Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2009., 02:04   #81
Quote:
bubyx kaže: Pogledaj post
Ja ne znam šta čekaš da pređeš na plin,ako imaš priključak.Nema dovoza goriva,prostora za cisternu,smrada lože itd,samo okreni koliko hočeš i grij se.
Ma odmah na plin. Kad se samo sjetim onih tankova za ložu i onog šugavog univerzalnog TAM-Stadler kotla koji je s uljnim plamenikom doslovno gutao ulje i spalio za jednu sezonu u Zg-u 10.000 litara. Valjda mu je iskoristivost bila manja od 50%.

Grije se 200 kvadrata samostojeće kuće, Vaillant niskotemperaturnim kotlom 18-36 kW više od 10 god., gradnja klasična, stolarija nova vrhunska i godišnje sa svim ostalim se posauga oko 4.500 kubika plina. Nikad ga nije do sad nestalo, i tlak u cjevovodu je postojan. S plinarom se možeš dogovoriti kojom dinamikom ćeš plaćati.

Da je vanjske izolacije stiroporom bilo bi još bolje. Tako da se to brzo isplatilo. Komocija nenadmašna-sve s gumbima namjestiš. Povećao sam radijatore, dodao još članaka i sad je grijanje ugodnije. Polazni vod je sad na ovih -10 C samo na 60C, a grije non-stop. Dan 22, noć 18 Topla voda je posebno na plinskima u kupaonicama jer bi inače trebalo raditi cirkulaciju od kotla, a ovako je bolje.

Kondenzacijeski kotao bi gutao manje plina, ali i ovaj je super... ima iskoristivost 94% i služit će još dugoooo...
Blomberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 11:29   #82
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Ja sam prešao s lože na plin, više komocije i sigurnosti radi. Uz sve troškove, isplatit će mi se za nekih 7 godina.
hoče pod uvjetom ako budeš imao plina
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 11:31   #83
Quote:
bubyx kaže: Pogledaj post
Ja ne znam šta čekaš da pređeš na plin,ako imaš priključak.Nema dovoza goriva,prostora za cisternu,smrada lože itd,samo okreni koliko hočeš i grij se.Jedino je upitma razlika u cijeni,a to se moraš preračunati kao što je neko već rekao.
sada znaš šta sam čekao? i sutra ću naručiti još 2000 litara lože, kažu da je opet pojeftinila a i IMA JE ma, bravo ja.
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 11:34   #84
[QUOTE=Blomberg;17979281]Ma odmah na plin. Kad se samo sjetim onih tankova za ložu i onog šugavog univerzalnog TAM-Stadler kotla koji je s uljnim plamenikom doslovno gutao ulje i spalio za jednu sezonu u Zg-u 10.000 litara. Valjda mu je iskoristivost bila manja od 50%.

Grije se 200 kvadrata samostojeće kuće, Vaillant niskotemperaturnim kotlom 18-36 kW više od 10 god., gradnja klasična, stolarija nova vrhunska i godišnje sa svim ostalim se posauga oko 4.500 kubika plina. Nikad ga nije do sad nestalo, i tlak u cjevovodu je postojan. S plinarom se možeš dogovoriti kojom dinamikom ćeš plaćati.

divna stara dobra vremena, eppur si move....čujem da je loža pojeftinila, ma neka ...
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 18:05   #85
iskustva s mramotermom

Quote:
Ivanima kaže: Pogledaj post
Dragi i ja uređujemo stan, bili su goli zidovi i goli podovi.
Zidove ćemo ofarbati, staviti ćemo novu stolariju,pvc.Na podove idu laminati.
Imamo problema odlučiti se za grijanje.
Mislili smo centralno na drva ili struju, sada razmišljamo o mramornim pločama.
Ima li netko iskustva s njima, ili poznajete nekoga tko ih ima?
ja sam kupio mramoterm ploce ,one najjace,mislim 1200w,2komada za probu da bi zagrijao jednu sobu,ali posto nije bilo izolacije na kuci nije bas grijalo.
sad imam centralno grijanje pa su mi te dvije visak,kog zanima,mozemo se dogovorit.
sinkezagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 03:50   #86
Quote:
girling kaže: Pogledaj post
sada znaš šta sam čekao? i sutra ću naručiti još 2000 litara lože, kažu da je opet pojeftinila a i IMA JE ma, bravo ja.
Ne bi ti ja na ulje nikad više. Zahebavanje s cisternom, tankovima, naručivanjem ... ma kaj god, ako je plinovod tu.
Prirodnog plina ionako neće nestati u RH za kućanstva, tak da se tog uopće ne bojim.

Tvoje ulje je trenutno pojeftinilo, ali iduće godine cijena će biti veća no što je prije pojeftinjenja bila. Cijena plina u Zg-u je od 1.1. 2,43/m3 i ta cijena će sad ostati duže vrijeme.

Potrošača plina ima daleko više, no onih koji trebaju ulje i plinski biznis nije isto što i naftni, tako da cijena sigurno neće skakati kao cijena derivata i uvijek će biti jeftinije od derivata nafte. To je i logično.

Pa kaj onda ako Gazprom malo zavrne plinovod? Samo malo pokazuju tko je gazda i evo plina opet. Hrvatska ne ovisi 100% o ruskom plinu. Baš će se oni dugoročno zezali s ugovorima. To su milijarde eura prihoda u pitanju.
Blomberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 11:20   #87
Ja sam za plin u svakom slučaju,ali dobro je da čovijek ima alternativu.Girling ima ložu u slučaju da nestane plina.U njegovom slučaju bih se prebacio na plin,a dokupio nafte u slučaju potrebe.
__________________
ne vjerovali ili da
bubyx is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 18:00   #88
Quote:
girling kaže: Pogledaj post
imam kotao i plamenik , kombinirani za plin/ulje, tako da tu nemam troška...samo prebacim sklopku...imam inače plin u kući i instalaciju do kotla...znaći zanima me čista kalkulacija...hvala na odgovoru.
Mislim da nije baš tako jednostavno

Čuo sam za kombinirani kotao plin/ulje - takovga imam i sam

ali nisam još čuo za kombinirani plamenik plin/ulje

Dakle ako s lože hoćeš prijeći na plin moraš promijeniti plamenik, a ne samo sklopku prebaciti

Novi plamenik košta nekih 5000-6000 Kn, ali znalo se naći i rabljene preko oglasnika u pola cijene

E sad ako zbilja postoji kombinirnai plamenik plin/ulje, zanima me koliko košta

i tko ga proizvodi
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 22:55   #89
ima takvih plamenika samo nisu bas cesti u ovakvoj individualnoj upotrebi vise na vecim postrojenjima al kako i svugde hibridi nikad nedaju najbolje iskoristenje
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 13:23   #90
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Mislim da nije baš tako jednostavno

Čuo sam za kombinirani kotao plin/ulje - takovga imam i sam

ali nisam još čuo za kombinirani plamenik plin/ulje

Dakle ako s lože hoćeš prijeći na plin moraš promijeniti plamenik, a ne samo sklopku prebaciti

Novi plamenik košta nekih 5000-6000 Kn, ali znalo se naći i rabljene preko oglasnika u pola cijene

E sad ako zbilja postoji kombinirnai plamenik plin/ulje, zanima me koliko košta

i tko ga proizvodi
sistem je rađen prije 20 godina, plamenik je KOMBINIRANI, imam sklopku kojom biram ulje/plin...marka je GIEMME u kombinaciji sa WIESSMAN kotlom. radi ko urica.



girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 19:41   #91
dobro, nisam znao. Tj. nisam viđao takve plamenike u cjeniku CTC-a

A budući da je tvoj star 20tak godina, sigurno nije najekonomičniji, pa prijeđi bolje na plin (čim prođe kriza), bar bi ja

a usput ak imaš novaca, napuni rezervoar s ložom, za rezervu, jer tko zna kad će opet biti ovako jeftina.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 23:08   #92
predomislio sam se, sutra stiže 2000 litara..
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 02:34   #93
Quote:
girling kaže: Pogledaj post
sistem je rađen prije 20 godina, plamenik je KOMBINIRANI, imam sklopku kojom biram ulje/plin...marka je GIEMME u kombinaciji sa WIESSMAN kotlom. radi ko urica.
Taj kotao ždere gorivo, tako da u dimnjak odlazi najmanje 40% topline.
Ja bi to odmah prodao i stavio kondenzacijski kotao ili cirko na plin.

Loža nikad neće biti jeftinija od plina, a to što je sad pojeftinila je više iznimka jer će uskoro gore...
Blomberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 03:03   #94
Quote:
girling kaže: Pogledaj post
predomislio sam se, sutra stiže 2000 litara..
http://frigan.hr/grijanje_na_drva.htm
Casablanca10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 12:14   #95
Quote:
Casablanca10 kaže: Pogledaj post
ali se matematika drastično promijenila....loža sa 4.90 na 3.40 a plin sa 2.08 na 2.50....pa ti vidi izračun po mom računu ispada mi da mene grijanje košta isto u odnosu plin/loža....a ima se ložeeeeee...
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 17:46   #96
Ima i plina. U Hrvatskoj sigurno neće kućanstva ostaviti bez plina jer su u grupi zaštićenih potrošača. Ulje može ići gore-dolje kako god se INA sprdne, a gore će ići...

Mislim da si zanemario jednu drugu matematiku...a to je koliko neiskorištene topline taj tvoj kotao izbaci u dimnjak samo tako, a takav tip kotla riga u dimnjak...
Blomberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 22:31   #97
Quote:
Blomberg kaže: Pogledaj post
Ima i plina. U Hrvatskoj sigurno neće kućanstva ostaviti bez plina jer su u grupi zaštićenih potrošača. Ulje može ići gore-dolje kako god se INA sprdne, a gore će ići...

Mislim da si zanemario jednu drugu matematiku...a to je koliko neiskorištene topline taj tvoj kotao izbaci u dimnjak samo tako, a takav tip kotla riga u dimnjak...
ako poznaaš princip rada kombi-bojlera, znaš da i on riga u dimnjak... oba preko saća u kojima cirkulira voda, takav je princip, znam da je bojler ekonomičniji ali mi je glupo praviti veresiju od gotovine...pa dok ide
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 14:04   #98
mislim da ti je čovjek želio reći da je iskoristivost tvoga staroga dual fuel kotla na negdje 70%, a bojler je preko 90%, ako je kondenzacijski onda i preko 100%

sad te postotke pretvori u kune..........
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 17:01   #99
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
........ako je kondenzacijski onda i preko 100%.........
Preko 100% ima samo u Srbiji, kad je Milošević pobjeđivao na izborima

NE POSTOJI ISKORIŠTENJE PREKO 100% -trgovački štosevi!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 22:37   #100
"Primjenom kondenzacijske tehnologije moguće je ostvariti i do 17% uštede troškova grijanja u odnosu na konvencionalnu tehnologiju koristeći dodatno toplinu vodene pare iz dimnih plinova. Kod konvencionalnih uređaja vodena para se neiskorišteno gubi odvođenjem kroz dimovodnu cijev. Osim vrlo visokog stupnja iskoristivosti (110%) ovdje govorimo i o bitno smanjenoj emisiji štetnih tvari
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:56.