Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2007., 18:57   #21
Quote:
mfcc kaže: Pogledaj post
Što se tiće potrošnje kompjutera, otvori njegovo kučište i pogledaj koliko mu je jako napajanje. Toliko otprilike on troši ako nije u stan by modu. Opčenito kako sam napisao današnji kompjuteri troše između 350-500W, tome još pribroj potrošnji monitora (pogledaj njegove specifikacije na stražnjoj strani ili na njegov manual)
ma sve smo već računali...al pošto je to kao po satu zapravo mala potrošnja, nikak da mu dokažem da mjesečno hrpa struje ode samo na komp... (mislim zna on to, al neće priznati)
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 19:17   #22
Quote:
Sunshine_81 kaže: Pogledaj post
Moji su kupili neki strujni bojler D klase (koji nam nije ni pretjerano potreban, ali ajde) koji guta struje ko veliki.. uglavnom, kad ga ukljucis, brojilo se pocne vrtjeti kao blesavo...

kad je iskljucen, imamo mozda 60kn struje mjesecno.. inace oko 90-100kn..
Mislim, i nama je to bio 50% porast struje...

ne znam sto je mojima bilo da su kupili najjeftiniji bojler??
prvo smo sumnjali na pecnicu, ali nije!
Po ciframa koje si naveo ispada da ti bojler ,koji je većinom 2kW, radi dnevno maksimalno 1 sat što i nije puno obzirom da si naveo da vas ima više. Dalje, gubici bojlera ovise o kvaliteti izolacije i prostoru u kojem se nalazi.Električka iskoristivost je kod njega neupitna jer on mora proizvoditi toplinu koja je kod većine drugih električnih aparata čisti gubitak.Još je jako bitan način korištenja bojlera.Ako se uključuje po potrebi on mora uvijek iznova zagrijavati puno hladne vode i onda "dere".Ekonomičnije je postaviti termostat na poziciju "e" na skali ili izabati neku iskustvenu vrijednost i tada se nadošla hladna voda dogrijava a i konstrukcijski je dovod hladne vode riješen tako da se usmjerava u zonu grijača (nešto odrade i prirodni zakoni).
__________________
bracek
bracek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 19:28   #23
Quote:
mici123 kaže: Pogledaj post
Preplatili smo u prošlom obračunskom razdoblju 160kn.
iako smo preplatili, nova rata se povisila sa 143kn na 178kn!!!
ZAŠTO? kako? pa zar se ne bi rata morala smanjiti ako preplatiš (znači trošiš manje od njihove procjene)


Ono što ja mislim da se je dogodilo je da su poskupili struju natiho, da se ne čuje zbog izbora.
Kad nazovete onaj besplatni telefon, kažu vam da je novi tarifni sustav na snazi, moš mislit!
Isto i kod nas, zvali, na automatu poslušali nove cijene... poskupila je struja
__________________
I don't want to set the world on fire
I just want to start a flame in your heart
Ava Adore is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 19:30   #24
Cijene kilovata su: Prva tarifa: 0.74kn/kw
Druga tarifa: 0.39 kn/kw
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 20:50   #25
Quote:
tj1 kaže: Pogledaj post
sve kaj si reko stoji, al ko se može tolko kontrolirat?.
Nitko... Osim ako ne čuješ stalno glasove u glavi.
Uređaje gasim samo ako sam siguran da ih neću par dana koristiti, ovo sa pećnicom prakticiram, svjetla gasim stalno, a ni pingvini se ne bi osjećali ugodno...
Quote:
kakvo imaš CG na struju ? imam i ja pa me lagano šokira.
Termostroj, ali grijemo preko tjedna od 15 do 22 sata samo jednu sobu (dvosoban stan, spavaću ne grijemo), a vikendom cijeli dan (preko dana i spavaću) i rata struje nam je 350 kuna. Obračun nakon zime je pokazao 800 kuna razlike, a ovaj sada 650 preplate.
dlasic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 21:40   #26
A zašto si sami ne računate struju? Ja tu njihovu ratu bacim u smeće, prvog zapišem struju, izračunam, platim internet bankarstvom, dvaput godišnje im pustim gušt da izračunaju razliku i to jer to. Zaračunaju 15 kuna ako njima nosiš da obračunaju. Inače, struju više ne štedim jer me to zamara....sve mi piči: dva kompa, tv, par žarulja. Od jedne poplave u stanu, više ne palim mašinu noću tako da jeftinu struju skoro da i ne iskoristim.
Maslina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 23:44   #27
Quote:
mfcc kaže: Pogledaj post
Cijene kilovata su: Prva tarifa: 0.74kn/kw
Druga tarifa: 0.39 kn/kw
pa te su cijene bile i prošle godine, zar ne?
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 23:48   #28
Quote:
mfcc kaže: Pogledaj post
Koliko imaš kompjutera u stanu? Jer svaki kompjuter troši dosta struje (između 350-500W) pa još ako su cijeli dan upaljeni zna se dosta nakupiti. Televizor ti troši između 120-150W, ako imaš LCD ili plazmu od 240-280W. Uglavnom največi potrošaći su ti uređaji sa grijačima (pečnica, grijalice....). Od žarulja su ti največi potrošači halogenke (50W po komadu, ako idu na 230V). Imaš i halogenka koje se spajaju preko trafa pa one troše nešto manje (10-30W). Važno je ne ostavljati svijetla upaljena tamo gdje se duže vremena ne boravi.
2 kompjutera s 3 crt monitora + 2 leptopa. Kako radimo od doma, oni rade gotovo cijeli dan. Jedan leptot zapravo radi non stop jer kad idemo leć na njemu gledamo filmove, pa zaspemo i on bidan ostane radit... znam grozno...

kad malo bolje razmislim mi fakat nemilice trošimo tu stuju i zapravo bi se trebala čudit što nemam veće račune!
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 11:09   #29
masinu za sudje i ves palimo navecer po jeftinoj struji, imamo uglavnom stedne zarulje, jedino kaj tv radi non stop, a i laptop je uglavnom u struji, pecnicu ne koristimo precesto, ostalo kuhanje na plin, veci potrosaci su kucno kino i projektor...
Joules is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2007., 19:23   #30
Mogućnosti obračuna i plaćanja struje su raznolike, od ovog uobičajenog (prema Elektrinom očitanju svakih 6 mjeseci), preko mjesečnog dostavljanja očitanja (ti, kao potrošač, dostaviš Elektri očitanje) koje za sobom povlači mjesečni obračun (i nema akontacija), pa sve do samonaplatnog brojila (koje radi na Simpa ili VIPme principu - kupuje se bon kojim se plaća struja izravno na brojilu, nešto poput telefonske govornice).

Zašto je račun značajno viši od prošlogodišnjeg, a trošila i navike se nisu promijenile? Ne znam, ali u Elektri možete zatražiti ugradnju kontrolnog brojila koje će mjeriti potrošnju uz ovo koje trenutno imate. Ako je razdoblje važenja baždara pri kraju, možda je brojilo "krepalo" i vrti se brže nego što je uobičajeno.
Možda je pokvaren prebacivač tarife pa, iako "mislite" da perilica suđa radi po jeftinijoj cijeni, zapravo troši po skupljoj (to se može provjeriti i vizualno - strelica na brojilu bi se oko 21 sat trebala okrenuti prema dolje, na "jeftiniju" struju, ako je brojilo podešeno prema nekim unaprijed dogovorenim normama).
Konačno, moguća je greška prilikom očitanja brojila; očitači (bilo Elektrini radnici, ljudi preko student-servisa, ...) su ipak samo ljudi. U Zagrebu mjesečno očitavaju ~40.000 kućanstava i statistički je za očekivati određen postotak neispravnih očitanja. Većina ih se uoči prilikom obračuna, ali - neka trebaju uočiti potrošači i sami na njih reagirati (ne nužno ljutito i sumnjajući u namjernu "prijevaru", "pljačku" i sl.).
A opet, možda vaše brojilo i nije vaše nego susjedovo - imali smo slučaj da su instalacije bile "ispremiješane" i u stambenoj zgradi su susjedi plaćali struju jedni za druge; srećom, iznosi su bili usporedive veličine pa nije bilo spomena psa i matere izvođačima radova, Elektri ili jedan drugome. U svakom slučaju, bilo bi dobro provjeriti što brojilo, zapravo, mjeri.

Quote:
Iako smo preplatili, nova rata se povisila sa 143 kn na 178 kn
Ovo nije greška i, zapravo, ide vama na ruku. Evo primjera: budući da je sada studeni, a očitanje kućanstava se vrši svakih 6 mjeseci, akontacija od 143 kn je vrijedila za svibanj, lipanj, ..., listopad. Očigledno ste trošili manje od 143 kn mjesečno budući da imate preplatu (koju možete podići na šalteru Elektre, ili ostaviti na vašem računu i, zapravo, beskamatno kreditirati Elektru. Naravno, iznos preplate se neće "izgubiti" - saldo na kartici (saldakontističkoj) će i dalje pokazivati preplatu i "prebiti" se s iznosom novopotrošene električne energije).

Međutim, stižu zimski mjeseci u kojima se, u pravilu, troši više nego ljeti. Kad bi akontacija za idućih 6 mjeseci (studeni, prosinac, siječanj, ..., travanj) bila izračunata prema ovoj "niskoj" ljetnoj potrošnji, idućeg proljeća reakcija bi vjerojatno bila "je*o Elektru, gle kakav je ovo abnormalan dug, a redovno smo plaćali!".

Kako bi se to izbjeglo, akontacije su izračunate prema potrošnji u odgovarajućem prethodnom razdoblju (što će reć', potrošnja u razdoblju 11.2006. - 04.2007. je bila takva da rezultira ratom od 178 kn).

Struja, inače, NIJE poskupjela, ali, zapravo, je. Malo. Od 1. srpnja, uvedena je naknada od 0.0089 kn / kWh za obnovljive izvore energije. Cijena 1 kWh je ostala ista kao i zadnjih nekoliko godina. (Cijene koje je netko naveo se odnose na dvotarifno mjerenje i uključuju PDV; na HEP-ovim stranicama možete pronaći cijenu odgovarajuću vašem tarifnom modelu).

Znam da je kolokvijalno uvriježen izraz "potrošio sam toliko-i-toliko kilovata" (odn., u postu sa cijenama, "0.74 kn/kw"), molim vas, to nisu kilovati; oni predstavljaju snagu, a brojilo mjeri energiju koja se izražava u kilovatsatima (kWh - malo "k", veliko "W", malo "h").

I još samo sugestija; možda nije loše kontrolirati vlastitu potrošnju određenog datuma u mjesecu; ne mora to nužno biti "prvi", bilo koji datum je OK. Nemamo toliko komunalija da ih se ne bi moglo držati pod kontrolom - struja, voda (tko ima mjerilo), plin. MS Excel je i više nego dobar za evidenciju potrošnje. Lakše je reagirati na vrijeme, ako se primijeti značajnije odstupanje od prethodnog mjeseca/prosjeka/čega-li-već, nego nakon nekoliko mjeseci kad je sve ošlo u Honduras; imali smo na podforumu "Pravo" pitanje potrošača koji je optužen za neovlaštenu potrošnju električne energije i dobio račun od, mislim, 35.000 kn. Takvo nešto ni u kom slučaju nije ugodno. Em košta, em se povlačiš po sudu ... bljak.

U svakom slučaju, "s energijom racionalno". Ne mislim tu da čitate pod svjetlom svijeće ili upregnete hrčka da proizvodi struju za vaš laptop, ali - zatvorite vodu kad perete zube; ugasite svjetlo kad izlazite iz prostorije; vodu u WC-u puštajte jednom dnevno (ha! šalim se!).
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2007., 20:25   #31
Quote:
Littlefoot kaže: Pogledaj post
Međutim, stižu zimski mjeseci u kojima se, u pravilu, troši više nego ljeti.
zašto bi se zimi trošilo više?

grijanje mi je etažno plinsko.
ljeti imam klimu koja je veliki potrošač. frižider mora više hladiti ljeti kad se češće otvara.
zimi brže pada mrak pa se više pale svjeta nego ljeti.
pa zar moje žarulje troše više od klime??
mici123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2007., 23:13   #32
U pravilu, zimi se troši više nego ljeti. Nisam rekao da svi tako troše. Klime su dobar primjer ujednačavanja ljetne i zimske potrošnje posljednjih godina kod nekih potrošača, slažem se.

Podaci i dalje, međutim, pokazuju veću potrošnju zimi nego ljeti (pogledaj Godišnji izvještaj HEP - Operatora distribucijskog sustava d.o.o. za 2006. godinu, str. 42, "Potrošnja energije po mjesecima").

Za ilustraciju, po dva "udarna" ljetna i zimska mjeseca (potrošnja u GWh):
Kod:
  Zima            Ljeto
---------       ---------
XII  1528       VII  1384
  I  1626       VIII 1316
Usput, GfK u izvješću iz 2006. (usporedivo s HEP-ovim dokumentom) navodi podatak da (tek) 20% kućanstava ima klima uređaj.

Stoga, ako je u vašem kućanstvu potrošnja ujednačena tijekom cijele godine, OK.

No mislim da bi napravio(la) izvrsnu karijeru kao novinar senzacionalističkih publikacija (tzv. "žuta štampa"); izvodiš zaključke bez ikakve podloge, na temelju mizernog uzorka (komada jedan: vlastita kuća/stan), a imaš i smisla za potpaljivanje emocija u naivnih čitatelja visokointeligentnim retoričkim pitanjem ("pa zar moje žarulje troše više od klime??"; možda i troše, ako imaš par reflektorki od 1kW upaljenih cijelu noć jer se bojiš provale. Ali to možeš procijeniti samo ti. Ja nemam dovoljno podataka.).
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2007., 09:44   #33
ma, Littlefoot nisam mislila nikakvu vatru paliti. samo sam bila ljuta što mi se povisio račun za struju a kad sam nazvala HEP nisam dobila nikakv odgovor. Čak ne znam da li mogu prvu ratu umanjiti za preplačeni iznos.

Ovaj podatak od HEP-a je ok za prosjek potrošnje jer se puno kućanstava u HR grije na struju, bojleri za toplu vodu su na struju... ja imam plin za to, otud moje pitanje.

Možda da napravim zaokret u karijeri, ak ti misliš da imam smisla za to, hehehe
mici123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2007., 11:12   #34
hehe, mici, pa radi toga kaj ti trošiš plin i plinara po zimi troši više struje, u totalu. začarani krug.
tj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2007., 11:46   #35
Quote:
tj1 kaže: Pogledaj post
hehe, mici, pa radi toga kaj ti trošiš plin i plinara po zimi troši više struje, u totalu. začarani krug.
Pa i sustav plinskog centralnog grijanja trosi nekakvu struju, cirkulacione pumpe, ventili, sustav upravljanja i regulacije, a sve to radi 24/7.
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2007., 12:07   #36
na kraju krajeva, ljeti dan traje par minuta dulje nego zimi. pa ranije palimo te žaljure . u svakom slučaju, ja bi uveo porez na energente, na način da više plati onaj ko koristi više energenata.
tj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2007., 12:11   #37
Ne znam trošimo li puno struje - najveća zimska rata nam dođe 600 kn, s tim da je stan od 60ak kvadrata i grijanje je na struju (na moru smo), ustvari sve je na struju osim štednjaka.
Pazimo na tarife, tj. kad koristimo perilice ali ne baš svaki put.
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2007., 12:20   #38
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Pa i sustav plinskog centralnog grijanja trosi nekakvu struju, cirkulacione pumpe, ventili, sustav upravljanja i regulacije, a sve to radi 24/7.
Da nadopunim, ako je elektricna potrosnja plinskog sustava centralnog grijanja 100 W, to je 2,4 kWh dnevno, puta 31 dan mjesecno = 74,4 kWh puta 0,71 kn (plavi tarifni model) = 52,824 kn mjesecno. Plus sto su zimi dani kraci, pa se svijetla ranije pale.
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2007., 12:27   #39
Quote:
the redCat kaže: Pogledaj post
Ne znam trošimo li puno struje - najveća zimska rata nam dođe 600 kn, s tim da je stan od 60ak kvadrata i grijanje je na struju (na moru smo), ustvari sve je na struju osim štednjaka.
Pazimo na tarife, tj. kad koristimo perilice ali ne baš svaki put.
ha čuj, kolko potrošiš, tolko platiš. ak ti je hladno onda previše šparaš. ne treba cicijašit, i inače potrošimo puno para na nekorisne budalaštine. ja sam od 1.11. do danas spizdio 1200 kuna.
tj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2007., 15:30   #40
jel moze meni netko neukome reci koje podatke trebam upisati kad zelim placati tokenom akontacijeske rate tak da me ne strefi herc kad mi dode racun za 6 mjeseci

znaci ono: poziv na broj, broj racuna, model i kaj da stavim pod adresa i sjediste primatelja
Padrone is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:46.