Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2003., 18:46   #1
Jesu li mogući paralelni svjetovi ?

Prema nekim teorijama koje su vise SF spominju se teorije o paralelnim svijetovima. Dakle poslije Big Banga kozmos se ravnomjerno sirio ( u svim pravcima) i ako postoji zivot na Zemlji postoji li mogucnost da postoji zivot i na nekim drugim mjestima koje se zovu Zemlje i da jedan el_mariachi postavlja upravo isto pitanje na svim tim Zemljama? Ako pretpostavimo da i postoje paralelni svjetovi bi li se isti razvijali na isti nacin. Moze li jedan komarac vise na jednom od njih utjecati na totalna zbivanja na tom planetu Zemlja gdje je taj komarac?
Naravno pricamo o pomalo "duzem" periodu od nekoliko milijuna godina ?
Koliko je interesantna ideja imati istog dvojnika/dvojnike sa istim manama kao mi ?
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 20:23   #2
Thumbs up

nešto o tome



paralelni svjetovi






koliko samo mogućnosti.....
 
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 20:57   #3
Teorija multiverzuma

Ideja o paralelnim svjetovima je zasad još samo teorija koja ima kao indiciju jedan pokus sa inteferencijom fotona. Ono što tebe zanima jest vjerojatno, da li paralelni svjetovi mogu međusobno međudjelovati, jel' tako?

Postoji jedna teorija o "quantum foam", ilitiga kvantnoj pjeni, naime, na površini atoma nalaze se neke sičušne nepravilnosti, odnosno, laički rečeno rupice. E sad, znanstvenici poput npr. Davida Deutcsha zagovaraju teoriju da se preko te kvantne pjene, odnosno preko rupica, može odaslati informacija koja bi bila primljena u nekom od paralelnih univerzuma.

Univerzuma ima bezbroj, a svi zajedno zovu se multiverzum, po toj teoriji. Svaki univerzum ima svoj prostorno vremenski kontinuum, što bi značilo da u svakom univerzumu postoji drugo vrijeme, odnosno prošlost ili budućnost.

Oni su međusobno povezani preko crvotočina (ovo je vrlo laički), kroz koje bi se mogao (teoretski) odaslati signal, odnosno nositelj neke informacije.

Po toj teoriji, netko bi se u paralelnom univerzumu našao i "pročitao" taj znak koji je došao iz "našeg" univerzuma. Međutim, ovo već prelazi u SF, za sada.
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 21:08   #4
Re: Teorija multiverzuma

Quote:
obelix kaže:
Ideja o paralelnim svjetovima je zasad još samo teorija koja ima kao indiciju jedan pokus sa inteferencijom fotona. Ono što tebe zanima jest vjerojatno, da li paralelni svjetovi mogu međusobno međudjelovati, jel' tako?
hm...kad sam postavio pitanje nisam mislio o medjusobnom djelovanju.... Ali ako bi se tako nesto desilo da li bi djelovali paralelno i istovremeno na sve svijetove? Ako ne bi doslo bi do drugacijeg razvoja u onim svjetovima koji nisu dodirnuti.

Jel iko gledao Donnie Darko ? Tamo je koristena knjiga"The Philosophy Of Time Travel. - Roberta Ann Sparrow , 1944"
..
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2003., 10:37   #5
Mislim da pitanje postojanja paralelnih svetova treba postaviti na drugaciji nacin.

Ja polazim od cinjenice (koja vazi samo za mene) da sem ovog nama poznatog univerzuma sacinjenog od materije, odnosno, energije, niceg drugog nema, niti moze biti. Ako i postoje neki drugi univerzumi paralelno s ovim, oni su isti kao i ovaj jer samo jedna mogucnost postoji da nesto POSTOJI, a to je da ono koje hoce da postoji, mora da postoji samo po sebi kao svoj razlog, uzrok, svrha i posledica i da postoji od uvek, bez pocetka i kraja (iz razloga jer ne moze nastati, niti biti stvoreno iz nista). Sto prakticno znaci da ono koje hoce da postoji, uslov je da bude zivo i svesno, jer samo ono koje je zivo i svesno moze da postoji samo po sebi kao svoj razlog, uzrok, svrha i posledica.

E sada iz ovoga slede drugi uslovi postojanja. Da bi nesto bilo zivo i svesno, ono mora nesto da zna (ono koje nista ne zna ne moze biti svesno). Dalje, da bi se nesto znalo, potrebno je iskustvo (znanja ne moze biti bez iskustva). Dalje, da bi bilo iskustva, mora biti nekog desavanja. (U uslovima apsolutnog mirovanja ne moze biti iskustva). Dalje, Da bi bilo desavanja, mora biti kretanja. (Bez kretanja ne moze biti desavanja). Dalje, da bi bilo kretanja, mora postojati NESTO koje ce biti u stanju da se krece. To NESTO mora biti materijalno, jer ne moze se kretati ono koje nije materijalno, jer ono je isto kao i NISTA, a NISTA ne moze da se krece. Da bi se na kraju sve svelo na to da zivot, tj. svest, da bi postojali, moraju biti materijalni i moraju se kretati.

I sada iz ovoga slede druge nuznosti.

Naime zivot, tj. svest, ne moze se kretati bilo kako, tj. haoticno jer haos za zivot i svest ima znacenje nezadovoljstva i zla, posto se cestice zivota tokom haoticnog kretanja sudaraju, a to je nesto sto boli. Zbog toga zivot-svest, tj. materija, nuzno mora da EVOLUIRA, tj da iz neorganizovanog, haoticnog kretanja postepeno prelazi na organizovano, harmonicno. I to je upravo odgovor zasto se cela evolucija materije univerzuma svodi na gradnju materijalnih formi, atoma, nebeskih tela i njihovoh sistema, te celija, biljaka, zivotinja i ljudi jer sve ove materijalne forme su samo sistemi harmonicnog kretanja sa uspostavljenim velikim stupnjem i svrsenstvom reda tog kretanja. Atom je na primer, sistem reda kretanja elementarnih cestica. Nebesko telo je sistem reda kretanja atoma. Zvezdani sistemi i galaksije su sistemi kretanja nebeskih tela; celije su sistemi kretanja atoma; tela biljaka, zivotinja i ljudi su sistemi kretanja (rada) celija; mravlje, pcelinje i ljudske zajednice su sistemi kretanja i rada mrava, pcela i ljudi. itd. itd. I svi ti sistemi, naravno, su svesni svetovi, civilizacije, i to paralelni, koji su sacinjeni jedni od drugih i koji se nalaze jeni unutar drugih. Tako na primer vec ljudsko telo je jedan svet koji se sastoji od nekoliko nivoa paralenih svetova. Jedan oblik zivota i paralelnih svetova u ljudskom telu su svetovi elementarnih cestica unutar atoma; drugi nivo paralelnih svetova su atomi unutar celija; treci paralelni svetovi su celije unutar nasih tela; cetvrti paralelni svetovi su nasa ljudska tela unutar nase civilizacije na nasoj planeti. Postoje jos i visi nivoi tih paralelnih svetova kojih mi ljudi jos nismo svesni. Svi ovi svetovi mogu komunicirati jedni s drugim, ali da bi nama ljudima bilo to moguce, potrebno je da se jos kao bica razvijamo. Da razvijamo nasu svest, tako da bi, recimo, mogli da komuniciramo sa atomima u nasem telu ili izvan naseg tela; ili sa celijama, ili sa jos visim oblicima svesti i postojanja nego sto je ljudska. Sve to moze da se postigne menjanjem talasne duzine nase svesti, a to je meditacijom, jer svaki od ovih svetova, velikih ili malih, ima svoje posebno talasno podrucje na kojem egzistira i komunicira.

I na kraju, naravno, logicno je da u nasem univerzumu postoji bezbroj istih ovakvih svetova ljudi kao sto je ovaj nas na zemlji. Isto kao sto postoji i bezbroj svetova atoma, nebeskih tela, celija itd jer ceo univerzum se razvija po istom receptu, pravilima, zakonima i mogucnostima. Nasa planeta i organska priroda na njoj nije nikakav izuzetak.

Opsirnije moje objasnjenje svega ovoga na: http://home.iprimus.com.au/jljubo

Pozdrav.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2003., 13:44   #6
Ako je već bilo potrebno prebacivanje ovog topica, zašto onda ne na Prirodne znanosti? Ja smatram da je bliže filozofiji, ali neka.
Blaise, danaye?
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2003., 14:46   #7
Isto mislim da bas nije za Duhovnost. Da ne bi otislo u nekom drugom smjeru. Nemam blage zasto nije odmah prebaceno na Prirodne znanosti (kad je vec prebaceno).
Ne bih se zeljela loptat s topicom.
Pitat cu modove Prirodnih znanosti pa cemo vidjet.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2003., 16:35   #8
Quote:
Ljubo kaže:
To NESTO mora biti materijalno, jer ne moze se kretati ono koje nije materijalno, jer ono je isto kao i NISTA, a NISTA ne moze da se krece. Da bi se na kraju sve svelo na to da zivot, tj. svest, da bi postojali, moraju biti materijalni
Ne mora biti materijalno da bi se moglo kretati.

Postoje nematerijalna bića. To su tjelesna bića. Imaju ljudski oblik, ruke, noge, oči, kao i mi. Ali ne od ove supstance koju mi nazivamo materija, nego od neke druge supstance.

Duhovno biće sjedi na duhovnoj stolici jednako kao što ti sjediš na materijalnoj stolici. Hodaju, jedu, žene se, rade. To je svijet u pravom smislu. Ali nije materijalan.

Život ili svijest da bi postojali ne moraju biti materijalni. Tijelo mora postojati kao nositelj svijesti, to se slažem. Jer nema individualne svijesti bez tijela. Ali nije nužno da tijelo bude materijalno.
Hiarcs is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2003., 11:41   #9
Hiarcs:

"Duhovno biće sjedi na duhovnoj stolici jednako kao što ti sjediš na materijalnoj stolici. Hodaju, jedu, žene se, rade. To je svijet u pravom smislu. Ali nije materijalan."

Naravno da je i duhovni svet materijalan. Naime, postoje dva stanja materije - cestica i val. To su dve razlicite sposobnosti materije, da se siri u prostoru i razredjuje ili da se sgusnjava i sabija na tacku. Kada se siri, za to stanje kazemo da je stanje sile ili energije (svetlost, na primer ili elektro-magnetno polje, gravitaciono polje), a kada se skuplja na tacku, kazemo da je to stanje materije. Taj duhovni svet, o kjem govoris je energetski svet, jer je napravljen od energetskih polja. Sto znaci da je i on materijalan jer energija i materija su samo dva razlicita stanja iste pojave.

Nasi snovi su primer kako izgleda duhovni svet. Takodje za primer mogu posluziti i zive slike unutar ekrana nasih televizora. Te zive slike se nalaze svugde okoloi nas i krecu se, ali ih ne vidimo jer su cista energija. Mozemo ih videtri kada izadjemo iz tela, jer i nasa dusa koja moze da izadje iz tela (fenomen "astralna projekcija" - imam to iskustvo), takodje je jedno odredjeno energetsko polje.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2003., 11:45   #10
Quote:
Ljubo kaže:

Naravno da je i duhovni svet materijalan. [/B]
Hm.. a vrijedi li to isto i za telepatiju ?
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2003., 16:34   #11
Nisam dobila odgovor, ali nema niti veze vise, mislim da ovo moze ostat ovdje.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2003., 19:38   #12
Ljubo, nije samo gustoća ono što razlikuje duhovnu supstancu od materijalne. Jer ako bi tako bilo onda bi i radio valovi bili duhovni.
Energija bilo koje gustoće interagira s materijom, a duhovna supstanca ne interagira s materijom. To znači da razlika nije samo kvantitativna nego također i kvalitativna.

I u duhovnom svijetu postoje stvari koje imaju veliku gustoću. Te stvari su za njih jednako supstancijalne kao što je za nas ova naša materija. Kad duhovno biće udariš duhovnim štapom ono to osjeti jednako kao što ti osjetiš kad te neko udari materijalnim štapom.
Hiarcs is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2003., 00:03   #13
Preporučam da si pročitate "Chronicles of Amber" od Zelaznya. Paralelni svjetovi galore, i baš lijepo opisani, u smislu tranzicije između istih.

Matter of fact, je da pojma nemamo, ali ako postoje, onda su svi različiti od ovog. Makar i u jednom atomu pet centimetara lijevo. Znači može biti da postoji neka Zemlja na kojoj El Mariachi starta ovaj topic, ali to ne može biti ista zemlja niti isti univerzum. Zato ih teoretski, mora biti beskonačno, jer postoji beskonačno kombinacija. Točnije, ne baš beskonačno, ali u svakom praktičnom smislu riječi da. Zelazny je čak i tu "konačnost" dobro opisao sa svojim "Courts of Chaos", gdje je, simbolično, kraj svake varijacije.

Sad, postoje druge teorije, one na koje El M. ustvari aludira methinks, a to je da ako je ovaj svemir beskonačan, onda po statističkim pravilima bilo kakva tvrdnja je 100% točna. Tako da bi zbilja, recimo, postojala neka daleka, daleka galaksija u kojoj su se davno, davno nateravali nakakav Luke Skywalker i Darth Vader. Ili savršena replika Zemlje, s paralelnom poviješću...

Al meni se osobno više sviđa "astralna" verzija paralelnih svjetova, gdje govorimo o beskonačnosti varijacija stvarnosti, ne o beskonačnosti jedne te iste... vjerojatno zato jer garantira jedinstvenost svakog bića... nekako mi se ideja o svemiru gdje mogu naletjet na sebe iza proverbijalnog ugla baš ne dopada... must be an ego thing.
__________________
"The Old Father has woven the threads of your life a long time ago... you can go and hide in a hole if you wish, but you won't live a minute longer."
Gaudrath is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 23:35   #14
Quote:
Al meni se osobno više sviđa "astralna" verzija paralelnih svjetova, gdje govorimo o beskonačnosti varijacija stvarnosti, ne o beskonačnosti jedne te iste... vjerojatno zato jer garantira jedinstvenost svakog bića... nekako mi se ideja o svemiru gdje mogu naletjet na sebe iza proverbijalnog ugla baš ne dopada... must be an ego thing.
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 10:33   #15
Čitam ovaj stari topic i učini mi se da iz vaših postova proizlazi da postoji "duhovni" svijet i još jedan - nematerijalan.


Ono što mi često nazivamo "duhovnim svijetom" nije baš tako udaljeno od materije. Dakle, radi se o onome što mi mislimo da duhovni svijet jest, a ispada da što je slika nama - recimo - jasnija, taj svijet je manje duhovan.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2005., 20:04   #16
sad će svi mislit da se zajebavam!
paralelni svijetovi ili paralelitet su pakao i raj. i ja prezirem sve katoličke kosti, tako da me najte držati za jezik!
__________________
A dream to some, a Nightmare to others.
SUŠTINA SE NE MOŽE UNIŠTITI VATROM! PYRA AMIDA!
apop is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2005., 10:39   #17
Paralelni Svetovi

Pararelni Svetovi postojiju ko ti i ja, samo za naz nisu vidjeni.
Jerbo nama ono sensibilisiranje fali,
da bi mogli njih da widimo.
Oni su u paralelnom Svjetu i ne Matrialisirani, zato mi nemozemo njih da vidimo ali oni nas! Oni znaju sve od nas, ne samo sta mi radimo nego cak i sta mi mislimo. Nebo i Pakao ne existira, to si religije izmislila za Ljude.
Ipak mora se Narod od Neceka da plasi.
Ali to ne znaci da Religija nema nikavu funktionu na Zemlji, Narod Treba svoje Zakone uzivotu i nekog ko njih vodi.
Sta se Tice da je ta Institucije Vjere prije dugo vreme Ratovala i Ljude ubila to je opet jedna druka Prica. Posle Smrta pa i nema nikakve Kazne, te Kazne se dobiju jos u Zivotu.
Posle Smrta nema vise Kazne, ali ako nije cisti Dusevni Racun u tom Zivotu. Reikarnira se u buducni Zivot i uci se dalje, ze Grehove
popravit. Tako dugo dok se naucimo, i netrebamo vise da Reinkarniramo.

Puno Pozdravlja Maud
Maud is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2005., 02:20   #18
Quote:
Solaris kaže:nešto o tome

paralelni svjetovi

koliko samo mogućnosti.....
Volim te, kopijo dehaer.
Jebemu, još samo da mi ju je sresti...

Jao
dehaer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2005., 21:31   #19
Za šta drugo služi mašta nego za razmatranje ovakvih divnih mogućnosti!
Na žalost, naše razumsko poimanje je suviše skromno i ograničeno, pa i ono što možemo zamisliti je tek varijacija poznate nam stvarnosti. Sigurna sam da se postojanje javlja u bezbroj najrazličitijih oblika od kojih mnoge ne možemo našim ljudskim umom čak ni naslutiti.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2005., 21:33   #20
http://www.pee.be/planescape/Players...the_Planes.htm
Almighty Watashi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:50.