Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2017., 13:07   #181
Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
dosta i ima mogucnost pa ipak samo posalje dijete u skolu da tamo rijese probleme
ADHD nije neka "opasna" bolest za koju bi svaki roditelj napravio sve sto moze da djetetu bude bolje
ovo ne boli, nece dijete od toga umrijeti i to je to

@trocadero
sad sam procesljala topic i nasla tvoje stare postove iz 2012, mozes li napisati sto se desavalo dalje? (moze i na PM)
budem na pm, ako trebaš kakav savjet slobodno se javi
trocadero is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 13:33   #182
Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
mozda nije pitanje samo za ovaj pdf ali buduci da trazilica jos ne radi a ovaj je jedini koji sam nasla sa ADHD temom....

kako je moguce da dijete s ADHDom, izrazito agresivno ....
LJUBAZNO MOLIM da se dijagnoza ADHD-a ne trpa u isti koš sa AGRESIJOM naročito ako je do dijagnoze došlo putem "samostalnog ne profesionalnog provizornog" opažanja.
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 13:44   #183
Hodogram riješavanja ovakvih problema:

1. Zamoliti učiteljicu da RIJEŠI to sa djetetom i njegovim roditeljima koji su dužni rješavati takve stvari sa svojim djetetom.
2. Ako roditelji ne žele suradnju sazvati sastanak sa učiteljicom i roditeljima sa svrhom da se roditelje pridobije na suradnju.
3. Ako roditelji i dalje ne žele i/ili učiteljica ne želi, onda kontaktirati stručni školski tim (pedagog/psiholog, itd...)
4. Ako baš nikoga nije briga, postoje daljnji koraci, ali to je jaaaako daleko.

Koje dijagnoze djete ima i tko ih je postavio, bi li pomogao asistent ili ne, suludo je raspravljati o hipotetskim pitanjima.
Ako postoji problem zna se tko je gdje zadužen za rješavanje.

Ako vam netko smeta, uvjek se možete odseliti, premjestiti i napraviti vlastitu promjenu.
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 13:50   #184
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
LJUBAZNO MOLIM da se dijagnoza ADHD-a ne trpa u isti koš sa AGRESIJOM naročito ako je do dijagnoze došlo putem "samostalnog ne profesionalnog provizornog" opažanja.
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Hodogram riješavanja ovakvih problema:

1. Zamoliti učiteljicu da RIJEŠI to sa djetetom i njegovim roditeljima koji su dužni rješavati takve stvari sa svojim djetetom.
2. Ako roditelji ne žele suradnju sazvati sastanak sa učiteljicom i roditeljima sa svrhom da se roditelje pridobije na suradnju.
3. Ako roditelji i dalje ne žele i/ili učiteljica ne želi, onda kontaktirati stručni školski tim (pedagog/psiholog, itd...)
4. Ako baš nikoga nije briga, postoje daljnji koraci, ali to je jaaaako daleko.

Koje dijagnoze djete ima i tko ih je postavio, bi li pomogao asistent ili ne, suludo je raspravljati o hipotetskim pitanjima.
Ako postoji problem zna se tko je gdje zadužen za rješavanje.

Ako vam netko smeta, uvjek se možete odseliti, premjestiti i napraviti vlastitu promjenu.
uopce se vise nemam namjeru javljati na ovakve topice, ali ovo zasluzuje

pa sam morala
hodogram bi trebalo staviti na prvu stranicu teme
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 14:09   #185
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
LJUBAZNO MOLIM da se dijagnoza ADHD-a ne trpa u isti koš sa AGRESIJOM naročito ako je do dijagnoze došlo putem "samostalnog ne profesionalnog provizornog" opažanja.
Nije skroz nelogično da se to dvoje se često povezuje, pogotovo ukoliko kod (od stručne instance dijagnosticiranog) ADHD prevladava komponenta impulzivnosti, pa onda izljevi bijesa i slaba tolerancija frustracija mogu u raznim slučajevima i dovesti do agresivnih ispada, utoliko više ako je tretman djeteta izostao ili zakasnio. Svaki slučaj je različit zbog niza faktora koji imaju utjecaj.

Zadnje uređivanje trocadero : 26.01.2017. at 14:52.
trocadero is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 15:02   #186
Koliko ja vidim, mom2be nije nista utrpala u isti kos, nego izrekla cinjenicno stanje, koje glasi:
1.dijete je agrasivno
2. dijete ima ADHD
tj. radi se o djetetu s ADHD-om, koje je izrazito agresivno

Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
mozda nije pitanje samo za ovaj pdf ali buduci da trazilica jos ne radi a ovaj je jedini koji sam nasla sa ADHD temom....

kako je moguce da dijete s ADHDom, izrazito agresivno prema vrsnjacima prodje ispod radara u vrticu?
a niti se radi (bar prema napisanome) o tome da se do dijagnoze došlo putem "samostalnog ne profesionalnog provizornog" opažanja.

Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
obzirom na kolicinu agresije, fizicke i verbalne tesko mi je vjerovati da toga nije bilo ni u vrticu (dijete je islo u vrtic). problemi postoje od pocetka skolske godine

dijagnozu ADHDa djetetu nisam postavila ja, nit bi takve dijagnoze olako "lijepila", nego su ju postavile sluzbe izvan skole
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 16:38   #187
Quote:
trocadero kaže: Pogledaj post
Nije skroz nelogično da se to dvoje se često povezuje, pogotovo ukoliko kod (od stručne instance dijagnosticiranog) ADHD prevladava komponenta impulzivnosti, pa onda izljevi bijesa i slaba tolerancija frustracija mogu u raznim slučajevima i dovesti do agresivnih ispada, utoliko više ako je tretman djeteta izostao ili zakasnio. Svaki slučaj je različit zbog niza faktora koji imaju utjecaj.
Ljudi u neznanju vole generalizirati, zato i imamo takav pogled na svijet, odnosno ovu dijagnozu.

Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Koliko ja vidim, mom2be nije nista utrpala u isti kos, nego izrekla cinjenicno stanje, koje glasi:
1.dijete je agrasivno
2. dijete ima ADHD
tj. radi se o djetetu s ADHD-om, koje je izrazito agresivno
a niti se radi (bar prema napisanome) o tome da se do dijagnoze došlo putem "samostalnog ne profesionalnog provizornog" opažanja.
Pročitaj u natrag
mom2be:
Quote:
dijagnozu ADHDa djetetu nisam postavila ja, nit bi takve dijagnoze olako "lijepila", nego su ju postavile sluzbe izvan skole
Quote:
mislim na to da dijete prije skole nije bilo na nikakvoj obradi i da je u skolu doslo bez postavljene dijagnoze


Quote:
ne radi se o povremenim ispadima i o tome da dijete sece pod satom, baca stvari kolegama i sl, bilo je nekoliko zaista opasnih i ugrozavajucih situacija
a skola traje tek par mjeseci....
Ovim se pokazuje da učiteljica nije uspostavila kontakt i dominaciju nad djetetom, te da dijete nije primjereno socijalizirano.
Prvo polugodište je prošlo, obično se takvi slučajevi i primjete u prvoj polovici prvog razreda, pa se ono što se nije korigiralo u toku prvog polugodišta, korigira u drugom polugodištu.
A tu prvo i osnovno treba djelovati učiteljica u suradnji sa roditeljima. Roditelji su oni koji su glavni u odgoju.
Ali škola je odgojno obrazovna ustanova, tako da uloga učiteljice je prvenstveno da osim što educira djecu i odgaja.



BTW, u cijelom ovom "dijagnosticiranju" "zločestog i agresivnog" djeteta kao ADHD-ovca, niti u jednom postu nisam našla osnovu ADHD sindroma.

Bacanje knjiga drugoj djeci nije impulzivnost već frustracija. Nemoj to miješati.
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 16:45   #188
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Pročitaj u natrag
mom2be:

"dijete prije skole nije bilo na nikakvoj obradi"

"dijagnozu ADHDa djetetu nisam postavila ja, nit bi takve dijagnoze olako "lijepila", nego su ju postavile sluzbe izvan skole"

Iz ovoga ja vidim samo to da dijete dok je bilo u vrticu nije obradjivano i da je dijagnozu postavio netko izvan skole tj. da ju nije postavila mom2be nego (valjda) netko tko je za to zaduzen.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 16:48   #189
Neke stvari bi na ovoj temi trebalo prebaciti u temu "Zločesta djeca" , obzirom da smatram da ne spadaju u kategoriju ADHD i škola.

Nesocijalizirano dijete, frustrirano, uplašeno, ono koje se možda agresijom brani, napada da ne bude napadnuto i sl. definitivno treba pomoć.
Kakvo mu je stanje u obitelji, što je uzrok takvom ponašanju, kakvu ulogu igraju roditelji? Milion je tu pitanja.

mom2be - koja je u stvari tvoja frustracija oko ovog djeteta?

Daj razjasni nam da se ne prepucavamo ni oko čega
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 16:51   #190
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post

Iz ovoga ja vidim samo to da dijete dok je bilo u vrticu nije obradjivano i da je dijagnozu postavio netko izvan skole tj. da ju nije postavila mom2be nego (valjda) netko tko je za to zaduzen.
"Rekla kazala"
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 17:58   #191
kajperinja
mislim da sam dovoljno jasno sve napisala
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 18:06   #192
Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
kajperinja
mislim da sam dovoljno jasno sve napisala
Nisi napisala tko je postavio dijagnozu? Škola? Škola ne može postaviti dijagnozu samo psihijatar.
Ako je dijete bilo na procjeni, znači da se netko bavi njime.
Zašto škola ne poduzima ništa da se provede zaključna preporuka?


I dalje ne kužim što tebi smeta kod tog djeteta, to što drugoj djeci baca knjige?
Baca li tvome djetetu knjige?
Jesi li ti njegova učiteljica?
Ne kužim koja je tvoja poveznica u svemu ovome, ono zbog čega se baviš njime?
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 18:14   #193
napisala sam - institucija izvan skole

maltretira fizicki i verbalno cijeli razred (u kojem je i moje dijete), napisala sam i to
napisala sam da se ne radi samo o tome da baca knjige

ajd procitaj jos jednom pa pitaj ako ti nesto nije jasno
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 18:16   #194
Tražila sam jeli igdje napisano da je škola upoznata time, pa sam pronašla jedino ovo:
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
ako postoji dokumentacija (koja podrazumijeva dijagnostiku i tretman) onda dijete mora biti i upuceno u adekvatnu zdrv. ustanovu (u vrticu moza biti jedno u pracenju) i onda postoji i druga dokumentacija (ne samo vrticka) koja se prilaze obradi kod lijecnika skolskog
a ako roditelji ne suradjuju, onda se obavijesti nadlezni CZSS (koji o istom mora obavijestiti i skolsku med., pa onda imaju uvid)

no ako dijete niej zapazeno u vrticu (a moze btii iz raznoraznih razloga), onda nije niti nigdje upuceno, niti obradjeno, pa dokumentacija ne postoji i na skolskom testiranju (koje traje cca 20min) moze proci bez problema

ja kuzim tvoju ljutnju, ali ne znam sto tocno dobivas kopanje po tome sto je vrtic trebao (ak je uopce isao u vrtic), cini mi se da puno vise ima smisla uloziti u to sto skola sada moze.
i sto mora
Ali se i dalje pitam: mom2be, ne znam sto tocno dobivas kopanje po tome?
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 18:19   #195
Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
napisala sam - institucija izvan skole

maltretira fizicki i verbalno cijeli razred (u kojem je i moje dijete), napisala sam i to
napisala sam da se ne radi samo o tome da baca knjige

ajd procitaj jos jednom pa pitaj ako ti nesto nije jasno
Korak 1.
Zamoli učiteljicu da riješi problem.
Korak 2.
Zatraži roditeljski sastanak ako učiteljica ne radi ništa.
Korak 3.
- Nije u tvojoj domeni da kontaktiraš stručni školski tim.

- Alternativa - Premjesti svoje djete u drugi razred.

8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 18:23   #196
@nosorog
daj molim te pocisti inbox

@8472
ne da mi se prepucavati s tobom

tko je shvatio je shvatio, tko moze pomoci nek napise savjet
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 21:34   #197
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Neke stvari bi na ovoj temi trebalo prebaciti u temu "Zločesta djeca" , obzirom da smatram da ne spadaju u kategoriju ADHD i škola.

Nesocijalizirano dijete, frustrirano, uplašeno, ono koje se možda agresijom brani, napada da ne bude napadnuto i sl. definitivno treba pomoć.
Kakvo mu je stanje u obitelji, što je uzrok takvom ponašanju, kakvu ulogu igraju roditelji? Milion je tu pitanja.

mom2be - koja je u stvari tvoja frustracija oko ovog djeteta?

Daj razjasni nam da se ne prepucavamo ni oko čega
i ja sam razmisljala gdje da prebacim temu, jer mi se, po opisu cini da nije ADHD i/ili da nije glavni problem ADHD.
djeca s tom dg, definitivno jesu teze odgojiva, odnosno pred roditelja ali i odgajatelje/ucitelje/trenere i sve koji se susrecu sa tim djetetom, postavljeni su veci izazovi i potrebno je vise rada i truda, prvenstveno odgojnog. ta dejca imaju potrebe kao i sva ostala djeca, ali se te potrebe zadovoljavaju na nesto razlicitije nacine i ono najbitnije, neka odgojna greska/propust puno se skuplje placa nego kod "nezahtjevne djece". pogreske u odgoju su vidljivije.
i vrlo je lako skliznuti,iz problema paznje, hiperaktivnosti i impulzivnosti, u poteskoce u ponasanju, bullyng, delinkvenciju....bas zato jer se "krivo" odgaja, odn odnos s djetetom je pogresan, i ne samo da mu se ne pomaze u savladavanju njegovih poteskoca, nego ga se gura u jos vece poteskoce.
mozda ADHD niti nema (ali je to, za roditelja koji je zajebo u nekim drugim stvarima u odgoju, lakse prihvatljivo, da uopce osvjesti da sa djetetom treba nekako drugacije postupati.
ali ne samo roditelj, nego svi odrasli koji se sa djetetom susrecu i imaju neku ulogu u njegovu zivotu.

Ja sam uvijek za transparentnost i otvorenost, i sigurna sam da bi i uciteljici i roditeljima,a posebno klincima koji se susrecu sa malcem, bilo lakse da su znali ce s njima u razredu sjediti klinac koji pokazuje neke poteskoce u samokontroli osjecaja, pokazuje neka ponasanja koja su izvan kruga pristojnog i drustvenoprihvatljivog, muci se sa svijetom oko sebe, i muci svijet oko sebe i da je vazno klinca prihvatiti i pomoci mu da te poteskoce prevlada.

negdje se je po putu desio propust...al ne vidim svrhu kopanja po tome sto je vrtic trebao ili nije, jer mozda vrtic fakat nije vidio prbolem, mozda je jedva cekao da se djeteta rjesi, a mozda je problem zaista nastao tek u skoli jer se dijete po prvi puta susrece sa strukturom, pravilima, zahtjevima...mozda se u obitelji dogodilo nesto sto je trigeriralo nepozeljna ponasanja, koja veze s adhdom nemaju.
odbacivanje djecaka, etiketiranje, zapravo samo podrzava nejgova nepozeljna ponasanja, jer on ne zna, i ne moze drugacije.

ide li on na djecje rodjendane? koliko i kako je ukljucen u razredne aktivnosti, mimo nastave? ima li prijatelja?
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 22:16   #198
Mislim da nije niti malo nevažno u sve ovakve priče, o svim ovim spomenutim problemima u školama (bilo ADHD, bilo nešto drugo), uvlačiti vrtić. Kad se dođe do škole možda i je kasno i možda je nevažno osvrtati se tada na ono što je bilo prije. A ne bi trebao biti nevažno, radi problema koji se ponavljaju iz godine u godinu, umjesto da se na vrijeme rješavaju.
Vrtić je ključan. Čisto sumnjam da im je bilo koji problem, koji, štoviše, kasnije ovako eskalira (bez obzira koja je dijagnoza) mogao promaknuti. Vrtić primjećuje, ali to je sve. On ne pruža terapiju, samo upućuje roditelje na institucije koje mogu pomoći. Ali tu - na volji roditelja da problem rješava ili ne rješava uz stručnu pomoć, priča staje.
Zašto nema mehanizma da kad se problem primijeti, a primijeti se vrlo rano, da se stvari doista počnu rješavati, da se djetetu pomogne, uz educirane stručnjake, da se riješi problem koji se u ranijoj dobi može uspješnije prevladati. Uvjerena sam da do polovice ovakvih priča uopće ne bi došlo.
Zašto nema uspostavljene komunikacije od vrtića prema školama, školskim ambulantama, itd. itd. Da se zna što se radilo i što se još može napraviti. Ne da se etiketira dijete, već da mu se pomogne.
Ili je u cijeloj priči najbitnije da se nikoga ne etiketira.
A valjda takva situacija mnogima odgovara.
trocadero is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 23:21   #199
ma rana prevencija dijagnostika, prevencija, sve to stoji.
pogotovo kada stvar nije organske prirode, nego odgojne, pa lakse preodgojis petogodisnjaka nego sedmogodisnjaka, a o starijima da ne govorim.

ali ako pricamo o konkretnom problemu, koji forumasica navodi, onda jebemu, sto imas od toga da je vrtic znao a nista nije poduzeo, kada si sada u prvom razredu i imas klinca koji vapi za pomoci i 20 uplasenih klinaca koji ga se boje?
imas sada problem koji imas. koji sada trebas rijesiti, ne u vrticu, jer je vrtic prosla svrsena stvar.
hoces se sada ljutiti na sustav ili ici rjesavati problem?
mozes eventualno pitati tete, ako je problem postojao tada, kako su ga one hendlale i sto je "djelovalo", sto pali kod njega (motivacije radi). iako, uvjeti i struktura su znacajno drugaciji i nisam bas sigurna da bi pomoglo.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 05:50   #200
pitala sam za vrtic da vidim da li postoji sustav koji je dijete iz nekog razloga propustio detektirati - iz svih upisa ovdje saznala sam da ne, da je recimo dobra suradnja naseg vrtickog strucnog tima sa skolskim strucnim timom samo (pozitivna) iznimka, da nema sustavnog pracenja djece cim udju u odgojno obrazovni sustav

trocadero je lijepo napisala kako bi stvari trebale funkcionirati
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:28.