Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2012., 11:42   #21
Quote:
Kojiro Izawa kaže: Pogledaj post
Ma rekao mi je netko tko je vrlo upućen u štošta vezano uz rat i povijest da su Rusi prodavali nama oružje, pa čak pilotirali zrakoplove u Oluji. Da nas uopće nisu mrzili. E sad, je li i tu ima istine...
To nije istina, pogotovo ne ovo drugo. Oružje se većim dijelom nabavljalo od preprodavača oružja na crnom tržištu i radi toga je u naoružanju HV bilo raznih modela i tipova naoružanja, porijeklom iz raznih svjetskih zemalja, pa tako i Rusije, SAD, Njemačke, Mađarske,Rumunjske, Kine.. ..Kako se nabavljalo naoružanje, nešto je natuknuo i Šušak u transkriptima vezanim uz pad Vukovara..Jedan značajan dio naoružanja dopremljen je 92.g iz zemalja Južne Amerike, a najznačajnije je spomenuti haubice 122mm..

Što se tiče pilotiranja za vrijeme Oluje, zrakoplovima su upravljali samo hrvatski piloti, a za spomenuto postoji poimenična i detaljna dokumentacija za svaki borbeni nalet....

Kada je u pitanju korištenje bespilotnih letjelica tijekom Oluje, sa području Sinja djelovao je vod bespilotnih letjelica iz sastava HV jačine dvije letjelice.

Važno je napomenuti kako je taj vod imao značajnu i veliku ulogu u prikupljanju obavještajnih podataka, te navođenju i korekciji topničke paljbe..

Ne računajući političku podršku, prije i tijekom Oluje, uloga i pomoć Amerikanaca bila je beznačajna ...
metalHamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2012., 20:12   #22
Tema stranih dragovoljaca je jako zanimljiva.Sa mnogima sam stupio u kontakt barem što se tiče hrvatske strane Ima tu Engleza,Iraca,Njemaca,Francuza,vjerovali ili ne čak i Japanac koji s borio u HVO-u.Kod Srba Rusi,Grci i Rumunji(koji su mislili da se ovdje vodi vjerski rat protiv pravoslavlja.Bili su totalno dezinformirani),a kod Bošnjaka muslimani mahom iz Iraka,Pakistana,Afganistana i KSA.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 07.02.2012. at 17:19.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 22:50   #23
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Jedina konkretna pomoć Amera je bilo upozorenje našima da će u noći napada
3/4 .kolovoza 1995. a zbog zaštite vlastitih zračnih snaga u operaciji zabrane letenje iznad BiH , provesti PE djelovanje protiv komunaikacijskih i radarskih sustava u ovremenu od 00,00-04,00 sati.
I uništenje radara na čini mi se Plješivici (mislim da je bio F-16 sa HARM raketom) dan prije Oluje. Mislim da je to bilo vrlo važno, ako ne i presudno za djelovanje naših Migova.
Znam da je službeno objašnjenje bilo da je američki F-16 bio "osvjetljen" radarom pa da je u stvari djelovao u samoobrani.
thomascat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 23:51   #24
Quote:
thomascat kaže: Pogledaj post
I uništenje radara na čini mi se Plješivici (mislim da je bio F-16 sa HARM raketom) dan prije Oluje. Mislim da je to bilo vrlo važno, ako ne i presudno za djelovanje naših Migova.
Znam da je službeno objašnjenje bilo da je američki F-16 bio "osvjetljen" radarom pa da je u stvari djelovao u samoobrani.
Ne razumijem kako je to bilo (ako se i dogodilo) presudno za djelovanje naših migova? Ako se ne varam naši Migovi su uništili jako puno radarskih postrojenja (najvažniji je bio Ćelavac), na prvi dan Oluje. Osim toga mnogo opasnije stvari su bili PVO sustavi SA-6 KUB koje je "nenaoružana srpska nejač" imala, a koji su bez problema obarali i NATO avione, zato su naši letjeli na ekstremno niskim visinama i zato niti jedan naš avion u Oluji nije oboren, tako da je ovo isticanje o uništenju jednog radara dan prije Oluje kao nešto presudno smiješno. I kad smo već kod tog aviona, mislim da nije bio F-16, citat sa wikipedije " On the same day, "Two U. S. Navy EA-6Bs and two U. S. Navy F/A-18Cs", patrolling Croatian and Bosnian airspace as part of Operation Deny Flight to enforce no-fly zones, attacked two Serb surface-to-air missile radar sites near Knin and Udbina. The attack, using AGM-88 HARM anti-radiation missiles, were "in self-defence after the aircraft electronic warning devices indicated they were being targeted by anti-aircraft missiles".
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 23:57   #25
Ma to su vam gluposti tipa "ma kakav HV,nas Srbije je napala Amerika".

Bilo je određene pomoći oko tog sustava,ali sjetite se da je Galbraight dan prije Oluje prvo odvukao Milana Babića u Beograd gdje je ovaj potpisao Z4, i onda odjurio do Franje,koji ga je hladno odbio i pokrenuo Oluju.

Jedina istinka pomoć Amerike je bila nemješanje, 1993. mi smo vojnički već mogli pokrenuti Oluju,ali politički nikako, čak su Francuzi poslali nosač aviona da nas bombardira ako se ne povučemo.

Kasnije se mnogo toga izdogađalo, uloga nama nesklonih Francuske i Britanije se smanjila,a SAD,nama skloniji je preuzeo.

Ali to samo znači da smo dobili ŽUTO SVIJETLO za Oluju, dakle nit će stopirati,nit će blagosloviti,ovo što su bombradirali,to su iz svojih razloga
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 11:07   #26
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post

Jedina istinka pomoć Amerike je bila nemješanje,
Onda možemo reći da na je i Srbija pomogla svojim nemješanjem (barem ne onako kako su se mješali '91).
thomascat is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 11:11   #27
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Ne razumijem kako je to bilo (ako se i dogodilo) presudno za djelovanje naših migova? Ako se ne varam naši Migovi su uništili jako puno radarskih postrojenja (najvažniji je bio Ćelavac), na prvi dan Oluje. Osim toga mnogo opasnije stvari su bili PVO sustavi SA-6 KUB koje je "nenaoružana srpska nejač" imala, a koji su bez problema obarali i NATO avione, zato su naši letjeli na ekstremno niskim visinama i zato niti jedan naš avion u Oluji nije oboren, tako da je ovo isticanje o uništenju jednog radara dan prije Oluje kao nešto presudno smiješno. I kad smo već kod tog aviona, mislim da nije bio F-16, citat sa wikipedije " On the same day, "Two U. S. Navy EA-6Bs and two U. S. Navy F/A-18Cs", patrolling Croatian and Bosnian airspace as part of Operation Deny Flight to enforce no-fly zones, attacked two Serb surface-to-air missile radar sites near Knin and Udbina. The attack, using AGM-88 HARM anti-radiation missiles, were "in self-defence after the aircraft electronic warning devices indicated they were being targeted by anti-aircraft missiles".
Ne znam, iznosim svoje mišljenje, nisam kategorički tvrdio.
Brijem da ti ti za SA-6 treba radar za navođenje. Ako nemaš radar onda ti ostaje optičko navođenje.
Barem tako kažu na ovoj stranici.:
http://tech.military.com/equipment/v...6-gainful.html
thomascat is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 19:14   #28
Quote:
thomascat kaže: Pogledaj post
Ne znam, iznosim svoje mišljenje, nisam kategorički tvrdio.
Brijem da ti ti za SA-6 treba radar za navođenje. Ako nemaš radar onda ti ostaje optičko navođenje.
Barem tako kažu na ovoj stranici.:
http://tech.military.com/equipment/v...6-gainful.html
Ne razumiješ, naši su letjeli na ekstremno niskim visinama, da IZBJEGNU SA-6 i radarsko otkrivanje, jer je na visini leta od 200 metara uz onakvu konfiguraciju terena svaki PVO skoro beskoristan, jer su im naši praktički neotkriveni nadlijetali poviše glava i još ih pritom gađali nevođenim ne pametnim bombama, isto kao da se voziš u automobilu pri brzini od 150 km/h i kamenom gađaš prometne znakove kraj kojih prolaziš.
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 02:36   #29
...

Quote:
thomascat kaže: Pogledaj post
Ne znam, iznosim svoje mišljenje, nisam kategorički tvrdio.
Brijem da ti ti za SA-6 treba radar za navođenje. Ako nemaš radar onda ti ostaje optičko navođenje.
Barem tako kažu na ovoj stranici.:
http://tech.military.com/equipment/v...6-gainful.html
Radar koji je bio na Plješevici je osmatrački i stacionaran. Takvi su bili jednako opasni za NATO u sklopu operacije Deny Flight kao i za HRZ u Oluji. No, za HRZ su također bili opasni mobilniji i manjeg dometa radari, popt onih što standardno prate bateriju raketa KUB ( SA -6 ) ili pak radar Giraffe koji navodi Bofors 40mm L-70 top. bateriju. Sve ovo su imali pobunjeni Srbi na raspolaganju na okupiranim područjima RH.Plus hrpa "standardnih" 20 mm i 12,7mm, plus prijenosni laki raketni sustavi Strela i Igla. (Sjetimo se kako je uspješna bila hrvatska PZO s sličnim sistemima i uglavnom bez radarskog "pokrova" ,bar u početku - oslanjajući se samo na sustav veze,promatranja i dojave - neki puta je upalilo neki puta ne - osobno sam svjedok kada se neprijateljski avion jednom "prišuljao iza leđa", neprimjećen, koristeći isto konfiguraciju terena). Dakle, da bi "doskočili" toj problematici, piloti HRZ su izuzetno pažnje pridavali uvježbavanju letenja i djelovanja ispod razine detekcije svim navedenim radarskim sustavima.Također, sa posebnom pažnjom su se planirale "rute ulaska u zonu djelovanja i izlaska " koristeći konfiguraciju terena i "radarsku sjenu " . Valja napomenuti još dvije bitne stvari: 1. Mig 21bis nikada nije zamišljen da djeluje kao primarno jurišno bombarderski avion za podršku trupama na zemlji ( a u DR , to mu je bila glavan namjena ! ) i ne nosi nikakvu specijalnu opremu u tu svrhu kao niti neko "pametno" naoružanje. ( Jedino takvo što u posjedu ex Armije, kasnije Srba, su bile rakete AGM65 Maverick koje je nosio posebno prilagođeni J-22 Orao i kojima se u par navrata djelovalo u Sloveniji i RH ). 2. U navedenoj operaciji ,Mig21 HRZ su pilotirali iskusni "majstori" pilotskog zanata , tipa npr. g. I.Selak apsolutno sposobni za sve i svašta kad je 21.ca u pitanju. Iako se tokom akcija dobar dio naših migova našao pod neprijateljskom vatrom , pa i pretrpio oštećenja, niti jedan jedini nije oboren! Iako smo prije 95. izgubili u akcijam 3 Miga - svi pogođeni baš malim prijenosnim "Strelama". S obzirom na količinu zrakoplova HRZ korištenih u Oluji i broj borbenog naleta, zapanjujući podatak!
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 19:55   #30
Od 17 migova HRZ koji su djelovali u Oluji njih 11 je oštećeno (neki više ,neki manje) od srpske PZO ali su se svih 11 uspjeli vratiti u baze. Dogodi se i to.

"Lete u parama i rasturaju", tako je EI HV bilježio komunikaciju Srba u to doba.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 03:21   #31
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Radar koji je bio na Plješevici je osmatrački i stacionaran. Takvi su bili jednako opasni za NATO u sklopu operacije Deny Flight kao i za HRZ u Oluji. No, za HRZ su također bili opasni mobilniji i manjeg dometa radari, popt onih što standardno prate bateriju raketa KUB ( SA -6 ) ili pak radar Giraffe koji navodi Bofors 40mm L-70 top. bateriju. Sve ovo su imali pobunjeni Srbi na raspolaganju na okupiranim područjima RH.Plus hrpa "standardnih" 20 mm i 12,7mm, plus prijenosni laki raketni sustavi Strela i Igla. (Sjetimo se kako je uspješna bila hrvatska PZO s sličnim sistemima i uglavnom bez radarskog "pokrova" ,bar u početku - oslanjajući se samo na sustav veze,promatranja i dojave - neki puta je upalilo neki puta ne - osobno sam svjedok kada se neprijateljski avion jednom "prišuljao iza leđa", neprimjećen, koristeći isto konfiguraciju terena). Dakle, da bi "doskočili" toj problematici, piloti HRZ su izuzetno pažnje pridavali uvježbavanju letenja i djelovanja ispod razine detekcije svim navedenim radarskim sustavima.Također, sa posebnom pažnjom su se planirale "rute ulaska u zonu djelovanja i izlaska " koristeći konfiguraciju terena i "radarsku sjenu " . Valja napomenuti još dvije bitne stvari: 1. Mig 21bis nikada nije zamišljen da djeluje kao primarno jurišno bombarderski avion za podršku trupama na zemlji ( a u DR , to mu je bila glavan namjena ! ) i ne nosi nikakvu specijalnu opremu u tu svrhu kao niti neko "pametno" naoružanje. ( Jedino takvo što u posjedu ex Armije, kasnije Srba, su bile rakete AGM65 Maverick koje je nosio posebno prilagođeni J-22 Orao i kojima se u par navrata djelovalo u Sloveniji i RH ). 2. U navedenoj operaciji ,Mig21 HRZ su pilotirali iskusni "majstori" pilotskog zanata , tipa npr. g. I.Selak apsolutno sposobni za sve i svašta kad je 21.ca u pitanju. Iako se tokom akcija dobar dio naših migova našao pod neprijateljskom vatrom , pa i pretrpio oštećenja, niti jedan jedini nije oboren! Iako smo prije 95. izgubili u akcijam 3 Miga - svi pogođeni baš malim prijenosnim "Strelama". S obzirom na količinu zrakoplova HRZ korištenih u Oluji i broj borbenog naleta, zapanjujući podatak!
Samo par napomena.

Onaj MiG-21 koji smo '93. izgubili u napadu na lanser Orkana na Banovini je najvjerojatnije pogođen SA-6, ne s nekim MANPAD-om.

Jedan MiG-21 smo si nažalost sami oborili (onaj kod Motajice '92.).

Srpski radari nisu bili nikakva prijetnja amerima, jer i noviji radari kao Giraffe ili radar za navođenje SA-6 su pičkin dim za ometati amerima, čisto jer su bili nedorasli ECM sustavima NATO standarda. I najjadniji američki zrakoplov je imao ometačke sustave dovoljne za ometanje antiknih ex-JNA radara.

Srbi su mogli imati samo sreću (oboreni F-16 kod Drvara - oboren je jer je pilot Scott O'Grady uspio nadletjetjeti bitnicu na velikoj visini - a mrti kut ECM sustava je ispod zrakoplova).

JRZ je imalo više navođenih projektila, nije AGM-65A/B bio jedini...imali su i dva ruska sustava, Kh-23 potvrđeno, a vjerojatno i poboljšani Kh-25 (nepotvrđeno).


Inače, PZO obrana tzv. "rsk" je bila masovna. Imali su par bitnica SA-2/3/6 sustava, Strele-2M i Igle su bili MANPAD-i i imali su ih na stotine, korištenje samovoznih Strela-1 sigurno, za Strela-10 nemam podataka no moguće je (i vjerojatno).

A topovi...čovječe, nema šta nisu imali. Od strojnica 12.7 i 14.5 mm, pa 20/3 topova, Prage 30/2, ZSU-57, Boforsi 40 mm (ne znam je li inačica bila starija L60 ili novija L70, nije ni bitno).


Naše PZO je bilo djelotvorno prije svega zbog beskrajne uvježbanosti pilota, što smo napravili sami, i bez ičije pomoći. Svaki pilot je napamet, u pol noći, morao cijeli spektar ciljeva koji bi mu mogli biti dodijeljeni, leteći na maloj visini i unaprijed zadanim rutama kako bi se spriječila detekcija i PZO djelovanje. Primarni cilj napada je bilo odsjeći 3 glavna komunikacijska čvorišta (Petrova Gora, Plješivica i Ćelavac) kako bi se korpusi "svk" informacijski razdvojili, uz naravno napade na par korpusnih i brigadnih zapovjedništava te ZL Udbina. Kasnije je djelovalo uglavnom "po pozivu".


Kako reče Domazet: "manevar pobjeđuje masovnost, a ideja tehniku"
__________________
Nacija postade idiokracija.
Recluse is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:59.