Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2007., 14:29   #41
Quote:
vukovarac69 kaže: Pogledaj post
jel netko zna odgovor na ovo???

kupio sam nekretninu pocetkom prosle godine, ona rjesava moje stambeno pitanje i bio sam oslobodjen placanja poreza na promet nekretninama. medjutim sad na stranicama porezne vidim da se nista ne smije imati da bi mogao dobiti uvecani osobni odbitak tj. povrat uplacenih kamata s obzirom da je rijec o stambenom kreditu...

zahvaljujem na odgovoru
Ako je suditi po Clanku 36. Zakona o porezu na dohodak, izgleda da ne.

(16) Rezidentima se osobni odbitak iz stavka 1. i 2. ovoga članka može uvećati za kupnju ili gradnju prvog stambenog prostora (stambene kuće ili stana) na području Republike Hrvatske za potrebe njihovog trajnog stanovanja.
(17) Uvećanje osobnog odbitka iz stavka 16. ovoga članka rezident može koristiti pod uvjetima da:
1. u trenutku kupnje ili gradnje prvoga stambenog prostora rezident i njegov bračni drug nemaju u vlasništvu ili suvlasništvu stambeni prostor, neovisno o površini, u tuzemstvu i u inozemstvu,
2. do trenutka kupnje ili gradnje prvoga stambenog prostora rezident nije stekao u vlasništvo ili suvlasništvo stambeni prostor, neovisno o površini, u tuzemstvu i u inozemstvu,
3. do trenutka kupnje ili gradnje prvoga stambenog prostora, a nakon sklapanja bračne zajednice, rezident i/ili njegov bračni drug nisu stekli u vlasništvo ili suvlasništvo stambeni prostor, neovisno o površini, u tuzemstvu i u inozemstvu.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 14:36   #42
isplati li se onda uopće i predavati poreznu prijavu???

ovo što si sara napisala vidio sam i ja al iskreno nadao sam se da bi na temelju rješavanja stambenog pitanja trebao dobiti povrat kamata...

da uopće napišem u poreznoj prijavi, izjavu da tražim povrat kamata i da im priložim kopiju rješenja porezne uprave o oslobođenju plaćanja onih 5% kao i izjavu da sam kupovinom te nekretnine rješio stambeno pitanje, te da priložim potvrdu koju sam dobio od banke??

mislite da bi moglo proć???
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 14:45   #43
probaj, ništ ne košta... ali neće proći...
-NIK- is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 15:11   #44
kažeš da si isprobao na vlastitoj koži? možeš li mi pojasnit to malo više???ako je bed može i na PM

hvala
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 15:40   #45
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Ako imas obracun koji ti je dao investitor, a tamo je navedena cijena zemljista i komunalnih prikljucaka te cijena gradnje, tj. stana, za porez na promet nekretnina izracunas 5% od vrijednosti zemljista kao sto si i napisao. Nema nikakvih odbitaka na suvlasnistvo, jedino sto i ti i supruga predajete prijavu poreza na promet nekretnina. Cekaj, sta niste trazili oslobodjenje od placanja poreza na promet nekretnina s obzirom da vam je to prva nekretnina?
Predao sam prijavu poreza za oslobađanje u poreznoj (Novi Zagreb). Sad me zanima po zakonu imamo pravo na oslobađanje tih 5% na 65m2, ali nas stan je 85m2. Zanima me koliko tj kako da izračunam koliko će nas doči taj porez. Od investitora sam dobio račun gdje piše koliko vrijedi izgradnja stana a koliko zemljište. Zbroj te dvije stavke daje bruto cijenu stana koju smo platili. Kako da izračunam sam koliko će doči taj porez?
Hvala!
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 16:08   #46
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Odi na stranice Erste banke, tamo imas obrazac porezne prijave, potrebno je ubaciti brojeve, izracuna ti povrat pa vidi. Ovako odokativno (bez svih potrebnih info) oko 3000 kn, rekla bih.
Puno hvala!
adria is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 10:45   #47
Quote:
vukovarac69 kaže: Pogledaj post
kažeš da si isprobao na vlastitoj koži? možeš li mi pojasnit to malo više???ako je bed može i na PM

hvala
ma nije bed... kupio sam stan na kredit od banke kao svoju 1. nekretninu i bio oslobođen poreza na promet nekretnina od 5%... imao sam kao nasljeđe po ocu 1/4 obiteljske kuće a koja (1/4) prostorom nije bila dovoljna za zadovoljavanje stambenih potreba moje obitelji pa su me, dakle osolobodili tih 5%... uredno sam podnio poreznu prijavu u koju sam uvrstio te kamate od banke za kupovinu stana i bio sam odbijen poreznim rješenjem za te kamate... ja se na to i žalio (ide - ide, nejde - nejde) i drugostupanjskim rješenjem su me također odbili iz razloga navedenih u članku 36. Zakona o porezu na dohodak koje je navela sara4... very simple... tamo te oslobode kao za prvu nekretninu ali ti ne dozvoljavaju da to metneš kao porezni odbitak iako ta 1/4 ne dozvoljava stambene potrebe... to Zakona o porezu na dohodak ne zanima..
-NIK- is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 11:52   #48
Quote:
mfcc kaže: Pogledaj post
Predao sam prijavu poreza za oslobađanje u poreznoj (Novi Zagreb). Sad me zanima po zakonu imamo pravo na oslobađanje tih 5% na 65m2, ali nas stan je 85m2. Zanima me koliko tj kako da izračunam koliko će nas doči taj porez. Od investitora sam dobio račun gdje piše koliko vrijedi izgradnja stana a koliko zemljište. Zbroj te dvije stavke daje bruto cijenu stana koju smo platili. Kako da izračunam sam koliko će doči taj porez?
Hvala!
Ne znam tocno kako obracunavaju u tom slucaju, ali pretpostavljam da cete platiti porez u onom postotku u kojem stan prelazi kvadraturu od 65m2. Znaci, mogli bi platiti 23,5% (85m2 - 65m2 = 20m2, a to je 23,5% od velicine stana, tj. 85m2.) od 5% vrijednosti zemljista. Jesam ja to dobro izracunala?
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 12:05   #49
Quote:
-NIK- kaže: Pogledaj post
ma nije bed... kupio sam stan na kredit od banke kao svoju 1. nekretninu i bio oslobođen poreza na promet nekretnina od 5%... imao sam kao nasljeđe po ocu 1/4 obiteljske kuće a koja (1/4) prostorom nije bila dovoljna za zadovoljavanje stambenih potreba moje obitelji pa su me, dakle osolobodili tih 5%... uredno sam podnio poreznu prijavu u koju sam uvrstio te kamate od banke za kupovinu stana i bio sam odbijen poreznim rješenjem za te kamate... ja se na to i žalio (ide - ide, nejde - nejde) i drugostupanjskim rješenjem su me također odbili iz razloga navedenih u članku 36. Zakona o porezu na dohodak koje je navela sara4... very simple... tamo te oslobode kao za prvu nekretninu ali ti ne dozvoljavaju da to metneš kao porezni odbitak iako ta 1/4 ne dozvoljava stambene potrebe... to Zakona o porezu na dohodak ne zanima..

zahvaljujem

kakve gluposti...hebote da si nasljedio 1m2 opet nemoš dobit ha?



e da sam bar znao kad sam kupovao da darujem staroj svoj dio....cccc
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 13:08   #50
Quote:
vukovarac69 kaže: Pogledaj post

e da sam bar znao kad sam kupovao da darujem staroj svoj dio....cccc

mislim da ni onda ne bi upalilo... mislim da mi je gospođa u poreznoj rekla da 3 godine prije stjecanja 1. stana nisi smio imati stambeni prostor na sebe da bi ti se priznalo kao porezni odbitak... ili tako nešto... nisam imao volje provjeravati....
-NIK- is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 13:15   #51
Uz stalno zaposlenje, primam i autorske honorare. Isplati li mi se njih prijaviti? I ako mi se ne isplati, da li to po zakonu moram prijaviti?
Hvala!
Sunshine_81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 14:03   #52
Ako odlucis predati prijavu, moras unijeti i autorske honorare.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 15:03   #53
Moj brat me svake godine ubjedjuje da on ne mora predati povrat poreza.
On ima placu 3000 kn neto + 200 za prijevoz.
Je li to istina ?
Zara76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 15:36   #54
Ako ima kao dohodak samo jednu placu, ne mora predati poreznu prijavu.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 15:49   #55
Da ima samo jednu placu.
Ipak je u pravu...
Hvala na odgovoru sara4.
Zara76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 22:00   #56
Molim za kratku informaciju.
1. Od 1.1.2006 do 16.7.2006 traje porodiljni.
Od 17.7 do 1.12. radim.
Od 2.12. do kraja godine bolovanje( u bolnici).
Kaže mi poznanica da niti ne predajem zahtjev za povrat poreza.
Totalni sam laik pa vas molim da me uputite.
Plaćam dopunsko. Mogu li dobiti kakav povrat?

2. Prošle godine prodali smo stan od 40 m2 i kupili stan od 70m2. Porez smo platili. Sada smo čuli da smo mogli biti oslobođeni zbog neadekvatnog stambenog prostora?! Radi se o četveročlanoj obitelji. Neka razlika u kvadratima?! Možemo učiniti sada nešto ili je prekasno?! Ovo je jedina nekretnina koju imamo i sada i u trenutku kupovine iste.
Hvala unaprijed

Zadnje uređivanje pafy : 09.02.2007. at 00:12.
 
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 09:36   #57
Itekako predaj poreznu prijavu jer ces imati povrat. No najprije se posavjetuj s nekim tko se razumije u to (pa makar dala 50 kn nekom poreznom savjetniku i svakako ne s poznanicom) ili sama probaj ubaciti podatke u Excel file na stranicama Erste banke. I na temelju dopunskog ostvarujes olaksice kao i na temelju toga da nisi radila veci dio godine.

Sto se tice nekretnine, s obzirom da ste vec platili porez, ne znam da li ima kakvog rjesenja. Mozes nazvati u poreznu pa pitati. Kroz poreznu prijavu cini se da nista ne mozes napraviti jer je -NIK- napisao mislim da mi je gospođa u poreznoj rekla da 3 godine prije stjecanja 1. stana nisi smio imati stambeni prostor na sebe da bi ti se priznalo kao porezni odbitak... ili tako nešto... nisam imao volje provjeravati....
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 21:21   #58
Da, da nazvala danas! Bolje da nisam! Bili bi oslobođeni da smo tražili. Platili a nismo trebali i sad je gotovo. Užas. Osjećam se kao zadnja budala. Eto nek neko nauči na mom primjeru.
Bolje da sam i dalje živjela u neznanju!
 
Odgovori s citatom
Old 11.02.2007., 01:50   #59
Rečeno mi je iz porezne uprave da moram otić u sc i tražit ispis svih uplata koje sam imao kod njih,onda kupiti neki formular (da će mi žena u sc-u reć koji) i s tim na poreznu.
Javim kak je završilo to sve.
malimrav85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 10:11   #60
Porezna prijava, plaća plus student servis

Ako u istoj godini imam zaradu od student servisa (manje od 9000 kn) i redovito zaposlen. Hoče li ova zarada od student servisa biti problem za porez?

Kako se to treba prikazati u poreznoj prijavi?
NKX100 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:41.