Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2016., 02:48   #301
Quote:
LORDLORD kaže: Pogledaj post
Kupio sam kucu 2015 godine, jos nisam dobio porezno rjesenje radi se o prvoj nekretnini znaci dio za dio kvadrata ne placam porez.
Molim nekog pravnika da mi objasni ukoliko porezno rjesenje ne stigne do 1.1.2017 da li gubim oslobodanje za dio kvadrata ili nije tako, = ne kaci me promjena zakona jer sam kupio kucu ranije 2015.godine?
Mislim da ti nijedan pravnik nece znati odgovorit na ovo pitanje jer se ne zna sta ce bit.

Porezna u principu uzima u obzir promjene koje se dogode izmedju kupnje nekretnine i njihovog rjesenja (iako mislim da ne bi smjeli) - kada smo kupili stan pred 8g, u zahtjevima se nije trazilo da se nekretnine ne smije iznajmiti ako se trazi oslobodjenje. Mi smo mali dio iznajmili firmi, oni su promijenili pravila dok smo cekali rjesenje i odbili su nam oslobodjenje. I zalbu su nam odbili.

Drugi put su uzeli u obzir dijete koje se rodilo u medjuvremenu pa su nas oslobodili dodatnih kvadrata, tj uzeli u obzir promjenu koja je isla u nasu korist.

Ali mislim da u ovom slucaju nece, dignut ce se prevelika buka, otkrit ce sami sebe kako su spori u svom poslu....
Rea Reana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 15:06   #302
Kupio bih stan od 34m2

Kupio bih stan od 34m2 i htio bi iskoristit oslobodenje od poreza za 1. nekretninu. Buduci da se to vjerojatno ukida od 1.1.2017. htio bi to uciniti prije toga datuma. Da li mi moze netko opisati koji je postupak?

Koliko sam ja (vrlo malo) upucen, treba mi kupo-prodajni ugovor. Kad obavim kupnju onda sa njime idem u poreznu i tamo zatrazim oslobodenje? Koja jos dokumentacija mi treba?

Hvala i sorry na padobranskom pitanju.
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 13:40   #303
Quote:
Astral07 kaže: Pogledaj post
Kupio bih stan od 34m2 i htio bi iskoristit oslobodenje od poreza za 1. nekretninu. Buduci da se to vjerojatno ukida od 1.1.2017. htio bi to uciniti prije toga datuma. Da li mi moze netko opisati koji je postupak?

Koliko sam ja (vrlo malo) upucen, treba mi kupo-prodajni ugovor. Kad obavim kupnju onda sa njime idem u poreznu i tamo zatrazim oslobodenje? Koja jos dokumentacija mi treba?

Hvala i sorry na padobranskom pitanju.
To agencija obavi za tebe. Ti samo moraš biti prijavljen na adresi nekretnine i 3 god ne smiješ iznajmljivati niti darovati nekretninu i sl...
teodorakis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 14:06   #304
Mmm kakva agencija? Kupujem od prijateljice. Moramo ic preko agencije?
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 14:56   #305
Tu sve piše: https://www.porezna-uprava.hr/baza_z...obodjenja.aspx

Inače, ja dobio porezno rješenje nakon točno 20 mjeseci od prijave kupnje stana. Da mi se oslobođenje ne priznaje, vjerojatno bi mi već do idućeg mjeseca poslali uplatnicu.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 15:18   #306
Hvala ti. Ako sam dobro shvatio mene interesira ovo:
Quote:
a) preslika ugovora o kupnji stambenog prostora
b) dokaz o vlasništvu nekretnine na kojoj je porezni obveznik imao zadnju prijavu prebivališta (vlasnički list ili izvod iz knjige položenih ugovora)
c) dokaz o nekretninama u vlasništvu (vlasnički list ili izvod iz knjige položenih ugovora)
d) za članove obitelji:
vjenčani list (ne stariji od 6 mjeseci)
izvod iz matične knjige rođenih (za djecu)
potvrda nadležnog inozemnog tijela da član obitelji nema riješeno stambeno pitanje (ako je član obitelji strani državljanin)
e) za samca - izvod iz matične knjige rođenih (ne stariji od 6 mjeseci)
Imam jos jedno pitanje...Zgrada u kojoj kupujem stan nije etazirana. Dakle ne kupujem bas po kvadraturi nego po nekakvim dijelovima zgrade. Prijateljica posjeduje 28/84 zgrade, a ja kupujem 12/84 sto ispada 34 kvadrata stambene povrsine makar to nigdje sluzbeno ne pise kolko ja znam.

Vjerojatno ce poslat nekoga da utvrde velicinu stana?

Da li ce mi to radit probleme da budem osloboden od poreza?
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 09:03   #307
Još dodatak na dokumentaciju koju trebaš dostaviti pod točkom (c): ako si vlasnik nekog zemljišta (šuma, livada, oranica itd.), moraš donijeti i potvrdu mjesno nadležne gruntovnice da to nije građevinsko zemljište. U protivnom nema oslobođenja od poreza. Budući da za to treba putovati i nekad dugo čekati ako se nalazi na drugom kraju Hrvatske, vodi na vrijeme računa o tome da tu potvrdu nabaviš.

Kad kupuješ stan, kupuješ dio nekretnine koji je naveden kao poduložak br. XXXX zk uloška br. YYYY. Vidi na online zemljišnim knjigama što pod tim unosom stoji – mjerodavni su podaci o nekretnini (lokacija, opis, kvadratura) koji se tamo nalaze.

Ako toga nema, onda nisam siguran, znat će netko upućeniji u zemljišnoknjižno pravo.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 09:22   #308
Quote:
LORDLORD kaže: Pogledaj post
Kupio sam kucu 2015 godine, jos nisam dobio porezno rjesenje radi se o prvoj nekretnini znaci dio za dio kvadrata ne placam porez.
Molim nekog pravnika da mi objasni ukoliko porezno rjesenje ne stigne do 1.1.2017 da li gubim oslobodanje za dio kvadrata ili nije tako, = ne kaci me promjena zakona jer sam kupio kucu ranije 2015.godine?
ja sam kupio stan u 4/15 a dobio sam ovaj tjedan rješenje...
i da ti dođe poslije 1.1.2017 mislim da si oslobođen
Nula plus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 10:17   #309
Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Još dodatak na dokumentaciju koju trebaš dostaviti pod točkom (c): ako si vlasnik nekog zemljišta (šuma, livada, oranica itd.), moraš donijeti i potvrdu mjesno nadležne gruntovnice da to nije građevinsko zemljište. U protivnom nema oslobođenja od poreza. Budući da za to treba putovati i nekad dugo čekati ako se nalazi na drugom kraju Hrvatske, vodi na vrijeme računa o tome da tu potvrdu nabaviš.

Kad kupuješ stan, kupuješ dio nekretnine koji je naveden kao poduložak br. XXXX zk uloška br. YYYY. Vidi na online zemljišnim knjigama što pod tim unosom stoji – mjerodavni su podaci o nekretnini (lokacija, opis, kvadratura) koji se tamo nalaze.

Ako toga nema, onda nisam siguran, znat će netko upućeniji u zemljišnoknjižno pravo.
Hvala puno na info, nemam nikakve imovine na sebi pa to nebu problem. Krecem sutra sa vadenjem dokumenata, valjda cu stici sve...
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 19:33   #310
Bokic ljudovi, neka mi neko pomogne ako se kuzi u te poreze...

kupila sam kucu u prvom mjesecu prosle godine,
naravno rjesenje ce mi doc krajem prvog mjeseca ove godine toliko o tome kako su brzi i azurni...
Uglavnom prva mi je nekretnina i vec znaju koliko poreza trebam platit a da nisu ni rjesenje jos poslali...
kad sam zvala zenska mi je rekla da je ona osobno odlucila da cu ja platit cijeli porez i da necu bit oslobodena djela za koje imam pravo...
Moj muz je nekad davno prije 10 godina imao kucu koju je prodao i prije nego sto smo se mi znali i vjencali... i sad oni meni nece dat oslobodenje poreza... ZASTO??...
Kupili sam kucu jer smo bili podstanari i djete je bilo na putu... Sama kuca nam je bila rjesenje egzistenvijskog pitanja... Vlasnik kuce sam samo ja , muz se nigdje ne spominje.... sta da ja u ovoj situaciji napravim??...
Zar se ja i muz trebamo rastat kako bi zasluzila svoje pravo??
malo zzlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 22:04   #311
Meni je gospodja sluzbenica kod predavanja silne dokumentacije rekla da je to sve OK, ali da to ne znaci da cu i dobit oslobodjenje. Kako i tko odlucuje tu, pojma nemam.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
__________________
Prepucavanje na internetu je kao specijalna olimpijada,cak i kada pobjedis retardiran si...
gorguc is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 10:07   #312
Pozdrav,
Da li se ko probao žaliti na negativno rješenje ? Iskustva ?
lastin-rep is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 08:12   #313
Da li je taj zakon stupio na snagu ili jos uvijek se ne placa porez na prvu nekretninu?
gogo2409 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 13:54   #314
A kada se to nije plaćao porez?

Naravno da je stupio na snagu.
__________________
Prepucavanje na internetu je kao specijalna olimpijada,cak i kada pobjedis retardiran si...
gorguc is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 15:30   #315
Kupovina prve nekretnine za samce+troškovi pri kupovini stana

Samci, prije kupovine stana, morali ste platiti porez na prvu nekretninu, kaparu, procjenu vrijednosti nekretnine, javnog bilježnika, policu osiguranja korisnika kredita, polica osiguranja nekretnine...ima li još nešto, i koliko vam je otprilike bilo troškova, 40 000 kuna, 50 000...ne mislim na namještaj, već za ove troškove prije kupovine stana, da znam koliko otprilike moram skupiti...pozdrav!
ema123456789 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 08:52   #316
Za prvu nekretninu se nije placao do 65 m2.
gogo2409 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 21:45   #317
Jel to još uvijek vrijedi? To da se ne plaća porez na prvu nekretninu ako je stan do 65 m2?
ema123456789 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 06:15   #318
Quote:
gogo2409 kaže: Pogledaj post
Za prvu nekretninu se nije placao do 65 m2.
Opet netocno. Ti kao vlasnik si bio oslobodjen placanja na 50 kvadrata. Svaki clan obitelji prijavljen na tu adresu ti nosi dodatnih 15. Tako da ovo sto si napisao vrijedi za dvoclanu obitelj.

Taj zakon je vrijedio do 31.12.2016.
Sada nema nikakvih olaksica vec placas porez u iznosu od 4% vrijednosti nekretnine, na cjelokupnu kvadraturu.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
__________________
Prepucavanje na internetu je kao specijalna olimpijada,cak i kada pobjedis retardiran si...
gorguc is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 13:47   #319
To sam i mislio samo se ocito nismo dobro razumjeli....sad ovaj prijedlog zakona za placanje pola rate sta mislite da li ce proc u proceduru ili?

Da nebi bilo nesporazuma za dvoje supruznika 4 godine svako dijete dvije ali nisam siguran dali se nakon podizanja kredita dijete mora rodit ili dobijes odmah dvije dodatne ako imas dijete?
gogo2409 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 15:40   #320
prema prijedlogu zakona, produžuje se za dijete rođeno u periodu subvencije (u te 4 godine).
jojo21 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:20.