Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2011., 15:34   #21
Quote:
dobrila12 kaže: Pogledaj post
Momcino, smanji malo dozivljaj. Ima ovdje ljudi koji su bili u HOS-u u Hercegovini, ne trebas nikome pisati crnim debelim slovima. Nisi nuzno morao biti clan HSP-a da bi bio pripadnik HOS-a. I kraj. Ni u Hercegovini, ni Dalmaciji niti igdje.
Pisali su meni, pa i ja pišem njima. Ispričavam se i duboko poštovanje svima al me nervira kad govore: ˝balavče˝ i te sheme. Nisam bio u ratu al su mi pričali ljudi koji jesu. Konkretno za HOS su mi pričali ljudi koji su bili neposredno uz Blaža Kraljevića i u stožeru HOS-a jer sam ja kao što rekoh iz njegova mjesta. Sad ili su oni meni lagali ili...
Hercegbosanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 15:40   #22
Quote:
Starčevićanac kaže: Pogledaj post
HOS je utemeljen mjesec dana nakon ZNG-a.
A kada je ukinut?

Ti tvrdiš da brojka doseže 6 tisuća dragovoljaca,a forumaš HSP HOS podiže brojku na 17 tisuća dragovoljaca u RH i RBIH..Koliko je to točno?
Agripa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 16:36   #23
Quote:
Hercegbosanac kaže: Pogledaj post
Pisali su meni, pa i ja pišem njima. Ispričavam se i duboko poštovanje svima al me nervira kad govore: ˝balavče˝ i te sheme. Nisam bio u ratu al su mi pričali ljudi koji jesu. Konkretno za HOS su mi pričali ljudi koji su bili neposredno uz Blaža Kraljevića i u stožeru HOS-a jer sam ja kao što rekoh iz njegova mjesta. Sad ili su oni meni lagali ili...
Pa možda je u tvom kraju bilo tako kao što kažeš , a negdje drugdje drugačije . I u biti ne razumijem , kakve veze ima jesi bio član stranke ili ne ?
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 16:47   #24
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Pa možda je u tvom kraju bilo tako kao što kažeš , a negdje drugdje drugačije . I u biti ne razumijem , kakve veze ima jesi bio član stranke ili ne ?
Pa hvala Bogu na nekom razumnom. Ja govorim kako je bilo u mom kraju. I naravno da nema veze, to sam već reko u jednom prethodnom postu.
Hercegbosanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 17:07   #25
Quote:
Starčevićanac kaže: Pogledaj post
Thomas Crowley je pristupio HOS-u sredinom ili krajem 91., a na iskaznici mu je bio broj 6968. Prema tome, računajući i one koji su pristupali HOS-u do kolovoza 92., broj boraca koji su prošli kroz redove HOS-a mora biti veći za nekoliko tisuća. Ali to je samo moje nagađanje.
Ja govorim za ukupan broj dragovoljaca iz Hrvatske i BiH. Po mojoj procjeni je 16, 17 tisuća kao što sam napisao. A maksimum maksimuma je 20. To što su krajem devedesetih Đapić i Kvesić davali lažne potvrde ljudima koji rata vidjeli nisu da su bili u HOS-u je druga priča a o tome je pokrenuta kaznena prijava i sudski spor koja je naravno i dalje u ladicama ali to je druga tema.
Isto tako moraš voditi računa o onim dragovoljcima HOS-a koji su ratovali i u Hrvatskoj i BiH tj. na oba ratišta, oni nisu imali duple iskaznice HOS-a, jednu za Hrvatsku drugu za BiH. Barem koliko se ja sjećam.

Quote:
Agripa kaže: Pogledaj post
A kada je ukinut?
Nije ukinut nego je službeno integriran u HV i potvrđen sastavnim dijelom HV-a presudama Vrhovnog i Vojnog suda...
HSP_HOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 03:01   #26
Quote:
Hercegbosanac kaže: Pogledaj post
Slušaj momak,od ovih koji su bili u HOS-u mogu prihvatit kritike u vezi HOS i koj je bio u njemu, a tko nije, jel se moglo bez ovoga ili onoga ili nije! Al neznam što ti glumiš ovdje kad si u najmanju ruku jednak meni, i tebi je neko rekao, baš kao meni. Meni je pola obitelji bilo u HOS-u (stari nije jer se ranije prijavio u ZNG) i znam o tome baš kao i ti. A kad već spominješ Blaža Kraljevića i prijateljstvo, samo ću reći da je taj čovjek iz mog mjesta, a stari mi je bio izvrstan prijatelj i zajedno su radili s Markom Stjepanovićem. A što se tiče Herceg-Bosne, baš je Herceg-Bosna zbog naših ljudi u Bosni, nisu svi Hrvati u Hercegovini.
Iako opet kažem da nije bitno, al tvrdim da su u Hercegovini(konkretno u Ljubuškom,ako baš hoćete) hosovci uz prijavu za HOS dobivali i prijavu za HSP. I ja neznam ni jednog člana HOS-a, a znam ih sigurno više od pet da su bili u HOS-u a nisu bili u HSP-u.
Momak, ovo mi se svidja,,, jos si ti zelen ,da zelen, prezelen kad nemozes malo prokontat da je Bllaz ubijen pored drugih stvari jel je bio protiv cuvene republike Herceg-Bosne,,vec za jedinstvenu BIH,pa poslje rata nek se djeli ako treba na kruske i jabuke.............toliko o tvom opcem znanju i razumjevanju,,jer jedno je nesto znat a drugo razumjet




vidim varljiva je bunika,,prvo si rekao da se u Hercegovini i Dalmaciji moralo to sto tvrdis,,,,tad si smanjio na Ljubuski,,al ajde kad popusti bunika skroz svesces ti to na neko selo od 5 kuca kraj Ljubuskog ,i da je to bio izolirani "incident" u Mrdusi srednjoj,,A jesi razmislio mozda da tih pet ljudi koje ti znas i koji su ti se ispovjedili,,da su mozda politicki bili motivirani htjeli ljudi u politiku,,,
samo polakooooo,,duuuboko udahni razmisli pa ispocetka
__________________
<Say Hello To My Little Friend>

Zadnje uređivanje striker : 13.12.2011. at 03:13.
striker is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 03:06   #27
Quote:
Hercegbosanac kaže: Pogledaj post
Pa hvala Bogu na nekom razumnom. Ja govorim kako je bilo u mom kraju. I naravno da nema veze, to sam već reko u jednom prethodnom postu.
dobar taj tvoj kraj, nesto velik ,,,Dalmacija i Hercegovina,,mashala

ma ja ipak mislim da je ovdje rjec o mrdusi srednjoj,,,,,,
__________________
<Say Hello To My Little Friend>
striker is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 11:46   #28
Quote:
Agripa kaže: Pogledaj post
Ti tvrdiš da brojka doseže 6 tisuća dragovoljaca,a forumaš HSP HOS podiže brojku na 17 tisuća dragovoljaca u RH i RBIH..Koliko je to točno?
Pročitaj ponovno ono što sam rekao. Ja ni jednim slovom nisam rekao da ih je bilo 6,000 nego da je broj za nekoliko tisuća veći od 6968, što je jedina službena brojka do koje sam ja došao.

Quote:
HSP_HOS kaže: Pogledaj post
Ja govorim za ukupan broj dragovoljaca iz Hrvatske i BiH. Po mojoj procjeni je 16, 17 tisuća kao što sam napisao. A maksimum maksimuma je 20. To što su krajem devedesetih Đapić i Kvesić davali lažne potvrde ljudima koji rata vidjeli nisu da su bili u HOS-u je druga priča a o tome je pokrenuta kaznena prijava i sudski spor koja je naravno i dalje u ladicama ali to je druga tema.
Isto tako moraš voditi računa o onim dragovoljcima HOS-a koji su ratovali i u Hrvatskoj i BiH tj. na oba ratišta, oni nisu imali duple iskaznice HOS-a, jednu za Hrvatsku drugu za BiH. Barem koliko se ja sjećam.
I ja govorim sveukupno, ali treba računati i najveći broj HOS-ovaca u trenutku kada je bio na vrhuncu snage, a ne koliko je ljudi prošlo kroz HOS. Npr, Paraga u Jutarnjim novinama iz 2000. kaže da je Blaž Kraljević krenuo na Trebinje sa 12,000 ljudi. Ali kada sam jednom HOS-ovcu iz Hercegovine prije par godina spomenuo brojku od 5,000, rekao je da ih nije bilo toliko ni sa svim bližim i daljim članovima obitelji skupa. Dakle, kroz redove HOS-a od 91. do 93. možda i jest prošlo 15,000 ljudi, ali stvarna snaga HOS-a ni u jednom trenutku nije bila tolika.
__________________
Nikad sluge ne stvaraju povijest. Na mrtvoj straži vođa prvi stoji. Domoljublje po žrtvi se mjeri. Država se samo mačem kroji.
Starčevićanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 14:30   #29
Paraga nekad pobrka brojke da se tako izrazim, iako nema zle namjere. Jer on nekad spominje brojke iz službene evidencije koja je dolazila i bila u Zagrebu a nekad sveukupnu sa čijim informacijima on vjerojatno najbolje raspolaže jer jednostavno tada nije bilo fizički moguće sve pristupnice donositi u Zagreb. Tako da tu nekad on pobrka brojke.
HSP_HOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 19:41   #30
Quote:
Starčevićanac kaže: Pogledaj post
Pročitaj ponovno ono što sam rekao. Ja ni jednim slovom nisam rekao da ih je bilo 6,000 nego da je broj za nekoliko tisuća veći od 6968, što je jedina službena brojka do koje sam ja došao.
Pardon,nisam te citirao nego sam skratio tvoju analizu.

Ako si došao do jedine službene brojke,jesi li došao do kojeg još podatka,npr;
-koliko bojni HOS-a je postojalo?
-da li je postojao Zdrug HOS-?
-vrijeme nastanka i reintegriranja?
-postoji li koja detaljna monografija?
-politički osvrt na HOS,koji je bio prijetnja planovima režima..?

Kada bi usporedili brigade ZNG-a i bojne HOS-a,možemo li zaključiti da su i jedni i drugi bili podjednako jaki?
Da li postoji koji nenapisani incident između ZNG-a i HOS-a?
Imam još pitanja,ali sumnjam da postoje odgovori i na ovo postavljeno,jer je škrtost informacija očita.
Kako je moguće da MORH,koji posjeduje podatke i arhivu,ne pruži podršku da se napravi jedan projekt"prvih dragovljaca u domovinskom rat"i ZNG-a i HOS-a,iako je u ZNG-u bilo dosta unovačenih(mobiliziranih),a HOS je imao isključivo dragovoljce..
Agripa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 21:28   #31
Quote:
Agripa kaže: Pogledaj post
Pardon,nisam te citirao nego sam skratio tvoju analizu.

Ako si došao do jedine službene brojke,jesi li došao do kojeg još podatka,npr;
-koliko bojni HOS-a je postojalo?
-da li je postojao Zdrug HOS-?
-vrijeme nastanka i reintegriranja?
-postoji li koja detaljna monografija?
-politički osvrt na HOS,koji je bio prijetnja planovima režima..?

Kada bi usporedili brigade ZNG-a i bojne HOS-a,možemo li zaključiti da su i jedni i drugi bili podjednako jaki?
Da li postoji koji nenapisani incident između ZNG-a i HOS-a?
Imam još pitanja,ali sumnjam da postoje odgovori i na ovo postavljeno,jer je škrtost informacija očita.
Kako je moguće da MORH,koji posjeduje podatke i arhivu,ne pruži podršku da se napravi jedan projekt"prvih dragovljaca u domovinskom rat"i ZNG-a i HOS-a,iako je u ZNG-u bilo dosta unovačenih(mobiliziranih),a HOS je imao isključivo dragovoljce..
Ispravak netočnog navoda, ZNG nikada nije mobilizirao nekoga za rat.
ZNG je isključivo dragovoljačkog karaktera.
Iznimaka je bilo-neki vozači-civili, zajedno sa kamionima su "zamoljeni" da nešto prevezu ili slične stvari...
Jedan slučaj za kojeg ja znam je da su pokupljeni vozači tenkova negdje u rujnu 91 kada su se pojavili prvi tenkovi poslije pada vojarni,makar i to možda spada u prvi val mobilizacije HV-a.
HOS-isključivo dragovoljno,nije bilo mobilizacije.
devedeset is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 09:42   #32
Quote:
Agripa kaže: Pogledaj post
Pardon,nisam te citirao nego sam skratio tvoju analizu.

Ako si došao do jedine službene brojke,jesi li došao do kojeg još podatka,npr;
-koliko bojni HOS-a je postojalo?
-da li je postojao Zdrug HOS-?
-vrijeme nastanka i reintegriranja?
-postoji li koja detaljna monografija?
-politički osvrt na HOS,koji je bio prijetnja planovima režima..?

Kada bi usporedili brigade ZNG-a i bojne HOS-a,možemo li zaključiti da su i jedni i drugi bili podjednako jaki?
Da li postoji koji nenapisani incident između ZNG-a i HOS-a?
Imam još pitanja,ali sumnjam da postoje odgovori i na ovo postavljeno,jer je škrtost informacija očita.
Kako je moguće da MORH,koji posjeduje podatke i arhivu,ne pruži podršku da se napravi jedan projekt"prvih dragovljaca u domovinskom rat"i ZNG-a i HOS-a,iako je u ZNG-u bilo dosta unovačenih(mobiliziranih),a HOS je imao isključivo dragovoljce..
Dobar presjek postrojbi HOS-a imaš na slijedećem linku

http://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvatsk...ostrojbe_HOS-a

ali ta je tablica nedovršena. Kako budu izranjali podatci, ja ću ih nadopunjavat. O broju bojni ne znam, neke su bile u planu ali nikada nisu ostvarene, npr. Južnodalmatinska bojna "Ante Paradžik". Neke su se postrojbe nazivale bojnama, ali nisu bile ni upola te veličine. Neke su bile veličine bojne, ali nikada nisu imale službeno ime itd. Zdrug HOS-a nikada nije postojao, ali mislim da je bilo nekakvih pregovora između vrha HSP-a i hrvatske vlade da se status HOS-a riješi na način da se sav HOS-a preustroji u jednu samostalnu brigadu HV-a, ali forumaš HSP_HOS će ti o tome vjerojatno znati reći više nego ja. Inače, imaš već postojeću temu

https://www.forum.hr/showthread.php?t=599084

gdje je dosta toga rečeno.
__________________
Nikad sluge ne stvaraju povijest. Na mrtvoj straži vođa prvi stoji. Domoljublje po žrtvi se mjeri. Država se samo mačem kroji.
Starčevićanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 09:48   #33
Zaboravih reći da se može vidjeti dobrih oznaka HOS-a (postrojbi koje su imale oznake, naravno) na slijedećem linku

http://commons.wikimedia.org/wiki/Us...Defence_Forces
__________________
Nikad sluge ne stvaraju povijest. Na mrtvoj straži vođa prvi stoji. Domoljublje po žrtvi se mjeri. Država se samo mačem kroji.
Starčevićanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2012., 01:09   #34
HOS je bio stranačka vojska i morao si biti član stranke (HSP) da bi pristupio postrojbi. Tako je barem bilo u Splitu dok je zapovijedao Jozo Radanović (1991). Iako nisam dijelio političke stavove HSP-a uključio sam se u stranku kako bih udovoljio tom uvjetu. Istini za volju, s 19 godina nisam ni imao političke stavove već samo potrebu da učinim nešto što sam smatrao dužnošću. E sad, zašto se išlo u HOS? Velika većina iz mog voda je došla isključivo iz jednog razloga, a to je da nisu primljeni u 4. brigadu ZNG-a, a glavni razlog je bio nedostatak oružja i opreme. HSP je u to doba imao svoje kanale nabave oružja i svaki je vojnik dobio automatsku pušku (govorim o mom vodu od cca 30-ak ljudi), što u nekim drugim postrojbama nije bio slučaj, jer su dobivali i papovke. Da ne spominjem da nije bilo ni čizama pa se išlo i u patikama. Cijela postrojba bila je pod direktnim zapovjedništvom 4. brigade, ali je djelovala kao zasebna bojna.
Što se tiče naziva ZNG on je ukinut mislim početkom '92 i od tada se koristi naziv HV, ali HOS kao samostalna bojna ostaje unutar 4. brigade, a kasnije 114.
Bizarro is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2012., 15:46   #35
Quote:
Agripa kaže: Pogledaj post
A kada je ukinut?

Ti tvrdiš da brojka doseže 6 tisuća dragovoljaca,a forumaš HSP HOS podiže brojku na 17 tisuća dragovoljaca u RH i RBIH..Koliko je to točno?
Ja sam uvijek mislio da je ta brojka bila manja od 5.000
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 14:24   #36
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Ja sam uvijek mislio da je ta brojka bila manja od 5.000
Pogledaj broj na iskaznici

http://u.jimdo.com/www20/o/s319d60b9.../std/image.jpg
__________________
Nikad sluge ne stvaraju povijest. Na mrtvoj straži vođa prvi stoji. Domoljublje po žrtvi se mjeri. Država se samo mačem kroji.
Starčevićanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 13:03   #37
Zanima me da li su svi pripadnici HOS-a i nužno morali imati i iste političke stavove prilikom primanja u formaciju...
ZGV is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 00:34   #38
Quote:
ZGV kaže: Pogledaj post
Zanima me da li su svi pripadnici HOS-a i nužno morali imati i iste političke stavove prilikom primanja u formaciju...
Pretpostavljam da su ljudi koji su se učlanjivali u HOS sasvim sigurno bili malo desnije orijentirani, a pod tim mislim da su imali određene simpatije prema NDH i ustašama.

Naravno bilo je dosta i onih koji su isto bili spremni braniti Hrvatsku, ali zbog razno raznih razloga nisu imali takve simpatije. Tu ponajprije mislim na one koji su potjecali iz partizanskih obitelji, bivše pripadnike JNA i bivše članove SKH. Mislim da su takvi ipak radije odlazili u borbu protiv velikosrpske agresije kao pripadnici ZNG nego kao pripadnici HOS-a.
Cromanst is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 19:51   #39
Quote:
ZGV kaže: Pogledaj post
Zanima me da li su svi pripadnici HOS-a i nužno morali imati i iste političke stavove prilikom primanja u formaciju...
evo čovjeka s terena kaj govori o pripadnosti stranci i postrojbama HOS-a

http://www.youtube.com/watch?v=g2TGl...ailpage#t=292s
__________________
jer opet da se rodim i upoznam mnoge žene živio bi isto, volio tebe i više nikoga
rizla. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 21:08   #40
meni nitko nije davao ni nudio clanstvo u hsp-u. samo su ih moje godine zanimale jer se s mjeseca vidjel da sam balo balavi a vrlo brzo su shvatili da sam jos malđi nego sam im rekao (lagao sam da imam 17 a imao sam 16)pa su me u roku par dana otfikarili.
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:35.