tvoga stana vrlo veliki. Razlog znaš samo Ti.

Ja sam na 9. katu. Ovisno o vanjskim temperaturama, temperatura naših vertikala se kreću u granicama od cca 27°C (vani oko 14°C) do maksimum 54°C (vani izmjereno -10°C). To znači da razlika temperature između vertikala i temperature moga stana se kreće u granicama od 5° do 32°C. U takvim uvjetima, zahvaljujući dobroj izolaciji nove termo-fasade, nemamo nikakvih problema održavati temperaturu stana na 22°C, niti, kad bi to htjeli, i za koji stupanj višu.


Quote:
...Ne griju se neki bezveze na vertikale. To sve plaaćaju oni na gornjim katovima koji zbog toga imaju manju temp. vode. Da nije tako, ne bi se oni ispod grijali na vertikale.

.... Nemoguće je da voda u sustavu, na gornjem katu, bude jednako topla kao na prvom. Kad bi tako bilo, onda ne bi bilo gubitaka na vertikalama, a to znači ni grijanja na vertikale. Onda bi neki zasigurno imali više impulsa na razdjelnicima, a time i veće račune. A neki manje.
TO je jedan od razloga zašto razdjelnici (zajedno s vertikalama u stanovima) nisu dobro ni pravedno rješenje. Oni na nižim katovima se zasigurno bolje griju na vertikale od onih na višim katovima.
Poštarko
Quote:
.... @genius_oneHtio sam reći da što god naprave ti ćeš se slabije grijati u odnosu na niže katove bez obzira na ventile koje spominje @Cilim.Zato nikada neće biti pravice,no zato ti imaš ljepši pogled
Priča o dobrom grijanju vertikale se stalo vuče po forumu i napuhava do dimenzija kojene odgovaraju stvarnosti. Vertikale prolaze kroz sve katove i stoga otpuštaju određenu količinu topline svim stanovima osim zadnjemu, a u nekim zgradama, koje imaju rješen povrat vode na tavanu, terasi ili uz strop zadnjeg kata , i u zadnjemu. Dakle, istina je da se svi ili skoro svi, u istoj zgradi, u jednom manjem postotku „griju“ i na vertikale.

Naravno da oni koji su bliži toplinskoj podstanici, odnosno kotlovnici imaju na raspolaganju dolaznu vodu koja je za koji stupanj toplija od onoga na 9. ili 13. katu (pod uvjetom da je sistem dobro izbalansiran). Također oni imaju i deblje vertikale. No, sve to nije baš tako velika prednost kako se stalno želi prikazati jer i neki drugi faktori tu igraju ulogu.

U zapadnim zemljama, gdje je to sve odavno poznato, je predviđena adekvatna kompenzacija. Korekcijski faktor se kreće u granicama od najviše 10% (0,9-1,0), a već kako u kojoj zemlji, vertikale se svakom stanu pribrajaju kao grijaća tijela sa fiksnim isijavanjem ili se ta energija uključuje u UPOV koji se korigira s naprijed rečenim faktorom.

U svakom slučaju, bez obzira na kojem se tko katu nalazi, ono što prođe kroz radijatore će razdjelnici registrirati.

Jednom mom susjedu u prizemlju to što ima stan uz samu toplinsku podstanicu donosi više štete nego koristi. Razdvaja ih jedan neizolirani unutrašnji zid. Budući da podstanica ima prozor bez stakla sa ventilacijskom rešetkom, kada puše bura ne samo da ima zračne orgulje na 120 dB, već i povećane termičke gubitke. Većini ostalih suvlasnika za to solidarno puca prsluk!

Vrlo je bitno da je u zgradi omjer UR : UPOV pravilno utvrđen tehničkom metodom, a ne da ga se pogađa svaki mjesec napamet. S odgovarajućim modelom raspodjele uvijek se problem svede na zanemarivu dimenziju i raspodjela troškova pomoću razdjelnika može i treba biti pravedno rješenje. No, kod nas, a vidjeli smo to i na ovom forumu, sam spomen nekakvog korektivnog faktora, nekima diže tlak na 300! Život u višestambenoj zgradi je konstantno dogovaranje i traženje kompromisa za pravila suživota. Dokle god to ne uđe u svaku glavu, država će morati kao vanjski faktor nametati pravila, svjedoci smo da našoj državi to baš ne ide od ruke.
IgorDRi is offline  
Old 23.01.2017., 14:57   #8936
Quote:
IgorDRi kaže: Pogledaj post
genius_one


Pod uvjetom da imaš neku pristojnu izolaciju, 52°C je i te kako dovoljna temperatura i na vanjskih -5°C da imaš u stanu 23°C. Čitajući tvoje postove dolazim do zaključka da Tvoj najveći problem nije u temperaturi dolazne vode (vertikale) već u tome što su toplinski gubici tvoga stana vrlo veliki. Razlog znaš samo Ti.

Ja sam na 9. katu. Ovisno o vanjskim temperaturama, temperatura naših vertikala se kreću u granicama od cca 27°C (vani oko 14°C) do maksimum 54°C (vani izmjereno -10°C). To znači da razlika temperature između vertikala i temperature moga stana se kreće u granicama od 5° do 32°C. U takvim uvjetima, zahvaljujući dobroj izolaciji nove termo-fasade, nemamo nikakvih problema održavati temperaturu stana na 22°C, niti, kad bi to htjeli, i za koji stupanj višu.
Gubici uopće nisu veliki, pogotovo ne vrlo veliki. Ok, nije da ih nema, ali nisu ni veliki. Temperatura vode u sistemu od 52C nije ni približno dovoljna da bi, bez problema, održavala 22C u stanu. Može, uz pomoć određenih el. pomagala što znači i nešto veću potrošnju struje.
Inače, moju zgradu nije moguće bolje izolirat, odnosno, moguće je djelomično (ili uz velike troškove) jer postoje velike staklene površine, pogotovo na stepeništu (taj dio je prilično hladan i hladi zidove stanova koji su uz stepenište).
Inače, temp u stanu pada kroz noć za cca. 2 stupnja. Smatram da to nisu tako veliki gubici.

Inače, kolega, koji ima kuću i vlastito centralno, spominje temp. vode u njegovom sistemu od čak nekih 70C.
Osim toga, ako bi 52C bilo dovoljno za max. 22C, to nije dovoljno za održavanje temp stana na 22C. To bi značilo da su ventili tako praktički kontsantno otvoreni jer čim se zatvore, počinje hlađenje, a to onda znači i praktično odmah otvaranje ventila. Da bi bez problema održavao 22C, radijatori bi trebali zagrijati prostor na bar 23, 24C kako bi postojao određen hod temperature, odnosno, kako bi ventili mogli zatvarati dovod tople vode.
Inače, nekad je u stanu bilo dosta toplije što znači da je ipak problem u temp. vode, a ne toliko u izolaciji. Izolaciju nismo mijenjali pa nije bilo osnove za snižavanje temperature vode u sistemu.

Quote:
IgorDRi kaže: Pogledaj post
Poštarko


Priča o dobrom grijanju vertikale se stalo vuče po forumu i napuhava do dimenzija kojene odgovaraju stvarnosti. Vertikale prolaze kroz sve katove i stoga otpuštaju određenu količinu topline svim stanovima osim zadnjemu, a u nekim zgradama, koje imaju rješen povrat vode na tavanu, terasi ili uz strop zadnjeg kata , i u zadnjemu. Dakle, istina je da se svi ili skoro svi, u istoj zgradi, u jednom manjem postotku „griju“ i na vertikale.

Naravno da oni koji su bliži toplinskoj podstanici, odnosno kotlovnici imaju na raspolaganju dolaznu vodu koja je za koji stupanj toplija od onoga na 9. ili 13. katu (pod uvjetom da je sistem dobro izbalansiran). Također oni imaju i deblje vertikale. No, sve to nije baš tako velika prednost kako se stalno želi prikazati jer i neki drugi faktori tu igraju ulogu.

U zapadnim zemljama, gdje je to sve odavno poznato, je predviđena adekvatna kompenzacija. Korekcijski faktor se kreće u granicama od najviše 10% (0,9-1,0), a već kako u kojoj zemlji, vertikale se svakom stanu pribrajaju kao grijaća tijela sa fiksnim isijavanjem ili se ta energija uključuje u UPOV koji se korigira s naprijed rečenim faktorom.

U svakom slučaju, bez obzira na kojem se tko katu nalazi, ono što prođe kroz radijatore će razdjelnici registrirati.

Jednom mom susjedu u prizemlju to što ima stan uz samu toplinsku podstanicu donosi više štete nego koristi. Razdvaja ih jedan neizolirani unutrašnji zid. Budući da podstanica ima prozor bez stakla sa ventilacijskom rešetkom, kada puše bura ne samo da ima zračne orgulje na 120 dB, već i povećane termičke gubitke. Većini ostalih suvlasnika za to solidarno puca prsluk!

Vrlo je bitno da je u zgradi omjer UR : UPOV pravilno utvrđen tehničkom metodom, a ne da ga se pogađa svaki mjesec napamet. S odgovarajućim modelom raspodjele uvijek se problem svede na zanemarivu dimenziju i raspodjela troškova pomoću razdjelnika može i treba biti pravedno rješenje. No, kod nas, a vidjeli smo to i na ovom forumu, sam spomen nekakvog korektivnog faktora, nekima diže tlak na 300! Život u višestambenoj zgradi je konstantno dogovaranje i traženje kompromisa za pravila suživota. Dokle god to ne uđe u svaku glavu, država će morati kao vanjski faktor nametati pravila, svjedoci smo da našoj državi to baš ne ide od ruke.
Ne griju se jednako oni na predzadnjem katu i oni na prvom. Osim ako prvi i predzadnji nisu isti katove. Ako zgrada ima 15 katova, onaj na 14. katu neće ni približno imat koristi od vertikala kao onaj na prvom. A plaća se jednako. Da ne spominjem onog na zadnjem katu koji (ako grije) ima vertikalu samo do visine radijatora (i uz to, cijev debljine valjda 1.5cm)
U Hr. nema korekcijskog faktora. Zato oni na nižim katovima redom imaju manje račune nego što bi ih trebali imat. A oni na višim veće nego što bi ih trebali imat. Zato oni na nižim su redovno zadovoljniji od onih na višim katovima i spominju sadašnje račune u kontekstu preplaćivanja prijašnjih računa. To je kao da se ja spojim na susjedovu el. utičnicu i grijem se na el. radijator pa velim da sam prije preplaćivao grijanje jer sad, eto, imam znatno manji račun za grijanje jer su mi ventili zavrnuti i plaćam samo fiksni dio grijanja. El. struju sad kradem od susjeda, grijem se tako i trubim kako je sad pravedno. Ne, nije pravedno niti će ikad biti pravedno uz razdjelnike. Bilo bi možda približno pravilno kad bi postojali razni korekcijski parametri (koji bi uzeli u obzir položaj stana u zgradi, tj. mogućnost bolje/lošijeg grijanja na vertikale, grijanja od strane susjeda i slično). To bi tek uvelo pomutnju u obračun i maknulo bilo kakvu kontrolu. Da ne spominjem razne mogućnosti manipulacija oko samih razdjelnika.
Kad se već išlo u individualizaciju potrošnje, trebalo je prvo energetski obnovit zgrade (stavit termo fasadu) pa onda uvest kalorimetre. Pa da onda vidimo kolike bi onda račune imali ovi koji su sad zadovoljni. Ok. Imali bi niže zbog termofasade, ali u postotku (u odnosu na potrošnju zgrade) više nego sada.

Jedan od problema s razdjelnicima je i vrlo vjerojatna pogrešna ugradnja. Kod mene su razdjelnici urađivani onako, odokativnom metodom - mjesto mu je tu i tu. Par cm gore ili dole, lijevo ili desno igra veliku ulogu u tome kako će razdjelnici kasnije generirati imuplse. Čisto sumnjam da su drugdje precizno mjerili i svima jednako postavljali razdjelnike.
Razdjelnici su velika pušiona kad je u pitanju transparentnost.. Tj. da li je tvoja potrošnja ispravno detektirana od strane razdjelnika (tvoj udio u odnosu na potrošnju zgrade).

Što se tiče omjera za moju zgradu. Prema računu za 12. mjesec, omjer je 80/20. Smatram to loše pogođenim omjerom jer bi to značilo da su gubiti u vertikalama i ostalim vodovima (koji vode do vertikala i sl). samo 20%. Iskreno, čisto sumnjam da jesu.
genius_one is offline  
Old 23.01.2017., 15:17   #8937
Čekaj,kako sad pišeš da vertikale generiraju gubitke,kad kažeš da se neko može grijati na njih!?Ako ti vertikala ide kroz stan i grije ti stan,pa to nije gubitak topline onda...
bbb1986.hr is offline  
Old 23.01.2017., 15:57   #8938
Gledano s moje strane, gubitak je sve što se izgubi kroz cijevi prije nego voda dođe do mene. Naravno da ono što se izgubi u mom stanu meni osobno nije gubitak, ali ostalim susjedima je. Zašto gubitak? zato što voda u cijevima gubi toplinu, a taj gubitak se ne mjeri razdjelnicima.

Ako gledaš na razini cijele zgrade i mjerenja potrošnje stanara, toplina koju izrače vertikale je čisti gubitak koji se ne mjeri nego se samo procijeni. Svima jednako. A nemaju svi jednaku korist od tih vertikala.
genius_one is offline  
Old 23.01.2017., 16:25   #8939
Sve smo to već prošli, oni na prvom katu su u pravilu iznad negrijanog podruma, stubišta ili prolaza i zbog toga imaju veći kompenzacijski faktor u zapadnim zemljama nego oni na gornjim katovima zbog tanjih vertikala. Dakle, ne samo da ne bi trebali plaćati više nego plaćaju manje od onih na višim katovima.
sethdot is offline  
Old 23.01.2017., 17:59   #8940
oni na zadnjem katu iznad imaju skroz negrijan prostor iznad, dakle, jos u u nepovoljnijem polozaju u odnosu na one na tom prvom katu. uz to, imaju i tanje i krace vertikale pa bi shodno tome, trebali jos manje placati.
kod mene oni na prvom katu imaju susjede ispod zato sam i spomenuo prvi kat, a ne prizemlje.
u svakom slucaju, s razdjelnicima, kako se sada raspodjeljuje potrosnja, raspodjela je nepravedna, tj. razdjelnici nisu pravedni. zapravo, ne moze biti pravedno nista sto direktno ne mjeri individualnu potrosnju.
razlika sada i prije razdjelnika je u tome sto oni koji sada prolaze lose, to su morali ekstra platiti, dok prije oni drugi nisu morali ekstra platiti da bi bili zakidani.
genius_one is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:43.