Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2008., 23:40   #21
Quote:
Krešimir kaže: Pogledaj post
Da pitanje nisi završio sa možda bih se potrudio da ti odgovorim.
nema potrebe
The Whisper is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 02:43   #22
imam hipermneziju ....više prokletstvo nego pomoć
ždralexandrijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 02:11   #23
Quote:
alexandrinha kaže: Pogledaj post
imam hipermneziju ....više prokletstvo nego pomoć
objasni
__________________
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu.
legi0nar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 16:57   #24
Quote:
legi0nar kaže: Pogledaj post
objasni
"Predobro" pamćenje uistinu može više smetati nego koristiti. Da, dobro dođe na ispitima, ali je malo zajebano kad ti je od siline podataka u mozgu teško doći do kakve originalne ideje ili nedajbože donijeti odluku; povećane memorijske sposobnosti često dovode do problema u drugim kognitivnim funkcijama (ili su možda samo uzrokovane istim uzrocima?).
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 17:20   #25
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
"Predobro" pamćenje uistinu može više smetati nego koristiti. Da, dobro dođe na ispitima, ali je malo zajebano kad ti je od siline podataka u mozgu teško doći do kakve originalne ideje ili nedajbože donijeti odluku; povećane memorijske sposobnosti često dovode do problema u drugim kognitivnim funkcijama (ili su možda samo uzrokovane istim uzrocima?).
pa onda to i mene muči!

Ali ne toliko izraženo.
__________________
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu.
legi0nar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 20:58   #26
Bezgranično pamćenje vrlo nebitnih detalja,doslovce mogu odvrtit filmove u glavi......predavanja profesora,svaku riječ rečenu,slike svake bilježnice iz srednje i osnovne škole,svako lice ime i prezime rođendani i znakovi oko 300 tinjak ljudi,razgovori s ljudima na autobusnoj stanici prije 15 ak godina u detalj,napamet napisani tekstovi iz knjiga doslovce ih mogu predočiti,svaka obiteljska svađa i eksces,vlastiti odraz u ogledalu u dobi od 4 godine(nemam slika iz tog doba),svako radno mjesto di sam radila a promjenila ih gro do u najsitniji detalj....mogu se sjetiti svake stvari iz života posebno ako je emocionalno obojena i proživljavat iznova i iznova ka da se događala prije 5 minuta.....najgore je kad mi se vraćaju sjećanja pa se doslovce potuku....npr.listam bilježnicu iz njemačkog iz 4 og osnovne (u glavi naravno) zelena a4 s bijelim točkama i tuču mi se s tim slike poznanice i sve promjene njene boje kose u zadnjih 10 godina s tim da znam koje je godine precizno stavljala koju boju i u koje godišnje doba čak i s kojom odjećom..ispričaš mi svoju životnu priču vidim te jednom u životu i za 15 godina ću se sjećati svakog detalja,a nisi mi npr. niko i ništa.....ili npr. upoznam osobu i sjetim se da sam je jednom vidjela na eskurziju u Trakošćanu kad sam imala 9 godina i vidi fakat točno...sjećam se na klupi prolila sok po hlačama.....crvenim
užasno
dobro sam za medicinu i pravo................
ždralexandrijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 21:02   #27
dobro i za završiti na psihijatriji
vraćaju mi se sjećanja na sve konverzacije šta sam vodila
bez reda i rasporeda
ko je šta rekao
šta sam odgovorila
izrazi lica osobe
emocije
mirisi okusi
sve
i to šta su se dogodili prije 20 godina
ponekad osjećaj da će me pogodit SCH
možda povišen dopamin pa pretjerano zapažanje
ždralexandrijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 21:50   #28
a sjećaš li se npr. što je bilo jučer?
Ja skoro ne, a onda nakon dva dana mi se sve posloži i sjećanja navru.

Neki dan sam se ispričao mami zato što sam joj u vrtiću zaboravio reći da je teta pohvalila njenu tortu koju mi je ispekla za 4. rođendan.
Mama me blijedo pogledala i onda sam skužio što sam rekao.
I tako stalno, izluđuje te da stalno moraš prepričavati događaje kojih se drugi ne sjećaju!
Najgore mi je što se uvijek iznova rasplačem u tužnoj situaciji ili zacrvenim im kada se prisjetim toga kada sam bio osramoćen!
__________________
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu.
legi0nar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 23:24   #29
sjećam,od svega doma do odlaska na posao,s kim sam pričala na poslu,smjena ovo ono sve....
najgore je što imam puno neugodnih sjećanja kroz život pa me nekad znaju tako obasipat da padnem u depresiju
imam dojam nekako da mi neke stvari ne izlaze iz pamćenja ko u drugih ljudi nego se jednostavno gomilaju
ko što sam već negdi napomenila ,bilo bi dobro doživiti prometnu pa izgubit bar dio pamćenja.......još kad bi to tako išlo
ždralexandrijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 21:24   #30
Quote:
alexandrinha kaže: Pogledaj post
sjećam,od svega doma do odlaska na posao,s kim sam pričala na poslu,smjena ovo ono sve....
najgore je što imam puno neugodnih sjećanja kroz život pa me nekad znaju tako obasipat da padnem u depresiju
imam dojam nekako da mi neke stvari ne izlaze iz pamćenja ko u drugih ljudi nego se jednostavno gomilaju
ko što sam već negdi napomenila ,bilo bi dobro doživiti prometnu pa izgubit bar dio pamćenja.......još kad bi to tako išlo
od kada imaš prvo sjećanje??

ja 9.mj.
A od 2.god. konstantno sjećanje.

Meni nije to prokletstvo, to je odlično! Ne bi bio ovakav učenik da nemam takvo pamćenje
__________________
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu.
legi0nar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 10:20   #31
poprilici od 2 i po godine,sjećam se baš sobe vitrine i kako proučavam sebe u ogledalu....ovo što si govorio za sram i meni je isto....prisjetim se neke sramne situacije npr. što se valjda ni bog više ne bi sjetio i zacrvenim nakon 20 i više godina.....ko da se događa sad ....stvarno užas
ždralexandrijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 22:24   #32
Quote:
alexandrinha kaže: Pogledaj post
poprilici od 2 i po godine,sjećam se baš sobe vitrine i kako proučavam sebe u ogledalu....ovo što si govorio za sram i meni je isto....prisjetim se neke sramne situacije npr. što se valjda ni bog više ne bi sjetio i zacrvenim nakon 20 i više godina.....ko da se događa sad ....stvarno užas
ovo je dualna osobina!

Umro mi je mačak- sjećam se svakog trenutka s njim.
Umro mi je mačak- stalno se podsjećam na tugu jer ga više nema.

UŽAS!
Trebam li se veselit ili plakat??!

I još nešto, da meni netko sada kaže, a čega se ti sramiš, ne bih mogao reći, to jednostavno dođe.
No da mi netko kaže nešto suprotno od onoga što mi je prije rekao sjetio bih se toga (ili ako je isto, također)
__________________
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu.
legi0nar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2008., 14:46   #33
Quote:
legi0nar kaže: Pogledaj post
od kada imaš prvo sjećanje??

ja 9.mj.
A od 2.god. konstantno sjećanje.

Meni nije to prokletstvo, to je odlično! Ne bi bio ovakav učenik da nemam takvo pamćenje
Super je šta se učenja tiče, ali šta se tiče pamčenja loših stvari......ako nima ničeg dobrog da izbije ono loše iz sječanja...gadna stvar.
Thnx, but no thnx
__________________
Oprosti mi Bože šta sam Dalmatinka...
Madamoiselle is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2008., 20:49   #34
Ja, doduše, kao lijeno pseto kakvo jesam, gdjekad poželim još bolje pamćenje nego što imam (a pamtim svašta, izuzev podataka koje se ni ne trudim zapamtiti) kako bih brže mogao naštrebati stvari koje me ne zanimaju, ali i ovako pamtim previše toga.

Zapravo, čak bih rekao da nije problem u zapamćivanju, nego u zaboravljanju: ovo što neki ovdje pišu jako mi vuče na probleme u sortiranju sjećanja i koncentraciji. Ono, umjesto da se držiš relevantnih stvari, vrtiš sjećanja od x godina unazad jer su asocijacije jače od koncentracije.

Naš mozak pamti hrpe stvari; za to je i izgrađen. Caka je u tome da u svakom trenutku može raditi s ograničenim brojem podataka, pa ostatak treba privremeno ili ne toliko privremeno - zaboraviti. Sortiranje bitnog od nebitnog, korisnog od nepotrebnog, jedna je izuzetno važna funkcija. Budući da velika većina ljudi s tako jezivo dobrim pamćenjem ima problema ove vrste, sve se pitam nije li ipak problem stvarno u tim mehanizmima, pa je bolje pamćenje samo jedna nuspojava.
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2008., 20:52   #35
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
pa je bolje pamćenje samo jedna nuspojava.
mislim da je ta zbrka u pamćenju privremeni nesklad u evoluciji mozga
__________________
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu.
legi0nar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2008., 22:49   #36
mislio sam otvoriti temu al eto našao sam je, vezano za mozak pregledavajuci neke stvari u vezi građe mozga, sada zanima me znamo da čovjek koristi manje od 10% svog mozga, e zanima me moželi se povećati taj postotak, ako je moguće kako ga povećati.Čuo sam da je Einstein koristio nešto manje od 20% svog mozga, znači onda da se moze povećati taj postotak kako ga onda povećati.Mislim da svojim mozgom možemo napraviti neke stvari za koje nismo svjesni da možemo.
Evo našao sam neki test za memoriju.
http://www.bbc.co.uk/science/humanbo...urveys/memory/
__________________
Ništa nije komično, sve je tragično. Ništa nije tragično, sve je komično, sve je stvarno, nestvarno, nemoguće, pojmljivo, nepojmljivo. Sve je tegobno, sve je lako.-Eugene Ionesco
Groinx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2008., 12:56   #37
Quote:
Groinx kaže: Pogledaj post
mislio sam otvoriti temu al eto našao sam je, vezano za mozak pregledavajuci neke stvari u vezi građe mozga, sada zanima me znamo da čovjek koristi manje od 10% svog mozga, e zanima me moželi se povećati taj postotak, ako je moguće kako ga povećati.Čuo sam da je Einstein koristio nešto manje od 20% svog mozga, znači onda da se moze povećati taj postotak kako ga onda povećati.Mislim da svojim mozgom možemo napraviti neke stvari za koje nismo svjesni da možemo.
Evo našao sam neki test za memoriju.
http://www.bbc.co.uk/science/humanbo...urveys/memory/
Koristimo 100% svog mozga. Priča o 10% je mit.

Istina, u određenom trenutku ne koristimo svih 100% - malo je besmisleno koristiti dio korteksa optimiziran za obrađivanje zvuka prilikom računanja, iako sinesteti i to rade. Gledaj na to kao na procesor u svom računalu: većinu vremena višegigahercna mrcina provede vrteći palcima. To ne znači da programi kojima se služimo koriste samo 10% procesora, pa da bi nam bilo sasvim super i s deset puta slabijim procesorom. Mozak radi kad treba, koliko treba (i koliko može). Efikasnost tog rada ovisi o njegovoj uvježbanosti, a koliko saznajem, da bi se u bilo kojem polju postalo stručnjakom, potrebno je oko 10.000 sati vježbanja.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:35.