Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2012., 23:13   #41
Quote:
Perceval kaže: Pogledaj post
Nisam siguran da sam sasvim shvatio što si želio reći. Smeta li ti što sam ga uključio na gornju listu ?
Pa u principu da.

Quote:
Perceval kaže: Pogledaj post
...ne znam za zgodu s taxi brojem...ako ti se da, napiši
Dok je ležao u bolnici, Ramanujana je posjećivao Hardy. Svaki put kad bi Hardy došao Ramanujan bi prvo njega pitao kako je, kako je putovao do bolnice. Jednom prilikom Hardy mu je odgovorio da je, kao i obično došao taksijem i usput rekao: "Sasvim običnog i nezanimljivog broja: 1729."

Na to je Ramanujan odgovorio: "Naprotiv, dragi kolega, 1729 je vrlo zanimljiv broj. Naime, to je najmanji prirodni broj koji se može na dva načina iskazati kao zbroj kubova dvaju prirodnih brojeva."

Drugim riječima: 1729=1ˆ3+12ˆ3=9ˆ3+10ˆ3.

Tako da je broj 1729 ušao u povijest kao "Taksi broj".

Inače, da se nadovežem... priča o Srinivasi Ramanujanu, priča o Niels Henrik Abelu, priča o Evariste Galoisu, to su priče o istinskim velikanima ljudskog roda.
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 14:25   #42
Hvala ti na informaciji za taj događaj.


Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
Pa u principu da.
Poštujem činjenicu da ti njegovo spominjanje smeta, iako moram priznati da mi je teško razumjeti. Prije svega stoga što sam Ramanujana stavio na listu zajedno sa još tucetom iznimno velikih ljudi koji su usmjerili i oblikovali tok ljudske misli od antike pa do novijeg doba, barem na ovom zapadnom dijelu zemaljske polutke. Spominješ da smo neke njegove rezultate pojavom snažnih računala tek sada u stanju provjeriti . Znam to, pa u tome i jest point!..., zato sam ga i spomenuo.
Doduše, možda ti smeta što sam ga spomenuo u mistično-okultnom kontekstu. Shvaćam da za mnoge ljude i najmanje koketiranje sa okultnim ima otprilike isti učinak kao na bika crvena krpa pred očima. Vjerojatno to gađenje i nepovjerenje osobito osjećaju ljudi koji su sustavno podučavani da je racionalan pristup spoznavanju svijeta jedini vjerodostojan epistemološki modus operandi. Međutim, otvoreno je pitanje da li je to zaista tako. Racionalan pristup je iznimno važan, međutim nije uopće sigurno da je i jedini. Slučajevi koje sam spomenuo, a i Ramanujan među njima, prema mom skromnom mišljenju, potvrđuju tu tezu.

Gledaj, činjenica je da je spomenuti bio duboko religiozna osoba i činjenica je da je način na koji je radio, tj. metoda koju je rabio bila sve samo ne standardna , strogo definirana znanstvena procedura, tj. ono što bi se očekivalo od jednog znanstvenika da koristi u svom poslu. To nisam izmislio ja, sam Ramanujan je izjavio da rezultate dobiva putem vizija koje mu protječu pred očima. Osim toga, i Hardy je izjavio da je Ramanujanov stil rada potpuno drugačiji od njegovog (Hardievog). Razlika je bila u tome što je Hardy, tipično za školovanog i izdrilanog matematičara, inzistirao na rigoroznim matematičkim dokazima (što je u stvari taj opjevani racionalni i „jedini ispravni“ put stjecanja znanja), dok je R. imao gapove u formalnoj naobrazbi i oslanjao se u pravilu samo na intuiciju (tj. na ono što je u vizijama vidio pred očima, moglo bi se reći vrlo visok i napredan oblik intuicije). Hardija je to mnogo puta frustriralo i nastojao mu je popuniti te gapove, ali na oprezan način, pazeći da ne naruši njegovu inspiraciju. Ukoliko netko ima praznine u znanju teorije, nemoguće je da rabeći samo racionalno-intelektualni aparat dolazi do novih saznanja koja su smislena. U primjeni isključivo samo racionalnog aparata neophodno je važno da svaka karika (propozicija, lema, teorem, korolar) u nizu bude na svom mjestu (i da um bude upoznat s njom) kako bi se mogao zatvoriti logički niz rezultata. Ukoliko ne poznaješ iskaz neke leme koja je ključna za dokaz nekog teorema, a istodobno na dispoziciji imaš samo racionalni aparat, teško ćeš daleko dogurati, do novih i k tome još smislenih rezultata sigurno ne. A što reći ako netko nije izvježban niti u korištenju epsilon-delta jezika (ne velim da je s Ramanujanom bio taj slučaj, mada ne znam), kud taj može stići samo primjenom racija?

Ovdje u stvari imamo sličnu situaciju kao i sa gore spomenutim Swedenborgom koji je više od sto godina prije formalne znanstvene potvrde intuitivno anticipirao cijeli niz koncepata poput neurona, cerebralnog cortexa, likvora, perivaskularnog područja u parenhimi mozga, Magendie-ovog otvora, te ideju somatotopske organizacije kao i ideju o povezanosti frontalnih područja mozga sa intelektom. Također je 1734. anticipirao nebularnu hipotezu o formaciji solarnog sustava.

Zapravo svi ovi primjeri potiho sugeriraju da se tu u stvari radi o nekoj vrsti ESP-a (ekstrasenzorne percepcije) i navode me da iznesem tezu da je ta toliko puta spomenuta intuicija ništa drugo nego neki oblik ESP-a, ili obratno, ESP je neka forma intuicije, kako tko više voli. Ako je to istina, onda za potvrdu relevantnosti ESP-a ne moramo zalaziti u neka opskurna područja. Dovoljno je samo ostati u okvirima znanosti i ovdje se mogu naći neki od najljepših i najfascinantnijih primjera vjerodostojnosti ekstrasenzorne percepcije. Intuicija nema veze sa racijom, potpuno mu je oprečna jer funkcionira na temelju simbola, korespondencija, analogija, sinkroniciteta i čudnih koincidencija a ne na sustavnom logičkom nizu konačnog broja iduktivno-deduktivnih koraka u zaključivanju.
Još jednom ponavljam, ne tvrdim da sam u pravu, možda sam potpuno u krivu.Ali ono u što sam siguran jest da je iznesena teza intrigantna i da je vrijedna istraživanja.

Kako bih dodatno potkrijepio tezu da u znanosti ima mnogo primjera ESP-a i da su se upravo zahvaljujući ESP-u desili neki prijelomni proboji u razvoju znanosti, navest ću slučaj Friedrich August Kekule-a koji je 1890 održao govor na jednom skupu kojeg je Njemačko Kemijsko Društvo iste godine organiziralo u Kekule-ovu čast povodom dvadeset pete godišnjice od objavljivanja njegovog članka u kojem je iznio strukturu benzena. U predavanju je Kekule govorio o razvoju svoje teorije i spomenuo je da je otkrio prstenastu strukturu molekule benzena nakon što je imao spontanu viziju zmije koja sama sebi jede rep, što je poznati okultni simbol iz hermetičke i gnostičke tradicije poznat kao Ouroboros. Taj simbol predstavlja samorefleksivnost, cikličnost, vječni povratak, odnosno predstavlja prikaz nečega što konstantno rekreira samo sebe. Ta vizija, rekao je, došla mu je nakon što je godinama proučavao prirodu ugljik-ugljik veze.

Slijedeći primjer je Kary Mullis, dobitnik Nobelove nagrade za kemiju 1993. za svoje otkriće lančane polimerazne reakcije (polymerase chain reaction (PCR)) i njeno unaprjeđenje.Bez imalo ustručavanja, Mullis u svojoj biografiji piše kako svoje otkriće duguje uporabi psihodelične droge LSD, zahvaljujući kojoj je imao viziju u kojoj je sjedio na molekuli DNA, te plivao uzduž nje. Na osnovu toga uspio je vidjeti presudne detalje koji su mu omogućili da unaprijedi PCR tehniku, koja se koristi za čitanje sekvenci genoma i postala je centralna tehnika u biokemiji i molekularnoj biologiji. Iste tvrdnje Mullis je ponovio i u razgovoru sa Michaelom Brooksom kojeg je potonji održao u sklopu pripreme materijala za svoju knjigu „Slobodni radikali; tajna anarhija znanosti.“ Odlična knjiga, svakako preporučam pročitati. M. Brooks je inače fizičar i cijenjeni pisac, popularizator znanosti, bez brige, nije crackpot.

Da ne bi bilo zabune, ni u kom slučaju ovime ne zagovaram uzimanje LSD-a ili bilo kakvih drugih psihodeličnih pripravaka!, ali slučaj je povijesno istinit pa sam smatrao da ga treba spomenuti. Slučaj pokazuje da uzimanje psihodelika možebitno vodi u stanje svijesti koje možda i nije potpuna halucinacija, već omogućava stanoviti uvid u određeni segment realnosti.

Pridodao bih još slučaj „Okultne kemije,“ knjige u kojoj dvoje britanskih teozofa anticipiraju pojam izotopa, dekadu prije nego su kao Francis Aston i Frederick Sody „prvi otkrili“ izotope i pobrali Nobelovu nagradu. Slučaj je registriran u akademskoj literaturi (knjige Marka Morisona i Jeffa Hughsa), a i ja sam svojedobno pisao o tome na ovom forumu (pored toga što je tu anticipiran još čitav jedan niz dodatnih rezultata relevantnih za modernu fiziku čestica ) https://www.forum.hr/showthread.php?t=510397.

Quote:
Inače, da se nadovežem... priča o Srinivasi Ramanujanu, priča o Niels Henrik Abelu, priča o Evariste Galoisu, to su priče o istinskim velikanima ljudskog roda.
Apsolutno se slažem!
...Ali, čemu samo matematičari? Zar samo matematičari imaju predispoziciju postati velikim ljudima?

Zar Beethoven, Mozart, Bach nisu jednako tako veliki?

Zar Majka Theresa koja je čitav svoj život posvetila službi nemoćnima, izgubljenima i slabima nije jedan gigant ljudskoga roda? A Martin Luther King?
Ili Annie Besant koja je u Londonu 1888 organizirala štrajk sa svrhom poboljšanja prava radnica koje su radile u neljudskim uvjetima. I uspjela je u tome i to u vrijeme Viktorijanske Engleske kada se od žene nije očekivalo niti da misli, a kamoli da predvodi socijalnu reformu.

I to ovi potonji možda još i više zaslužuju epitet jer im priroda nije dala neki osobiti dar, već su sami svojom Voljom nastojali realizirati svoje uzvišene i nesebične ideale.
Perceval is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 18:26   #43
Quote:
Perceval kaže: Pogledaj post
Apsolutno se slažem!
...Ali, čemu samo matematičari? Zar samo matematičari imaju predispoziciju postati velikim ljudima?
Moj osobni subjektivizam
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 20:34   #44
Temu sam pokrenula prije ohoho vremena potaknuta nekim svojim bajama (razmišljanjima, iznendnim "aha" momentim i vizijama koje sam u nekoliko navrata imala u snu).
Osobno mislim da je ideja revolucionarna, al očito nije bilo forumske ekipe za raspravu, pa je sve skupa otišlo u zaborav.

Razlog zašto je ponovo aktualiziram je to što sam slučajno naletila na dokaz da očito nisam jedina koja o istoj stvari razmišlja na gotovo identičan način.

Kada kažem da nisam jedina, ne mislim pritoma na razno-razne frikove, već vodeće stručnjake s područja kvantne fizike koji kontempliraju istu mogućnost koju i ja spominjem;
The Universe - Quantum Physics Microscopic Universe

Atačirala sam super filmić na temu kvantne fizike u kojem se nedvomisleno spominje potraga za "časticama" tamne materije i u tom kontekstu mogućnost postojanja paralelnog svjeta koji kooegzitira uz naš sa svom kompleksnošću koju ja spominjem u uvodnom postu...

Bilo bi super da odgledate čitav film, a ako nemate živaca onda skočite na 33:15 (33 minutu i 15 sekundu) filma skrolanjem po vremenskoj liniji i uvjerite se u ono što sam upravo napisala.

Neki znanstvenici su očito o toj mogućnosti razmišljali, neki u nju sumnjaju, neki je odbacuju...no ono najvažnije je da se ideja kao takova pojavila u tzv.ozbiljnim krugovima i da kao takova postoji.

Izgleda da ipak nisam tak opičena kak je u prvi mah izgledalo.
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!

Zadnje uređivanje Della17 : 04.09.2013. at 20:55.
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 20:46   #45
Ali pazi, astralni svijet nije ograničen samo na tim mjestima gdje je tamna materija. Neki koji su astralno putovali kroz intergalaktički prostor su mogli ići gdje god su željeli. I još ako je u pitanju jedan svijet koji postoji pokraj našeg onda bi se očekivalo da je tamna tvar svuda, što nije točno. Postoje cijele galaksije i nakupine zvijezda okolo kojih ne postoji ni trag tamne tvari. Ili barem je nisu mogli nikako detektirati, ni po gravitacijskom efektu pa čak ni putem gravitacijskih leća. I što bi onda to značilo, da je astralni svijet samo u nekim mjestima u svemiru? nema smisla.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 20:50   #46
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Razlog zašto je ponovo aktualiziram je to što sam slučajno naletila na dokaz da očito nisam jedina koja o istoj stvari razmišlja na gotovo identičan način.

Kada kažem da nisam jedina, ne mislim pritoma na razno-razne frikove, već vodeće stručnjake s područja kvantne fizike koji kontempiraju istu mogućnost koju i ja spominjem;
The Universe - Quantum Physics Microscopic Universe

Atačirala sam super filmić na temu kvantne fizike u kojem se nedvomisleno spominje potraga za "časticama" tamne materije i u tom kontekstu mogućnost postojanja paralelnog svjeta koji kooegzitira uz naš sa svom akompleksnošću koju ja spominjem u uvodnom postu...
Ako se dobro sjećam ja sam još na prvoj stranici ove teme spomenuo WIMP i MACHO objekte, kao kandidate za tamnu materiju...

To je to o čemu Filipenko govori u dokumentarcu..Nije baš nešto novo, pokušaji detekcije su počeli prije 10-ak godina.
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 20:55   #47
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Postoje cijele galaksije i nakupine zvijezda okolo kojih ne postoji ni trag tamne tvari. Ili barem je nisu mogli nikako detektirati, ni po gravitacijskom efektu pa čak ni putem gravitacijskih leća
Ovo prvi put čujem...može li neki izvor ?
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 21:08   #48
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ovo prvi put čujem...može li neki izvor ?
Bilo je istraživanja gdje su rezultati pokazali da tamna tvar nije bila tamo gdje su očekivali da bi bila.

http://www.eso.org/public/news/eso1217/

http://www.newscientist.com/article/...l#.Uid1fjZ7LTo

http://en.wikipedia.org/wiki/Dark_matter, na kraju pod 'Velocity dispersions of galaxies' imaš ovo:

Quote:
There are some galaxies whose velocity profile indicates an absence of dark matter, such as NGC 3379.[35]
Na tom link do kojeg te dovede klikanje na taj broj 35 ti piše ovo:

Quote:
We present the results of a radial velocity survey of planetary nebulae (PNs) in the normal elliptical galaxy NGC 3379 performed with the Kitt Peak 4 m telescope and the NESSIE multifiber spectrograph. In two half-nights, we measured 29 PNs with projected galactocentric distances between 0.4 and 3.8 effective radii with an observational uncertainty of about 7 km/s. These data extend three times farther into the halo than any previous absorption-line velocity study. The velocity dispersion and photometric profile of the galaxy agrees extremely well with that expected from a constant mass-to-light ratio, isotropic orbit Jaffe model with M/L(B) about 7; the best-fitting anisotropic models from a quadratic programming algorithm also give M/L(B) about 7. The data are consistent with models that contain no dark matter within 3.5 effective radii of the galaxy's nucleus.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 21:16   #49
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Bilo je istraživanja gdje su rezultati pokazali da tamna tvar nije bila tamo gdje su očekivali da bi bila.

http://www.eso.org/public/news/eso1217/

http://www.newscientist.com/article/...l#.Uid1fjZ7LTo

http://en.wikipedia.org/wiki/Dark_matter, na kraju pod 'Velocity dispersions of galaxies' imaš ovo:



Na tom link do kojeg te dovede klikanje na taj broj 35 ti piše ovo:

Kombinacija ovoga i neuspješnih pokušaja detekcije WIMP-a govore protiv klasične WIMP hipoteze, ali ne i protiv nekih drugih kandidata za tamnu materiju.

U svakom slučaju, bit će još iznenađenja..
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 15:05   #50
Ironrage;
Quote:
Ali pazi, astralni svijet nije ograničen samo na tim mjestima gdje je tamna materija. Neki koji su astralno putovali kroz intergalaktički prostor su mogli ići gdje god su željeli. I još ako je u pitanju jedan svijet koji postoji pokraj našeg onda bi se očekivalo da je tamna tvar svuda, što nije točno. Postoje cijele galaksije i nakupine zvijezda okolo kojih ne postoji ni trag tamne tvari. Ili barem je nisu mogli nikako detektirati, ni po gravitacijskom efektu pa čak ni putem gravitacijskih leća. I što bi onda to značilo, da je astralni svijet samo u nekim mjestima u svemiru? nema smisla.
O Astralu možemo diskutirati samo s intuitivne razine.
Svak o Astralu može svašta kazat...
Ljudi vole na tu temu svašta izvalit, svoje snove npr.tumačit "astralnim putovanjim" i o tome romane pisat, i sl...
Imaš na tu temu napisano svega i svačega...i svak tvrdi da je u pravu.
Zašto to spominjem?
Kako bih naglasila da po tom pitanju nema znastveno dokazive istine i da "sve prolazi".
Ne bi se upuštala u negiranje onog što tvrdiš, al bi se dotaknula nečeg što na neki način možda ipak tjera vodu na moj mlin.
O tamnoj materiji ne znamo puno (ako išta).
Zaključujemo da postoji tek na osnovu onog što smo u stanju zaključiti promatranjem ponašanja materije na makro-kozmičkoj razini.
Očito je da vidljiva materija sama nije dovoljna da bi formirala galaksije (jer joj nedostaje mase) pa se s pravom predpostavlja da taj "manjak" potrebite mase nadomješta „tamna“ (nedetektiva) „materija“(wtwr) koja je na naki način produžetak/nevidljivi, ali integralni dio čitavog (galaktičkog) sustava.
Ispada da je vidljivi dio materijalnog "spektra" (ono što smo u stanju detektirati/vidjeti), tek vrh ledenog brijega i da se "ispod površine" puno više toga skriva no što smo mi u stanju registrirati.
Usudila bih se kazati; čak i zamisliti.
No da ne duljim, ono što je bitno zaključiti je činjenica da je ta "taman ravan" itekako nakalemljena na "vidljivu ravan" i da je s njom očito u interakciji.
Zamislimo to kao nekakv „halo“ ili auru koja uvelike nadilazi okvire onog što ona kao takova „okružuje“/okružuje i prožima (u isto vrijeme).
Na stranu sada svakojake priče o astralu.
Ajmo se uhvatiti onog što je svim tim pričama zajedničko, a to je tvrdnja da se ljudsko tijelo ne sastoji samo od onog što smo u stanju napipati, već da je višeslojno.
Sastavljeno od nekoliko međusobno zavisnih „razina“ egzistencije.
Popularno je mišljenje da je astalno tijelo jedan spekt našeg bića koje uvelike nadilazi naš karnalni oblik i da je za naše tehnološke gađete „nedetektljivo“....prefino da bi ga se moglo registrirati.
Ali da je tu i da je kao takovo u jednoj vrlo finoj/suptilnoj interakciji s našom opipljivom manifestacijom.
Kao „halo“ čiji je tek manji dio (ono što se (narodski rečeno) „agregatski može smatrati krutim/opiljivim“) – naše tijelo od krvi i mesa.
Koje „viri“ na pojavnoj ravni poput vrha ledenog brijega iz vode i predstavlja tek „fragment“ onog čime je ukovireno; astralni aspekta našeg bića.
Ako je tako, onda se astralna ravan - po tom modelu - itekako ponaša kako tamna materija.
Tu je, i na naki smo način (za sad teško razumljiv i znastveno dokaziv) itekako u interakciji s njom.
Ako ta interakcija/međuzavisnost dakle postoji, onda sam sklona kazati da je astalni svijet (ako postoji), također ograničen/uokviren na neki način i podređen određenim zakonitostima.

Ne mogu ga prihvatiti kao nešto neograničeno i potpuno odvojeno od naše ravni (kako to ti tvrdiš), već dapače, uvjetovano onim što oko sebe vidimo kao pojavni svemir.
Uvjetovano u smislu da se pojavni svemir može korititi kao referenca u smislu njegovog „mapiranja“ (da je i astralni svijet npr.“gušći“/“koncentriraniji“ na mjestima gdje je i vidljiva materija gušća, i obrnuto).

Zanimljivo bi bilo „vidjeti“/detektirati kako se ta tamna/fina „materija“(u ovoj podtemi imenovana; „astralna“) ponaša u blizini velike koncetracije vidljive materije, koja zakrivljuje prostor i utječe na protok vremena....npr.crne rupe.

Nije li ta ideja funkcionalnog paralelnog svijeta koji višestruko (neusporedivo više) nadilazi našu vidljivo- materijalnu ravan i pomisao da kao svjesna bića možda imamo mogućnost „preskakati“/uranjati-izranjati iz jedne u drugu , uistinu fascinantna.

Sama činjenica da se ta ideja pojavila čak i samo kao „teoretska mogućnost“ u službenim zn.krugovima, dovoljna mi je.
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!

Zadnje uređivanje Della17 : 23.09.2013. at 15:14.
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 16:31   #51
Sve pet, samo je poanta u tome što tamna materija nije potrebna za samu evoluciju i oblik svih galaksija. Galaksije postoje u mnogo vrsta i oblika, i neke imaju tamnu materiju a neke ne.

Evo da dodajem još par novih linkova na ovo gore što sam Wandu napisao:

http://astrobites.org/2013/04/04/do-...-matter-halos/
http://cosmoquest.org/forum/showthre...ut-dark-matter
http://www.popsci.com/science/articl...gn-dark-matter

A koja je sama priroda astralne ravni je upitno. Možda to uopće nije nekakva posebna ravan, možda um može biti povezan sa tijelom i na neki način percepcijski putovati na udaljena mjesta i stvari vidjeti drugačije ako ne percipira svijet samo kroz živčani sustav, možda se sve to ustvari događa u mozgu i ništa se niti ne odvaja od tijela, možda postoje još neka stanja materija osim ovih 4 koje poznajemo (i onih svih između i razne kombinacije), možda ono ili ono. A možda je tamna materija ono što znanstvenici misle da je, možda je jednostavno u pitanju tvar sastavljena od drugačijih čestica od atoma. Imao sam i ja 'svoju' teoriju, ali je sa onim rezultatima da ima galaksija bez tamne tvari bila uništena.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 12:06   #52
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Sve pet, samo je poanta u tome što tamna materija nije potrebna za samu evoluciju i oblik svih galaksija...

A koja je sama priroda astralne ravni je upitno. Možda to uopće nije nekakva posebna ravan, možda um može biti povezan sa tijelom i na neki način percepcijski putovati na udaljena mjesta i stvari vidjeti drugačije ako ne percipira svijet samo kroz živčani sustav...
Slažem se.
No intrigantna je pomisao (a sada već i stidljivo špekuliranje službenih zn.krugova na tu temu) da možda uz naš svijet (vidljivo-materijalno-pojavni), postoji još jedan (možda čak i više njih, različitih stupnjeva finoće) s istom ili pak većom kompleksnošću od ovog kojeg smo mi u stanju osjetiti/detektirati...i koji se s našim svijetom ne sudaraju, već uz njega kooegzitiraju i tek su na makrokozmičkoj razini u stanju stupiti u određenu interakciju.

Ne mislim pritom na druge dimenzije ili pak druge svemire (multivers-e), već na ovaj naš 4D svemir u kojem koegzistira nekoliko različitih finomaterijalnih svjetova različitih gradacija.

Kad malo bolje razmisliš, takav jedan super fini svijet ("preprozračan" da bi ga detektirali) moglo bi se komotno nazvati "ASTRALNIM".

Ovaj materijalni u stanju smo iskusiti tek kroz naše fizičko tijelo i sve ono što uz njega ide (osjetila, neurologija...wtwr), a onaj suptilniji isključivo suptilnim "tijelom" koje može biti integralni dio našeg bića i koje bi moglo nastaviti egzistirati i nakon smrti materijalnog tijela.
Uzevši u obzir zakonitosti koje vladaju u univerzumu, i to bi fino-materijalno (astralno) tijelo bilo podložno propadanju...istina bog, vremenski neuspredivo duže, i tko zna kojeg bi oblika/forme moglo biti.
Zašto ne?

Meni to u svjetlu svega gore spomenutog, sasvim razumno zvuči.
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!

Zadnje uređivanje Della17 : 24.09.2013. at 12:17.
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 15:18   #53
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Ovaj materijalni u stanju smo iskusiti tek kroz naše fizičko tijelo i sve ono što uz njega ide (osjetila, neurologija...wtwr), a onaj suptilniji isključivo suptilnim "tijelom" koje može biti integralni dio našeg bića i koje bi moglo nastaviti egzistirati i nakon smrti materijalnog tijela.
Uzevši u obzir zakonitosti koje vladaju u univerzumu, i to bi fino-materijalno (astralno) tijelo bilo podložno propadanju...istina bog, vremenski neuspredivo duže, i tko zna kojeg bi oblika/forme moglo biti.
Zašto ne?
Zašto ne? ovisi koji je odnos tog suptilnog tijela sa svjesnim umom i tijelom.

Ili možda želiš reći da je svjesni um to suptilno tijelo?

Ako da, onda koji je odnos svjesnog uma sa tijelom?

Imaj na umu da sa dualizmom postoje ogromni problemi i da ispada da ili je um potpuno fizički ili je nematerijalni ali se manifestira/materijalizira kao tijelo/mozak.

Ma mislim, kad sada več i govorimo o životu nakon smrti. Budući da je smrt mozga u osnovi spori (a može biti i brzi) kolektivni proces oštećenja mozga i da se zna da mentalne funkcije nestaju oštećenjem mozga, na koji bi način to suptilno tijelo spasilo mentalne funkcije?
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 12:15   #54
Irongate
Quote:
Ma mislim, kad sada več i govorimo o životu nakon smrti. Budući da je smrt mozga u osnovi spori (a može biti i brzi) kolektivni proces oštećenja mozga i da se zna da mentalne funkcije nestaju oštećenjem mozga, na koji bi način to suptilno tijelo spasilo mentalne funkcije?
Nije mi namjera bila diskutirat na temu života nakon smrti (s obzirom da o tome objektivno ništa ne znam), no ajmo se malo pozabavit i tom mogučnošću - kad već pitaš.

Zašto nebi mogli kontemplirat mogućnost da i na toj fino-materijalnoj razini postoji život sa svom svojom kompleksnošću, koja uključuje i kognitivne mogućnosti/fino-meterijalnu "neurologiju" (da se tako izrazim).

To bi očito značilo da je ona presuptilna za percepciju ovo-materijalne ravni, s obzirom da je tamna materija nešto što "prolazi" kroz nju kao da ne postoji, ali sasvim funkcionalna u sferi u kojoj egzistira.
Zašto ne?
Zamislimo također, da je ta razina percepcije - to fino-materijalno/astralno tijelo - (koje uopće ne mora imati ovo-tjelesne proporcije ili pak formu) na neki nači "isključeno"/uspavano/latentno prisutno...da jednostavno hibernira sve do trenutaka dok taj "kruti"/ovo-materijalni/karnalni okvir funkcionira...dok je zasjenjuje i stvara „smetnje u prijemu“.

To bi naravno podrazumjevalo da Svijest ima uporište u nečemu što nadilazi 4D okvir (vremena-prostora), koji je njezino izvorište i da se "kao Svjedok" nalazi u korjenu onog što nazivamo umom, što onda omogućava to mjenjanje "perspektive" (s karnalne na astralnu, i obrnuto).
Kao da npr.lampom izvan prostorije osvjetljavaš razne plohe u prostoriji i u zavisnosti koju plohu staviš na put svjelosti, različite stvari uočavaš.

Recimo također da se Svijest s te nad-4D razine (izvan prostorno-vremanskog okvira, koji je izvan svake mogućnosti detekcije/poimanja/konceptualiziranja iz naše perspektiva), "svojevoljno" samoograničava/ato-ukalupljuje u 4D okvir i ono što nazivamo "um".
Sukladno tome na koju je razinu "krudificirana"/u koji je okvir auto-ukalupljena; ovo-materijalni ili astralni (ovisno o neurološkom mehanizmu potrebnom da se ta razina iskusi; potrebni stimulusi, ineteraktivnost, itd...), ta se Nepojmljiva Svjesnost u-umljuje (da se tako izrazim).
"Prizemljuje"...
"Priastralizira"...
Kroz taj auto-inducirani okvir/mehanizam uma ili ti ga "materijalnog osvještavanja", "vezuje" s tom razinom i kroz mehanizam uma, u njoj "djeluje".
Svjedoči procesu integracije u tu ravan (evolucija i sl.)
Prolazi put od "buđenja" u tom auto-inucirano ograničenom okviru, preko učenja o njemu kroz interakciju s njim (građenje neurološkog maehanizma da se to čini), do "lažnog"/auto-induciranog poistovjećivanja s njim (okvirom), itd...da sad ne nabrajam.

Malo sam ga nadrobila, al moglo bi držat vodu.
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!

Zadnje uređivanje Della17 : 25.09.2013. at 12:33.
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2016., 23:02   #55
Očito sve više ljudi iz znastvenih krugova počinje koketirati s ovom idejom

The Possible Parallel Universe of Dark Matter

Izvadak iz članka;
As researchers learn more about dark matter's complexities, it seems possible that our galaxy lives on top of a shadow galaxy without us even knowing it.
Acknowledging that dark matter might have some of the same kind of diversity as visible matter may seem a minor adjustment. But it’s one that has, as Randall narrates in an excited staccato, “super-dramatic consequences.” If one variety of dark matter can clump together, it could form a panoply of previously unimagined dark structures. It could ball up into dark stars surrounded by dark planets made of dark atoms. In the most extravagant leap of possibility, this new kind of dark matter might even allow the existence of dark life.
We could be sitting right on top of a whole shadow galaxy and not even know it.
“A Whole New World”
The turnabout shouldn’t really come as much of a surprise. Galileo began chipping away at humans’ sense of self-importance a full five centuries ago, when he proved that Earth does not sit at the center of the universe, no matter how things look to us. Yet the tendency to judge the cosmos based on appearances (and assumptions of our primacy) has proved tenacious.



How Physicists Might Discover the Spirit World

Izvadak iz članka;
In an article on cnn.com, physicist and author Sean Carroll describes how the recently discovered Higgs boson might allow physicists to study dark matter. Dark matter is a form of matter that comprises five sixths of the total mass of the universe, however little is known about dark matter because it rarely interacts with ordinary matter. In his article, Carroll describes how scientists could use the Higgs boson to investigate dark matter.
Some people suspect that the spirit world is made of dark matter. In this case, physicists studying dark matter could soon discover the spirit realm. However, even if the spirit world is not made of dark matter, Carroll describes a process that would allow physics to eventually discover the spirit world. When physicists stumble upon an effect in their laboratories or particle accelerators that involves spiritual physics, further study will inevitably lead to discovery of the spirit world.


PS.
Jbti, sama bum sebi dala nobelovu nagradu za originalnu ideju...
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!

Zadnje uređivanje Della17 : 15.09.2016. at 23:15.
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2016., 00:17   #56
Klifoti
Katayama is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 12:16   #57
Prošvrljala na tu temu po internetu, Katajama.
Hvala na "hintu".
Btw, dobro zapažanje...da je ideja pojavnih svjetova različite gradacije/suprilnosti, koji koegzistiraju unutar istog prostorno-vremenskog kontinuuma, u osnovi vrlo slična mojoj ideji i očito drevna.

Nisam proučavala kabalu, pa ću informacije radi atačirati prvi izvadak na koji sam naišla, a koji u sličan kontekst stavlja svari o kojima sam ja počela talbazat, samo iz perspektive kabale.
Moje je razmišljanje više "na rubu znanosti"/više SF/ "znanstvenije" orijentirano, dok je ovo u "izvatku" više mistično.
Extrahirala sam samo ono što koliko-toliko korespondira s mojim modelom.

Quote:
Izvadak;
Iako je Drvo Života sa svoje trideset dve staze (deset sefirota i dvadeset dva slova hebrejskog alfabeta) za stare kabaliste predstavljalo strogo mistični sistem, oni su istrajno po­kušavali da ga usklade sa svetovnim živo­tom. Upravo u tom pokušaju da se veliki mistični uzleti i ushićenja ispolje u sva­kodnevnom životu na planu Asiaha (gru­ba sfera ili, preciznije, nivo tik pre grube sfere), doneo je sa sobom problem opreč­nosti i ograničenosti delovanja.

Daljim radom utvrdili su da se i ove osnovne oprečnosti uklapaju u opštu šemu Drveta Života, pa su tako tamnu stra­nu Drveta Života u području Asiaha pro­zvali Svet Klifota ili ljuski....
Quote:
Klifoti predstavljaju ljuske, ekskremente ili astralne ostatke duša koje su napustile fizičku egzistenciju i imaju izvesnu autonomnu svest. Naime, po hermetičkom učenju kada neko ljudsko biće na­pusti fizičku egzistenciju, pored fizičkog odvaja se i njegovo astralno telo (telo že­lja) i ostaje samo mentalno (kauzalno) telo u kome su sadržani svi utisci (impresije) koji se odnose na protekli život.

Ovi odbačeni astralni ostaci koji pred­stavljaju niže nagonske želje kao što su glad, seksualna pohota, pušenje, kompulzivna želja za opijanjem i sl. pojavljuju se u nižem astralu u obličju amorfnih senkovitih sablasti sa delimičnom svešću. Iako se posle izvesnog vremena ove neuravno­težene energije rastvaraju, izvesno je da ove ljuspaste sile neko vreme deluju, isto kao što i gušterov rep, kada je otkinut, još neko vreme daje izvesne znake života.
PS.
Ne bi htjela da diskusija na navedenu temu skrene u pravcu "mistike i magije"...duhova, demona i sl.
Iako -korektnosti radi- moram priznati, da sve te priče o svjetu duhova, demona i nađela (entiteta "s onu stranu materijalnog"), koje su sastavni dio ljudskog "viđenja" svijeta koji nas okružuje/predanja/fascinacije/antopologije/kulture (od kad je svijet i vijeka), moguća posljedica povremenog "zavirivanja" na "onu stranu" (određenim mehanizmima koji možda postoje unutar nas).
Stranu onog o čemu govorim - suptilnog, superfinog, tamno-materijalnog svijeta koji koegzistira uz ovaj naš.
Meni se ta ideja ne čini nevjerojatnom i apsolutno odbacivom.

__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!

Zadnje uređivanje Della17 : 17.09.2016. at 13:12.
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 12:41   #58
Neće skrenuti u off prema duhovima, ne brini
Nisam znanstvenik i ne mogu puno u toj noti raspravljati..prilazim stvarima drugačije.
No, sigurno je kako stari mudraci dobro znaju o čemu su pričali.
Mistici govore ono do čega se pomalo dolazi znanošću, ajde..ne sve ali neke pozora vrijedne stvari. Samo je jezik različit.

Kako bi jedan kontroverzni čiča rekao;
Our method is science, our aim is religion
Katayama is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 13:04   #59
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 20:59   #60
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
PS.
Ne bi htjela da diskusija na navedenu temu skrene u pravcu "mistike i magije"...duhova, demona i sl.
Iako -korektnosti radi- moram priznati, da sve te priče o svjetu duhova, demona i nađela (entiteta "s onu stranu materijalnog"), koje su sastavni dio ljudskog "viđenja" svijeta koji nas okružuje/predanja/fascinacije/antopologije/kulture (od kad je svijet i vijeka), moguća posljedica povremenog "zavirivanja" na "onu stranu" (određenim mehanizmima koji možda postoje unutar nas).
Stranu onog o čemu govorim - suptilnog, superfinog, tamno-materijalnog svijeta koji koegzistira uz ovaj naš.
Meni se ta ideja ne čini nevjerojatnom i apsolutno odbacivom.

Ja zastupam stajalište da je nemoguće razdvajati znanost, religiju i mistiku da bi se pravilno i sveobuhvatno shvatio svemir i sve što je u njemu. Znanstvenik koji nije religiozan ili čovjek od vjere koji nema i znanstveni pristup nikad neće pravilo shvatiti svijet oko sebe. To je i problem većine današnjih istraživanja. Jer ako se ide jednim pristupom isključuje se drugi.
Sviđa mi se tvoja teorija i mislim da je to pomak u pravom smjeru i način na koji treba razmišljati.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:23.