Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.08.2017., 00:50   #21
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ima jedan jako dobar čovjek. On mi je u rodu. Poznat je u mojoj firmi što je dao direktoru molbu da mu se smanji plaća jer mu je previše povećao u odnosu na druge.
Nakon toga je došao drugi gazda u firmu, a moj je rođak onda bio od radnika postavljeni borac za radnička prava. Gazdi se nije previše dopala ta njegova dobrota, pa ga je stavio "na led". Evo, uskoro će u mirovinu, ali mu je inženjerska plaća jedva 5000 kuna.
Ima jedna jako dobra žena. Ona mi je u rodu. Poznata je u firmi po tom dok prolazi hodnikom drugi šute. Radi u novinskoj kući, nekad novinar danas glavni urednik, nikad ju ne pitam kolka joj plaća.

Znaš, to je ono što nas štiti, ta nazovimo svevremenska poniznost, opet još ena od brado ristva, kažu jeste li čuli za Ahabov gnjusni zločin?, pojma o pojmu ko je taj i očem se tu radi, al gle - čak da i nejasno jasno je ne radi se o nečem dobrom.

I tako već to... dok oni filozofiraju, ja po starom.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 10:50   #22
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Nisam rekla da si rekao ti, mi to pričamo općenito, pojave kod ljudi i to.

A kad smo već kod dobro je da ima ovih dobro je da ima onih a još bolje je da ima... Kojih?

Nda, nek ostane pitanjem za skoriju raspravu.
Još bolje bi bilo da je većina takvih...

No da, nek ostane za neku drugu raspravu.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 00:35   #23
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Ok ovo nema smisla. Po tebi, štogod da je napravio je zlo.
štogod da je napravio po uvjetovanosti

štogod da je napravio jer nije mogao drukčije

ono suvišno, nepotrebno, koje se nije moglo ne desiti

uvjetovanost

da je mogao stao bi, sjetio bi se familije, pustio bi babu da ju zgazi, nije mogao
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 00:00   #24
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
štogod da je napravio po uvjetovanosti

štogod da je napravio jer nije mogao drukčije

ono suvišno, nepotrebno, koje se nije moglo ne desiti

uvjetovanost

da je mogao stao bi, sjetio bi se familije, pustio bi babu da ju zgazi, nije mogao
Uvjetovanost nije isto što i zlo.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 03:41   #25
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Uvjetovanost nije isto što i zlo.
jest, potpuno isto, tako sunce izlazi i zalazi, tako se zemlja vrti i mjesec oko nje, tako čaša padne sa stola, tako se dvoje pojebe a troje pobije, sve čisto zlo po zlu

mi niti ne vidimo dobro niti bi ga znali prepoznati ni da nas tresne u facu, vjerojatno je da bi ga odbaciji sa užasom da ga i vidimo

ustvari, dobro bi bilo ono što može drukčije
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 19:23   #26
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post

Uvjetovanost nije isto što i zlo.
Točno.

Bog Stvoritelj je svojim uvjetovanim zakonom ljudima pružio dobro a ne zlo.

Tko to ne uviđa htio bi bit bog-sam
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 19:42   #27
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Točno.

Bog Stvoritelj je svojim uvjetovanim zakonom ljudima pružio dobro a ne zlo.

Tko to ne uviđa htio bi bit bog-sam
Bog je ljudima pružio što god su ljudi tražili od njega.

Bog svima ispunjava sve njihove želje
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 10:59   #28
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Bog je ljudima pružio što god su ljudi tražili od njega.

Bog svima ispunjava sve njihove želje
Jao...Bog Božić Bata!
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 12:53   #29
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
u stvarnosti ne postoji ništa dobro, postoji samo zlo
Ako ne postoji dobro, ne može postojati ni zlo. I obratno. Te su moralne kategorije ovisne jedna o drugoj.

Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
najčešče tko misli za sebe da je dobar, taj je đubre na kvadrat i čini svjet gorim za sve oko sebe
Dokazi?

Mislim, izvlačenje argumenata iz guzice na ovom je forumu posve legitiman potez, ali valjda ti je jasno da i tvoje izmetine smrde, baš kao i one običnih smrtnika.

Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
zapravo, on je u svima nama, na nultoj razini, ona budala, saklos/demiurg, koja nam stvara stvarnost i zadaje ponašanje, i upravo zato nismo sposobni za išta dobro, sposobni smo samo za zlo, od kojeg smo sastavljeni
Ovo djeluje malo nesuvislo. Možda će nam biti lakše nastaviti ako otkriješ na koju se tradiciju oslanjaš iznoseći ovakve i slične tvrdnje.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 15:28   #30
Podsjeća na gnosticizam donekle.
Harry Haller is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 18:21   #31
Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
Podsjeća na gnosticizam donekle.
Thnx, znala sam da mi je od nekud poznata ta spika.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 18:28   #32
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ako ne postoji dobro, ne može postojati ni zlo. I obratno. Te su moralne kategorije ovisne jedna o drugoj.
Zapravo je obratno i samo obratno.

Tama ne postoji, nego samo manje ili više svijetla.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 11:04   #33
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Zapravo je obratno i samo obratno.

Tama ne postoji, nego samo manje ili više svijetla.
Istina.

Uostalom, zlo nije nešto što čovjek jest, nego nešto što čovjek čini. Isto vrijedi i za dobro - kad god netko za sebe veli da je dobra osoba, bježim jer sam sigurna da će me zajebat. Samozvani zlikovci su mi pak smiješni u svojoj naivnosti i obožavam trolati sotonjare.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 15:54   #34
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Tama ne postoji, nego samo manje ili više svijetla.
ta metafora ne funkcionira, sve su to opisi stanja, manje svjetla više svjetla, tama, sva ta stanja budu i to budu konkretna stanja, kad je mrak je mrak, nije 'nedostatak svjetla', jedno ne negira drugo samo se izmjenjuju

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ako ne postoji dobro, ne može postojati ni zlo. I obratno. Te su moralne kategorije ovisne jedna o drugoj.
u ovom slučaju ustvari baš i nisu, više je to opis stanja stvari bez vrednovanja, dakle to nije vrjednosni sud, to je neka konstatacija o prirodi stvari, svjeta kao takvog, ne postoji moralni kriterij u toj priči, više samo smjer kojim ide proces i on 99% ide u krasan kurac i ne zaustavlja se

ustvari kriterij bi bio mogučnost da se čini drukčije, kako je sve uvjetovano to je ustvari nemoguče, dakle i taj kriterij pada

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Dokazi?

Mislim, izvlačenje argumenata iz guzice na ovom je forumu posve legitiman potez, ali valjda ti je jasno da i tvoje izmetine smrde, baš kao i one običnih smrtnika.
po mom iskustvu je tako, 'dobri' ljudi su često ili naivčine ili neiteligentni i nevide da je ono što čine nakaradno i loše ili su narcisoidni pa i naprosto poremečeni, a ponekad je rječ i o čistoh sljepoj zlobnosti i zluradosti koja se predstavlja kao neka pozitivno argumentirana, dobronamjerna pozicija

po mom iskustvu ljudi koji su sposobni svjesno činiti ikakvo 'dobro' bar marginalno, su ljudi koji su potpuno svjesni šta su i kakvi su i za kakvo su sranje sposobni i nemaju iluzija o vlastitoj ili tuđoj dobroti

praktički jedna od najvrednijih ljudskih osobina je znati kada počiniti zlo, a kada ne činiti

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ovo djeluje malo nesuvislo. Možda će nam biti lakše nastaviti ako otkriješ na koju se tradiciju oslanjaš iznoseći ovakve i slične tvrdnje.
dosta je to sve sinkretično

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Bog Stvoritelj je svojim uvjetovanim zakonom ljudima pružio dobro a ne zlo.
u smislu sunce sija ptičice pjevaju?

Zadnje uređivanje kor-im : 09.09.2017. at 16:05.
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 02:43   #35
Jedna o dobru: nemreš istovremeno okom oko dva tri a kamoli više sugovornika,
mene su učili da kad pričam s jednim čovjekom tada pričam s njim, iliti u enom postu ne kvotam deset njih, slikovito rečeno, kako je nekima ovdje skoro pa običaj, otud ono ne pričaju oni se opće ne spominju oni si samo podmeću i zapovedaju...

Nego ,
imam pitanje za dobrijaše... kad rastvore knjigu (Bibliju) na koju stranicu naiđu ?
(zbilja me zanima)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 16:36   #36
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
u ovom slučaju ustvari baš i nisu, više je to opis stanja stvari bez vrednovanja, dakle to nije vrjednosni sud, to je neka konstatacija o prirodi stvari, svjeta kao takvog, ne postoji moralni kriterij u toj priči, više samo smjer kojim ide proces i on 99% ide u krasan kurac i ne zaustavlja se
Ah, znači mlaćenje prazne slame. Onda okej.

Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
po mom iskustvu je tako, 'dobri' ljudi su često ili naivčine ili neiteligentni i nevide da je ono što čine nakaradno i loše ili su narcisoidni pa i naprosto poremečeni, a ponekad je rječ i o čistoh sljepoj zlobnosti i zluradosti koja se predstavlja kao neka pozitivno argumentirana, dobronamjerna pozicija

po mom iskustvu ljudi koji su sposobni svjesno činiti ikakvo 'dobro' bar marginalno, su ljudi koji su potpuno svjesni šta su i kakvi su i za kakvo su sranje sposobni i nemaju iluzija o vlastitoj ili tuđoj dobroti
Moje iskustvo je drugačije. Ali ga izbjegavam koristiti za donošenje općenitih zaključaka.

Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
praktički jedna od najvrednijih ljudskih osobina je znati kada počiniti zlo, a kada ne činiti
Zlo koje treba počiniti više nije zlo - barem ne u očima onoga koji to čini.

Ali to je manje bitno. Bitno je stanje, proces, krasni kurac... nastavi niz.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 12:36   #37
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Jedna o dobru: nemreš istovremeno okom oko dva tri a kamoli više sugovornika,
mene su učili da kad pričam s jednim čovjekom tada pričam s njim, iliti u enom postu ne kvotam deset njih, slikovito rečeno, kako je nekima ovdje skoro pa običaj, otud ono ne pričaju oni se opće ne spominju oni si samo podmeću i zapovedaju...

Nego ,
imam pitanje za dobrijaše... kad rastvore knjigu (Bibliju) na koju stranicu naiđu ?
(zbilja me zanima)
Uglavnom na dvije, jednu lijevo, a jednu desno.
Matrim Cauthon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 22:44   #38
Quote:
Matrim Cauthon kaže: Pogledaj post
Uglavnom na dvije, jednu lijevo, a jednu desno.
Ali pa kako bi to moglo biti, kanda jedno oko gleda uljevo a drugo udesno...
ma ne, ne, nouvej
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 03:19   #39
da, pogledaju ili lijevo ili desno.
ne mogu gledati u onu crtu koja razdvaja stranice, ako su normalni.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 21:18   #40
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ali pa kako bi to moglo biti, kanda jedno oko gleda uljevo a drugo udesno...
ma ne, ne, nouvej
zapravo imaš ili jedno oko ili nijedno, ova dva su samo aparature za registriranje razlika u frekvenciji fotona, sa šugavo ugrađenom redundancijom, zato smo svi čoravi
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:47.