Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2012., 08:58   #81
Quote:
zoki89 kaže: Pogledaj post
Vjerujem u Boga..U religije ne vjerujem
Hepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 09:14   #82
Quote:
Nema ništa gore nego kad čovjeku njegov Bog postane važniji od svega drugog. A upravo to se događa pravim vjernicima. Oni su za svoga Boga spremni pogaziti sve ispred sebe. I ljude i pravdu i sve drugo što se ne slaže sa njihovim Bogom.
To je istina. Zato ja uvijek u svom životu nastojim steći ravnotežu. Ravnoteža između vjere i razuma nije izuzetak. Idemo li previše u samo jednu krajnost možemo se lako izgubiti.
Quote:
Tako je u ovom svijetu. U duhovnom svijetu nije tako zato što sva duhovna moć dolazi od volje a ne od vjere. Vjeru možemo promijeniti svakog časa najobičnijom odlukom, zato što je ona površinski dio duha. Ona je nevažna i bezvrijedna bižuterija. Važno je kakvi smo ljudi a ne u što vjerujemo.
Naravno da je važno kakvi smo ljudi. Ipak: "Vjera uvijek pobijeđuje volju." Probaj željeti nešto, a vjerovati u drugo. Brzo ćeš shvatiti o čemu pričam. Ja sam se osobno na desetke puta uvjerio u to.
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 10:57   #83
Quote:
zoki89 kaže: Pogledaj post
Netočno. Npr. Ja mogu vjerovati u nešto, te razumom i logikom nastojati definirati kakvo je to
Možes. To se zove confirmation bias i to je definicija pogrešnog razmišljanja i pristranosti.


Quote:
Kad ja kažem da me nešto ne zanima to znači da ne proučavam detalje o toj temi. Obično o svemu na što naiđem pročitam barem nekoliko knjiga da shvatim da li me to zanima ili ne.
Da si pročitao par knjiga o evoluciji, a ne danikena ne bi pričao pizdarije..

Kad već to spominješ, koje si to knjige o evoluciji pročitao, nabroji.


Quote:
Preokreni pitanje. Ako su ljudi stvoreni gotovo savršeni, te ako su se odvojili od Boga tokom vremena, zar nije logično da će se u skladu s time kao vrsta promijeniti ?
Nije logično da savršeni stvoritelj treba popravljati svoj rad.

Quote:
1. Jer se isti crteži pojavljuju u različitim civilizacijama i na više kontinenata. Obično se priče iznašnjene njima podudaraju ili su veoma slične.
Kod zmajeva su isto tako neovisne i potpuno slične.

Jednako kao kod drugih mitskih bića. I bogova.


Quote:
2. Jer prikazuju izvanzemaljce obučene u odijela kakva koriste današnji austronauti.
Ili izgleda kao da to prikazuju? Odnosno te iste crteže tako tumači samo jedan čovjek. Koji nije povjesničar. Nego upravitelj hotela. Erich von Daniken.

Sve i da prikazuju, kakav je to dokaz?

Dat ću ti stotine crteža koji prikazuju stvari koje ne postoje.


Quote:
Također uzmi u obzir da su neke stare civilizacije imale detaljna znanja o zvijezdama i planetama u svemiru koje mi tek sada otkrivamo najmodernijom tehnologijom. Sumnjam da su ih sami posjetili i tako saznali takve detalje o njima
Ne, to je samo obična glupost...

Nijedna stara civilizacija nije poznavala planet dalji od Saturna.
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 11:10   #84
Ha ha ha.... Strašno....!

Nijekati svaku tuđu izjavu hmm.....
__________________
Imagine the world the size of virus where we manipulate things with atoms.
Kamelot is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 11:12   #85
Quote:
zoki89 kaže: Pogledaj post

Probaj željeti nešto, a vjerovati u drugo.
Kako bi to bilo moguće? To je ulazak u čisti paradoks.
trape is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 13:35   #86
Quote:
zoki89 kaže: Pogledaj post
Vjera uvijek pobijeđuje volju
Samo kod vjerskih fanatika. I samo u ovom životu.
U drugom životu će nam biti oduzeto sve u što smo vjerovali.
Vjera je kao lažni nakit koji se u drugom životu skida sa nas. Nakon skidanja nakita ostajemo potpuno goli bez ikakvih ukrasa. Tek tada pokazujemo svoje pravo lice jer tek tada pokazujemo našu istinsku volju bez vjerskih maski.
Ne biš vjerovao kakvi demoni su postali mnogi takozvani sveci kad su s njih bile skinute vjerske maske.

U ovom životu je naša unutrašnja volja prikrivena vjerskim i društvenim normama.
Hepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 14:04   #87
Quote:
Hepi kaže: Pogledaj post


Ne biš vjerovao kakvi demoni su postali mnogi takozvani sveci kad su s njih bile skinute vjerske maske.
naravno da ne bi vjerovao jer ova izjava je konstrukcija bujne mašte. Tko, kada, gdje i kako je registrirao pretvaranje svetaca u demone nakon što im je u slijedećem životu skinuta maska vjere .....Primjeri, dokazi, imena ....
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 15:24   #88
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Vjera je kad nešto prihvaćamo kao istinito bez ikakvih dokaza.
Draga Cherie,
I meni je drago da te opet vidim(na forumu)
Ali vjera je više od onog što ti kažeš, i puno veća i zastupljenija od znanja.
Bez obzira kolko znali svaki čovjek vjeruje u nešto, bilo to dokazano ili ne.
Pa i znanstvenici vjeruju svojim kolegama, časopisima, knjigama i onome što im govore drugi znanstvenici, bez obzira dali je to istina.
Većina njih nije nikad znanstvenim pokusima sama saznala nešto nego se njihovo znanje temelji na vjeri.
Vjeruju svojim kolegama koji su to istražili i dokazali pokusima.
Većina ljudi vjeruje kako je čovjek bio na mjesecu, samo par njih to znaju, imaju stvarno iskustvo - oni koji su stvarno kročili na njega.
Svi ostali vjeruju njima, knjigama, časopisima, filmovima.....
Cijeli svijet se sastoji od sistema vjerovanja, pitanje je samo kome vjeruješ ili u što.
Poznato je da se u bolnicama liječe ljudi nekim metodama koje nikad nisu znanstveno dokazane niti djeluju.
Ljudi tamo idu i umiru.
Drugi vjeruju nekom drugom pa se izliječe.
Život je čudan.
A imam i jedan primjer iz života, moja strina je bila bolesna i doktori su joj dali 6mj života.
Sad nakon 20-ak godina još je živa.
Toliko o tome koliko oni znaju. A spasila ju je njena vjera.
Jednostavno im nije vjerovala.
I nastavila živjet dalje na selu radeći svakodnevne poslove.
Život se temelji na vjeri, i svako ima mnoštvo vjerovanja o životu.
To opet ne znači da se nemora mislit svojom glavom, i da se nemora ništa znat.
Naravno mislit smisleno, jer svaka šuša misli, htio-nehtio.
__________________
Gdje god pođeš uvjek si tu..........
tuvok is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 17:33   #89
Quote:
tuvok kaže: Pogledaj post
Pa i znanstvenici vjeruju svojim kolegama, časopisima, knjigama i onome što im govore drugi znanstvenici, bez obzira dali je to istina.
Većina njih nije nikad znanstvenim pokusima sama saznala nešto nego se njihovo znanje temelji na vjeri
Ne. Da bi uopće nešto bilo objavljeno, mora ići u peer review. To znači da se može uvjeriti tko god hoće i kad mu god to padne na pamet.

Nitko ne mora vjerovati.


Quote:
Vjeruju svojim kolegama koji su to istražili i dokazali pokusima.
Možda vjeruju, možda ne - to nije bitno. Bitno je da ne moraju vjerovati.

MOGU SAMI PROVJERITI. Ako možeš provjeriti, čemu vjera?

Quote:
Većina ljudi vjeruje kako je čovjek bio na mjesecu, samo par njih to znaju, imaju stvarno iskustvo - oni koji su stvarno kročili na njega.
Svi ostali vjeruju njima, knjigama, časopisima, filmovima.....
Cijeli svijet se sastoji od sistema vjerovanja, pitanje je samo kome vjeruješ ili u što.
To se ne zove vjera, nego ocjena dokaza.

To imaš ne samo u znanosti, nego i u državnoj upravi, banci, sudu, policiji..gdje god dođeš.

I nigdje se to ne zove vjera - nego dokaz. Nikome se ne vjeruje na riječ, nego se izvode dokazi.


Quote:
Poznato je da se u bolnicama liječe ljudi nekim metodama koje nikad nisu znanstveno dokazane niti djeluju.
Ljudi tamo idu i umiru.
Drugi vjeruju nekom drugom pa se izliječe.
Život je čudan.
Još je čudniji kad ne znaš o čemu govoriš.

Kako znaš da se liječe 'nekim metodama'? Kako možeš provjeriti da je baš ta metoda dala rezultat?

Samo na jedan način - dvostruko slijepim pokusima.


Quote:
A imam i jedan primjer iz života, moja strina je bila bolesna i doktori su joj dali 6mj života.
Sad nakon 20-ak godina još je živa.
Toliko o tome koliko oni znaju. A spasila ju je njena vjera.
Jednostavno im nije vjerovala.
I nastavila živjet dalje na selu radeći svakodnevne poslove.
Život se temelji na vjeri, i svako ima mnoštvo vjerovanja o životu.
To opet ne znači da se nemora mislit svojom glavom, i da se nemora ništa znat.
Naravno mislit smisleno, jer svaka šuša misli, htio-nehtio.

Nisi se baš ubio razmišljajući oko toga, zar ne?

Tvoja strina je mogla ozdraviti iz nekoliko razloga, a taj koji navodiš je samo jedan.

Zove se placebo efekt. Žena je vjerovala da se može izliječiti i to je upalilo.

Ili može biti da se bolest povukla sama kako je i došla. Zapravo postoje samo tri opcije: bolest bude izliječena, povuče se sama ili ubije oboljelog.

A može biti da je krivo dijagnosticirana i da bolest nije bila tako opasna kako se mislilo. Krive dijagnoze se stalno postavljaju. A ne ovise o medicini, nego o pojedincima.

Ti si se uhvatio kao pijan plota opcije kako se ona sam čudesno izliječila

Ljudi instiktivno idu odmah na najmisterioznije rješenje.
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 18:01   #90
Quote:
tuvok kaže: Pogledaj post
Draga Cherie,
I meni je drago da te opet vidim(na forumu)
Dragi Tuvok, drago je i meni tebe "vidit"
Quote:
Poznato je da se u bolnicama liječe ljudi nekim metodama koje nikad nisu znanstveno dokazane niti djeluju.
Ljudi tamo idu i umiru.
Drugi vjeruju nekom drugom pa se izliječe.
Život je čudan.
A imam i jedan primjer iz života, moja strina je bila bolesna i doktori su joj dali 6mj života.
Sad nakon 20-ak godina još je živa.
Toliko o tome koliko oni znaju. A spasila ju je njena vjera.
Jednostavno im nije vjerovala.
Hoćeš reći da ju je spasila njeno nevjerovanje u doktore i njihove dijagnoze i prognoze .... Primjer ti baš ne podržava ono što si htio reći, ali dobro ....

Ima i drugih primjera, gdje ne liječi ni medicina, ni vjera, ni nevjera, nekad liječi i neznanje. Čula sam od jednog doktora da je neobrazovana i ne baš odveć pametna žena sa sela došla kod njega na pregled zbog neke prehlade, pa joj je prilikom preslušavanja pluća vidio dojku u užasnom stanju. Kako je saznao iz razgovora žena je sasvim normalno živjela sa rakom dojke više od deset godina, jer nije znala da je smrtonosno bolesna.



Quote:
Život se temelji na vjeri, i svako ima mnoštvo vjerovanja o životu.
Je u pravu si ... lijepo si to razložio.

Ali VJERA da antibiotik liječi, da najvjerojatnije danas gornji kat neće pasti na nas, da nas grom neće ubiti, da će naš avion sletiti na pistu a ne zalipiti se u planinu, i da teta sa pazara ima ekološku svijest, pa nije lagala i ona blitva od ručka nije puna pesticida - je koliko toliko utemeljena u stvarnosti, zasnovana na promatranju i u skladu sa zakonom vjerojatnosti.

Kad malo bolje promislim, DA, kako bi bez tog mehanizma vjerovanja uopće preživjeli kao vrsta. Nepovjerenje, sumnjičavost i skepticizam u vezi svega napravio bi od nas paralizirane paranoike. Stoga u pravu si kad se radi o svakodnevnom životu.

Kad se radi o vjeri i duhovnom traganju moje mišljenje je ipak malo drukčije, da se ne ponavljam, zapisala sam ga ovdje
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 20:53   #91
Quote:
Kamelot kaže: Pogledaj post
Ha ha ha.... Strašno....!

Nijekati svaku tuđu izjavu hmm.....
A ništa novo nije na temi napisao.

Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 21:45   #92
Quote:
zoki89 kaže:
Probaj željeti nešto, a vjerovati u drugo.
Quote:
Kako bi to bilo moguće? To je ulazak u čisti paradoks.
Zašto bi to bio paradoks ? Volja i vjera su sasvim različiti pojmovi. Npr. studenti često žele proći na ispitu (volja), ali ne vjeruju da će uspjeti.
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 08:10   #93
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
naravno da ne bi vjerovao jer ova izjava je konstrukcija bujne mašte. Tko, kada, gdje i kako je registrirao pretvaranje svetaca u demone nakon što im je u slijedećem životu skinuta maska vjere .....Primjeri, dokazi, imena ....
Tko - E. Swedenborg
Kada - u 18. stoljeću
Gdje - u Švedskoj i Engleskoj
Kako - očima i ušima
Dokaz - nema dokaza
Hepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 08:23   #94
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Užas neizvjesnosti i nesigurnosti življenja.. ublažavamo vjerom, ili bolje djetinjastim prazovjerjem
Točno.
Quote:
obavljaju tamo rituale i ponašaju se u skladu sa spisima, propisima, pravilima ili instrukcijama svećenika, lame, swamija, hodže, gurua
I tako postaju duhovni zombiji.

Quote:
Stoga, da zaključim ne treba ti nikakva vjera u boga
Nekome treba.
Kao cigarete. Nekome su potrebne bez obzira što su objektivno gledano potpuno nepotrebne pa čak i štetne.
Vjera je ljudima potrebna zato što daje smisao njihovim jadnim životima. Daje im nadu da će biti bolje, a te nade se ljudi ne žele odreći. Zato religije opstaju.

Više puta sam raspravljao sa fanatičnim vjernicima i definitivno sam shvatio jednu stvar. Njima je vjera zaista potrebna, oni su teški ovisnici. Ovisnici ne priznaju argumente i zato je uzaludno njima govoriti bilo šta protiv njihove vjere. Njima je vjera draža od istine. Draža im je lijepa laž nego ružna istina. Jer s lijepom laži je lakše živjeti nego s ružnom istinom.
Hepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 10:12   #95
Quote:
zoki89 kaže: Pogledaj post
Zašto bi to bio paradoks ? Volja i vjera su sasvim različiti pojmovi. Npr. studenti često žele proći na ispitu (volja), ali ne vjeruju da će uspjeti.
oprosti, to jest paradoks, to je nešto kao paradoksalna namjera: želim, ali ne vjerujem u uspjeh.
fbuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 10:18   #96
Quote:
oprosti, to jest paradoks, to je nešto kao paradoksalna namjera: želim, ali ne vjerujem u uspjeh.
Paradoks ili ne, ja vidim svakoga dana da to ljudi rade. Mnogi nešto žele, a nemaju vjere da to mogu dobiti ili postići.
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 11:01   #97
Quote:
Hepi kaže: Pogledaj post
Tko - E. Swedenborg
Kada - u 18. stoljeću
Gdje - u Švedskoj i Engleskoj
Kako - očima i ušima
Dokaz - nema dokaza
Je li ovaj E. Swedenborg koji je tvrdio da se sudnji dan desio 1757 u duhovnom svijetu, a on je bio prisutan da svjedoči?

Je li E. Swedenborg koji je razgovarao telepatski sa bićima sa Venere, Marsa, Jupitera, Saturna i Mjeseca? Rekla bi da je lik bio preteča New Age pokreta.

Vjerovati njegovim očima i ušima, svjedočanstvima i pričama po čemu se razlikuje od vjerovanja u kršćanskog Boga?
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 11:28   #98
Quote:
Hepi kaže: Pogledaj post
Nekome treba.
Kao cigarete. Nekome su potrebne bez obzira što su objektivno gledano potpuno nepotrebne pa čak i štetne.
Vjera je ljudima potrebna zato što daje smisao njihovim jadnim životima. Daje im nadu da će biti bolje, a te nade se ljudi ne žele odreći. Zato religije opstaju.
Slažem se. Teško je živjeti bez smisla, bez nade, bez utočišta, bez osjećaja sigurnosti u hladnom, bešćutnom, mehaničkom univerzumu koji je iznjedrio ljudsku vrstu, istisnio kroz maternicu evolucije i pustio je da se koprca ne mareći za sudbinu, borbu i patnju pojedinca.

Vjera u Boga daje taj osjećaj da u konačnici za nas sve je dobro, da ima pravde, da je ovaj svijet stvoren od ljubavi, da je dobro biti dobar, da netko o nama brine i vodi nas ako pitamo pomoć .... ili drugim riječima vjera daje osjećaj sigurnosti. Lažne sigurnosti.

Quote:
Više puta sam raspravljao sa fanatičnim vjernicima i definitivno sam shvatio jednu stvar. Njima je vjera zaista potrebna, oni su teški ovisnici. Ovisnici ne priznaju argumente i zato je uzaludno njima govoriti bilo šta protiv njihove vjere. Njima je vjera draža od istine. Draža im je lijepa laž nego ružna istina. Jer s lijepom laži je lakše živjeti nego s ružnom istinom.
Ali tko kaže da Bog ne postoji? Moglo bi biti i da ga ima i da ga nema .... Možda nije dobar tata s neba koji uslišava molitve, ali tko kaže da izvor nije sazdan od svijesnosti, inteligencije, svjetla, ljubavi i sam živ i prisutan u svakom kutku univerzuma i stoga i u nama i ne razlikuje se od nas? Tko kaže da je istina ružna? Tko kaže da istina nije iznad ružnoće i ljepote? I naposljetku tko kaže da ikakva istina postoji?

Dok to čovjek ne zna, najbolje, najsigurnije i najpoštenije je reći - ne znam - odbaciti sva vjerovanja i sam tražiti odgovore.
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 11:33   #99
Zanimljiva mi je ova vaša rasprava no ja ću se vratiti na početak i prvi post. Pitao si jesi li na dobrom putu...mislim da jesi, ali samo djelomično..dobro je biti svjestan i skupljati znanje, jer kažu da nam na "onom svijetu" vrijede samo znanje i ljubav tj. da je jedino to ono što možemo ponijeti sa sobom tamo. Ti znanja imaš i skupljaš ga, ali što je s ljubavi? Čini mi se da možda ideš u samo jednu krajnost, a da ti fali ravnoteža emocija na drugoj strani. Cijenim znanje i svjesnost, ali fali i drugi dio priče. Isto tako cijenim ljubav i emocije, ali bez znjanja i svjesnosti ne bi mi bila dovoljna. Razmisli o tome imaš li ravnotežu ili si otišao u jednu krajnost. To kao odgovor na tvoje pitanje jesi li na dobru putu.
modistica2012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 12:06   #100
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ne. Da bi uopće nešto bilo objavljeno, mora ići u peer review. To znači da se može uvjeriti tko god hoće i kad mu god to padne na pamet.
Nitko ne mora vjerovati.
Možda vjeruju, možda ne - to nije bitno. Bitno je da ne moraju vjerovati.
MOGU SAMI PROVJERITI. Ako možeš provjeriti, čemu vjera?

Vjera ti je potrebna jer nemožeš baš sve sam provjeriti, niti imaš znanja.
A i lijen si jer većinu toga nisi provjerio a možda si i mogao .
Više voliš vjerovati onom što ti tvoja religija "znanost" govori, pa te to svrstava u jednog od većih vjernika, što je paradoks jer se protiv vjere boriš iz petnih žila.

Kad se već toliko hvališ znanošću i znanjem, preporučio bi ti jednu knjigu iz koje možeš naučiti kako se pristojno ponašati i biti čovjek, a ne omalovažavati svoje sugovornike i nazivati ih glupim jer neznaš kako drugačije razgovarati. Razumijem, emocije te svladaju pa si nemoćan.
Ali zato knjigu u ruke i uči.
Knjiga se zove Bonton.
__________________
Gdje god pođeš uvjek si tu..........
tuvok is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:18.