Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2015., 22:16   #2061
Bok Svima! Evo Sto Sam Ja Nasao O Mucanju Mozdja Vam Pomogne! [28.03.2015.]
Na Linkovima Dolje Pogledajte O Mucanju:
https://www.youtube.com/results?search_query=Mucanje
https://www.youtube.com/results?sear...VaLMod+Program
https://www.google.hr/#q=Mucanje
https://www.google.hr/#q=VaLMod+Program
Na Linku Dolje Mozete Poslusati I Pogledati Dvije Emisije O Mucanju A To su Latinica; Mucanje (2007.) I 8. Kat: Mucanje (2010.) Pa Tako Mozdja Nesto Naucite I Mozdja Vam Pomogne. Sve Vam Najbolje Zelim Da Svladate Svoje Mucanje.
https://www.youtube.com/user/05mislav/videos
Evo I Trece Emisije O Mucanju Koju Sam Pronasao: Školski sat: Mucanje (2014.)
https://www.youtube.com/watch?v=2OOd2YHKylU
Na Linku Dolje Mozete Poslusati Opustajucu Glazbu/Muziku Za Ljude Sa Govornim Poteskocama Koja Se Slusa U Varazdinu.
https://www.youtube.com/playlist?lis...QEfTcVS4jmrEFY
Na Linkovima Ispod Mozete Poslusati Opustajucu Glazbu/Muziku Sa Albuma VaLMod Program Koja Se Slusa U Varazdinu.
Doc. Dr. Sc. Darko Novosel, Prof. - Relax-MP3 (VaLMod Program)
http://www.hulkshare.com/wnc7rdsuf94w
Mr. Sc. Tatjana Novosel-Herceg, Prof. - Relax-MP3 (VaLMod Program)
http://www.hulkshare.com/h7d65kteu8lc
Treba Jesti Slatko U Umjernim Kolicinama Zato Jer Slatko Izaziva Mucanje I Treba Se Hraniti Zdravo I Piti Sto Vise Vode A Ne Sokove. Vidio Sam Da Ima Mnogo Razlicitih Metoda Ali Mislim Da Je VaLMod Program Najbolji. Cuo Sam Da Pacijenti Kod Doc. Dr. Sc. Darka Novosela Postizu Jako Dobre Rezultate. Mislim Da Je Sada Terapija U Varazdinu Sada Privatna I Da Se Placa Ako Se Nevaram. Moze Se Ici Posebno Ili Biti U Grupi. 2010. Godine Nije Se Placala I Bila Je Besplatna Terapija Koja Je Trajala 2. Tjedna Ili 14. Dana Ako Se Nevaram. Ovim Su Se Redoslijedom Vecinom Radile Vjezbe 2010. Godine U Grupi Na VaLMod Programu:
01. Brain Gym
02. Cucnjevi
03. Fonacija
04. Relax Relaksacija Opustanje
05. Tema
06. Citanje
07. Razgovaranje Na Telefon Sa Nepoznatim Osobama Koje Su Bile Prije Na VaLMod Programu I Prilascima Nepoznatim Osobama Na Ulici
Tako Ide Razgovaranje Na Telefon Sa Nepoznatim Osobama Koje Su Bile Prije Na VaLMod Programu:
a: Osjecam Se Opusteno I Mirno Disem. (U Sebi)
a: Dobar Dan, Pri Telefonu _________. (Naglas)
a: Molim Vas Da Li Mogu Dobiti __________. (Naglas)
Tako Se Vjezba Sa Nekim Od Logopedima Prije Nego Sto Se Ide Prilascima Nepoznatim Osobama Na Ulici:
a: Osjecam Se Opusteno I Mirno Disem. (U Sebi)
a: Dobar Dan, Oprostite Molim Vas, Mozete Li Mi Reci Gdje Se Nalazi __________. (Naglas)
Ovo Je Za Pravilan Govor:
Pocetak Govora: 01. Izdisaj, 02. Predglas I 03. Glas
Nastavak Govora: 04. Mimika I 05. Koartikulacija
Pravilan Govor S:
01. Zatvorenim Usima
02. Mimikom Bez Glasa
03. Zatvorenim Ocima
04. Megafoni (Dominatno I Nedominatno Uho)
05. Loptom
06. Normanlim Govorom
Dvije Se Recenice Upotrebljavljaju Kroz Terapiju A To Su Ove:
a: Osjecam Se Opusteno I Mirno Disem.
a: Izdisaj Mimika Tisa Tehnika.
Nakon Terapije Se Treba Nastaviti Sa Vjezbanjem Da Prestanete Mucati, Uglavnom Treba Se Raditi Na Sebi Ili Vjezbati.. Niti Slucajno Se Ne Preporucuje Dalje Nevjezbati Jer Vam Se Tada Mucanje Moze Vratiti. Mislim Da Sam Vam Sada Sve Pretezito Kazao! Samo Pametno! Pozz!
mm1991sthr is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 16:48   #2062
Ja sam davno mucao u djetinjstvu pa sam krenuo na govorne vježbe koje su mi skroz maknule mucanje iz svakodnevnog života. Nisam imao nikakvih problema sa mucanjem do sad. Čak sam održavao puno prezentacija bez problema itd. Jednostavno je nestalo. Sad sam blizu tridesete i nastao je problem.
Naime na mucanje nisam nikad ni razmišljao niti se pojavljivao strah da cu mozda opet pocet sve do nedavno kad sam sreo jednog čovjeka na faksu koji muca i što je najgore u meni se opet pojavio strah da cu i ja zamucat. Nažalost to se obestinilo i sad imam problema pogotovo preko telefona kad pricam sa nekim nepoznatim osobama.
Uživo ponekad mucam kada jednostavno nisam siguran u ono što pričam. Recimo kada niste 100% sigurni u nešto i ne možete to do kraja argumentirat. Recimo kada je neka osoba koja muca jako bijesna i ljuta i emotivno želi nešto reči u što je 100% sigurna, neće zamucat ali recimo kada je u nekakvom strahu i podčinjena onda ce zamuckivat.
Gadna je to stvar. Kada bi mi netko izbrisao sad pamćenje na sve stvari u vezi mucanja koje sam proživio sigurno ne bi mucao. Osobe koje mucaju ne mucaju kada pričaju sami sa sobom. To jednostavno nije fizički problem nego psihički. Pojavi se taj trenutak kada pričate da osjetite nekakav strah prije izgovaranja riječi i onda zamuckujete... To sve jako remeti normalni život. Svašta bi htijeli reći ali jednostavno ne možete. Sva sreća kod mene je to stvarno svedeno na neko minimalno mucanje i pokušavam maknut taj strah iz glave ali je nekada jako teško. Kod prezentacija itd.

Evo recimo danas. Tako frustrirajće. Znači trebao sam danas kupit neke škarice u dm-u na nokte koje mi trebaju za nešto deseto. U tramvaju sam i nevjerojatno ali pomislim da cu zamucat nokte. Neznam zašto sam to pomislio... Uglavnom dođem u dućan i pitam prodavačicu gdje mogu naći škarice za.... jedva sam nekak izgovorio nokte a za to mi je pomoglo ustvari gestikuliranje rukama, odnosno prstima. Koji je to vrag u glavi neznam. Ali točno osijetim taj trenutak kada izgovorim trebaju mi škarice za.. (i sad tu neki neugodni osjećaj) i onda jedva kažem nokte.

Zadnje uređivanje Volimzivotne : 14.04.2015. at 17:05.
Volimzivotne is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 14:26   #2063
Zna li netko koji logopedi primaju preko uputnice? U Zagrebu?
Prima li Jelčić Jakšić?

Imam 20 godina te ponovno planiram ići na govorne vježbe, ali preko uputnice. Dvoumim se između Suvaga (jer mi je blizu faksa) i Jelčić Jakšić (kod oboje sam išla kao mala, u Suvagu mi nisu ništa pomogli)
pas-garo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 19:36   #2064
Koliko znam Jelcic Jaksic radi i u Suvagu i privatno. Ali ne znam stvarno da li jos uvijek imas pravo na uputnicu.
behind is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2015., 00:41   #2065
Quote:
behind kaže: Pogledaj post
Koliko znam Jelcic Jaksic radi i u Suvagu i privatno. Ali ne znam stvarno da li jos uvijek imas pravo na uputnicu.
Čitala sam da bez obzira na dob imam pravo na logopeda (preko obveznog zdravstvenog osiguranja) , ali budem onda vidjela s doktoricom

Jelčić onda više nije u Klaićevoj?
pas-garo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2015., 20:44   #2066
Hm da, zapravo imaš pravo na logopeda. Terapija u varaždinu je ako se ne varam bila na uputnicu. Ali ne znam zašto sam ja onda plaćao logopeda privatno

Jelčić radi u Klaićevoj. Ne znam točno kako se zove taj odjel.

Javi ako saznaš nešto više za logopeda preko uputnice
behind is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2015., 14:31   #2067
Pa privatni logoped se uvijek plaća, on nikada nije besplatan. Ali logopedi koji rade preko hzzo-a, koji primaju preko uputnice, moraju biti besplatni (tipa oni koji rade u bolnicama...)

Slala sam mail Suvagu-ništa od odgovora poslala poruku i Jelčićki, još je nije seenala (nisam našla nikakav mail na koji da joj se javim pa sam joj onda poslala poruku preko fejsa pošto je tamo aktivna). A jučer sam poslala mail Udruzi Hinko Freund ali ni oni mi nisu ništa odgovorili
pas-garo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2015., 17:55   #2068
Ma da, znam. I mislio sam rec zasto sam ja isao privatno ako sam mogao preko uputnice.

Jel imas kakve informacije, jel odgovorio tko?
behind is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2015., 01:06   #2069
Quote:
behind kaže: Pogledaj post
Ma da, znam. I mislio sam rec zasto sam ja isao privatno ako sam mogao preko uputnice.

Jel imas kakve informacije, jel odgovorio tko?
odgovorili su mi jedino iz Suvaga, treba se izvaditi uputnica (od doktorice opće prakse) i onda se prijaviti za dijagnozu i tek nakon toga kreću terapije
ali ne znam koliko se čeka za dijagnozu. negdje sam čitala da prođe i pola godine
pas-garo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2015., 16:52   #2070
evo, danas sam se naručila za dijagnozu. kao što sam i u postu prije rekla, čeka se 6 mjeseci
pas-garo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 15:52   #2071
Quote:
pas-garo kaže: Pogledaj post
evo, danas sam se naručila za dijagnozu. kao što sam i u postu prije rekla, čeka se 6 mjeseci
Po svojem misljenju, kojim intenzitetom mucas?
Da li imas prijatelje s kojim si opustena bez obzira mucaš li u njihovom drustvu?
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 16:46   #2072
Quote:
The_End kaže: Pogledaj post
Po svojem misljenju, kojim intenzitetom mucas?
Da li imas prijatelje s kojim si opustena bez obzira mucaš li u njihovom drustvu?
Ovisi o situaciji
Kada razgovaram s profesorima na konzultacijama onda dosta

Kod mene je genetski predodređeno.
Lakše je raditi s osobama koje nemaju to genetski jer mucaju i manjim intenzitetom i može se popraviti govor. Pa čak i ispraviti

Zadnje uređivanje pas-garo : 10.05.2015. at 16:57.
pas-garo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 18:36   #2073
Aha...uf da, s profesorima zna biti tricky, usmeni narocito, treba biti smiren i stalozen da te mucanje nepokoleba.
Nadam da nisi imale neugodne situacije kod javnih usmenih.

A kako ti sama vjezbas da si pomognes, imas neke svoje trikove?
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 19:40   #2074
Quote:
The_End kaže: Pogledaj post
Aha...uf da, s profesorima zna biti tricky, usmeni narocito, treba biti smiren i stalozen da te mucanje nepokoleba.
Nadam da nisi imale neugodne situacije kod javnih usmenih.

A kako ti sama vjezbas da si pomognes, imas neke svoje trikove?
Još nisam imala usmene, baš sam odgađala te ispite da se ne susrećem
ali kada odem na konzultacije, najgore je prvi put, kada prvi put pričam ili s profesorom ili s asistentom
a i sve ovisi kakav je koji profesor. na jesen me čeka usmeni kod jednog dosta zeznutog profesora tako da me baš zanima kako će se ophoditi prema meni. jer je dosta ciničan

kod mene je problem što uopće ne vježbam. zato i planiram ići na te vježbe u Suvag da se nekako "nasilim" na vježbanje. pa da se nekako pripremim za usmene (iako se potajno nadam da će se bologna do kraja provesti pa će izbaciti usmene)

a inače neugodnih situacija uvijek ima ne sada da te javno ismijavaju, ali misle da si mentalno retardiran ako mucaš (ovo govorim iz iskustva, jedna je cura baš glasno pitala dal sam mentalno retardirana. iako smo tada imale 12-13, znam da i starije osobe to prvo pomisle dok te ne upoznaju). a ne razumiju da normalno funkcioniraš, normalno misliš, samo što kada si pod pritiskom da onda teže izgovoriš rečenicu. pogotovo ako vidiš da druga strana nije strpljiva pa se još više pokušavaš žuriti pa bude i još gore nego što je
pas-garo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 20:07   #2075
Aha, domišljato za usmene...makar te mislim Bolonja neće spasiti, ako se to i promjeni, spasit će druge mucavce poslije tebe.
Konzultacije su ajde ok jer si 1 na 1 pa je lakse razvit tecniju pricu, a i bilo bi malo zenuto da pitas nesto profesora, a iza tebe stoji njih jos 5 koji imaju pitanja...tu već osoba osjeca pritisak na ledjima, i cim malo stanes, pa uhvatis pogled drugih osoba kak prevrcu ocima, to je tricky.
A vezano za usmeni, a ak ti je nije do odgovaranja, kazes mu da imas upalu grla, da ne smijes pricati, da bi ti pisala na papir.

Slazem se da je problem sto danas ljudima nedostaje percepcija osoba s mucanjem. To ti je zato jer se s njima rijetko susrecu, pa i kad naidju na takvu osobu, povode se onom, nas vecina prica normalno, on ne, znaci nesto nije u redu s njim. A kad se ne susreces s nekim, onda ni ne mozes spoznati da mucanje ne odredjuje covjeka karakterno, ne čini ga lošim. Neki mucanje povezuju s nekim psihološkim poremećajem, sto je onak, bezveze i glupo.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 21:50   #2076
u srednjoj sam neke predmete odgovarala pismeno, više mi tako odgovara jer ne gnjavim sebe, profesora, a ni učenike. iako sam neke predmete morala odgovarati. npr.povijest, ali profesor me jako volio pa mi se čini da je jedino on od profesora volio da mu odgovaram usmeno sjećam se da je jedna profesorica (također iz srednje) prevrtala očima dok me slušala, sporo disala kao da se ubija od dosade. kod nje sam još gore govorila jer sam osjetila tu njenu mrzovolju. kao da misli da namjerno mucam, nemam pojma
ali profesor me uvijek gurao. baš je htio da odgovaram, radim prezentacije, imam izlaganja jer je mislio da ću se tako malo osloboditi straha od javnog nastupa (žena mu je defektolog pa mislim da sam mu zbog toga bila i malo bliža)

svako muca drugačije. nitijedna osoba ne muca na isti način. tako da neki mucaju dosta intenzivno, a neki neprimjeto pa se mnogi ljudi i začude kada saznaju da ta osoba inače muca. kao što neki ponavljaju riječ dok je ne izgovore (ili ponavljaju slog), a neki zastanu kada vide da im ne ide i onda par sekundi kasnije pokušaju opet izgovoriti.
kao što kažeš, problem je što ljudi misle da nešto ne štima s ljudima koji mucaju pa se i udaljavaju od njih. a kada nekoga upoznaju, vide da je normalna osoba

ja sam u osnovnoj i srednjoj dosta obraćala pozornost na mišljenja ljudi o meni. i baš me sve pogađalo.
ali sada na faksu ne primam to toliko srcu, ne obazirem se više na tuđa mišljenja jer ne živim za njih nego za sebe
pas-garo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 07:19   #2077
Aha, ako si odgovarala pismeno, onda si imala pretpostavljam imala velike probleme s mucanjem...to onak, moze imati dvojako znacenje, ovisi kak se postave prema tebi.
Moze znaciti da te stede i da ne zele da se mucis, tj. tako oni vide da ti izlaze u susret. Drugo, zele te ignorirat te se pravit da nema problema...ovak i onak ima svoje plus i minus strane...jer to sto osoba muca nije nikakav defekt, o cem i pricamo vec, nego takvu osobu treba prihvatit takvu kakvu jest. Bilo bi najbolje da imas razred, kompice, profesore s kojom si opustena i za koje znas da te nece ismijavat. Za koje bi znala da ih ne gnjavis...no ak je tebi lakse pismeno, da se ne nerviras bzv. :/
No onak, treba biti realan, tesko je naci bas takvo okruzenje.

Meni je malo glupo sto ak te neki ne ismijavaju, onda te žale, onak, sto imas zaliti, nije to bolest, pa te gledaju nekim srnećim pogledom. bzv mi to.

Cist da iznesem svoju stranu, ja sam mucao, ali vise ne mucam.
Moji govorni problemi su poceli taman prije osnovne, kad sam odgodio 1.razred jer nisam uopće mogao izgovoriti slova kao š,ž,č,r i to me jako mučilo...a dobro se sjećam da mi logopedica tu nije nimalo pomogla i da nije bila blagonaklona prema meni, nije imala nikakvog strpljenja sa mnom. Da se sad vratim u te godine, odbrusio bih joj, daj oladi malo, imam 7. godina, polakše malo. :/
Onda se to popravilo, dosla osnovna, vecinom bilo sve ok do kraja osnovne, i tada je pocelo mucanje, koje se intenziviralo tijekom srednje i donekle prestalo na početku faxa. Danas recimo malo mucam, donekle sam to sveo na minimum i dobro to hendlam, ne primjeti se. Imam svoje trikove, koje koriste i ostali, niš spešl sad...
Ono sto je meni ipak problem sto nemam sposobnost brze pricati, tj. biti u grupi gdje je vise ljudi i kad treba biti brza konverzacija.
Onak kad je neka spika, i sad se trebas ubaciti brzo, to mi nikak ne ide, jer onda uvijek zamucam. Tak da mi ide ok u prici 1na1, no 1na4,5...e to vec tesko ide.

Meni je cool kad vidim nekog momka koji muca i koji ima svoju skvadru da ga prihvaca, imam takvog jednog na faxu...ima par njih koji su super prema njemu, to im ne smeta, i makar ga nisam upoznao, znam ga iz viđenja, cesto mi dođe da ga upoznam cist da liku pokazes da ima jos ljudi koji ga nece osudjivat.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 17:37   #2078
Meni je baš problem bilo to okruženje. I u osnovnoj i u srednjoj sam imala jako loše okruženje. Iako sam u osnovnoj bila među najboljim učenicima, i dalje je bila ta neka distanca. Kao da te ljudi ni ne žele upoznati, već su si u početku rekli da s tobom nije nešto u redu i da se ne žele baš družiti s tobom i onda krene ono izbjegavanje. Ali dobro, i iz osnovne i iz srednje imam bliske prijatelje. To su oni kojima ne smeta moje mucanje niti to smatraju defektom kao što su ga smatrali ostatak iz razreda
Ali faks me baš iznenadio, i to pozitivno. Iskreno sam mislila da će mi biti kao u osnovnoj, da ću biti više manje samački tip. Ali komuniciram sa kolegama i kolegicama, baš imam dobro okruženje (iako se uvijek može naći na bisere)

Gdje si išao?
Ja sam išla u Suvag, također imam lošije iskustvo. Meni u Suvagu nisu pomogli ni 1%, a baš sam tamo išla od svoje 3 godine. Jer kako mucam od rođenja, genetski imam predispoziciju (cijeli jedan dio strane iz moje obitelji muca tako da sam tako dobila taj gen) i baš smo rano krenuli na govorne vježbe, ali baš mi nisu ni pomogle. I još imam dislasiju (slova c,s,z). Za dislasiju nismo ni vježbali iako su znali da ju imam i da smo krenuli to od početka vježbati mislim da danas barem s tim ne bih imala problema (tek sam u Varaždinu kod doktora Novosela malo i na dislasiji radila).

Meni ide i na 1:4, ali jedino ako sam okružena ljudima koji me poštuju i s kojima se družim. A kada sam npr.u grupi na faksu s nekime za koga imam osjećaj da me podcjenjuje, onda nekako izgubim volju da se ubacim

Ja znam samo ljude (koji mucaju) s kojima sam bila u Varaždinu, s jednim dečkom sam u stvarno dobrim odnosima, čujemo se često već šestu godinu. A ovako iz Zagreba znam jedino za sinove od kolegice s kojom radi moja mama (oba sina mucaju, ali kao jako su omiljeni u društvu) i za jednog dečka koji je išao u moju osnovnu, ali nikada nismo pričali. Nekako su mi uvijek osobe koje mucaju bliže, i baš mi dođe da onako porazgovaramo, da vidim kako je njima, jesu li išli negdje na vježbe
pas-garo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 22:01   #2079
Pa da, često je baš osnovna i srednja problem jer se učenici bas ne sreću s osobama koje mucaju pa ih ni ne mogu bolje upoznati, saznati kakve su ustvari osobe. Plus o tome se ne razgovara baš, pa ni sami ne znaju kako se postaviti...a i naravno, uvijek ima zlobne djece kojima to služi kao podloga za ismijavanje. Protiv takvih se teško boriti, najbolje se maknuti, ne trošiti vrijeme na njih.
Faks je već druga priča, to su već samosvjesnije i obrazovanije osobe, koje su se kolko tolko isprofilirale kroz zivot i znaju sto je vrijednost covjeka, ne procjenjuje se covjeka na prvoj razini, ono sto vidis, prvo cujes, nego se daje više prilika kod upoznavanja...i drago mi je da si upoznala takve osobe: ). To je lijepo, a i mislim da je puno lakse napredovati u borbi s mucanjem kada znas da imas prijatelje koji te cijene takvom kakva jesi, ne smeta im mucanje...u biti, mozes gledati i neuspjeh u borbi s mucanjem i s pozitivne strane, cak i da ti terapije ne uspiju, ti jos uvijek ima prijatelje, nista nisi izgubila. Pobjeduli ti mucanje ili ne, oni su pored tebe.
Postavis se tako da si ti vec u dobroj situaciji, i da sve sto ide iznad je samo nagrada za trud.

Hm...ja sam ti isao u Dubravu, vise se ni ne sjecam tocno, mislim da je bila Mesnička ulica. No loša iskustva otamo nosim, ionak sam bio klinjo mali, dobro se sjecam njezinog odnosa prema meni, kad ti umjesto da bude strpljiva na tvoje pogreške, ona te špota i prigovara, još kad si klinac, to te sam pogodi, ni sam znas gdje si, premali si da ista shvatis. To su godine kada si sam sebi jako slaba podrška, treba ti riječ podrške, guranac u leđa o drugih, a ja sam to od nje rijetko dobivao. :/

Ja osobno ne znam baš osobe koje mucaju, eto tak se poklopilo...a malo mi je žao i zbog toga, ne iz svoje sebičnosti, nego jer eto, mislim da bi bio dobar drug takvoj osobi, i da bi znao udijeliti koji savjet. Mislim da puno znači kad imas osobu pored sebe koja te pozorno sluša i koja te ne tjera da brže bolje dovršiš neku riječ. Kako sam i sam prošao kroz tu bitku, znam kako je osoba koji se fajtaju s tim. Mislim da osobe s mucanjem jako cijene prijateljstvo, jer ih ponekad teško sklope baš zbog mucanja, a kad nađu osobu koja ih ne osuđuje i koja je još uz to dobar karakter, onda je se drže.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 23:23   #2080
mislim da je kod ovoga najvažnije okruženje!
ako je okruženje pozitivno i ti si onda smireniji, ne živciraš se toliko oko mucanja te se onda ni ne zatvaraš
ali kada si u nekoj negativnoj okolini, onda postaješ sve "otuđeniji". barem ja imam takav dojam kada idem uspoređivati osnovnu/srednju i faks/vrtić.
npr.u vrtiću sam imala baš puno prijatelja, nije im smetalo mucanje niti su mi se rugali. možda jer tada nisu ni znali što je to mucanje, možda su mislili samo da otežano pričam i to je to. nisu imali tada kognitivne sposobnosti pa da shvaćaju malo dublje neke stvari.

ovo u vezi prijatelja me baš totalno opisuje
imam frendicu iz osnovne, upoznale smo se tipa u petom razredu i od tada smo si baš super. a i u srednjoj sam si isto našla jednu s kojom svakodnevno pričam i sve. ja radije imam "manje" prijatelja pa su mi bliži, nego više ali da je to sve nekako površno.

a i imala sam jednu neugodnu situaciju baš s jednim tipom koji muca. kako sam išla u varaždin, nakon te terapije smo svi nazivali jedne druge iz grupe. svaki dan smo barem 3 ljudi morali nazvati pa da vidimo dal vježbaju i da vježbamo telefoniranje. a ja sam u toj grupi bila među "gorima" što se tiče intenziteta mucanja. i baš sam se čula s jednim koji je tada išao na teološki fakultet, za vjeroučitelja, i nakon razgovora je baš onako dosta cinično rekao da pričam najgore od svih s kojim se čuo do sada. i to me tada baš dosta zbediralo. a nisam tako grozno pričala kako je on to predstavio. čak mi se čini da nakon toga nisam ni nazivala ljude iz grupe jer mi je baš spustio pa sam nekako izgubila i nadu i sve.
ali on je jedan biser u moru, tako da se sada niti ne zamaram s tim. da mi je sada to rekao, meni bi kroz jedno uho ušlo, a kroz drugo izašlo
pas-garo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:50.