Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2017., 12:10   #1
Dug prema drzavi

Dobar dan svima,
Situacija je sljedeca: 2011.te sam se udala za drzavljana Hrvatske Republike. Preselila sam se u Hrvatsku i dobila sam boraviste/boravak. Buduci da nisam radila (logicno jer nisam znala jezik), svakog mjeseca sam placala zdravstveno osiguranje oko 50 eura. Nisam mogla imati preko supruga, iako je on radio, ali zakoni su bili takvi.
U 2013, kad je Hrvatska usla u Europsku Uniju, mislila sam da ce se stvari promijeniti i da cu moci imati osiguranje preko supruga (50 eura mjesecno nije bilo bas malo!). Isla sam u zavod i pitala sam zenu na salteru. Rekla je da nije moguce, da je sve kao prije. Tada smo zivjeli u Osijeku.
Drugi dan sam opet isla pitati neku drugu radnicu i ona, s prezirom, mi je rekla da nemam nikakva prava. Odustala sam. To je bilo u 6-7 mjesecu. Od tog trenutka sam prestala dobivati uplatnice za zdravstveno. To mije bilo jako cudno, jer su prije uplatnice stizale pocetkom svakog mjeseca.
U 12 mjesecu smo isli u posjet kod mojih, u Spanjolsku, a kad smo se vratili, dobili smo ogroman racun - oko 350 eura ako se dobro sjecam. Isla sam u osiguranje u gradu gdje smo sad zivjeli (nismo vise zivjeli u Osijeku) i rekli su mi da sam od pocetka mogla imati osiguranje preko supruga, da su se stvari promjenile nakon ulaska u EU. Onda sam im ispricala sto su mi rekli u Osijeku i posavjetovali su da se zalim "gore" . Poslala sam nekoliko zalbi u Zagreb ali bez uspjeha. Razlog zasto mi ne mogu "oprostiti" dug je to sto JA NE MOGU DOKAZATI DA SAM PITALA NA SALTERU U OSIJEKU. Zvala sam i osjecki ured i dobila sam bas tu zenu koja me odbila, ali sad nije htjela nista priznati ili mozda se ne sjeca, iako sigurno nema tako puno stranaca...
Sve mi se cini jako neposteno/nefer, i nisam platila dug koji smatram da nije moja krivnja. Osim toga, 2014 (kad se sve to dogadalo) nasa novcana situacija nije bila bas bajna.
Krajem 2014, ja, muz i dijete smo "napustili" Hrvatsku, tako da nemam vise boraviste tamo. Proslo je 3 godine i pitam se sto ce biti s mojim dugom, cula sam da moze ici u zastaru. Mozda se jednog dana vratimo da zivimo tamo, ne bih voljela da imam neke velike dugove.
deonisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 08:14   #2
Zar nitko ne zna da li moj dug moze ici u zastaru ili ne? To me zanima.
deonisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 20:04   #3
Nije u zastari.

Inače je zdravstveno osiguranje obvezno radi dobivanja dozvole boravka u državi. Da se nisi osigurala, ne bi mogla boraviti u Hrvatskoj.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:21.