Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2005., 14:31   #1
Ostavinska rasprava za grob

Radi se o slijedecem:
Tata je umro prije 20 godina.
Sestra je sve te godine uplacivala grobnu naknadu za to grobno mjesto.
Ona nikad nije trazila od mene da ja placam pola (naime, nismo se vidjale svih ovih godina ni cule)

Sad ce se pokrenuti ostavinska rasprava za to grobno mjesto, ona i ja smo jedine nasljednice, znaci svakoj po pola.

Sve to ok, ali ono što mene zanima je da li cu ja mozda morati njoj dati polovicu naknade za grob što je ona placala svih tih godina od kad je tata umro, tj. da li bi sud mogao tako odrediti?

hvala na odgovorima!
pika22 is offline  
Old 18.06.2005., 11:09   #2
Zar niko ne zna?

Ili mozda trebam malo pojasniti situaciju.
Radi se o polusestri, nikad nismo skupa zivjele, starci rastavljeni itd...

Nakon smrti oca, ona je sama na svoju ruku otisla u gradska groblja i ugovorila da ona placa naknadu(valjda ocekujuci da ce ona biti vlasnica groba)
Ok, ja sam to pustila, nije mi to bilo vazno.nek joj bude.
Sad se ona javila nakon tolko vremena da je pokrenula Ostavinsku za grob.
sve to ok, al ono sto mene zanima da li ona sad nakon 20 god. na Ostavinskoj ima pravo traziti pola od tog sto je uplacivala naknadu?
pika22 is offline  
Old 18.06.2005., 11:46   #3
naravno da ima pravo.
nego šta bi ti? ona je plaćajući naknadu - održavala taj grob (a ne koristila ga) i ti bi sad "pošteno" svoju polovicu? a zašto se ti nebi pošteno odrekla groba u njzinu korist?
__________________
© copyright, sva prava pridržana..
nn-st1 is offline  
Old 18.06.2005., 13:32   #4
Također mislim da je jedino moralno rješenje da se jednostavno odrekneš te polovice grobnog mjesta osim ako nisi sudjelovala u kupnji istoga odnosno gradnji nadgrobnog spomenika ili grobnice.
miss_Piggy is offline  
Old 18.06.2005., 13:56   #5
Quote:
nn-st1 kaže:
naravno da ima pravo.
nego šta bi ti? ona je plaćajući naknadu - održavala taj grob (a ne koristila ga) i ti bi sad "pošteno" svoju polovicu? a zašto se ti nebi pošteno odrekla groba u njzinu korist?
Nebi ja nista. ja sam se na neki nacin vec i odrekla toga, pa 20 godina se ona nije javljala, ja nisam potezala to pitanje, pustila sam joj to.
No, kad sam ju sad pitala zasto ona pokrece ostavinski postupak nakon 20 god, ona kaze da ona vise nema pretenzija na taj grob i da bi ga ona prodala!!aaaa
e sad- ko je tu posten , ha?

btw, ona nije uredjivala grob , samo je placala tu naknadu, valjda ocekujuci da ce tako biti vlasnica i da ce ga moc prodati, ali ne ide to samo tako, zato je valjda sad morala pokrenuti ostavinsku...
pika22 is offline  
Old 18.06.2005., 15:20   #6
hoće ga prodat?
i što onda?
samo to jer ono što te smeta?

meni je nešto drugo tu upalo u oči..
__________________
© copyright, sva prava pridržana..
nn-st1 is offline  
Old 18.06.2005., 15:41   #7
Quote:
nn-st1 kaže:
hoće ga prodat?
i što onda?
samo to jer ono što te smeta?

meni je nešto drugo tu upalo u oči..
Tebe nebi smetalo da ti neko hoce prodati djedove i tatine kosti...?

al to nisam ni pitala u uvodnom postu, jer za to znam sto cu napraviti, to sam samo pojasnila jer ste svi rekli da se odreknem... ako se odreknem ona ce to prodati, a ja nebi da ne znam di mi pocivaju tata, djed..

Ja sam se davno odrekla tog, pustila njoj , ni u snu misleci da ce se grob prodavati!
sad to mjenja na stvari, ali to je nebitno za moje pitanje.

ono sto sam ja ovdje pitala je ta grobna naknada ....
pika22 is offline  
Old 19.06.2005., 00:02   #8
Quote:
pika22 kaže:
ako se odreknem ona ce to prodati, a ja nebi da ne znam di mi pocivaju tata, djed..

Ja sam se davno odrekla tog, pustila njoj , ni u snu misleci da ce se grob prodavati!
sad to mjenja na stvari
Ako sam dobro razumio, tatin i djedov grob te nije nesto brinuo kada je trebalo placati... sada ti se, nakon sto je sestra sama placala naknadu 20 godina, odjednom budi savjest...
__________________
Nije se čovjek popeo na vrh hranidbenog lanca da bi postao vegetarijanac...
Home Page
jmedved is offline  
Old 19.06.2005., 11:55   #9
moralno ako pogledaš imala si 20 godina vremena. ona je 20 godina plaćala... ne par nego dvadeset
__________________
pozdrav svima dobre volje
mrgudi me ne zanimaju
keš is offline  
Old 19.06.2005., 15:49   #10
Ajd ne serite
Nije placala naknadu, pa kaj. Druga stvar je sad kaj ova hoce to prodat.
Kaj se mozhe desit? Pa da joj moras dat pol love koju je ona placala za naknadu tih 19. god. Oko 500kn valjda
Pa daj joj 500kn, pola bude tvoje, nemre prodat bez tebe, nece se to prodat i ende. Dalje naknadu nastavite placati po pola. Il jednu godinu ona, drugu godinu ti... i sve 5.
spumante is offline  
Old 19.06.2005., 19:51   #11
Il ne znate čitat il da ne kazem...!

Ona je na svoju ruku sama otisla u Gradska groblja i prijavila sebe da ce ona placati , misleci da ce tako postati vlasnica i da ce moc prodat!

I vama je moralno prodat grob gdje vam pocivaju preci??!!



Jedino je spumante u pravu.
Saznala sam, pa eto da i vama kazem koji ne znate, ta naknada je sada oko 80 kuna GODISNJE. znaci, smijesna cifra.
prije je bila jos manja.
Spumante, thanx
pika22 is offline  
Old 19.06.2005., 20:08   #12
anytime
spumante is offline  
Old 19.06.2005., 20:32   #13
20-30 godina te ipak nije brinulo, alooo 20-30.
zamisli predumišljaja za prodati grob 20-30 godina unaprijed!!!?
zašto nisi pa barem kao prava i moralna osoba ikada ponudila se za održavanje groba.
kako bi itko moralan mogao nešto od nekoga tražiti nakon 30 godina, a u medjuvremenu ništa ne pridonjeti.
nemoj se ljutiti na nas, tražila si mišljenje mi ti ga velimo, pa kakvo tko ima, ima.
meni je i tvoje razmišljanje takodjer
na kraju krajeva pa otkupi sestrinu polovicu.
__________________
pozdrav svima dobre volje
mrgudi me ne zanimaju
keš is offline  
Old 19.06.2005., 20:51   #14
Gle, ocito se ne razumijemo.

Ko je rekao da se ja nisam brinula o grobu?
Ne znas sve o situaciji, a donosis zakljucke.

Inace, naknada se placa Gradskom groblju da oni uredjuju okolis, a ne grobove!

A same grobove uredjuju vlasnici, familija.
I to je posebno, to nema veze s naknadom.

Prvo se raspitaj, pa onda donosi zakljucke .

Usput, ti si jedan od onih valjda kojima bi bilo normalno mamine i tatine kosti prodat jel?
pika22 is offline  
Old 19.06.2005., 21:46   #15
ne, ali se ne bih pravio lud i dao da mi netko drugi plaća 30-tak godina naknadu za grob mojih roditelja.
dijelio boh troškove pa makar i na silu, upravo i zbog ove situacije.
još nešto, kosti se ne prodaju, vade se van i ako nema alternative idu u zajedničku grobnicu.
to moraš sa sekom riješiti, ako si i prema njoj huda ovako, onda se ne čudim ničemu.
__________________
pozdrav svima dobre volje
mrgudi me ne zanimaju
keš is offline  
Old 20.06.2005., 08:32   #16
A što bi značilo ono otišla je na svoju ruku u upravu?! Pa to je netko morao napraviti! Što nisi otišla i ti? Da nije otišao nitko već odavno ne bi imale grobnicu ni jedna ni druga!
Forrest2003 is offline  
Old 20.06.2005., 10:13   #17
Quote:
Forrest2003 kaže:
A što bi značilo ono otišla je na svoju ruku u upravu?! Pa to je netko morao napraviti! Što nisi otišla i ti?
To znaci da me nije ni obavijestila, ni pozvala, ni rekla da ide, .. naknadno sam saznala.
Ona mi je polusestra, nismo zivjele u istoj familiji, ona je puno starija od mene,... da ne duljim
Nisam se htjela svaditi oko groba, nek bude njoj, ako joj treba, ok, meni ne treba za ukop ta grobnica.

Sad ona kaze da ni njoj ne treba tu za ukop.

Nisam rekla da se ja nebi odrekla u njenu korist, ali kad je rekla da misli to prodati, bilo mi je muka od tog.

Takodjer, nisam rekla da necu platiti naknadu.

Zanimalo me da li na ostavinskoj to odredjuju, tako da si isplaniram kak da smognem novac, ako bude velika cifra.

Btw, napali ste me bez razloga, ali mogu razumijeti jer ne znate nista o mom zivotu i cijelokupnoj situaciji.
pika22 is offline  
Old 20.06.2005., 10:32   #18
velik novac? 30 god po 80kn?

to što je ona plaćala nema veze s ostavinom, ti bi trebala postati vlasnica 1/2, pa kad prodajete dobiti i pola novaca.
Ako se ona buni, ti inzistiraj na tome da je ona plaćala naknadu a ti se brinula o grobu pa smatraš da su vaši doprinosi jednaki, uostalom neka te tuži ako misli da si joj šta dužna ili smatra da je time stekla vlasništvo...tužbom ne može obuhvatiti cijelo razdoblje obzirom na zastaru...
dr. Szmola is offline  
Old 20.06.2005., 10:54   #19
Quote:
pika22 kaže:
Btw, napali ste me bez razloga, ali mogu razumijeti jer ne znate nista o mom zivotu i cijelokupnoj situaciji.
Nije mi bila namjera nikog napast. Sorry ako je tako zvučalo. Samo sam htio reći da su to stvari koje se moraju obaviti i teško da će te netko s kim nisi u kontaktu pozvati da ih obavljate zajedno. Nije ni potrebno. A što se tiče ovog gore navedenog da ti možeš isto tako inzistirati na tome da nije ona jedina imala troškove i brigu oko grobnice, slažem se s tim u potpunosti. Iako mislim da bi to sve bilo bitno jedino ako bi jedna od vas dvije započele spor oko svega toga skupa, a do toga ne vjerujem da će doći! Moj prjedlog je da joj otplatiš ako ikako možeš njenu polovicu i preuzmeš potpunu brigu oko svega i eto ti mira!
Forrest2003 is offline  
Old 20.06.2005., 11:30   #20
Quote:
dr. Szmola kaže:
velik novac? 30 god po 80kn?

to što je ona plaćala nema veze s ostavinom, ti bi trebala postati vlasnica 1/2, pa kad prodajete dobiti i pola novaca.
Ako se ona buni, ti inzistiraj na tome da je ona plaćala naknadu a ti se brinula o grobu pa smatraš da su vaši doprinosi jednaki, uostalom neka te tuži ako misli da si joj šta dužna ili smatra da je time stekla vlasništvo...tužbom ne može obuhvatiti cijelo razdoblje obzirom na zastaru...

Konacno prava informacija! Thanx, to sam htjela saznati kak to ide na ostavinskoj.

Btw. nije 30, nego preciznije 19 god, mada ja uopce ni ne znam tocno da li je ona svih tih godina uredno sve placala, ali pretpostavljam da je.


Sad znam da to nije neki novac, pa za to nema problema da joj platim kolko me sljeduje, ako bude trazila.
pika22 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:00.