Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2012., 00:11   #1
Pravni i moralni(vjerski) pogled na Domovinski rat

Da odmah u startu rašćistimo. Hrvati su imali apsolutno pravo na svoju državu po svim pogledima. Oslobođenjem Gotovine i Markača samo se potvrdilo ono što je hrvatski narod stalno i mislio,a to je da je Hrvatska vodila apsolutno pravedan i obrambeni rat. Ovom temom bi volio prikupiti sve argumente,dokaze,dokumente,svjedočanstva kako pravnih stručnjaka tako i nas laika, da je Domovinski rat bio sve ono što mi mislimo da je bio, čist i pravedan. Posebno bi volio da u temi sudjeluju branitelji iz Domovinskog rata da nas mlade upoznaju sa nekim podacima,dokazima i dokumentima za koje možda ne znamo. Temu sam zamislio tako da uključimo sva razdoblja hrvatsko-srpskih odnosa od vremena Kraljevine SHS koja su prethodila Domovinskom ratu i međusobnim sukobima. Kao argumente koje ćemo s vremenom bolje obraditi,a koji idu nama u prilog navodim:
-Samo osnivanje Kraljevine SHS nije se sviđalo Hrvatima,a posebno ne od samog početka kad je srpska vojska ušla u Zagreb bahato marširajući na trgu svih Hrvata.
-nasilno gušenje prohrvatskih skupova u SHS
-ubojstvo Stjepana Radića(mislim da je ovaj događaj bio kulminacija za sve naredne događaje)
-plansko naseljavanje Srba u Hrvatskoj
-odnos časnika i činovnika u vojsci Kraljevine SHS
-Drugi svjetski rat je bio razdoblje općeg nereda u svijetu,a
loši odnosi između Hrvata i Srba samo su preneseni u ovo razdoblje
-SFRJ Jugoslavija,razdoblje sveopćeg hrvatskog nezadovoljstva. Pokušaj gušenja nacionalne svijesti,negiranje postojanja hrvatskog jezika,gušenje vjere,ubojstvo kardinala Stepinca, konstantno prozivanje Hrvata zbog Jasenovca,preuveličavanje broja žrtava tog istog logora,plansko naseljavanje Srba,plansko iseljavanje pojedinih hrvatskih krajeva zbog nepodobnosti,nasilno gušenje Hrvatskg Proljeća,nesrazmjeran broj Srba na direktorskim i časničkim funkcijama.
-po meni jako važan trenutak za kasnije hrvatsko pravo na odcjepljenje,ustav SFRJ Jugoslavije iz 1974. u kojem se jasno kaže da svaki narod ima pravo na samoodređenje i odcjepljenje što će Srbi kasnije negirati i tobože braniti tu istu Jugoslaviju i nabijati drugima na nos da navodno krše taj isti ustav.
-u tom ustavu nigdje jasno ne piše da su Srbi konstitutivan narod u SR Hrvatskoj
-Tito umire,polako dolazi Slobo.Počinju naznake srpskog ludila,mitinzi,stvaranje slike o Srbima kao podređenom narodu,nabrijavanje atmosfere,sukobi na Kosovu,prekajanje ustava iz 1974. godine.
-dolazi rat, Srbija brani Hrvatima pravo na samoodređenje koje im je zajamčeno ustavom.
-Vukovar,većinski hrvatska općina našla se prva na udaru. Teorije o branjenju Jugoslavije pada u vodu kada vidimo četničke paraformacije u tom gradu,Tigrove i ostalo životinjsko carstvo.
-RSK, država bez povijesnog utemeljenja, koja u svom istočnom dijelu nije ni imala srpsku većinu kao ni u zapadnoj Slavoniji čime odma gubi na ikakvom kredibilitetu. U južnom dijelu pripaja prijeratnu drnišku općinu u kojoj Srbi nisu prelazili 30%,isto tako i pripaja općinu Slunj u kojoj Srbi također nisu bili većina.
-protjerivanje cjielog hrvatskog stanovništva sa područja RSK,palež,ubojstva i pljačke...
-Z-4,jak argument hrvatske strane kojeg su Srbi odbili,znači nisu htjeli ni pod kojim uvjetima živjeti u RH
-slab odaziv na mobilizaciju u Srbiji,također bitan argument koji pokazuje nemotiviranost Srba u Srbiji
-Oluja konačno oslobođenje hrvatskih krajeva,legitimna radi svega prije navedenog....

Svi materijali,slike,dokumenti,knjige,dokazi,svjedočan stva,pravni pogledi...sv je dobrodošlo.
hajduk1911st is offline  
Old 01.12.2012., 21:50   #2
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Da odmah u startu rašćistimo. Hrvati su imali apsolutno pravo na svoju državu po svim pogledima. Oslobođenjem Gotovine i Markača samo se potvrdilo ono što je hrvatski narod stalno i mislio,a to je da je Hrvatska vodila apsolutno pravedan i obrambeni rat. Ovom temom bi volio prikupiti sve argumente,dokaze,dokumente,svjedočanstva kako pravnih stručnjaka tako i nas laika, da je Domovinski rat bio sve ono što mi mislimo da je bio, čist i pravedan. Posebno bi volio da u temi sudjeluju branitelji iz Domovinskog rata da nas mlade upoznaju sa nekim podacima,dokazima i dokumentima za koje možda ne znamo. Temu sam zamislio tako da uključimo sva razdoblja hrvatsko-srpskih odnosa od vremena Kraljevine SHS koja su prethodila Domovinskom ratu i međusobnim sukobima. Kao argumente koje ćemo s vremenom bolje obraditi,a koji idu nama u prilog navodim:
-Samo osnivanje Kraljevine SHS nije se sviđalo Hrvatima,a posebno ne od samog početka kad je srpska vojska ušla u Zagreb bahato marširajući na trgu svih Hrvata.
-nasilno gušenje prohrvatskih skupova u SHS
-ubojstvo Stjepana Radića(mislim da je ovaj događaj bio kulminacija za sve naredne događaje)
-plansko naseljavanje Srba u Hrvatskoj
-odnos časnika i činovnika u vojsci Kraljevine SHS
-Drugi svjetski rat je bio razdoblje općeg nereda u svijetu,a
loši odnosi između Hrvata i Srba samo su preneseni u ovo razdoblje
-SFRJ Jugoslavija,razdoblje sveopćeg hrvatskog nezadovoljstva. Pokušaj gušenja nacionalne svijesti,negiranje postojanja hrvatskog jezika,gušenje vjere,ubojstvo kardinala Stepinca, konstantno prozivanje Hrvata zbog Jasenovca,preuveličavanje broja žrtava tog istog logora,plansko naseljavanje Srba,plansko iseljavanje pojedinih hrvatskih krajeva zbog nepodobnosti,nasilno gušenje Hrvatskg Proljeća,nesrazmjeran broj Srba na direktorskim i časničkim funkcijama.
-po meni jako važan trenutak za kasnije hrvatsko pravo na odcjepljenje,ustav SFRJ Jugoslavije iz 1974. u kojem se jasno kaže da svaki narod ima pravo na samoodređenje i odcjepljenje što će Srbi kasnije negirati i tobože braniti tu istu Jugoslaviju i nabijati drugima na nos da navodno krše taj isti ustav.
-u tom ustavu nigdje jasno ne piše da su Srbi konstitutivan narod u SR Hrvatskoj
-Tito umire,polako dolazi Slobo.Počinju naznake srpskog ludila,mitinzi,stvaranje slike o Srbima kao podređenom narodu,nabrijavanje atmosfere,sukobi na Kosovu,prekajanje ustava iz 1974. godine.
-dolazi rat, Srbija brani Hrvatima pravo na samoodređenje koje im je zajamčeno ustavom.
-Vukovar,većinski hrvatska općina našla se prva na udaru. Teorije o branjenju Jugoslavije pada u vodu kada vidimo četničke paraformacije u tom gradu,Tigrove i ostalo životinjsko carstvo.
-RSK, država bez povijesnog utemeljenja, koja u svom istočnom dijelu nije ni imala srpsku većinu kao ni u zapadnoj Slavoniji čime odma gubi na ikakvom kredibilitetu. U južnom dijelu pripaja prijeratnu drnišku općinu u kojoj Srbi nisu prelazili 30%,isto tako i pripaja općinu Slunj u kojoj Srbi također nisu bili većina.
-protjerivanje cjielog hrvatskog stanovništva sa područja RSK,palež,ubojstva i pljačke...
-Z-4,jak argument hrvatske strane kojeg su Srbi odbili,znači nisu htjeli ni pod kojim uvjetima živjeti u RH
-slab odaziv na mobilizaciju u Srbiji,također bitan argument koji pokazuje nemotiviranost Srba u Srbiji
-Oluja konačno oslobođenje hrvatskih krajeva,legitimna radi svega prije navedenog....

Svi materijali,slike,dokumenti,knjige,dokazi,svjedočan stva,pravni pogledi...sv je dobrodošlo.
Evo ja cu poceti sa onim bitnim sto je kao sto se vidi Tudmanu bilo jasno odmah
http://www.slobodanpraljak.com/MATER...90.-1998/1.pdf

"on je srpski ekspanzionist"
buli6 is offline  
Old 02.12.2012., 01:13   #3
Quote:
buli6 kaže: Pogledaj post
Evo ja cu poceti sa onim bitnim sto je kao sto se vidi Tudmanu bilo jasno odmah
http://www.slobodanpraljak.com/MATER...90.-1998/1.pdf

"on je srpski ekspanzionist"
Tako je. U Srbiji nisu ni znali za Tuđmana do izbora,dok smo mi za Miloševića već dobro znali tko je i što je davno prije toga,tako da priče o jednakoj krivici Tuđmana i Milođevića za rat padaju u vodu.Dok je jedan već duže vrijeme širio velikosrpstvo,za drugog se nije ni znalo.
hajduk1911st is offline  
Old 02.12.2012., 14:59   #4
Ovaj tekst lijepo objašnjava to da Srbi uopće nisu bili konstitutivan narod kako u SR Hrvatskoj,a kasnije ni u RH, na što se vole često pozivati, kao i na to da je i to bio jedan od razloga za pobunu. http://blog.vecernji.hr/zvonimir-des...d-u-hrvatskoj/
hajduk1911st is offline  
Old 02.12.2012., 22:37   #5
Da odmah u startu raščistimo. Osvrnut ću se samo na uvodni post (iako su i daljnji itekako diskutabilni, utoliko što idu ka onom što bi prije pripadalo Politici nego ovdje)
Tema je preopširno postavljena. Ovaj pdf pokriva samo DR, nikako sva razdoblja hrvatsko-srpskih odnosa u prošlosti. Rastezanje rasprave na SHS ili Austrougarsku u okvirima ovog pdfa je besmisleno, neizvedivo, komplicirano i običan offtopic. Tu se nameće i pitanje što se uopće traži s ovim topicom - evo npr. između položaja Hrvata u SHSu i čistoće DR ne vidim ama baš nikakvu poveznicu.

Kako je tema vremenski van okvira pdfa, tako i sadržajno. Prikupljanje dokaza, svjedočanstava i argumenata koji potvrđuju tezu o pravednosti rata nije za jedno mjesto, pogotovo jedan topic. To prije zahtjeva nekoliko enciklopedijskih knjižurina "nečega". I na koncu konca, što je a što nije to čime se mjeri pravednost i ispravnost nekoga ili nečega. Jel to u istoj mjeri i Wilsonovo pravo naroda na samoodređenje iz 1918. i želja babe Mande iz Donjeg Zapišanog da joj ne otmu svinju : ne zna: . Rat (grđaanski pogotovo) općenito i etnički odnosi Hrvata i Srba su prekompleksna stvar da bi se mogla sažimati ovako jednostavno na crno bjelu sliku pravednog vs. nepravednog.
Pored toga, temu ne možeš graditi na principu samo trpajte sve što imate sve je dobrodošlo. Uže je definiraj, ubuduće.

da ne pilim, po meni tema je za promptno zaključavanje
žalac_1 is offline  
Old 04.12.2012., 09:47   #6
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
da ne pilim, po meni tema je za promptno zaključavanje
rezon@tor is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:07.