Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2017., 12:20   #321
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
U nas je baš takav slučaj bio, organizirano pisanje zadaće, moralo se čekati s jednim predmetom i onda svi prelaze na drugi. Kratko je išao pa ne znam je li se to nastavilo.

Od svog devetogodišnjaka i ne očekujem da pametno i kvalitetno provede sve vrijeme koje će se sam "čuvati", očekujem i da zabušava, dosađuje se, pogleda crtić, poigra igricu, ode van.

Glavni je dogovor da se nakon odmora od škole napravi zadaća i ponovi gradivo ako je potrebno, spremi torba i pripremi potreban pribor.

Očekujem da je samostalan dovoljno da razumije granice koje su dogovorene, imam povjerenja u njega i u svakom sam mu trenu dostupna, ili otac, a za bilo kakav problem može se obratiti susjedi ili nazvati baku.

Nekoj djeci takav vid socijalizacije ne odgovara.
sve je to ok, ali djeca u toj dobi jednostavno ne razmisljaju o tome otkud "vreba opasnost" da tak velim.
ne mislim na drzanje pod staklenim zvonom, totalno sam protiv helikoptera i ne davanja djeci da disu, ali i najsamostalnije i najsavjesnije dijete od 9 godina se moze u nekom trenutku "zaboraviti" pa da mu se dogodi nesto neugodno ili traumaticno, a sto se moglo prevenirati jednostavnim neostavljanjem djeteta svakodnevno bez nadzora satima.
gledam i iz prizme nekog tko radi s punoljetnom "djecom" pa kad vidim koliko su u nekim svakodnevnim, ali opasnim situacijama neshvatljivo nepazljivi, dodje mi da im uvedem boravak do osamnaeste, zlu ne trebalo.
karikiram, naravno, ali stvarno mislim da se odgovornost i samostalnost moze steci i na druge nacine, ne nuzno ostavljanjem samo kod kuce pol radnog dana ili cak duze.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 12:58   #322
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
sve je to ok, ali djeca u toj dobi jednostavno ne razmisljaju o tome otkud "vreba opasnost" da tak velim.
ne mislim na drzanje pod staklenim zvonom, totalno sam protiv helikoptera i ne davanja djeci da disu, ali i najsamostalnije i najsavjesnije dijete od 9 godina se moze u nekom trenutku "zaboraviti" pa da mu se dogodi nesto neugodno ili traumaticno, a sto se moglo prevenirati jednostavnim neostavljanjem djeteta svakodnevno bez nadzora satima.
gledam i iz prizme nekog tko radi s punoljetnom "djecom" pa kad vidim koliko su u nekim svakodnevnim, ali opasnim situacijama neshvatljivo nepazljivi, dodje mi da im uvedem boravak do osamnaeste, zlu ne trebalo.
karikiram, naravno, ali stvarno mislim da se odgovornost i samostalnost moze steci i na druge nacine, ne nuzno ostavljanjem samo kod kuce pol radnog dana ili cak duze.
Ja ne volim recepte za sve, tako da meni to trpanje u generacijske kutije i neke zajedničke mjere ne drži vodu.

U krajnjoj liniji, nitko ne ostavlja djecu da si kuhaju ručak od tri slijeda, ne vidim problem u odnosu povjerenja u kojem svom djetetu objasniš granice i upozoriš na ponašanja. I kad se dogodi nešto, ima li ono pravo pogriješiti ili ćemo ga učiti da se pogreške sve treba prevenirati?

Jeboga, i traume se događaju, jedan od načina na koji ih možemo odagnati jest uspješan prolazak kroz neke.

Meni svi okolo govore stalno tu rečenicu kako djeca mogu na mnoge druge načine steći samostalnost, a nikad ne navedu kako. Djeca smišljaju gluposti jer ne moraju misliti o obvezama. Meni nije problem svom djetetu reći da ima vrijeme za igru, vrijeme za zadaću i učenje, vrijeme za ekran i vrijeme za: pranje suđa, trpanje u suđericu, odnošenje smeća, odvajanje veša za pranje i stavljanje u mašinu, usisavanje svoje sobe, brisanje prašine, nazivanje bake da je pita kako je, druženje s vršnjacima vani pred zgradom kad se javi i pita može li.

Vrijeme prođe brzo kad imaš što raditi, ne pada mi na pamet ostaviti ga bez ikakva zaduženja ijedan dan u tjednu.

On ima devet godina, dođe mi do brade, ima jezičinu spremnu na sve odgovoriti, čita tone knjiga, propituje pojmove koje ja u njegovim godinama ni poznavala nisam, i sad da ga tretiram kao nesposobno dijete kojem ne vjerujem jer će smisliti glupost neku.

Učim iz primjera djece oko sebe, radije nego na svojim roditeljskim pogreškama, kad god mogu. Poznajem takvu djecu o kojoj govoriš, ne bih im ostavila nacrtanu ovcu na papiru da pričuvaju 5 minuta.

Sve redom djeca pod nadzorom stalnim.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 13:19   #323
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Ja ne volim recepte za sve, tako da meni to trpanje u generacijske kutije i neke zajedničke mjere ne drži vodu.
kakve zajednicke mjere?

govorim o djeci ciji roditelji rade od 8 do 16 ili 9 do 17 (ili duze!) i koja su svaki dan sami kod kuce po 5-6 sati, pod praznicima i po 8-9 sati.
to nisu svi i recept nije zajednicki.
oni koji rade tako da su djeca sama po pol sata (ili ne rade uopce) ne trebaju boravak pa je logicno da ni ne upisuju djecu na njega.
tko tvrdi da je njegov devetogodisnjak savrseno sposoban biti doma svaki dan sam samcat 5-6 sati, na njegovu dusu. gud lak.
ne kazem da ce se nesto dogoditi, meni prvoj se nije nista "dogodilo", ali ono... ako imas mogucnost drugacije rijesiti tih pola dana - mozda bolje iskoristiti tu mogucnost a ne kulerski tvrditi da je dijete samostalno, odgovorno savjesno... jer drugacije se samostalnost i odgovornost ne moze steci.



Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Meni svi okolo govore stalno tu rečenicu kako djeca mogu na mnoge druge načine steći samostalnost, a nikad ne navedu kako. Djeca smišljaju gluposti jer ne moraju misliti o obvezama. Meni nije problem svom djetetu reći da ima vrijeme za igru, vrijeme za zadaću i učenje, vrijeme za ekran i vrijeme za: pranje suđa, trpanje u suđericu, odnošenje smeća, odvajanje veša za pranje i stavljanje u mašinu, usisavanje svoje sobe, brisanje prašine, nazivanje bake da je pita kako je, druženje s vršnjacima vani pred zgradom kad se javi i pita može li.
sama si si odgovorila na pitanje.
sve do jedne ove stvari se mogu nauciti bez da dijete zivi samo pol dana.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 13:27   #324
ja sam vec rekla, meni pri razmisljanju o tome cak na prvom mjestu nije strah od nepredvidjenih situacija iako naravno i on postoji, meni je veci problem usamljenost mog djeteta nakon sto 5-6-7 sati svaki dan provede sama.
gledam kolegicu, mali ce za 3 mj 9 godina. ona je doma oko 5 i 15 pol 6. mali je doma danas u 10 i 30. biti ce sam u stanu skoro 7 sati.
zove ju svakih 20 minuta.
vjerujem da postoje djeca kojoj je super biti samima 5+ sati, ali eto u mojoj okolini su djeca koja se boje, kojima je ruzno i koja bi radije bila s prijateljima u skoli.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 13:30   #325
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
sama si si odgovorila na pitanje.
sve do jedne ove stvari se mogu nauciti bez da dijete zivi samo pol dana.
Ti nisi shvatila bit tog dijela.

Nevažno.

Jednostavno drukčije razmišljamo. Razumijem strah, jasno mi je odakle izvire, ja ga jednostavno nemam u toj mjeri. Uvijek se čovjek boji za svoje dijete, koliko god samostalno bilo. Moje je ispalo takvo kakvo jest i mogla bih ga ostaviti da se pobrine o sebi cijeli jedan dan koliko mu vjerujem i koliko ga poznajem. Kolektiv mu je mučenje, način organizacije rada mu je tamo mučenje.

Također, on ne bi pristao na čuvanje, naravno da smo ga pitali što bi htio kad počnem opet formalno raditi uskoro.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 13:35   #326
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ja sam vec rekla, meni pri razmisljanju o tome cak na prvom mjestu nije strah od nepredvidjenih situacija iako naravno i on postoji, meni je veci problem usamljenost mog djeteta nakon sto 5-6-7 sati svaki dan provede sama.
i to.
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Ti nisi shvatila bit tog dijela.

Nevažno.

Jednostavno drukčije razmišljamo. Razumijem strah, jasno mi je odakle izvire, ja ga jednostavno nemam u toj mjeri. Uvijek se čovjek boji za svoje dijete, koliko god samostalno bilo. Moje je ispalo takvo kakvo jest i mogla bih ga ostaviti da se pobrine o sebi cijeli jedan dan koliko mu vjerujem i koliko ga poznajem. Kolektiv mu je mučenje, način organizacije rada mu je tamo mučenje.

Također, on ne bi pristao na čuvanje, naravno da smo ga pitali što bi htio kad počnem opet formalno raditi uskoro.
boze, koji patronizirajuci ton.

nisi shvatila.

nisam ja "u strahu", dijete mi je vrlo, vrlo samostalno u odnosu na svoje vrsnjake, ali jednostavno ga ne zelim prepustiti samom sebi pola dana. ne zato sto bi ga imala potrebu zakljucati i iskljuciti struju i plin, nego zato jer smatram da dijete od 9 godina, ma koliko samostalno i odgovorno bilo nema sto traziti samo samcato toliko dugo svaki dan.
bez obzira na to koliko dugu "to do list" mu ja slozila, koliko zadace ima i koliko mu ja vjerovala.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 13:46   #327
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ja sam vec rekla, meni pri razmisljanju o tome cak na prvom mjestu nije strah od nepredvidjenih situacija iako naravno i on postoji, meni je veci problem usamljenost mog djeteta nakon sto 5-6-7 sati svaki dan provede sama.
gledam kolegicu, mali ce za 3 mj 9 godina. ona je doma oko 5 i 15 pol 6. mali je doma danas u 10 i 30. biti ce sam u stanu skoro 7 sati.
zove ju svakih 20 minuta.
vjerujem da postoje djeca kojoj je super biti samima 5+ sati, ali eto u mojoj okolini su djeca koja se boje, kojima je ruzno i koja bi radije bila s prijateljima u skoli.
Mislim da sam napisala, nije sam u stanu niti će biti. Ima prijatelje u kvartu, druže se vani, dođe mu frend.

A i da, voli biti sam.

I nigdje ne tvrdim da sva djeca trebaju biti doma, nego da možda sva ne trebaju biti u boravku.

Frupy, oprosti, s tobom mi se ne da razgovarati kad kreeš s tim da su svi protiv tebe ako ti odrasla osoba kao odrasloj osobi kaže da nešto nisi shvatila. Jebiga, nitko nije najpametniji pa nisam ni ja ni ti.

Ajde onda da nas dvije dovršimo prepisku.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 13:52   #328
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post

Frupy, oprosti, s tobom mi se ne da razgovarati kad kreeš s tim da su svi protiv tebe ako ti odrasla osoba kao odrasloj osobi kaže da nešto nisi shvatila. Jebiga, nitko nije najpametniji pa nisam ni ja ni ti.

Ajde onda da nas dvije dovršimo prepisku.
mozda te nisam shvatila, ali vrlo je ocito da nisi ni ti mene.
filozofiranju unatoc.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 13:56   #329
ja ne govorim o tvom djetetu, cak niti o mom, nego o imaginarnom djetetu kojeg temeljim na opazanjima gro djece oko mene
Naprosto ne mislim da je za vecinu djece idealno rjesenje da budu sami toliko sati svaki dan. niti to smatram necim pozitivnim na sto se dijete treba priviknuti ako nije nuzda.
zapravo sam reagirala na nosorogicin post u kojem se cudi cuvanju djece od 9 godina jer, kako se ona cudi tome ja se cudim da netko smatra da je pozitivno da je dijete samo po 7 sati dnevno
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 13:58   #330
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ja ne govorim o tvom djetetu, cak niti o mom, nego o imaginarnom djetetu kojeg temeljim na opazanjima gro djece oko mene
upravo to.

ali ne smijemo tako. jer je to trpanje svih u generacijske kutije.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 15:08   #331
Čitam malo iskustva i što sam ja među rijetkima jer sam još u drugoj polovici 80-ih išla sva prva 4 razreda u produženi boravak?
Imam baš lijepe uspomene iz tog razdoblja, a moji roditelji još i više, vele da su tek u 5. razredu osjetili da idem u školi. Ostavila bi me mama oko 7h ujutro, pokupila oko 15h i ostatak dana sam bila slobodna.

Kod nas lani u školi je bila samo cjelodnevna nastava ponuđena. Sad su od ove godine uveli i produženi ali opet mi se ne sviđa jer je to produženi u smjenskom radu. Dakle kad im je popodnevna smjena, tek u 13:30h počinje nastava a u školi su od pol 8 ujutro. I treba izdržati onda do 17h kad završava 4. sat.
the redCat is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 15:12   #332
ja sam vec pisala, u mojoj skoli su bila tri razreda, jedan boravak do 4. razreda i dva bez boravka. djeca kojoj su roditelji radili i nisu doma imali bake ili susjede, isli su u boravak.
mojim dvjema prijateljicama iz razreda su roditelji placali dadilju jer su imali love. dakle, macku o rep da su bas svi 80ih bili sami doma pod normalno
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 20:34   #333
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ja sam vec pisala, u mojoj skoli su bila tri razreda, jedan boravak do 4. razreda i dva bez boravka. djeca kojoj su roditelji radili i nisu doma imali bake ili susjede, isli su u boravak.
mojim dvjema prijateljicama iz razreda su roditelji placali dadilju jer su imali love. dakle, macku o rep da su bas svi 80ih bili sami doma pod normalno
Ja sam bila
I moje dijete sad u trećem ostaje povremeno samo, jer mi u našoj osnovnoj školi, skoro pa u širem centru grada Splita, nemamo niti jedan razred boravka.
21. stoljeće.....
__________________
Luna & Dea
Plavooka Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 20:55   #334
Kod mene je u skoli isto bio borovak do 4-og no ja nisam isla jer je baka zivjela u stanu do. I dobro da je pogotovo kad me npr pas izgrizo, pa kad sam tako jako udarila glavom u parkicu da sam se onesvijestila i dobila potres mozga, itd. Iako valjda da nije bilo bake bi susjedi pozvali moju staru na posao pa ona dosla doma za pol sata.

Uglavnom drago mi je da dijete ima pouzdanu odraslu osobu u slucaju potrebe doma ili na 5min autom od kuce.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 02:49   #335
Jeste li znali ovo?
http://sindikat-preporod.hr/vise-od-...rad-u-boravku/

Eto, nisam znala da je baš takvo stanje
the redCat is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 09:27   #336
nisam pojma imala da nisu na istom proracunu i da nemaju ista prava! ostalo znam.
ali, ovo za lovu, ne znaci li to da su u zg onda bolje placene od redovne nastave?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 09:54   #337
Quote:
the redCat kaže: Pogledaj post
Jeste li znali ovo?
http://sindikat-preporod.hr/vise-od-...rad-u-boravku/

Eto, nisam znala da je baš takvo stanje
ja jesam.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 20:05   #338
Quote:
the redCat kaže: Pogledaj post
Jeste li znali ovo?
http://sindikat-preporod.hr/vise-od-...rad-u-boravku/

Eto, nisam znala da je baš takvo stanje
znala sam da place idu iz razlicitih proracuna.
ovo ostalo, clanak je prepun seruckanja.

Quote:
"Na godišnjoj razini učiteljice i učitelji u produženom boravku odrade dva i pol mjeseca više nego učiteljice i učitelji iz razredne nastave"
ajmo si malo pljuckat po struci, inace roditelji i novinari to ne rade dovoljno.
malcice lazu.
rade od 11:30-16:30. da to je pet suncanih sati za koje se trebaju minimalno pripremiti za nastavu, ako uopce (jer u tom periodu imaju rucak i uzinu, slobodno vrijeme, slobodne aktivnosti. "nastave" dva sata)
slazem se da se nisu za to skolovale, da bi mozda vise htjele poducavat, a manje objasnjavat djeci sto im nije jasno u zadaci, ali zaista mislim da ej posao u boravku jednostvniji nego u redovnoj nastavi.

za nastavni sat u razrednoj nastavi treba ipak daleko vise pripreme i iako matematicki se tak ne cini (ne broji u suncanim satima ) vise je direktnog rada s klincima nego na boravku.
o dokumentaciji, razgovorima s roditeljima (zicanja ocjena ) da ne govorim.

Quote:
"ta mogućnost bila jedini izbor nakon što su postali višak ili je došlo do zatvaranja razreda zbog manjka djece."
- pretpostavljam da bi im draze bilo da su dobili otkaz, nego da im je ravnatelj sacuvao radno mjesto osiguravanjem produzenog boravka u trecem i cetvrtom razredu i prikupljanjem djece van kvartova radi toga

i neda mi se dalje secirati, ali uvjeti rada uciteljica u razrednoj nastavi po selima i oticima, gdje su kombinirani razredi (radi manjka djece) su jos uvijek gori nego uciteljica na boravku gdje se spajaju razredi pa im je ko tesko odradjivat posao, a zaprvo trebaju prekontrolirati zadacu djeci.
svaku koja se tak buni, poslala bih na otok da objasnjava matematiku djeci od 1-4 razreda u jednoj ucionici.

da ne spominejm da se djecu s poteskocama u ucenju i/ili ponasanju redovito ispisuje s boravka (jer nije obavezan),sto za redovnu nastavu nije slucaj, i ne mozes sam tak ispisat dijete, ono mora dobit primarno obrazovanje. dodatak za rad s djetetom s posebnim potrebama, je neka smjesna cifra.
dodatak za cuvanje djeteta koje ne pohadja vjeronauk, ne postoji.

slazem se da ne dobivaju osnovno obrazovanje za rad u boravku, ali obrazovanje za odgojne postupke uciteljice opcenito malo ili nimalo ne dobivaju (iako na istom faksu, mislim da je predskolski odgoj daleko bolje educiran po tom pitanju).


sveusvemu, clanak, iako mozda s dobrom namjerom, otisao je ukrivo.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 21:42   #339
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
i neda mi se dalje secirati, ali uvjeti rada uciteljica u razrednoj nastavi po selima i oticima, gdje su kombinirani razredi (radi manjka djece) su jos uvijek gori nego uciteljica na boravku gdje se spajaju razredi pa im je ko tesko odradjivat posao, a zaprvo trebaju prekontrolirati zadacu djeci.
svaku koja se tak buni, poslala bih na otok da objasnjava matematiku djeci od 1-4 razreda u jednoj ucionici.
vrlo cesto u tim kombiniranim razredima na otocima sjedi po 7-8 ucenika, a za to ucitelji dobivaju ohoho dodatak na placu koja zbog toga u konacnici ispadne i po 2 soma veca od uciteljice koja svakodnevno poducava 25 nekombiniranih ucenika usred grada zagreba.
vrijedi se pomuciti.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 22:09   #340
zapravo, stanje je još gore nego što stoji u članku-... brojka od 25-26 učenika je brojka o kojoj mnoge učiteljice sanjaju, realnija brojka je 35-40 učenika. svih odjeljenja, a ako ima sreću, onda je to "samo" 3. A, B, C- pa ti je lakše jer svi uče isto, ali opet, svaka učiteljica ide svojim ritmom i obrađuje drukčije.

roditelji ih ne doživljavaju ni 5% najčešće, a i djeca vrlo brzo skuže da im ta učiteljica ne može ništa, jer nema nekih mehanizama da ih smiri i "natjera" da naprave zadaću. nema ocjena, može jedino slati doma roditeljima pisane poruke, a opet- s obzirom da ih ni roditelji ne dožiljavaju baš- dođe ti ko da prdiš u vjetar.

masa njih u lipnju dobije odjavu, znači, nema godišnjeg, nema plaće preko ljeta i nema neprekidnog staža- a svi znamo što to znači.

i biti učiteljica na selima ili u gradu nije isto- prošla sam i jedno i drugo, a na selima je puno lakše, jer osim što je brojčano manje djece, i djeca su drukčija. ovo što danas imamo po školama je da sjedneš i plačeš. a ova jadna iz boravka, nema čak ni ocjene da im zapiči jedinicu u imenik kad su bezobrazni i ne surađuju...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:44.