Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2011., 21:56   #1
Varia medievalia

...ili srednjovjekovne svaštice (nazovimo ih tako) zamišljenja je kao tema na kojoj će se razmijenjivati različite informacije o istraživanjima srednjega vijeka. dakle, ovdje ćete pronaći razne podatke, od obavijesti o događanjima veznaima uz srednji vijek, najnovijih istraživanja do kraćih osvrta na recentnu historiografsku produkciju. za početak...

INFO

ako ste u zagrebu, ili ćete biti u narednih nekoliko mjeseci, svakako posjetiti izložbu "srednjovjekovne sprave za mučenje" u arheološkom muzeju u zagrebu. iako ste o njoj mogli čitati u medijima, preporučujem odlazak u sam muzej budući da je izložba vrlo dojmljiva i sjajno ilustrira u kojoj mjeri čovjek čovjeku može biti vuk. cijena je 30 kn za obične građane, a za dodatnih 20 kn možete kupiti i katalog.

za one kojima je do "znanstvenijeg" pristupa, 3. ožujka se na filozofskom fakultetu u zagrebu održava znanstveni skup "ljetopis popa Dukljanina pred izazovima novije historiografije". ulaz je otvoren za sve i besplatan ako ga i propustite, vjerujem da će izlaganja biti objavljena u tiskanom izdanju, kao što je slučaj sa prvim skupom iz te serije, onom o konstantinu porfirogenetu i DAI (nažalost, tekstovi iz RZHP još nisu dostupni za download, no ovdje imate živkovićev tekst, pa ko voli...).

toliko za početak.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 13:42   #2
Jel ovo samo za izložbe ili ćemo stavljati i izašle knjige,radove i sl?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 14:02   #3
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
.
za one kojima je do "znanstvenijeg" pristupa, 3. ožujka se na filozofskom fakultetu u zagrebu održava znanstveni skup "ljetopis popa Dukljanina pred izazovima novije historiografije". ulaz je otvoren za sve i besplatan ako ga i propustite, vjerujem da će izlaganja biti objavljena u tiskanom izdanju, kao što je slučaj sa prvim skupom iz te serije, onom o konstantinu porfirogenetu i DAI (nažalost, tekstovi iz RZHP još nisu dostupni za download, no ovdje imate živkovićev tekst, pa ko voli...).

toliko za početak.
Kako je protekao navedeni skup? Neke informacije?
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 14:43   #4
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
vjerujem da će izlaganja biti objavljena u tiskanom izdanju, kao što je slučaj sa prvim skupom iz te serije, onom o konstantinu porfirogenetu i DAI (nažalost, tekstovi iz RZHP još nisu dostupni za download, no ovdje imate živkovićev tekst, pa ko voli...).
DF, ostaje li politika da se svi tekstovi objavljuju na Hrčku?
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 18:51   #5
@michael
kao što stoji u uvodnom postu: "obavijesti o događanjima veznaima uz srednji vijek, najnovijih istraživanja do kraćih osvrta na recentnu historiografsku produkciju".

@demon
o skupu nemam informacija, no vjerujem da će uskoro biti izvještaj nekog od sudionika. kad nabavim, stavim...

@daniel
ako pitaš za radove ZHP-a, praksa je da se aktualni broje ne nudi na download. tekstovi o porfirogenetu koji su objavljeni u ovom broju vjerojatno će biti dostupni tek kad izađe naredni broj.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 21:14   #6
opet vijest koja bi mogla razveseliti ponajviše one iz zagreba nemojte propustiti otvorene dane instituta za povijest umjetnosti. razlog - popusti na izdanja instituta od 70-80%! cjenik je ovdje. oni koje zanima srednji vijek tako mogu nabaviti knjigu umberta eca "umjetnost i ljepota u srednjovjekovnoj estetici" za 29 kn. isto vrijedi za još par naslova sa srednjovjekovnom problematikom. izdanja srednjovjekovnih djela također imaju sniženu cijenu, npr. cennino cennini, "knjiga o umjetnosti"....
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 21:54   #7
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
opet vijest koja bi mogla razveseliti ponajviše one iz zagreba nemojte propustiti otvorene dane instituta za povijest umjetnosti. razlog - popusti na izdanja instituta od 70-80%! cjenik je ovdje. oni koje zanima srednji vijek tako mogu nabaviti knjigu umberta eca "umjetnost i ljepota u srednjovjekovnoj estetici" za 29 kn. isto vrijedi za još par naslova sa srednjovjekovnom problematikom. izdanja srednjovjekovnih djela također imaju sniženu cijenu, npr. cennino cennini, "knjiga o umjetnosti"....
Ideš... hmmm to zacijelo ne vrijedi ako želiš nešto naručiti preko neta...
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 22:58   #8
Da, moraš imati potvrdu da si uplatio na blagajni instituta (21. stoljeće, anyone??)

No ja ću se zaletiti, pa ako netko ima kakvu narudžbu... PM
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 19:32   #9
Zanima me jedna stvar vezana za kasnu antiku/raniji srednji vijek.... Da li je itko 'prolistao' etiopske, sirijske, armenske i arapska izvore u vezi spominjanja hrvatskih zemalja? ok, znam za pojedine arapske putopisce i geografe iz španjolske, no što je s ovim drugim?
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 19:46   #10
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
Zanima me jedna stvar vezana za kasnu antiku/raniji srednji vijek.... Da li je itko 'prolistao' etiopske, sirijske, armenske i arapska izvore u vezi spominjanja hrvatskih zemalja? ok, znam za pojedine arapske putopisce i geografe iz španjolske, no što je s ovim drugim?
vidiš, ovo je dobro pitanje. ne vjerujem da su etiopska, sirijska i armenska vrela istraživana po ovom pitanju - mi jednostavno nemamo stručnjake za takve rukopise i ovisimo o izvještajima iz strane literature.

ipak, evo par stranica iz knjige izvori za historiju naroda jugoslavije stjepana antoljaka.



__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 19:57   #11
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
vidiš, ovo je dobro pitanje. ne vjerujem da su etiopska, sirijska i armenska vrela istraživana po ovom pitanju - mi jednostavno nemamo stručnjake za takve rukopise i ovisimo o izvještajima iz strane literature.

ipak, evo par stranica iz knjige izvori za historiju naroda jugoslavije stjepana antoljaka.
to mi je palo napamet jer sam se (opet) uhvatio Justina I od vasiljevskog i on spominje stvarno poveliku hrpetinu tih pisaca za koje sam vidio da su mnogi prevedeni na engleski i francuski, i to već krajem 19. stoljeća... tko zna, možda se tamo nađe bar kakva zanimljiva anegdota kao u Kakeumenu...
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2011., 09:11   #12
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
Zanima me jedna stvar vezana za kasnu antiku/raniji srednji vijek.... Da li je itko 'prolistao' etiopske, sirijske, armenske i arapska izvore u vezi spominjanja hrvatskih zemalja? ok, znam za pojedine arapske putopisce i geografe iz španjolske, no što je s ovim drugim?
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
vidiš, ovo je dobro pitanje. ne vjerujem da su etiopska, sirijska i armenska vrela istraživana po ovom pitanju - mi jednostavno nemamo stručnjake za takve rukopise i ovisimo o izvještajima iz strane literature.
Možda bi trebalo krenut tragom kritika Šefka efendije Omerbašića koji je na simpoziju o etnogenezi Hrvata 2002. god. iznapadao prisutne što ne proučavaju arapske izvore o Hrvatima, jerbo su prema njegovim tvrdnjama Hrvati imali veliku važnost u arapskim pomorskim flotama u ranom srednjem vijeku, čak je i admiral arapske flote na Mediteranu bio Hrvat što je jedna od najviših vojnih funkcija uopće pa tako i u tadašnjem arapskom svijetu, doduše preuzimali su arapska imena i vjerojatno prelazili na islam. Ovim se nitko nije bavio zar ne?
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 20:16   #13
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Možda bi trebalo krenut tragom kritika Šefka efendije Omerbašića koji je na simpoziju o etnogenezi Hrvata 2002. god. iznapadao prisutne što ne proučavaju arapske izvore o Hrvatima, jerbo su prema njegovim tvrdnjama Hrvati imali veliku važnost u arapskim pomorskim flotama u ranom srednjem vijeku, čak je i admiral arapske flote na Mediteranu bio Hrvat što je jedna od najviših vojnih funkcija uopće pa tako i u tadašnjem arapskom svijetu, doduše preuzimali su arapska imena i vjerojatno prelazili na islam. Ovim se nitko nije bavio zar ne?
pisalo se nešto o tome, no nema nekog pregleda koji bi obuhvatio sve pretpostavke koje se mogu stvoriti iz arapskih izvora.

INFO

da ne bi ispalo kako je sve u zagrebu:

Quote:
U utorak, 22. ožujka, u 18 sati, u baroknoj dvorani palače 'Gerbas', sjedištu Konzervatorskog odjela u Rijeci, otvara se izložba 'Srednjovjekovne freske sjevernog Jadrana (nove restauracije)'.

U palači 'Gebas' , odvijat će se tijekom godine niz izložbi i predavanja kojima će se javnosti predstaviti rad riječkog Konzervatorskog odjela - upoznavanje kulturne baštine sjevernog Jadrana, problematika konzervatorskih i restauratorskih zahvata te dokumentacija u službi zaštite kulturnih dobara.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 22:16   #14
DF još čekamo osvrt na Popa Dukljanina... 'bem ti pošaljemo te u ime foruma tamo i ti ništa...
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 08:16   #15
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
DF još čekamo osvrt na Popa Dukljanina... 'bem ti pošaljemo te u ime foruma tamo i ti ništa...
uf, pa nisam niti bio na tom skupu posao nije dopustio.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 10:07   #16
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
ipak, evo par stranica iz knjige izvori za historiju naroda jugoslavije stjepana antoljaka.
Jel se ima gdje za skinuti ova knjiga? Također, ima li gdje na latinici ona zbirka knjiga (mislim 6) vizantijski izvori za jugu? Znam čitati ćirilicu, no nakon nekog vremena mi počne pucat glava.
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 17:30   #17
mislim da je ima u sveučilišnoj knjižari u zadru,probaj naručiti.... ja sam jučer kupio 2 knjige za 80 kn tamo
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 19:41   #18
Quote:
balkanski pastuh kaže: Pogledaj post
Jel se ima gdje za skinuti ova knjiga? Također, ima li gdje na latinici ona zbirka knjiga (mislim 6) vizantijski izvori za jugu? Znam čitati ćirilicu, no nakon nekog vremena mi počne pucat glava.
nažalost, "vizantijski izvori" nisu dostupni na latinici. hrvatska historiografija općenito ima ogroman manjak što se tiče grčkih izvora prevedenih na hrvatski. takva situcija posljedica je:
a) prešutnog dogovora iz vremena jugoslavije da "mi" izdajemo izvore sa "zapadnokršćanskog" prostora, a "oni" sa "istočnokršćanskog".
b) činjenice da većina profesionalnih povjesničara koji se bave srednjim vijekom zna ćirilicu jer su je ili učili u školi (stariji) ili su bili primorani naučiti je zbog starije literature (mlađi).

to su dva glavna razloga zbog kojih je izdavanje grčkih vrela u hrvatskom prijevodu zamrlo. što je svakako šteta. no, kao što se vidi i iz opisa ovog projekta, situacija se neće vrlo brzo promijeniti.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 23:37   #19
često smo ovdje spominjali tibora živkovića i njegova viđenja DAI-a, pa evo vam prilika da ga vidite i čujete.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 23:46   #20
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
često smo ovdje spominjali tibora živkovića i njegova viđenja DAI-a, pa evo vam prilika da ga vidite i čujete.
čekaj, na onom srpskom pandanu hrčka sam redovito nalazio njegove radove i većina 'vizantoloških izdanja' je bila (prevedena ?) na latinicu
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:58.