Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2008., 20:16   #1
Sinkronicitet

Zanima me da li je netko na ovom forumu doživio sinkronicitete (neuzrokovana podudaranja događaja) i da li je bilo kakve koristi od njih?

Evo par mojih:

1 - Prije jedno 2 godine sam pao u strašno loše raspoloženje u vezi s jednom curom koja mi je dugo sviđala a našla je drugoga Našli smo se i došli na temu kako je upisala talijanski pa rade Dantea itd. I onda je odjednom rekla "Lasciate ogni speranza voi che entrate" (ostavite svaku nadu vi koji ulazite) - poznata rečenica iz Danteovog Pakla... Kad sam došo doma nakon 15 minuta, išla je serija o Tesli i bila je scena kako uređuju neki novi laboratorij, a jedan je uzeo veliki plakat i pisao slovo po slovo "Lasciate ogni speranza voi che entrate" što je bilo prikazano preko cijelog ekrana.

2 - Koji mjesec nakon toga istoj istoj curi sam htio ispričat vic:

"Sjedi Mujo na WCu i napreže se, odjendom nestane struje a on se počne derat AAAaaahha aaaaaaaaaaaahh"
- fata: šta je Mujo, šta se dereš samo je struje nestalo?!
- mujo: aaa dobro je, ja mislio da su mi oči iskočile!

Samo sam reko: "E, imam jedan vic, malo je nezgodan..." A ona me prekinula i rekla da pogledam neki filmić na mobitelu. Ja pogledao, a ono, tip sjedi na zahodu, napreže se i eksplodira mu glava...

Ovo je stvarno bizarno i ne vidim tu nikakvo značenje... Ali ovo:

3 - Prije pol godine me uhvatilo da cijelu večer i dio noći proučavam i čitam o iskustvima bliske smrti (NDE-ovima). Sljedeći dan u jednoj emisiji tipa "Hrvatska danas" bio je gost Stipe Božić pa su pričali o boksu ali je i bio prilog o tome kako je on kao klinac doživio kliničku smrt i imao NDE.

4 - Prošli tjedan sam razmišljao o smrti i tražio razloge da čovjek ne nestaje nakon smrti i baš mi je to bilo važno taj put i mučilo me.. Onda sam se sjetio i ove podudarnosti i pitao se da li to šta znači kao kakva potvrda ili je samo slučajnost... Pa sam rekao više puta nešto kao "Bože, pokaži mi nekako da čovjek ne propada nakon smrti da se mogu za nešto uhvatit, na neki način ko s ovom podudarnosti ili nečim sličnim, bilo kako, ali da mi bude jasno!" Poslije sam mislio, moš mislit, ne bavi se On s takvim stvarima da bi meni to pokazivao, al možda..hmm

- I, prije tri dana sam čitao nešto na Wikipediji o rašljama jer je bila neka emisija o tome dan prije, pa da vidim što piše. Kad sam završio sa rašljama došlo mi je da pogledam i o NDE-ovima da vidim jel ima što novo, a o tome već dugo (par mjeseci) nisam ništa čitao. Nije prošlo pet minuta, a na HRT1 je počela neka emisija a gost je bio Plečko i još jedan a razgovarali su o - NDE-ovima!

...ne mogu reć da me to uvjerilo 100% u život nakon smrti tako da ne mogu sumnjat, ali...hmm...baš čudno.
hdagelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 20:28   #2
zanimljivo
dozivio sam i ja neke takve stvari, kod nekih je bilo koristi kod nekih ne
 
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 02:12   #3
svaki dan ih doživim najmanje...7.
čovjek ih doživljava sve više što se više prepušta toku životu (radije nego da ga pokušava kontrolirati)
i sve ćešće mi imaju praktične ishode
revolucijonar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 17:58   #4
ja ih isto često doživljavam.
ovo je zapravo smiješno ali svaki put kad obučem jednu majicu,
sretnem jednog tipa.i tak neki dan obučem ju opet i mislim si još ma neću ga sresti.
ma vraga,jesam ga srela. još će tip misliti da sam uvijek u jednom te istom.
i da,to mi se događalo još s par osoba.
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 21:17   #5
ja sam razgovarala s jednom poznanicom psihologinjom o tome i kaže da nam se to događa jer kad nešto zamislimo i onda se to dogodi, sve skupa nam se čini začuđujuće i ureže nam se u pamćenje. postavila mi je pitanje pitanje: koliko puta si nešto zamislila, a da se kasnije nije ostvarilo?
__________________
Ako ne možeš pomoći SMETAJ, važno je sudjelovati.
winter madness is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 12:54   #6
Quote:
winter madness kaže: Pogledaj post
ja sam razgovarala s jednom poznanicom psihologinjom o tome i kaže da nam se to događa jer kad nešto zamislimo i onda se to dogodi, sve skupa nam se čini začuđujuće i ureže nam se u pamćenje. postavila mi je pitanje pitanje: koliko puta si nešto zamislila, a da se kasnije nije ostvarilo?
Reci ti lijepo svojoj poznanici neka malo razmisli o tome što ti je rekla.
Naime, sinkronicitet je pojava koja je značajna samo i isključivo za osobu koja ju je uočila. Uopće nije bitno hoćeš li uočiti jedan ili deset njih na dan, bitno je da ti se to može dogoditi. Dolazi do pridijeljivanja određene semantike događaju, više ili manje vjerojatnom. Budući da živimo u svijetu koji je prožet informacijom, pritom ovdje ne mislim na tehnološki razvoj, već na intrinzično svojstvo pojavnog svijeta, jedino i samo je bitno da si uočila da se nešto dogodilo, a slučajnost, kao model, uopće nije bitan.
__________________
"This is the true joy in life, the being used for a purpose recognized by yourself as a mighty one; the being a force of Nature instead of a feverish selfish little clod of ailments and grievances complaining that the world will not devote itself to making you happy. - Shaw, G. B."
MoW is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2008., 18:52   #7
Mene je prije dva tjedna u 2:15h pritisnulo u prsima. Isti taj čas vodieljica sa RTL televizije govori da i nju (ili kamermana,nisam siguran) pritišće u prsima. Da li bi po tome sinkronizitet bio vezan i na tjelesni dio. Primjetio sam da su neke nezgode koje viđamo na tv na jedan određeni nivo povezane. Jedan mjesec nema ih a onda nažalost čujemo loše vijesti iz ljepe naše s tragičnim događajima.
Saha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 19:59   #8
Quote:
winter madness kaže: Pogledaj post
ja sam razgovarala s jednom poznanicom psihologinjom o tome i kaže da nam se to događa jer kad nešto zamislimo i onda se to dogodi, sve skupa nam se čini začuđujuće i ureže nam se u pamćenje. postavila mi je pitanje pitanje: koliko puta si nešto zamislila, a da se kasnije nije ostvarilo?
sa ovim se slazem samo do mijere tipa ako trazis broj 23 (da inspracija je iz filma ) svuda okolo naci ces ga , doduse to ulazi u neke kompulzivne/opsesivne poremecaje ali kada recimo sretnes se sa jednim frendom u gradu odete na kavu i na parkingu frend onaku u "small talku" prica neku smijesnu zgodu sa nekom papigom (onim ogromnim papigama) i 20 sec nakon toga tip dolazi iz neke ulice i nosi krletku sa papigom (tom istom ogromnom)
napomena nema teroetske sanse da smo je ikako i jedan i drugi mogli vidjeti (pa teroija oko je brze od mozga i stuff pada u vodu).
sada kolike su sanse bile da se to dogodi, ustalom koliko cesto itko spominje te papige (mi nimalo ;D za papiga fanove neznam) a jos da se sece po gradu sa istom ali ocito su bile 100% jer se desilo.

Sada kroz neke teorije velikih brojeva i slicno mora biti situacija u zivotu da se dese takve stvari, a pak kroz druge nam govore "minde over matter" i da nase misli nisu samo skup elktricnih izboja nego nesto puno vise i mocnije i da samim mislima utijecemo na okolinu oko sebe.

Ja osobno nekako sam naklonjen ovoj drugoj strani premda volim imati dozu kriticnosti prema svemu i testirati stvari.
Lord_Smirnoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 02:40   #9
Previše je "slučajnosti" u svemu tome ili ne...
Saha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 19:06   #10
Cesto mi se desava, ali bojim se da od sinhroniciteta nema mnogo koristi. Cak te moze i zavesti na pogresan put - da verujes da ti svemir salje neku poruku, a ono samo sinhronicitet bez posebnog znacaja za nas zivot. Ali naravno, voleo bih razumeti tu pojavu...
Truman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 10:47   #11
Procitaj: Adrian Predrag Kezele: Skrivene poruke, skrivena znacenja.

I ja ih imam, Revolucijonar je u pravu - vise svijesti - vise sinkroniciteta. U zadnje vrijeme mi je sve zanimljivije... npr. decko mi kaze kako je pricao s jednom curom, kao ima neki problem... meni se u tom trenutku u glavi pojavi slika Ivane M. (cura je moja generacija, isla u istu skolu, znamo se iz hodnika, nikad nismo pricale, nisam ju ni vidjela godinama). Pitam ga kako se cura zove, a on kaze: Ivana M. Ta ista. Svaki dan imam 5 - 6 takvih iskustava, ovisi koliko se druzim s ljudima.
__________________
Sreća je svjesni izbor, ne automatska reakcija. (Mildred Barthel)
Joanna4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 14:16   #12
i meni se to cesto dogadja. u vezi dosta stvari, pa onda sumnjan da se to uopce dogodilo.

nego, ja bi to nekako povezala s intuicijon. mozda postoji neka druga vrsta intuicije koju jos ne poznajemo. mislimo o necemu i onda se to dogodi. doduse intuicija je povezana s proslim dogadjajima u zivotu, mozda je ova intuicija povezana s buducin dogadjajima. a mozda ja baljezgan
Aurelié is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2008., 00:08   #13
Quote:
Joanna4 kaže: Pogledaj post
Procitaj: Adrian Predrag Kezele: Skrivene poruke, skrivena znacenja.

I ja ih imam, Revolucijonar je u pravu - vise svijesti - vise sinkroniciteta. U zadnje vrijeme mi je sve zanimljivije... npr. decko mi kaze kako je pricao s jednom curom, kao ima neki problem... meni se u tom trenutku u glavi pojavi slika Ivane M. (cura je moja generacija, isla u istu skolu, znamo se iz hodnika, nikad nismo pricale, nisam ju ni vidjela godinama). Pitam ga kako se cura zove, a on kaze: Ivana M. Ta ista. Svaki dan imam 5 - 6 takvih iskustava, ovisi koliko se druzim s ljudima.
procitaj Junga, posto je on izmislio sinkronicitet, a Kezele je samo plagijator...
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2008., 21:22   #14
Živcira me kada otvarate topic koji već postoji. Odi na odf Na rubu znanosti na Snaga naših misli .

Tamo ima sve o sinkronicitetu , i BTW. ovo ni nije sinkronicitet nego klasična snaga misli
__________________
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu.
legi0nar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 14:39   #15
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
procitaj Junga, posto je on izmislio sinkronicitet, a Kezele je samo plagijator...
Izmislio? Izmislio?

Jung mi je pretezak. Kao sto je i hrpi vjernika lakse citati americke plagijatore Biblije i Bhagavad-gite. Valjda nisam jos na toj razini.
__________________
Sreća je svjesni izbor, ne automatska reakcija. (Mildred Barthel)
Joanna4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 22:14   #16
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
procitaj Junga, posto je on izmislio sinkronicitet, a Kezele je samo plagijator...
možda je plagijator, ali je onda dobar plagijator....
STARI RIBAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 11:39   #17
Da li je netko čitao knjigu "teorija sustava"?...preporučio mi knjigu gospodin Vladimir Gruden....

Zanima me Vaše mišljenje...
salvador is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 15:50   #18
Evo da se i ja nadovežem na ovu temu.Ja naime jako često nailazim na broj tablica 888,i to već stvarno jako dugo,jednostavno sečem se i pogledam ljevo a ono auto sa reg. tablicom 888,vozim se tramvajem pogledam slučajno kroz prozor a ono prošao auto s oznakom 888, i tako bezbroj puta gdje god da idem...recimo vozimo se sestra i ja u autu a ja vidim taj 888 auto a ona uopće ni ne pogleda u tom smjeru (dobro možda jer vozi:-) ali evo recimo izlazim iz zgrade a ispred mene parkiran auto sa istim oznakama,a da ne govorim na kakvim sve čudnim mjestima,recimo jednom sam išla u jednu trgovinu kupiti cigarete i prilikom izlaska na parkiralištu jedan jedini auto i to upravo 888!
mia07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2008., 00:07   #19
nisi jedina....ja stalno pak nalazim tablice DN, sa D mi počinje ime, sa N prezime....
X-plorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2008., 21:16   #20
Svidja mi se ova tema, bolje nego Na rubu znanosti...

Inače, meni se dogadja da u zadnje vrijeme stalno srećem ljude na koje počnem "misliti" dan, dva. Obično su to ljudi koje GODINAMA NISAM VIDJELA i koje teoretski ne bi baš mogla sresti u kvartu. I onda ih sretnem.

I tako skoro svaki dan nekog.

Pitala sam frendicu kaj s tim jer da ja ne vidim nikakvu poantu. Najčešće im se niti ne javim, od šoka :-) Onda mi je ona rekla to je zato da bi ti počela slušat svoju intuiciju. I nekak mislim da je bila u pravu. SAd ju više slušam i ne srećem nikog kog nisam vidjela sto godina...
__________________
Nemam potpis.
Peace34 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:44.