Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2011., 16:58   #1
ZNG&HOS

Tko je prije osnovan?
Tko je prvi ukinut?
Kada je došlo vrijeme stvaranja HV-a,na koji način su postojale dvije oružane formacije u RH,i koje su bile prednosti i mane njihovog postojanja.

Ne postoji nijedna valjana monografija HOS-a,pa tako ni ZNG-a u vrijeme 1991 godine.
U čemu je bila razlika ovih postrojibi i kako je moguće da su postojale dvije dragovoljačke orijentacije?
Tko je imao pravo prednosti,sada kada gledamo sa vremenske distance?
Agripa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 20:13   #2
HOS je prvi osnovan,Stranka Parava je bila stranaka koja je htjela dati doprinos obrani zemlje jer nije imala nikakvih iluzija da će SM pustiti Hrvatsku u samostalnost bez da je mrcvari. Imali su stožer u zgradi nasuprot želj. kolodvora u Zagrebu na početku uprema Vodnikovoj ulici i hotel Espalnadi i tamo su vreće i top stajalali dobar dio 1991.
Pradžik je bio načenik stožera a njega su ubili naši na barikadi pred Zagrebom (zabuna kažu,lažna dojava,noć nije stao i slične trivijalnosti).

Bili su dobri borci i to će svi za njih reći.Srbi su se njih i najviše bojali na početku rata što su i priznali (onih u crnim uniformama).
Poslije su integrirani u HV brigade ali su imali pravo na svoje dodatne oznake i zapovjedanje unutar tih brigada.Čak i svoje topništvo, jer se u druge nisu previše pouzdavali.
Jednostavno su imali vlastiti praktični doprinos obrani domovine ,bez puno priče.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 20:34   #3
Jeli pripadnik HOSa nužno morao biti i pripadnik HSP-a?
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 21:13   #4
Ne.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 21:58   #5
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Poslije su integrirani u HV brigade ali su imali pravo na svoje dodatne oznake i zapovjedanje unutar tih brigada.Čak i svoje topništvo, jer se u druge nisu previše pouzdavali.
O kojem se to razdoblju uklapanja u HV radi?
HOS je bio prijetnja režimu,i zato je ukinut..
__________________
"..Slijedi život s mnogo pouzdanja čak i onda kada je budućnost nedostupna očima smrtnika.."-Homer
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 22:15   #6
Formalno da ,jer se nisu mogle tolerirati postrojbe izvan HV ,ali stvarno su nastavile djelovati čitave bojne cijeli rat u okviru HV a s vlastitim ustrojem.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 00:55   #7
HOS , ZNG i jedni idrugi ušli u rat bez poziva .Dragovoljci i jedni i drugi . Što je netko napisao , bili su pretnja HDZ-u , pa su rasformirani i ušli u postrojbe HV . Po mom mišljenju , neophodno je bilo ustrojiti jedinstvenu vojsku . Dvojni sistem zapovjedanja doveo bi do loših rezultata . Nisam siguran za ovo što kaže pp5d6 , da su i dalje djelovali dsa vlastitim ustrojem (možda po bosni ) . A razlika ( ponovo po mom mišljenju i tamo gdje sam ih sretao ) je možda u tome što su HOS-ovci u prosjeku bili politički opredjeljeniji nego ZNG . A bili su i puno lošije opremljeni nego ZNG , ali te manjke su nadoknadili srcem . Ovo se odnosi dok su imali Paradžika .
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 22:28   #8
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Ne.
Kriv odgovor. Bar što se tiče HOS-a u Hercegovini i srednjoj Dalmaciji.
Hercegbosanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 00:43   #9
Quote:
Hercegbosanac kaže: Pogledaj post
Kriv odgovor. Bar što se tiče HOS-a u Hercegovini i srednjoj Dalmaciji.
bas sto se tice Hercegovine tocan je odgovor,,,otac mi je bio od osnivanja do raspada HOSa u njegovom kraju ,a nije ni primiriso HSPu,niti bilo kojoj stranci
__________________
<Say Hello To My Little Friend>
striker is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 04:39   #10
Quote:
Hercegbosanac kaže: Pogledaj post
Kriv odgovor. Bar što se tiče HOS-a u Hercegovini i srednjoj Dalmaciji.
Odgovor mu je tocan. Nisi morao biti clan HSP-a da bi bio pripadnik HOS-a. Ovo ti je 100% barem sto se Hercegovine tice.
dobrila12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 16:12   #11
Quote:
striker kaže: Pogledaj post
bas sto se tice Hercegovine tocan je odgovor,,,otac mi je bio od osnivanja do raspada HOSa u njegovom kraju ,a nije ni primiriso HSPu,niti bilo kojoj stranci
Ovo je 100% netočno bar što se Hercegovine tiče. Može bit da je bilo pojedinaca koji nisu imali člansku iskaznicu HSP-a, ali definitivno je politika HOS-a bila da vojnici ujedno moraju pristupiti i stranci. Ja sam premlad ( a ako ti je stari bio u HOS-u onda si više-manje mojih godina) da znam iz prve ruke ali znam također od obitelji i sugrađana. Između ostalog jednom sam se našao u društvu s članovima obitelji Blaža Kraljevića.
Hercegbosanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 20:06   #12
Quote:
Hercegbosanac kaže: Pogledaj post
Ovo je 100% netočno bar što se Hercegovine tiče. Može bit da je bilo pojedinaca koji nisu imali člansku iskaznicu HSP-a, ali definitivno je politika HOS-a bila da vojnici ujedno moraju pristupiti i stranci. Ja sam premlad ( a ako ti je stari bio u HOS-u onda si više-manje mojih godina) da znam iz prve ruke ali znam također od obitelji i sugrađana. Između ostalog jednom sam se našao u društvu s članovima obitelji Blaža Kraljevića.
Pošto si premlad onda ne govori ono o čemu ne znaš, a to što si se ti našao u društvu s članovima obitelji pokojnog Blaža ne znači i ne govori ništa.
Nije se moralo pristupiti stranci, a to najbolje znam jer sam bio među onima koji je vodio evidenciju i za HPM i za samu stranku ali i za HOS.
Ali da je većina ljudi iz Hercegovine (pogotovo iz nekih mjesta) ispunjavala i pristupnice za HSP je točna ali nisu svi.
HSP_HOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 19:36   #13
Quote:
HSP_HOS kaže: Pogledaj post
Pošto si premlad onda ne govori ono o čemu ne znaš, a to što si se ti našao u društvu s članovima obitelji pokojnog Blaža ne znači i ne govori ništa.
Nije se moralo pristupiti stranci, a to najbolje znam jer sam bio među onima koji je vodio evidenciju i za HPM i za samu stranku ali i za HOS.
Ali da je većina ljudi iz Hercegovine (pogotovo iz nekih mjesta) ispunjavala i pristupnice za HSP je točna ali nisu svi.
Uz dužno poštovanje to što sam mlad ne znači da neznam neke stvari. Istina to se nemože uspoređivat s osobnim iskustvom i doživljajem al ne staje povijest na vama. Što će bit kad vi umrete? Nestat će Domovinskog rata?!?! Ja znam 100% od ljudi iz HOS-a da je velika većina bila u HSP-u. I to kad su se prijavljivali u HOS dobili su i papir za prijavu u HSP. Ne kažem da su baš svi hosovci bili u HSP-u ali velika većina iz HOS-a Hercegovine je bila. Al nije mi jasno zašto je to upoće i bitno?!?
Hercegbosanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 19:53   #14
Hercegbosanac, ono što ti govoriš je da su se velika većina onih koji su bili u HOS-u učlanjivala u HSP. To ne govori baš puno o tome da li su se oni morali učlaniti u HSP, a upravo to je pitanje koje je bilo postavljeno ovdje:
Quote:
Jeli pripadnik HOSa nužno morao biti i pripadnik HSP-a?
i na koje si ti si dao odgovor da mora.
failzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 20:28   #15
Quote:
failzor kaže: Pogledaj post
Hercegbosanac, ono što ti govoriš je da su se velika većina onih koji su bili u HOS-u učlanjivala u HSP. To ne govori baš puno o tome da li su se oni morali učlaniti u HSP, a upravo to je pitanje koje je bilo postavljeno ovdje:


i na koje si ti si dao odgovor da mora.
Ja znam 100% od ljudi iz HOS-a da je velika većina bila u HSP-u. I to kad su se prijavljivali u HOS dobili su i papir za prijavu u HSP.
Hercegbosanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 23:33   #16
Momcino, smanji malo dozivljaj. Ima ovdje ljudi koji su bili u HOS-u u Hercegovini, ne trebas nikome pisati crnim debelim slovima. Nisi nuzno morao biti clan HSP-a da bi bio pripadnik HOS-a. I kraj. Ni u Hercegovini, ni Dalmaciji niti igdje.
dobrila12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 02:55   #17
Quote:
Hercegbosanac kaže: Pogledaj post
Uz dužno poštovanje to što sam mlad ne znači da neznam neke stvari. Istina to se nemože uspoređivat s osobnim iskustvom i doživljajem al ne staje povijest na vama. Što će bit kad vi umrete? Nestat će Domovinskog rata?!?! Ja znam 100% od ljudi iz HOS-a da je velika većina bila u HSP-u. I to kad su se prijavljivali u HOS dobili su i papir za prijavu u HSP. Ne kažem da su baš svi hosovci bili u HSP-u ali velika većina iz HOS-a Hercegovine je bila. Al nije mi jasno zašto je to upoće i bitno?!?
Nije bitno ali ti si zapeo i ne znam zašto tvrdoglavo govoriš da su svi morali bit. Nemoj mene učit jer sam bio i u Starčevićevom domu i u Šenoinoj i bavio sam se tom evidencijom. Uostalom i sam si potvrdio moje riječi, velika većina. Velika većina nisu svi. Nisu bili svi, i točka.
Neću sad govorit napamet ali do 1993. u stranci je bilo najmanje 50 tisuća članova, a hosovaca sveukupno iz Hrvatske i BiH ne više od 16, 17 tisuća. Ovo je iz glave, ne službeno jer bih trebao ipak provjeriti ono što mogu.
HSP_HOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 13:37   #18
Quote:
Hercegbosanac kaže: Pogledaj post
Ja znam 100% od ljudi iz HOS-a da je velika većina bila u HSP-u. I to kad su se prijavljivali u HOS dobili su i papir za prijavu u HSP.
daj ne prdi vise bogati

ti ces nekome govorit jel bio u stranci il nije,,,srami se ,,,PETERO ljudi ti nesto kaze a ti i dalje ;meni reko ovaj meni reko onaj,a ljudi koji su bili u cizmama ti ljepo kazu kako JE BILO,,i ja ti kazem jer mi je otac bio u HOSu i volio je tu organizaciju i ljude i samog blazevica s kojim je bio prijatelj(nebi ovo ni spomeno da nisi tupio ko mazga) i bacio je HVO uniformu poslje ubistva((to jest nije htjeo prec u HVO) vec u HV) ,,pa je malo falilo da ne zamjene i njega za "cetnickog diverzanta""

kako me nazivcira,,,

i jos nesto nije Herceg bosna nego samo HERCEGOVINA ,,,,jel iza imena herceg bosna dosta toga lezi,
__________________
<Say Hello To My Little Friend>

Zadnje uređivanje striker : 12.12.2011. at 13:43.
striker is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 13:44   #19
Quote:
Agripa kaže: Pogledaj post
Tko je prije osnovan?
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
HOS je prvi osnovan,
HOS je utemeljen mjesec dana nakon ZNG-a.

Quote:
HSP_HOS kaže: Pogledaj post
Nije bitno ali ti si zapeo i ne znam zašto tvrdoglavo govoriš da su svi morali bit. Nemoj mene učit jer sam bio i u Starčevićevom domu i u Šenoinoj i bavio sam se tom evidencijom. Uostalom i sam si potvrdio moje riječi, velika većina. Velika većina nisu svi. Nisu bili svi, i točka.
Neću sad govorit napamet ali do 1993. u stranci je bilo najmanje 50 tisuća članova, a hosovaca sveukupno iz Hrvatske i BiH ne više od 16, 17 tisuća. Ovo je iz glave, ne službeno jer bih trebao ipak provjeriti ono što mogu.
Thomas Crowley je pristupio HOS-u sredinom ili krajem 91., a na iskaznici mu je bio broj 6968. Prema tome, računajući i one koji su pristupali HOS-u do kolovoza 92., broj boraca koji su prošli kroz redove HOS-a mora biti veći za nekoliko tisuća. Ali to je samo moje nagađanje.

Usput, pošto već postoji tema o HOS-u, molio bih da se ova tema spoji s njom.
__________________
Nikad sluge ne stvaraju povijest. Na mrtvoj straži vođa prvi stoji. Domoljublje po žrtvi se mjeri. Država se samo mačem kroji.
Starčevićanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 15:29   #20
Quote:
striker kaže: Pogledaj post
daj ne prdi vise bogati

ti ces nekome govorit jel bio u stranci il nije,,,srami se ,,,PETERO ljudi ti nesto kaze a ti i dalje ;meni reko ovaj meni reko onaj,a ljudi koji su bili u cizmama ti ljepo kazu kako JE BILO,,i ja ti kazem jer mi je otac bio u HOSu i volio je tu organizaciju i ljude i samog blazevica s kojim je bio prijatelj(nebi ovo ni spomeno da nisi tupio ko mazga) i bacio je HVO uniformu poslje ubistva((to jest nije htjeo prec u HVO) vec u HV) ,,pa je malo falilo da ne zamjene i njega za "cetnickog diverzanta""

kako me nazivcira,,,

i jos nesto nije Herceg bosna nego samo HERCEGOVINA ,,,,jel iza imena herceg bosna dosta toga lezi,
Slušaj momak,od ovih koji su bili u HOS-u mogu prihvatit kritike u vezi HOS i koj je bio u njemu, a tko nije, jel se moglo bez ovoga ili onoga ili nije! Al neznam što ti glumiš ovdje kad si u najmanju ruku jednak meni, i tebi je neko rekao, baš kao meni. Meni je pola obitelji bilo u HOS-u (stari nije jer se ranije prijavio u ZNG) i znam o tome baš kao i ti. A kad već spominješ Blaža Kraljevića i prijateljstvo, samo ću reći da je taj čovjek iz mog mjesta, a stari mi je bio izvrstan prijatelj i zajedno su radili s Markom Stjepanovićem. A što se tiče Herceg-Bosne, baš je Herceg-Bosna zbog naših ljudi u Bosni, nisu svi Hrvati u Hercegovini.
Iako opet kažem da nije bitno, al tvrdim da su u Hercegovini(konkretno u Ljubuškom,ako baš hoćete) hosovci uz prijavu za HOS dobivali i prijavu za HSP. I ja neznam ni jednog člana HOS-a, a znam ih sigurno više od pet da su bili u HOS-u a nisu bili u HSP-u.
Hercegbosanac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:39.